Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?
Katarzyna Gmachowska

Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?

Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Pediatra diagnozuje i leczy dzieci w wieku od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest także profilaktyka, monitorowanie prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Lekarz pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu.  

Pediatra – kim jest? 

Pediatra jest lekarzem zajmującym się chorobami okresu dziecięcego, a także monitorowaniem prawidłowego rozwoju dziecka oraz profilaktyką. W Polsce pediatra opiekuje się dziećmi od 2. miesiąca życia do ukończenia 18. roku życia.

Noworodkami, czyli dziećmi do ukończenia 4. tygodnia życia, opiekują się neonatolodzy, zaś osobami po ukończeniu 18. roku życia – lekarze interniści.  

Lekarz pediatra jest uprawniony do przeprowadzania tzw. wizyt patronażowych, które odbywają się po porodzie i mają za zadanie zebranie wywiadu na temat obecnego stanu zdrowia noworodka, zbadanie dziecka oraz udzieleniu rodzicom wskazówek dotyczących opieki nad maluchem.  

Główną rolą pediatry jest diagnozowanie i leczenie chorób wieku dziecięcego. Należy jednak pamiętać, iż w opiece nad dzieckiem bardzo duże znaczenie ma profilaktyka oraz wykonywanie tzw. bilansów zdrowia, podczas których monitoruje się rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. W Polsce bilanse zdrowia wykonuje się w wieku 2 i 4 lat, następnie jest bilans 7-latka, 9–10-latka, 13–14-latka, 16-latka oraz 18–19-latka. 

Ponadto lekarz pediatra kwalifikuje do szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień.  

Lekarz pediatra sprawuje podstawową opiekę zdrowotną nad pacjentem, dlatego należy mu zgłaszać niepokojące objawy zdrowotne. Do najczęstszych schorzeń leczonych przez pediatrów należą infekcje dróg oddechowych, nieżyty żołądkowo-jelitowe (jelitówka u dzieci), gorączka, bóle brzucha, bóle głowy, wymioty, zmiany skórne i wiele innych.

Dowiedz się, kiedy i jak zbijać temperaturę u dziecka.

Lekarz pediatra przeprowadza diagnostykę na podstawie wywiadu chorobowego, badania pacjenta oraz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Ponadto lekarz pediatra może wystawić skierowanie do dalszego leczenia w poradni specjalistycznej lub szpitalu.  

Pediatrzy pracują w POZ (placówki podstawowej opieki zdrowotnej), w oddziałach pediatrycznych w szpitalu, NPL (Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska) czy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.  

Wizyta u pediatry – kiedy się udać, o czym trzeba pamiętać? 

Wizyta w gabinecie pediatrycznym powinna się odbyć, gdy pojawiają się objawy choroby u dziecka lub profilaktycznie np. w celu bilansu zdrowia czy szczepienia.  

Do niepokojących objawów, które rodzic powinien zgłosić lekarzowi podczas wizyty z dzieckiem, należą:

Wybierając się na wizytę do lekarza pediatry, należy koniecznie zabrać ze sobą Książeczkę Zdrowia Dziecka oraz ewentualną wcześniejszą dokumentację medyczną. 

Polecane dla Ciebie

Pierwsza wizyta kontrolna u pediatry – jak wygląda, co warto o niej wiedzieć? 

Pierwsza wizyta kontrolna u pediatry, nazywana także wizytą patronażową, odbywa się w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie dziecka. Wizyta może odbyć się w domu dziecka lub w przychodni, do której zostało zapisane dziecko przez rodziców po urodzeniu. Podczas wizyty patronażowej lekarz bada noworodka, ocenia jego rozwój fizyczny oraz neurologiczny, kolor skóry (pod kątem żółtaczki), ciemiączko, wykonuje badanie w kierunku dysplazji stawów biodrowych oraz daje skierowanie na USG stawów biodrowych. Dokonuje się wówczas także pomiarów dziecka (waga, długość ciała, obwód główki). Ponadto podczas wizyty patronażowej lekarz udziela porad dotyczących pielęgnacji dziecka, szczepień ochronnych oraz zalecanych bilansów zdrowia.  

Dzięki wizycie patronażowej możliwe jest szybkie dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości związanych z rozwojem maleństwa. To stanowi podstawę do natychmiastowej reakcji i podjęcia leczenia w przypadku zdiagnozowania problemu. 

Dobry pediatra – jak go wybrać?  

Lekarza pediatrę w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego wybiera się, zapisując dziecko do Poradni POZ, poprzez złożenie Deklaracji. Dokonuje się wówczas także wyboru pielęgniarki oraz położnej.  

Lekarz pediatra poza wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu chorób dzieci powinien cechować się cierpliwością, spokojem oraz wzbudzać zaufanie zarówno rodzica, jak i dziecka. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja wybranej poradni POZ. Ważne, aby przychodnia znajdowała się w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania rodziców z dzieckiem, aby w razie potrzeby szybko skonsultować się z lekarzem.

Możliwość stałego kontaktu z pediatrą będzie dodatkowym atutem. Zdarza się, że stan malucha pogarsza się w godzinach wieczornych, dlatego warto także wziąć pod uwagę to, czy będzie istniała możliwość skontaktowania się z nim o każdej porze. Warto pamiętać, że zarówno lekarza pediatrę, jak i przychodnię POZ można zmienić, zapisując się do wybranej przez rodzica placówki.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij