Symbol siarki organicznem MSM, wyświetlany na tablecie trzymanym przez lekarza
Alicja Świątek

MSM – co to jest siarka organiczna? Skuteczność, wskazania, przeciwwskazania

Siarka organiczna MSM wpływa korzystnie na stawy, mięśnie i kości. Badania nad tym pierwiastkiem pokazują, że jednoczesna suplementacja MSM i chondroityny, glukozaminy lub kwasu bosweliowego może zwiększyć skuteczność terapii wspomagającej leczenie stanów zapalnych stawów. Jak dawkować MSM, jakie są przeciwwskazania do suplementacji siarki i czym się kierować wybierając preparat z siarką organiczną?

Spis treści:

  1. Co to jest MSM?
  2. Siarka a siarka organiczna – czym się różnią?
  3. Kiedy należy suplementować MSM?
  4. Przeciwwskazania do suplementacji
  5. Jak dawkować MSM?
  6. Działania niepożądane po suplementacji MSM
  7. Który suplement z MSM wybrać?

MSM, czyli siarka organiczna (metylosiarczan, metylosulfonylometan) ma szerokie zastosowanie lecznicze. MSM ze względu na właściwości przeciwzapalne najczęściej jest przyjmowane w przypadku odczuwania dolegliwości kostno-stawowych. Siarkę organiczną można znaleźć w produktach żywnościowych, jak ryby, jaja, nabiał, warzywa. Jednak występuje w nich w niewielkich ilościach, a procesy obróbki termicznej dodatkowo zmniejszają jej ilość.

Co to jest MSM? Właściwości siarki organicznej

MSM, czyli metylosiarczan, metylosulfonylometan stanowi związek siarki w postaci organicznej. Składnik ten jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, bezzapachowy, pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, który zazwyczaj towarzyszy związkom siarki. MSM jest źródłem siarki, która pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Bierze udział w powstawaniu licznych enzymów, aminokwasów, elementów tkanki łącznej oraz kolagenu. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz immunomodulujące.

Siarka organiczna MSM wpływa korzystnie na stawy, mięśnie i kości, ponieważ redukuje stany zapalne w ich obrębie. Przyjmowanie MSM może wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych, sztywności w stawach oraz poprawę ich ruchomości. W badaniach wykazano, że MSM ogranicza rozpad chrząstki stawowej. W grupie osób powyżej 50. roku życia, przyjmujących 1200 mg MSM przez okres 3. miesięcy zaobserwowano ogólną poprawę jakości życia w odniesieniu do grupy przyjmującej placebo. Wśród osób suplementujących MSM odnotowano zmniejszenie bólu, obrzęku, sztywności w obrębie stawów, redukcję problemów przy poruszaniu się oraz wstawaniu z łóżka. Jak wskazują wyniki badań MSM wspomaga zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie mięśni, głowy i pleców.

Ponadto jednoczesna suplementacja MSM i chondroityny, glukozaminy lub kwasu bosweliowego może zwiększyć skuteczność terapii wspomagającej leczenie stanów zapalnych stawów. MSM stanowi również składnik budulcowy włosów, skóry i paznokci.  Siarka organiczna sprzyja regeneracji organizmu, przyspiesza procesy gojenia, dzięki czemu może być pomocna w łagodzeniu oparzeń, ran oraz przeciwdziałaniu powstawania blizn. Dodatkowo siarka wspomaga leczenie trądziku oraz alergii.

Czym się różni siarka organiczna od zwykłej siarki?

Siarka jest pierwiastkiem o intensywnej żółtej barwie, praktycznie nierozpuszczalnym w wodzie. W środowisku naturalnym występuje w postaci wolnej oraz w licznych połączeniach. Tworzy minerały w formie siarczków (piryt) i siarczanów (gips), tlenki siarki, siarkowodór oraz związki organiczne (aminokwasy – metionina, cysteina). MSM, czyli siarka organiczna (metylosiarczan, metylosulfonylometan) w odróżnieniu od zwykłej siarki dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz posiada białą barwę. MSM podobnie jak zwykła siarka jest bezzapachowy.  

Polecane dla Ciebie

MSM – wskazania do suplementacji

Suplementy z MSM  warto włączyć w swoją dietę w przypadku występowania:

  • stanów chorobowych w obrębie układu kostno-stawowego (choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów),
  • alergii,
  • zmian skórnych towarzyszących cerze trądzikowej, łojotokowej,
  • stanów zapalnych mięśni, ścięgien,
  • zespołu cieśni nadgarstka,
  • bólu głowy, szyi, pleców,
  • bólów pourazowych pourazowych.

Przyjmowanie produktów z siarką organiczną może okazać się pomocne w ograniczeniu poziomu wolnych rodników, poprawie wyglądu włosów, skóry i paznokci.

MSM – kto nie powinien suplementować? Przeciwwskazania

MSM może powodować obniżenie ciśnienia krwi oraz ograniczać agregację płytek krwi. Dlatego preparatów z siarką organiczną nie zaleca się stosować u osób niedociśnieniem, obniżoną krzepliwością krwi oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Dodatkowo MSM nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwości na związki siarki.

MSM – jak dawkować?

Siarka organiczna jest przyswajalna z produktów żywnościowych jedynie w niewielkim stopniu. Z tego względu często wymaga suplementacji. Jaka dawkować siarkę organiczną? Przyjmowanie MSM warto rozpocząć od dawki 1g na dobę, którą stopniowo można zwiększać do maksymalnie 4 gramów na dobę.  Zazwyczaj rekomendowane jest przyjmowanie 50 mg na kilogram masy ciała, zatem dla osoby ważącej 70 kg  dawka dobowa MSM wynosi 3,5 grama. Wskazane jest spożywanie preparatów z MSM minimum pół godziny przed jedzeniem.

Siarka organiczna sprzyja wchłanianiu kolagenu, magnezu, cynku, witamin C, D oraz z grupy B, dlatego często występuje w połączeniach z tymi składnikami.

Nadmiar pierwiastka usuwany jest z organizmu wraz z wydalanym moczem, co nie zmienia faktu, że nie należy przekraczać dawki zalecanej.

MSM – skutki uboczne suplementacji

Dotychczas nie odnotowano wystąpienia jakichkolwiek ciężkich działań niepożądanych związanych ze stosowaniem MSM. Zdarzały się jedynie nieliczne przypadki dolegliwości jelitowych oraz reakcji alergicznych. Nadmiar tego związku wydalany jest wraz z moczem. Czas usuwania niewykorzystanej przez organizm siarki wynosi około 96 godzin. Szacowana dawka śmiertelna MSM wynosi ok. 1,5kg.

MSM – który suplement wybrać? Na jakie efekty można liczyć?

Podczas wyboru preparatu z MSM warto kierować się dawką zawartą w jednej kapsułce. Istotna jest również wiarygodność producenta, dlatego dobrze wybierać sprawdzone marki, prowadzące produkcję suplementów diety w najwyższym standardzie. Plusem są także badania nad danym preparatem z MSM, potwierdzające jego skuteczność i bezpieczeństwo. Suplement z MSM powinien pochodzić z zaufanego źródła, jak apteka, sklep ze zdrową żywnością lub zielarnia.

Odnotowano, że dodatek MSM do preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę zwiększał skuteczność w redukcji bólu i sztywności stawów u chorych na zwyrodnienie stawu kolanowego (w porównaniu do suplementu zawierającego wyłącznie chondroitynę i glukozaminę). W innym badaniu zaobserwowano, że przyjmowanie produktu zawierającego siarkę organiczną MSM i kwas bosweliowy, w odniesieniu do stosowania preparatu z glukozaminą, jest skuteczniejsze w ograniczeniu bólu i poprawie funkcjonalności stawu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Dlatego wybierając preparat na stawy warto aby poza MSM zawierał glukozaminę, chondroitynę lub kwas bosweliowy, co pozwoli uzyskać lepsze rezultaty.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda leczenie zwyrodnienia stawu kolanowego?

Siarka organiczna jest przede wszystkim stosowana we wspomaganiu leczenia chorób stawów oraz regeneracji układu kostno-stawowego. Wpływa na ograniczenie uczucia bólu oraz redukcję stanów zapalnych i sztywności stawów. Z tego względu MSM jest częstym składnikiem w preparatach dedykowanych osobom narażonym na uszkodzenia kostno-stawowe, czyli sportowcom oraz osobom w wieku podeszłym.

  1. A. Salaritabar, B. Darvish F.  Hadjiakhoondi, Methylsulfonylmethane (MSM), „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/330049042_Methylsulfonylmethane_MSM, [dostęp:] 22.08.2022.
  2. L. Miller, K.Thompson, C. Pavlenco, The Effect of Daily Methylsulfonylmethane (MSM) Consumption on High-Density Lipoprotein Cholesterol in Healthy Overweight and Obese Adults: A Randomized Controlled Trial, „researchgate.net” [online],
  3. https://www.researchgate.net/publication/355375823_The_Effect_of_Daily_Methylsulfonylmethane_MSM_Consumption_on_High-Density_Lipoprotein_Cholesterol_in_Healthy_Overweight_and_Obese_Adults_A_Randomized_Controlled_Trial, [dostęp:] 22.08.2022.
  4. J. Kurzepa, A. Hordyjewska, Pierwiastki występujące w organizmie, [w:] J. Kurzepa (red.), Chemia organizmów żywych, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radom 2014.
  5. L. Kaiser, „researchgate.net” [online], Methylsulfonylmethane (MSM): A chemical shift reference for 1 H MRS of human brain, https://www.researchgate.net/publication/336152681_Methylsulfonylmethane_MSM_A_chemical_shift_reference_for_1_H_MRS_of_human_brain, [dostęp:] 22.08.2022.
  6. J. Podgórska, Kliniczne aspekty stosowania siarki organicznej (MSM), „biotechnologia.pl” [online], https://biotechnologia.pl/farmacja/kliniczne-aspekty-stosowania-siarki-organicznej-msm,18208, [dostęp:]  22.08.2022.
  7. S. B. Brien, „researchgate.net” [online], Systemic review of nutritional supplements dimethyl sulfoxide (DMSO) and methylsulfonylmethane (MSM) in the treatment of osteoarthritis, https://www.researchgate.net/publication/5436048_Systemic_review_of_nutritional_supplements_dimethyl_sulfoxide_DMSO_and_methylsulfonylmethane_MSM_in_the_treatment_of_osteoarthritis,[dostęp:]  22.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij