Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?
Katarzyna Gmachowska

Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?

Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Pediatra diagnozuje i leczy dzieci w wieku od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest także profilaktyka, monitorowanie prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Lekarz pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu.  

Pediatra – kim jest? 

Pediatra jest lekarzem zajmującym się chorobami okresu dziecięcego, a także monitorowaniem prawidłowego rozwoju dziecka oraz profilaktyką. W Polsce pediatra opiekuje się dziećmi od 2. miesiąca życia do ukończenia 18. roku życia.

Noworodkami, czyli dziećmi do ukończenia 4. tygodnia życia, opiekują się neonatolodzy, zaś osobami po ukończeniu 18. roku życia – lekarze interniści.  

Lekarz pediatra jest uprawniony do przeprowadzania tzw. wizyt patronażowych, które odbywają się po porodzie i mają za zadanie zebranie wywiadu na temat obecnego stanu zdrowia noworodka, zbadanie dziecka oraz udzieleniu rodzicom wskazówek dotyczących opieki nad maluchem.  

Główną rolą pediatry jest diagnozowanie i leczenie chorób wieku dziecięcego. Należy jednak pamiętać, iż w opiece nad dzieckiem bardzo duże znaczenie ma profilaktyka oraz wykonywanie tzw. bilansów zdrowia, podczas których monitoruje się rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. W Polsce bilanse zdrowia wykonuje się w wieku 2 i 4 lat, następnie jest bilans 7-latka, 9–10-latka, 13–14-latka, 16-latka oraz 18–19-latka. 

Ponadto lekarz pediatra kwalifikuje do szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień.  

Lekarz pediatra sprawuje podstawową opiekę zdrowotną nad pacjentem, dlatego należy mu zgłaszać niepokojące objawy zdrowotne. Do najczęstszych schorzeń leczonych przez pediatrów należą infekcje dróg oddechowych, nieżyty żołądkowo-jelitowe (jelitówka u dzieci), gorączka, bóle brzucha, bóle głowy, wymioty, zmiany skórne i wiele innych.

Dowiedz się, kiedy i jak zbijać temperaturę u dziecka.

Lekarz pediatra przeprowadza diagnostykę na podstawie wywiadu chorobowego, badania pacjenta oraz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Ponadto lekarz pediatra może wystawić skierowanie do dalszego leczenia w poradni specjalistycznej lub szpitalu.  

Pediatrzy pracują w POZ (placówki podstawowej opieki zdrowotnej), w oddziałach pediatrycznych w szpitalu, NPL (Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska) czy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.  

Wizyta u pediatry – kiedy się udać, o czym trzeba pamiętać? 

Wizyta w gabinecie pediatrycznym powinna się odbyć, gdy pojawiają się objawy choroby u dziecka lub profilaktycznie np. w celu bilansu zdrowia czy szczepienia.  

Do niepokojących objawów, które rodzic powinien zgłosić lekarzowi podczas wizyty z dzieckiem, należą:

Wybierając się na wizytę do lekarza pediatry, należy koniecznie zabrać ze sobą Książeczkę Zdrowia Dziecka oraz ewentualną wcześniejszą dokumentację medyczną. 

Powiązane produkty

Pierwsza wizyta kontrolna u pediatry – jak wygląda, co warto o niej wiedzieć? 

Pierwsza wizyta kontrolna u pediatry, nazywana także wizytą patronażową, odbywa się w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie dziecka. Wizyta może odbyć się w domu dziecka lub w przychodni, do której zostało zapisane dziecko przez rodziców po urodzeniu. Podczas wizyty patronażowej lekarz bada noworodka, ocenia jego rozwój fizyczny oraz neurologiczny, kolor skóry (pod kątem żółtaczki), ciemiączko, wykonuje badanie w kierunku dysplazji stawów biodrowych oraz daje skierowanie na USG stawów biodrowych. Dokonuje się wówczas także pomiarów dziecka (waga, długość ciała, obwód główki). Ponadto podczas wizyty patronażowej lekarz udziela porad dotyczących pielęgnacji dziecka, szczepień ochronnych oraz zalecanych bilansów zdrowia.  

Dzięki wizycie patronażowej możliwe jest szybkie dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości związanych z rozwojem maleństwa. To stanowi podstawę do natychmiastowej reakcji i podjęcia leczenia w przypadku zdiagnozowania problemu. 

Dobry pediatra – jak go wybrać?  

Lekarza pediatrę w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego wybiera się, zapisując dziecko do Poradni POZ, poprzez złożenie Deklaracji. Dokonuje się wówczas także wyboru pielęgniarki oraz położnej.  

Lekarz pediatra poza wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu chorób dzieci powinien cechować się cierpliwością, spokojem oraz wzbudzać zaufanie zarówno rodzica, jak i dziecka. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja wybranej poradni POZ. Ważne, aby przychodnia znajdowała się w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania rodziców z dzieckiem, aby w razie potrzeby szybko skonsultować się z lekarzem.

Możliwość stałego kontaktu z pediatrą będzie dodatkowym atutem. Zdarza się, że stan malucha pogarsza się w godzinach wieczornych, dlatego warto także wziąć pod uwagę to, czy będzie istniała możliwość skontaktowania się z nim o każdej porze. Warto pamiętać, że zarówno lekarza pediatrę, jak i przychodnię POZ można zmienić, zapisując się do wybranej przez rodzica placówki.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl