Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?
Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Pediatra diagnozuje i leczy dzieci w wieku od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest także profilaktyka, monitorowanie prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Lekarz pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu.
Pediatra – kim jest?
Pediatra jest lekarzem zajmującym się chorobami okresu dziecięcego, a także monitorowaniem prawidłowego rozwoju dziecka oraz profilaktyką. W Polsce pediatra opiekuje się dziećmi od 2. miesiąca życia do ukończenia 18. roku życia.
Lekarz pediatra jest uprawniony do przeprowadzania tzw. wizyt patronażowych, które odbywają się po porodzie i mają za zadanie zebranie wywiadu na temat obecnego stanu zdrowia noworodka, zbadanie dziecka oraz udzieleniu rodzicom wskazówek dotyczących opieki nad maluchem.
Główną rolą pediatry jest diagnozowanie i leczenie chorób wieku dziecięcego. Należy jednak pamiętać, iż w opiece nad dzieckiem bardzo duże znaczenie ma profilaktyka oraz wykonywanie tzw. bilansów zdrowia, podczas których monitoruje się rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. W Polsce bilanse zdrowia wykonuje się w wieku 2 i 4 lat, następnie jest bilans 7-latka, 9–10-latka, 13–14-latka, 16-latka oraz 18–19-latka.
Lekarz pediatra sprawuje podstawową opiekę zdrowotną nad pacjentem, dlatego należy mu zgłaszać niepokojące objawy zdrowotne. Do najczęstszych schorzeń leczonych przez pediatrów należą infekcje dróg oddechowych, nieżyty żołądkowo-jelitowe (jelitówka u dzieci), gorączka, bóle brzucha, bóle głowy, wymioty, zmiany skórne i wiele innych.
Dowiedz się, kiedy i jak zbijać temperaturę u dziecka.
Lekarz pediatra przeprowadza diagnostykę na podstawie wywiadu chorobowego, badania pacjenta oraz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Ponadto lekarz pediatra może wystawić skierowanie do dalszego leczenia w poradni specjalistycznej lub szpitalu.
Wizyta u pediatry – kiedy się udać, o czym trzeba pamiętać?
Wizyta w gabinecie pediatrycznym powinna się odbyć, gdy pojawiają się objawy choroby u dziecka lub profilaktycznie np. w celu bilansu zdrowia czy szczepienia.
Do niepokojących objawów, które rodzic powinien zgłosić lekarzowi podczas wizyty z dzieckiem, należą:
- gorączka,
- kaszel,
- niepokój dziecka,
- płaczliwość,
- apatia,
- katar,
- biegunka u dziecka,
- zaparcia,
- wymioty,
- zmiany skórne,
- brak apetytu u dziecka,
- słabe przybieranie na wadze,
- zezowanie,
- zmiana zachowania dziecka,
- bóle głowy, brzucha itd.
Pierwsza wizyta kontrolna u pediatry – jak wygląda, co warto o niej wiedzieć?
Pierwsza wizyta kontrolna u pediatry, nazywana także wizytą patronażową, odbywa się w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie dziecka. Wizyta może odbyć się w domu dziecka lub w przychodni, do której zostało zapisane dziecko przez rodziców po urodzeniu. Podczas wizyty patronażowej lekarz bada noworodka, ocenia jego rozwój fizyczny oraz neurologiczny, kolor skóry (pod kątem żółtaczki), ciemiączko, wykonuje badanie w kierunku dysplazji stawów biodrowych oraz daje skierowanie na USG stawów biodrowych. Dokonuje się wówczas także pomiarów dziecka (waga, długość ciała, obwód główki). Ponadto podczas wizyty patronażowej lekarz udziela porad dotyczących pielęgnacji dziecka, szczepień ochronnych oraz zalecanych bilansów zdrowia.
Dobry pediatra – jak go wybrać?
Lekarza pediatrę w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego wybiera się, zapisując dziecko do Poradni POZ, poprzez złożenie Deklaracji. Dokonuje się wówczas także wyboru pielęgniarki oraz położnej.
Lekarz pediatra poza wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu chorób dzieci powinien cechować się cierpliwością, spokojem oraz wzbudzać zaufanie zarówno rodzica, jak i dziecka. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja wybranej poradni POZ. Ważne, aby przychodnia znajdowała się w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania rodziców z dzieckiem, aby w razie potrzeby szybko skonsultować się z lekarzem.
Możliwość stałego kontaktu z pediatrą będzie dodatkowym atutem. Zdarza się, że stan malucha pogarsza się w godzinach wieczornych, dlatego warto także wziąć pod uwagę to, czy będzie istniała możliwość skontaktowania się z nim o każdej porze. Warto pamiętać, że zarówno lekarza pediatrę, jak i przychodnię POZ można zmienić, zapisując się do wybranej przez rodzica placówki.