Brak apetytu u dziecka – dlaczego dziecko nie chce jeść?
Katarzyna Gmachowska

Brak apetytu u dziecka – dlaczego dziecko nie chce jeść?

Brak apetytu u dziecka jest częstą dolegliwością, jaką zgłaszają rodzice w gabinecie lekarza pediatry. Zazwyczaj jednak jest ono zjawiskiem normalnym i nie wynika z rozwijającej się choroby. Dzieci w wieku 2–5 lat często mają obniżone łaknienie, które wynika z wolniejszych przyrostów masy ciała niż w okresie niemowlęcym. Do objawów alarmujących w przypadku obniżonego apetytu należą przewlekłe bóle brzucha, obecność patologicznych domieszek w stolcu, zahamowanie przyrostu masy ciała lub spadek wagi, gorączka i zaburzenia rytmu wypróżnień. Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Brak bądź pogorszenie apetytu u dziecka – dlaczego dziecko nie chce jeść?  

Niechęć do jedzenia i osłabiony apetyt najczęściej dotyczy dzieci w wieku 2–5 roku życia.  

Warto przypomnieć, że w 1. roku życia masa ciała przeciętnego niemowlęcia podwaja się w 5. miesiącu życia, a potraja w 12. miesiącu życia w stosunku do wagi urodzeniowej. Średnio w 1. roku dziecko przybiera na masie około 7 kilogramów. W drugim roku życia przyrost masy ciała jest wolniejszy i wynosi ok. 2,3 kg. Między 2. a 5. rokiem życia masa ciała dziecka zwiększa się zdecydowanie wolniej niż w wieku niemowlęcym (średnio o 1–2 kg rocznie), co może budzić niepokój rodziców.  

W zdecydowanej większości przypadków obniżenie apetytu u dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym i jest adekwatny do wieku.  

Należy pamiętać, o nanoszeniu masy ciała oraz wzrostu dziecka na siatki centylowe odpowiednie dla płci i wieku. Wartości prawidłowe to przedział między 3–97 centylem.  

Obniżenie apetytu u dziecka może wynikać ze zmuszania dziecka do jedzenia przez rodziców, niechęci do nowych i nieznanych smaków, nadmiernego spożywania słodyczy lub napojów np. mleka między posiłkami lub też chęci zwrócenia na siebie uwagi. Dzieci często naśladują rodziców lub rówieśników, więc jeśli obserwują odmawianie spożywania pokarmów przez daną osobę, mogą przejmować jej zachowanie.  

Należy pamiętać, że spożywanie posiłków powinno się odbywać w spokojnej atmosferze, bez kłótni, gróźb i rozpraszania dziecka.  

Brak apetytu u noworodków i niemowląt 

Noworodki często mają problem z karmieniem, wynika to z ich niedojrzałości lub nieprawidłowych technik karmienia. W przypadku karmienia piersią warto zasięgnąć pomocy położnej lub doradcy laktacyjnego, którzy chętnie pokażą prawidłowe techniki karmienia piersią oraz wskażą przydatne sposoby podczas karmienia dziecka. Niechęć do jedzenia u niemowląt najczęściej zgłaszana jest przez rodziców podczas rozszerzania diety dziecka o nowe produkty. Jest to zjawisko normalne, dziecko powoli oswaja się z nowymi smakami i konsystencją pokarmów. Ząbkowanie może również okresowo dawać objawy braku apetytu u dziecka.  

Aby sprawdzić, czy dziecko prawidłowo przybiera na masie, należy pamiętać o nanoszeniu masy oraz długości ciała na siatki centylowe. Prawidłowe tempo przyrostu masy ciała u dziecka to 700 g na miesiąc przez pierwsze pięć miesięcy życia, a 500 g miesięcznie w wieku 6–12 miesięcy.  

Powiązane produkty

Brak apetytu u dziecka – objawy towarzyszące 

Jak już wcześniej było wspomniane, obniżenie apetytu u dziecka w wieku 2–5 lat jest zjawiskiem normalnym pod warunkiem, że zachowany jest prawidłowy rozwój dziecka.  

Nagły spadek apetytu u dzieci może wynikać z ostrej infekcji np. zakażenia układu moczowego u dziecka, infekcji dróg oddechowych czy zapalenia ucha (objawami wymienionych chorób będą dodatkowo gorączka, luźne stolce, płaczliwość dziecka).

U dziecka z miernym apetytem i objawami takimi jak wzdęcia, luźne stolce ze śluzem lub krwią, zaparcia, wysypki skórne należy podejrzewać alergie pokarmowe, najczęściej na białka mleka krowiego. W przypadku obniżenia apetytu podczas ząbkowania u dziecka obserwuje się nadmierne ślinienie, rozpulchnienie dziąseł, wkładanie rączek i przedmiotów do ust.  

Brak apetytu u dziecka – kiedy wymaga leczenia? 

W przypadku zgłaszania przez rodzica braku apetytu u dziecka podstawą rozpoznania jest dokładnie zebrany wywiad oraz oznaczenie wagi i wzrostu na siatkach centylowych i porównanie wyników do wcześniejszych przyrostów. Ważne jest określenie ilości i jakości posiłków spożywanych przez dziecko, zjadania przekąsek i słodyczy między posiłkami, wygórowanych wymagań rodziców na temat ilości spożywanych pokarmów przez dziecko, objawów współtowarzyszących takich jak gorączka, zmiana rytmu wypróżnień, obecność domieszek patologicznych w stolcu (krew, śluz), wysypki skórne, bóle brzucha oraz zmiana zachowania. Brak łaknienia może wynikać również z przyjmowania niektórych leków.    

Co robić, gdy dziecko straciło apetyt?  

W przypadku obniżenia apetytu u dziecka przede wszystkim należy zachować spokój. Gorsze łaknienie u dzieci w wieku 2–5 lat jest zjawiskiem normalnym, gdyż dziecko wówczas przyrasta wolniej niż w okresie niemowlęcym. Jeśli obniżonemu łaknieniu nie towarzyszą inne niepokojące objawy, należy stosować zasadę, iż rodzic decyduje, co zje dziecko, a dziecko decyduje, ile zje. Dzieci, które rozwijają się prawidłowo, nie należy zmuszać do jedzenia. U starszych dzieci z nagłym obniżeniem apetytu należy zwrócić uwagę na obecność przekąsek pomiędzy głównymi posiłkami oraz ilość zjadanych przez dziecko słodyczy czy pokarmów typu fast food.

Warto pamiętać także, iż nadmierne picie soków owocowych lub mleka obniża łaknienie. 

Jedzenie powinno być przyjemnością, dlatego nie należy karać dzieci, stosować gróźb czy przekupstwa. Szkodliwe bywa także rozpraszanie dziecka podczas jedzenia zabawkami, telewizją czy innymi zabawami. W większości przypadków u dzieci z obniżonym łaknieniem, które prawidłowo się rozwijają, nie ma wskazań do włączania preparatów pobudzających łaknienie, lecz mogą one okazać się pomocne przy np. niedoborach witamin.

  1. K. Burklow, N. Phelps, J. R. Schultz i in., Classifying complex pediatric feeding disorders, "Journal of  Pediatric Gastroenterology and  Nutrition", nr 27 1998.  
  2. Stanowisko Canadian Paediatric Society Nutrition and Gastroenterology Committee, Jak postępować z małym „niejadkiem”?, „Medycyna Praktyczna Pediatria”, nr 3 (87) 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl