Wylew w oku – przyczyny, diagnostyka i sposoby leczenia pękniętego naczynka w oku
Dorota Kowalewska

Wylew w oku – przyczyny, diagnostyka i sposoby leczenia pękniętego naczynka w oku

Pojawienie się czerwonych naczynek na białej twardówce oka zdarza się bardzo często. Zwykle nie świadczy o poważnym problemie ze zdrowiem, choć może alarmować o chorobie. Wyróżnia się wylew podspojówkowy, który powstaje na skutek przerwania naczyń krwionośnych w oku oraz wylew do wnętrza gałki ocznej, znacznie poważniejszy stan spowodowany różnymi chorobami, takimi jak: retinopatia cukrzycowa czy odwarstwienie siatkówki. Skąd się biorą wylewy w oku i kiedy należy zgłosić się z tym do lekarza?

Wylew krwi w oku – dlaczego naczynka w oku pękają?

Wylew podspojówkowy to powszechna dolegliwość wynikająca z przerwania ciągłości delikatnych naczyń na powierzchni gałki ocznej i wydostania się krwi do przestrzeni pomiędzy twardówką a spojówką. Czerwona plama krwi na tle białej twardówki, mogąca mieć formę od niewielkiej plamki aż do uniesionego pęcherza z krwią, budzi duży niepokój i jest bardzo częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów po nagłą pomoc okulistyczną. 

Najprościej wylew w oku można porównać do siniaka na skórze. Charakterystyczne jest to, iż silne zaczerwienienie powierzchni oka nie idzie w parze z innymi dolegliwościami. Widzenie nie ulega zmianie, a pieczenie czy wydzielina z oczu nie występują. To odróżnia wylew podspojówkowy od poważniejszych chorób oka.

Wylew podspojówkowy – przyczyny

Przyczyny tej częstej przypadłości mogą być bardzo zróżnicowane: od błahych, jak duży wysiłek fizyczny, kaszel, zaparcie, silne tarcie oka lub choćby manipulacje związane z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych, przez poważne, jak uraz gałki ocznej, aż po choroby ogólnoustrojowe. Do tych ostatnich najczęściej należy: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca naczyń, zaburzenia krzepnięcia – często związane ze stosowaniem leków przeciwkrzepliwych (np. popularnej aspiryny, acenokumarolu) lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inne choroby krwi lub zaburzenia hormonalne. 

U dzieci dominującą przyczyną popękanych naczynek w oku są urazy wynikające z ich dużej aktywności. W wielu przypadkach nie udaje się jednak ustalić bezpośredniej przyczyny wylewu.

Powiązane produkty

Pęknięte naczynko w oku – diagnostyka 

Jeśli wylew pod spojówkę nie jest związany z urazem ani nie towarzyszą mu inne dolegliwości, nie wymaga wizyty u okulisty. Leczenie wylewu podspojówkowego, który pojawia się incydentalnie zazwyczaj nie jest wymagane. Nieznaczne zadrażnienie gałki ocznej z nim związane można złagodzić, stosując krople do oczu – tzw. sztuczne łzy. 

Wylew podspojówkowy, mimo iż często budzi niepokój, wchłania się samoistnie bez powikłań w ciągu 1–2 tygodni, w zależności od ilości wynaczynionej krwi. Konsultacji ze specjalistą wymaga bez wątpienia wylew, który się długo nie wchłania lub jest nawracający. W przypadku kolejnych epizodów często konieczna jest konsultacja lekarza rodzinnego lub okulisty.

Sam wylew podspojówkowy można potraktować jako problem estetyczny, gdyż nie powoduje on powikłań, może być jednak alarmującym objawem choroby ogólnoustrojowej.

Wylew podspojówkowy a wylew do wnętrza gałki ocznej

Jeśli mowa o wylewie krwi w oku, należy odróżnić łagodny i widoczny przy spojrzeniu w lustro wylew podspojówkowy od znacznie poważniejszego i niewidocznego gołym okiem wylewu krwi do wnętrza gałki ocznej. W tym drugim przypadku obserwujemy nagłe, bezbolesne obniżenie ostrości wzroku lub pojawienie się czarnych punkcików przed okiem. Ma to związek z przerwaniem ciągłości naczyń siatkówki i wydostaniem się krwi do ciała szklistego, czyli wnętrza gałki ocznej. 

Najczęściej spotykane przyczyny tego stanu to: retinopatia cukrzycowa, przedarcie lub odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), uraz lub guz wewnątrzgałkowy. W związku z pogorszeniem widzenia wylew wewnątrzgałkowy skłania do szybkiej konsultacji okulistycznej. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania okulistycznego przy rozszerzonych źrenicach oraz dodatkowo badania USG gałki ocznej. To badanie pozwala w wielu przypadkach ustalić przyczynę krwotoku (np. guz lub odwarstwienie siatkówki). 

Wylew w oku – leczenie

Leczenie wylewu w oku jest zawsze przyczynowe, chociaż znalezienie bezpośredniego czynnika wywołującego krwotok może być trudne. Bez względu na przyczynę stosuje się wspomagające leczenie farmakologiczne, które ma na celu wzmocnienie naczyń włosowatych, zarówno miejscowo – w postaci kropli zawierających pochodne rutyny (ma zastosowanie w przypadku wylewów powierzchownych), jak i leków doustnych (kwas askorbinowy).

W przypadku wylewu niewchłaniającego się przez kilka miesięcy może być konieczna witrektomia, czyli operacyjne usunięcie wynaczynionej krwi. 

Wylew w oku – domowe sposoby

W przypadku wylewu podspojówkowego, mimo iż wiele osób liczy na szybkie wchłonięcie wynaczynionej krwi i poprawie wyglądu z tym związanej, to nie istnieją żadne domowe sposoby, które realnie i bezpiecznie pomagają w tej sytuacji. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

W nieznaczny sposób możemy sobie sami pomóc, jeśli krwawienie nastąpiło do wnętrza oka. Po tym, jak okulista postawi rozpoznanie wylewu wewnątrzgałkowego, zaleca się bezpośrednio po incydencie odpoczywać w pozycji półsiedzącej przez kilka dni. Dodatkowo zasłonięcie oczu zmniejsza ryzyko ponownego krwawienia i przyspiesza opadnie krwi, a zatem poprawę widzenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl