Zez – czym jest? Rodzaje, wykrywanie i leczenie zeza
Dorota Kowalewska

Zez – czym jest? Rodzaje, wykrywanie i leczenie zeza

Zez jest chorobą, w której gałki oczne są nieprawidłowo ustawione. Zwykle towarzyszą mu zaburzenia widzenia. Jakie są przyczyny zeza? Czy da się go zniwelować? O tym, jak powstaje zez i jak wygląda jego leczenie przeczytasz w poniższym artykule. 

Zezem nazywamy nierównoległe ustawienie gałek ocznych. Zez jest nie tylko uciążliwym defektem kosmetycznym, ale wiąże się z zaburzeniami widzenia jednoocznego lub obuocznego. Objawy są różne w zależności od wieku pacjenta, w którym zez się pojawi, oraz samej przyczyny jego powstania. 

Co to jest zez? 

W zezie obraz widziany przez każde oko oddzielnie różni się od siebie. W takiej sytuacji mózg, który odpowiada za przetworzenie tych obrazów, nie jest w stanie złożyć ich w jedną całość. Wtedy pojawia się dwojenie. Obrazy w zależności od typu zeza mogą znajdować się obok siebie, jeden pod drugim albo być przesunięte pod różnym kątem względem siebie. Jest to odczucie nieprzyjemne i bardzo uciążliwe, zatem organizm uruchamia mechanizmy obronne. U dorosłych podwójne widzenie jest często niwelowane kompensacyjnym ustawieniem głowy jak skręcenie twarzy lub przechylenie głowy. Jest to zawsze pozycja, w której dwojenie jest mniejsze lub nie występuje. Czasem konieczne jest stałe zasłonięcie jednego oka. W przypadku dzieci natomiast jest to głównie tłumienie jednego z obrazów, co w efekcie prowadzi do rozwoju niedowidzenia. 

Niedowidzenie to zazwyczaj jednostronne obniżenie ostrości wzroku (z najlepszą korekcją, czyli w okularach), przy braku jakichkolwiek nieprawidłowości gałek ocznych i dróg wzrokowych. Zatem jest to sytuacja, w której zarówno oko, jak i droga wzrokowa są prawidłowe, ale mózg „rozmazał” obraz z chorego oka, ponieważ utrudniał on funkcjonowanie. Inną częstą przyczyną niedowidzenia jest duża różnica refrakcji (czyli wady wzroku) obu oczu. Okres wrażliwości, kiedy niedowidzenie jest odwracalne, trwa do około 7.-8. roku życia – jeśli wynika z zeza, lub nieco dłużej, jeśli jest efektem wady wzroku.  

Leczenie polega głównie na czasowym zasłanianiu zdrowego oka, co zmusza oko niedowidzące do pracy. Niestety, u wielu osób niedowidzenie jest rozpoznawane, kiedy jest już utrwalone. W tej sytuacji nie ma obecnie skutecznego sposobu na poprawę widzenia. 

Rodzaje zeza 

Podział zeza na rodzaje wynika z kierunku, w którym odchylone jest oko zezujące, oraz tego, w jakich okolicznościach występuje (stale czy okresowo). W praktyce klinicznej istotny jest podział zeza na jawny (inaczej towarzyszący) lub ukryty. 

Zez towarzyszący 

Zez towarzyszący to inaczej pełnoobjawowa choroba zezowa. Polega na tym, że kąt odchylenia osi jednego oka względem osi drugiego oka ustawionego na wprost jest stały. Odległość między oczami przy patrzeniu w różnych kierunkach jest praktycznie taka sama. Najpowszechniej występuje w formie zeza zbieżnego lub rozbieżnego, chociaż może być też skośny. 

Zez zbieżny  

Zez zbieżny typowo polega na odchyleniu chorego oka w kierunku nosa. Rodziców często niepokoi zez zbieżny u niemowląt. Do około 4. miesiąca życia sporadyczne przypadki zbieżnego ustawienia oczu mieszczą się w normie, potem są traktowane jako patologia i powinny być skonsultowane ze specjalistą.  

Zez zbieżny u dzieci często wynika z nadwzroczności. Można zauważyć, że pogłębia się przy patrzeniu z bliskiej odległości. W wielu przypadkach odpowiednia korekcja okularowa prowadzi do znacznej poprawy ustawienia oczu.  

Zez rozbieżny  

Zez rozbieżny lekarz rozpoznaje, gdy oko zezujące ustawia się w kierunku skroni. Częściej dotyczy starszych dzieci i dorosłych, zwłaszcza z krótkowzrocznością. Objawy mogą być subtelne, jak np. ból głowy lub trudności ze skupieniem przy czytaniu. 

Zez ukryty  

Zez ukryty występuje, gdy zaburzeniu ulega napięcie mięśni gałkoruchowych. W większości przypadków jest niewidoczny i często bezobjawowy (mogą mu towarzyszyć bóle głowy). Jest za to łatwo wykrywalny w teście zasłaniania. Problem pojawia się, kiedy następuje osłabienie widzenia obuocznego z powodu zmęczenia, urazu czy osłabienia organizmu (np. w związku z chorobą ogólną). Wtedy zez ukryty staje się jawny i może zostać utrwalony. Leczy się go wówczas podobnie jak zeza jawnego.     

Zez porażenny  

Zez porażenny to zez, który wynika z czasowego lub stałego porażenia nerwów zaopatrujących jeden lub więcej mięśni poruszających gałką oczną. Oko ustawia się w kierunku przeciwległym do mięśnia porażonego. Charakterystyczny jest zmienny kąt odchylenia zeza w zależności od kierunku patrzenia. W zależności od przyczyny porażenia ta odmiana zeza może czasem ustąpić w wyniku samoistnej regeneracji. W przypadku braku poprawy przez około 6 miesięcy stosuje się leczenie operacyjne. 

Powiązane produkty

Jak wykryć zeza? 

W celu wykrycia zeza, poza podstawowym badaniem okulistycznym, lekarz wykonuje wiele badań dodatkowych, takich jak:  

  • ocena ostrości wzroku (również po podaniu kropli porażających akomodację) i dobór odpowiedniej korekcji,  
  • ocena dna oka w poszukiwaniu ewentualnych patologii, 
  • test naprzemiennego zasłaniania i odsłaniania oczu, tzw. cover test
  • ocena kąta zeza w stopniach (za pomocą specjalnego urządzenia – synoptoforu lub prostszych listw pryzmatycznych), 
  • ocena widzenia obuocznego oraz przestrzennego do bliży i do dali (z bliska i daleka). 

Jak powstaje zez?  

Przyczyny powstawania zeza są różnorakie. Najczęstsze to: 

  • wady wzroku – skorygowanie może spowodować prawidłowe ustawienie się gałek ocznych, 
  • choroby gałki ocznej lub oczodołu – zarówno stan zapalny, jak i np. uciskający guz mogą być przyczyną nieprawidłowego ustawienia oka albo osłabienia działania mięśni okołogałkowych, 
  • choroby samych mięśni gałkoruchowych lub nerwów unerwiających te mięśnie – odpowiadają za ruch gałek ocznych, choroby te powodują częściej zeza porażennego, 
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego, 
  • czynniki genetyczne (tendencja do występowania zeza może mieć charakter rodzinny). 

Jak leczyć zeza?  

Leczenie jak zawsze jest przyczynowe, jeśli tylko jest to możliwe. U dzieci w wielu przypadkach kluczowe jest dobranie odpowiedniej korekcji okularowej. Jeśli to konieczne, stosuje się okulary pryzmatyczne lub dwuogniskowe. Niejednokrotnie nie da się uniknąć leczenia zabiegowego. Najmniej inwazyjną metodą jest podanie toksyny botulinowej, niestety – efekt utrzymuje się zazwyczaj około 3 miesięcy. 

Podstawą leczenia zeza, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych, jest jednak zabieg chirurgiczny. Leczenie operacyjne polega na regulowaniu ustawienia oczu poprzez wzmacnianie lub osłabianie konkretnych mięśni (skracanie, przesuwanie, transpozycja mięśni lub szwy regulowane). 

Zazwyczaj w procesie leczenia stosuje się kilka metod. Leczenie zeza, bez względu na metodę, jest zawsze związane z rehabilitacją wzrokową. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl