Mielopatia – przyczyny, objawy i leczenie mielopatii szyjnej i piersiowej
Mateusz Burak

Mielopatia – przyczyny, objawy i leczenie mielopatii szyjnej i piersiowej

Mielopatia to zespół objawów, które pojawiają się na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego. Najczęstszą jej przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe obejmujące kręgosłup szyjny, piersiowy bądź lędźwiowy. Rzadziej mielopatia jest spowodowana tępym urazem, stanem zapalnym czy nowotworami. Jakie są objawy mielopatii szyjnej i piersiowej? 

Czym jest mielopatia?

Mielopatia to masywny, długotrwały ucisk na rdzeń kręgowy, który w połączeniu ze stenozą kanału kręgowego prowadzi do niedokrwienia i uszkodzeń w obrębie tkanki nerwowej. Schorzenie to jest najczęściej następstwem chorób o podłożu zwyrodnieniowym. Taki stan doprowadza do stopniowej utraty funkcji ruchowych i poważnych ubytków neurologicznych. 

Ta dysfunkcja wydaje się być o tyle poważna, że tkanka, która uległa uszkodzeniu nie regeneruje się. Oznacza to, iż nabyte już uszkodzenia, wynikające z ucisku poprzez chociażby przepuklinę, mogą być nieodwracalne. Ze względu na możliwą lokalizację mówi się o mielopatii szyjnej, piersiowej i lędźwiowej. Schorzenie upośledza funkcje rdzenia kręgowego. 

Mielopatia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną mielopatii są zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa – zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego (spondyloza szyjna) oraz dyskopatia szyjna.

Wśród możliwych przyczyn mielopatii wyróżnia także się między innymi zmiany o charakterze urazowym – wypadki komunikacyjne czy upadki z wysokości. Podłożem opisywanego schorzenia może okazać się również występujący guz. Przebyta radioterapia, utrata dużej ilości krwi, zaburzenia ukrwienia rdzenia, zapalenie rdzenia kręgowego też sprzyjają powstawaniu mielopatii.

Do czynników ryzyka zalicza się także palenie tytoniu, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, otyłość, uprawianie sportu mocno obciążającego narząd ruchu, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i częste przeciążenia. 

Mielopatia szyjna

Jest najczęściej spotykaną formą tego chorzenia, zmiany są zlokalizowane w odcinku szyjnym kręgosłupa. Występowanie wyłącznie objawów sugerujących mielopatię, nie musi od razu oznaczać, że mamy z nią do czynienia. W tym celu należy wykonać szereg badań i czynności diagnostycznych. Mielopatia szyjna może objawiać się m.in. bólem szyi, sztywnością karku, bólami głowy, zaburzeniami czucia kończyn dolnych i osłabieniem ich mięśni, niezgrabnym chodem, nietrzymaniem moczu i stolca.

Mielopatia piersiowa

Ten rodzaj mielopatii obejmuje zmiany w odcinku piersiowym kręgosłupa, najczęściej jest rezultatem zmian o podłożu zwyrodnieniowym. Wśród pozostałych czynników mogących predysponować do dysfunkcji w tym rejonie wyróżnia się także urazy, przepuklinę oraz zmiany wytwórcze. Objawy mielopatii piersiowej to np. ból kręgosłupa w odcinku piersiowym promieniujący wzdłuż żeber, trudności w oddychaniu, inkontynencja, zaburzenia funkcji seksualnych, osłabienie kończyn górnych.

Powiązane produkty

Mielopatia – objawy

Podsumowując, objawy mielopatii to przede wszystkim:

  • ból w obrębie szyi, ramion, kończyn dolnych oraz w dolnej części pleców,
  • występowanie drętwienia i mrowienia, 
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • problem z wykonaniem drobnych czynności motorycznych,
  • zaburzenia wzorca chodu,
  • osłabienie kontroli oddawania moczu i stolca.

Należy podkreślić, że dokładne objawy będą uzależnione od lokalizacji zmian. Mogą obejmować także bóle głowy od kręgosłupa szyjnego czy drętwienie kończyn dolnych będące następstwem zmian umiejscowionych w odcinku lędźwiowym. Objawy neurologiczne są tutaj dominujące. 

Mielopatia – diagnostyka

Celem różnicowania mielopatii z innymi schorzeniami zaleca się wykonanie zdjęć RTG lub – dla lepszego zobrazowania struktury rdzenia i kanału kręgowego – rezonansu magnetycznego kręgosłupa (np. rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego). 

Inną procedurą diagnostyczną jest mielografia. Polega ona na zastosowaniu połączenia środka kontrastowego i promieni rentgenowskich w czasie rzeczywistym. W ten sposób jesteśmy w stanie ujawnić ewentualne nieprawidłowości w rdzeniu kręgowym. Innym badaniem jest sprawdzanie przewodnictwa nerwowego z użyciem elektromiografii. Poza obrazowaniem stosuje się testy, które nie pozwalają jednak jednoznacznie potwierdzić czy też wykluczyć choroby.

Mielopatia – leczenie

Przebieg procesu leczenia mielopatii uzależniony jest oczywiście od przyczyny schorzenia. W niektórych sytuacjach choroba może mieć charakter nieodwracalny, wówczas postępowanie ma na celu jedynie złagodzenie bólu. W łagodnych postaciach można leczenie ograniczyć do farmakoterapii i stosowania zaopatrzenia ortopedycznego w postaci gorsetów. Należy jednak pamiętać, że nie usuwa to przyczyny – ucisku na rdzeń. 

Postępowanie neurochirurgiczne stosowane jest w bardziej zaawansowanych przypadkach. Obejmuje odbarczenie kręgosłupa, co zmniejsza wyraźnie kompresję na rdzeń. W zależności od przyczyny takiego stanu może to być resekcja wyrośli kostnych, mikrodiscektomia czy inne tego typu zabiegi. 

W sytuacji, gdy przyczyną mielopatii jest stenoza kanału kręgowego, wykonuje się zabieg tzw. laminoplastyki, czyli odbudowywania jego. Bardzo rzadko stosuje się rodzaj zabiegu określany jako fuzja. Dokonuje się wówczas zespolenia poszczególnych kręgów ze sobą, co w przeciwieństwie do laminoplastyki uniemożliwia zachowanie elastyczności kręgosłupa. 

Mielopatia – rehabilitacja

Do głównych celów rehabilitacji zalicza się zmniejszanie bólu, zapobieganie pogorszeniu objawów neurologicznych, poprawę już istniejących deficytów oraz przywrócenie funkcji. Stosowane są różnorakie procedury z wykorzystaniem zarówno fizykoterapii, jak i kinezyterapii, są to m.in.: techniki terapii manualnej, ćwiczenia stabilizacji tułowia, ćwiczenia propriocepcji, trening reedukacji posturalnej, joga, metoda PNF czy metoda McKenziego. Nie oznacza to, że są to jedyne skuteczne metody w walce z opisywanym schorzeniem. Jest ich o wiele więcej i nie sposób wymienić wszystkich. 

Równolegle z fizjoterapią powinny zostać wprowadzone modyfikacja stylu życia oraz zmiana nawyków żywieniowych. Zmniejszenie masy ciała, systematyczny ruch, dbanie o prawidłową postawę podczas pracy oraz dźwigania może okazać się czymś, co opóźni lub pozwoli uniknąć zmian adaptacyjnych w narządzie ruchu.

To z kolei oznacza przerwanie łańcucha łączącego mielopatię z jej przyczynami. Stosowanie odpoczynku, rozsądne planowanie aktywności adekwatnie do swoich możliwości dodatkowo będzie sprzyjało utrzymaniu dobrej kondycji. 

  1. Nakajima H., Uchida K., Taguchi T. i in., Multicenter cross–sectional study of the clinical features and types of treatment of spinal cord–related pain syndrome, "J Orthop Sci." 2019, nr 24, s. 798–804.
  2. Zakaria H. M., Bazydlo M., Schultz L. i in., MSSIC Investigators. Adverse events and their risk factors 90 days after cervical spine surgery: analysis from the Michigan Spine Surgery Improvement Collaborative, „J Neurosurg Spine.” 2019, nr 15, s. 1–13.
  3. Hitchon P. W., Woodroffe R. W., Noeller J. A. i in., Anterior and posterior approaches for cervical myelopathy: Clinical and radiographic outcomes, „Spine” 2019, nr 44, s. 615–623.
  4. Heary R. F., MacDowall A., Agarwal N., Cervical spondylotic myelopathy: A two decade experience, „J Spinal Cord Med.” 2018, nr 26, s. 1–9.
  5. Acaroğlu E., Nordin M., Randhawa K. i in., The global spine care initiative: a summary of guidelines on invasive interventions for the management of persistent and disabling spinal pain in low– and middle–income communities, „Eur Spine J.” 2018, nr 27, s. 870–878.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij