Wylew w oku – przyczyny, diagnostyka i sposoby leczenia pękniętego naczynka w oku
Dorota Kowalewska

Wylew w oku – przyczyny, diagnostyka i sposoby leczenia pękniętego naczynka w oku

Pojawienie się czerwonych naczynek na białej twardówce oka zdarza się bardzo często. Zwykle nie świadczy o poważnym problemie ze zdrowiem, choć może alarmować o chorobie. Wyróżnia się wylew podspojówkowy, który powstaje na skutek przerwania naczyń krwionośnych w oku oraz wylew do wnętrza gałki ocznej, znacznie poważniejszy stan spowodowany różnymi chorobami, takimi jak: retinopatia cukrzycowa czy odwarstwienie siatkówki. Skąd się biorą wylewy w oku i kiedy należy zgłosić się z tym do lekarza?

Wylew krwi w oku – dlaczego naczynka w oku pękają?

Wylew podspojówkowy to powszechna dolegliwość wynikająca z przerwania ciągłości delikatnych naczyń na powierzchni gałki ocznej i wydostania się krwi do przestrzeni pomiędzy twardówką a spojówką. Czerwona plama krwi na tle białej twardówki, mogąca mieć formę od niewielkiej plamki aż do uniesionego pęcherza z krwią, budzi duży niepokój i jest bardzo częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów po nagłą pomoc okulistyczną. 

Najprościej wylew w oku można porównać do siniaka na skórze. Charakterystyczne jest to, iż silne zaczerwienienie powierzchni oka nie idzie w parze z innymi dolegliwościami. Widzenie nie ulega zmianie, a pieczenie czy wydzielina z oczu nie występują. To odróżnia wylew podspojówkowy od poważniejszych chorób oka.

Wylew podspojówkowy – przyczyny

Przyczyny tej częstej przypadłości mogą być bardzo zróżnicowane: od błahych, jak duży wysiłek fizyczny, kaszel, zaparcie, silne tarcie oka lub choćby manipulacje związane z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych, przez poważne, jak uraz gałki ocznej, aż po choroby ogólnoustrojowe. Do tych ostatnich najczęściej należy: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca naczyń, zaburzenia krzepnięcia – często związane ze stosowaniem leków przeciwkrzepliwych (np. popularnej aspiryny, acenokumarolu) lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inne choroby krwi lub zaburzenia hormonalne. 

U dzieci dominującą przyczyną popękanych naczynek w oku są urazy wynikające z ich dużej aktywności. W wielu przypadkach nie udaje się jednak ustalić bezpośredniej przyczyny wylewu.

Powiązane produkty

Pęknięte naczynko w oku – diagnostyka 

Jeśli wylew pod spojówkę nie jest związany z urazem ani nie towarzyszą mu inne dolegliwości, nie wymaga wizyty u okulisty. Leczenie wylewu podspojówkowego, który pojawia się incydentalnie zazwyczaj nie jest wymagane. Nieznaczne zadrażnienie gałki ocznej z nim związane można złagodzić, stosując krople do oczu – tzw. sztuczne łzy. 

Wylew podspojówkowy, mimo iż często budzi niepokój, wchłania się samoistnie bez powikłań w ciągu 1–2 tygodni, w zależności od ilości wynaczynionej krwi. Konsultacji ze specjalistą wymaga bez wątpienia wylew, który się długo nie wchłania lub jest nawracający. W przypadku kolejnych epizodów często konieczna jest konsultacja lekarza rodzinnego lub okulisty.

Sam wylew podspojówkowy można potraktować jako problem estetyczny, gdyż nie powoduje on powikłań, może być jednak alarmującym objawem choroby ogólnoustrojowej.

Wylew podspojówkowy a wylew do wnętrza gałki ocznej

Jeśli mowa o wylewie krwi w oku, należy odróżnić łagodny i widoczny przy spojrzeniu w lustro wylew podspojówkowy od znacznie poważniejszego i niewidocznego gołym okiem wylewu krwi do wnętrza gałki ocznej. W tym drugim przypadku obserwujemy nagłe, bezbolesne obniżenie ostrości wzroku lub pojawienie się czarnych punkcików przed okiem. Ma to związek z przerwaniem ciągłości naczyń siatkówki i wydostaniem się krwi do ciała szklistego, czyli wnętrza gałki ocznej. 

Najczęściej spotykane przyczyny tego stanu to: retinopatia cukrzycowa, przedarcie lub odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), uraz lub guz wewnątrzgałkowy. W związku z pogorszeniem widzenia wylew wewnątrzgałkowy skłania do szybkiej konsultacji okulistycznej. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania okulistycznego przy rozszerzonych źrenicach oraz dodatkowo badania USG gałki ocznej. To badanie pozwala w wielu przypadkach ustalić przyczynę krwotoku (np. guz lub odwarstwienie siatkówki). 

Wylew w oku – leczenie

Leczenie wylewu w oku jest zawsze przyczynowe, chociaż znalezienie bezpośredniego czynnika wywołującego krwotok może być trudne. Bez względu na przyczynę stosuje się wspomagające leczenie farmakologiczne, które ma na celu wzmocnienie naczyń włosowatych, zarówno miejscowo – w postaci kropli zawierających pochodne rutyny (ma zastosowanie w przypadku wylewów powierzchownych), jak i leków doustnych (kwas askorbinowy).

W przypadku wylewu niewchłaniającego się przez kilka miesięcy może być konieczna witrektomia, czyli operacyjne usunięcie wynaczynionej krwi. 

Wylew w oku – domowe sposoby

W przypadku wylewu podspojówkowego, mimo iż wiele osób liczy na szybkie wchłonięcie wynaczynionej krwi i poprawie wyglądu z tym związanej, to nie istnieją żadne domowe sposoby, które realnie i bezpiecznie pomagają w tej sytuacji. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

W nieznaczny sposób możemy sobie sami pomóc, jeśli krwawienie nastąpiło do wnętrza oka. Po tym, jak okulista postawi rozpoznanie wylewu wewnątrzgałkowego, zaleca się bezpośrednio po incydencie odpoczywać w pozycji półsiedzącej przez kilka dni. Dodatkowo zasłonięcie oczu zmniejsza ryzyko ponownego krwawienia i przyspiesza opadnie krwi, a zatem poprawę widzenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl