Symbol siarki organicznem MSM, wyświetlany na tablecie trzymanym przez lekarza
Alicja Świątek

MSM – co to jest siarka organiczna? Skuteczność, wskazania, przeciwwskazania

Siarka organiczna MSM wpływa korzystnie na stawy, mięśnie i kości. Badania nad tym pierwiastkiem pokazują, że jednoczesna suplementacja MSM i chondroityny, glukozaminy lub kwasu bosweliowego może zwiększyć skuteczność terapii wspomagającej leczenie stanów zapalnych stawów. Jak dawkować MSM, jakie są przeciwwskazania do suplementacji siarki i czym się kierować wybierając preparat z siarką organiczną?

Spis treści:

 1. Co to jest MSM?
 2. Siarka a siarka organiczna – czym się różnią?
 3. Kiedy należy suplementować MSM?
 4. Przeciwwskazania do suplementacji
 5. Jak dawkować MSM?
 6. Działania niepożądane po suplementacji MSM
 7. Który suplement z MSM wybrać?

MSM, czyli siarka organiczna (metylosiarczan, metylosulfonylometan) ma szerokie zastosowanie lecznicze. MSM ze względu na właściwości przeciwzapalne najczęściej jest przyjmowane w przypadku odczuwania dolegliwości kostno-stawowych. Siarkę organiczną można znaleźć w produktach żywnościowych, jak ryby, jaja, nabiał, warzywa. Jednak występuje w nich w niewielkich ilościach, a procesy obróbki termicznej dodatkowo zmniejszają jej ilość.

Co to jest MSM? Właściwości siarki organicznej

MSM, czyli metylosiarczan, metylosulfonylometan stanowi związek siarki w postaci organicznej. Składnik ten jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, bezzapachowy, pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, który zazwyczaj towarzyszy związkom siarki. MSM jest źródłem siarki, która pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Bierze udział w powstawaniu licznych enzymów, aminokwasów, elementów tkanki łącznej oraz kolagenu. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz immunomodulujące.

Siarka organiczna MSM wpływa korzystnie na stawy, mięśnie i kości, ponieważ redukuje stany zapalne w ich obrębie. Przyjmowanie MSM może wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych, sztywności w stawach oraz poprawę ich ruchomości. W badaniach wykazano, że MSM ogranicza rozpad chrząstki stawowej. W grupie osób powyżej 50. roku życia, przyjmujących 1200 mg MSM przez okres 3. miesięcy zaobserwowano ogólną poprawę jakości życia w odniesieniu do grupy przyjmującej placebo. Wśród osób suplementujących MSM odnotowano zmniejszenie bólu, obrzęku, sztywności w obrębie stawów, redukcję problemów przy poruszaniu się oraz wstawaniu z łóżka. Jak wskazują wyniki badań MSM wspomaga zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie mięśni, głowy i pleców.

Ponadto jednoczesna suplementacja MSM i chondroityny, glukozaminy lub kwasu bosweliowego może zwiększyć skuteczność terapii wspomagającej leczenie stanów zapalnych stawów. MSM stanowi również składnik budulcowy włosów, skóry i paznokci.  Siarka organiczna sprzyja regeneracji organizmu, przyspiesza procesy gojenia, dzięki czemu może być pomocna w łagodzeniu oparzeń, ran oraz przeciwdziałaniu powstawania blizn. Dodatkowo siarka wspomaga leczenie trądziku oraz alergii.

Czym się różni siarka organiczna od zwykłej siarki?

Siarka jest pierwiastkiem o intensywnej żółtej barwie, praktycznie nierozpuszczalnym w wodzie. W środowisku naturalnym występuje w postaci wolnej oraz w licznych połączeniach. Tworzy minerały w formie siarczków (piryt) i siarczanów (gips), tlenki siarki, siarkowodór oraz związki organiczne (aminokwasy – metionina, cysteina). MSM, czyli siarka organiczna (metylosiarczan, metylosulfonylometan) w odróżnieniu od zwykłej siarki dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz posiada białą barwę. MSM podobnie jak zwykła siarka jest bezzapachowy.  

Powiązane produkty

MSM – wskazania do suplementacji

Suplementy z MSM  warto włączyć w swoją dietę w przypadku występowania:

 • stanów chorobowych w obrębie układu kostno-stawowego (choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów),
 • alergii,
 • zmian skórnych towarzyszących cerze trądzikowej, łojotokowej,
 • stanów zapalnych mięśni, ścięgien,
 • zespołu cieśni nadgarstka,
 • bólu głowy, szyi, pleców,
 • bólów pourazowych pourazowych.

Przyjmowanie produktów z siarką organiczną może okazać się pomocne w ograniczeniu poziomu wolnych rodników, poprawie wyglądu włosów, skóry i paznokci.

MSM – kto nie powinien suplementować? Przeciwwskazania

MSM może powodować obniżenie ciśnienia krwi oraz ograniczać agregację płytek krwi. Dlatego preparatów z siarką organiczną nie zaleca się stosować u osób niedociśnieniem, obniżoną krzepliwością krwi oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Dodatkowo MSM nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwości na związki siarki.

MSM – jak dawkować?

Siarka organiczna jest przyswajalna z produktów żywnościowych jedynie w niewielkim stopniu. Z tego względu często wymaga suplementacji. Jaka dawkować siarkę organiczną? Przyjmowanie MSM warto rozpocząć od dawki 1g na dobę, którą stopniowo można zwiększać do maksymalnie 4 gramów na dobę.  Zazwyczaj rekomendowane jest przyjmowanie 50 mg na kilogram masy ciała, zatem dla osoby ważącej 70 kg  dawka dobowa MSM wynosi 3,5 grama. Wskazane jest spożywanie preparatów z MSM minimum pół godziny przed jedzeniem.

Siarka organiczna sprzyja wchłanianiu kolagenu, magnezu, cynku, witamin C, D oraz z grupy B, dlatego często występuje w połączeniach z tymi składnikami.

Nadmiar pierwiastka usuwany jest z organizmu wraz z wydalanym moczem, co nie zmienia faktu, że nie należy przekraczać dawki zalecanej.

MSM – skutki uboczne suplementacji

Dotychczas nie odnotowano wystąpienia jakichkolwiek ciężkich działań niepożądanych związanych ze stosowaniem MSM. Zdarzały się jedynie nieliczne przypadki dolegliwości jelitowych oraz reakcji alergicznych. Nadmiar tego związku wydalany jest wraz z moczem. Czas usuwania niewykorzystanej przez organizm siarki wynosi około 96 godzin. Szacowana dawka śmiertelna MSM wynosi ok. 1,5kg.

MSM – który suplement wybrać? Na jakie efekty można liczyć?

Podczas wyboru preparatu z MSM warto kierować się dawką zawartą w jednej kapsułce. Istotna jest również wiarygodność producenta, dlatego dobrze wybierać sprawdzone marki, prowadzące produkcję suplementów diety w najwyższym standardzie. Plusem są także badania nad danym preparatem z MSM, potwierdzające jego skuteczność i bezpieczeństwo. Suplement z MSM powinien pochodzić z zaufanego źródła, jak apteka, sklep ze zdrową żywnością lub zielarnia.

Odnotowano, że dodatek MSM do preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę zwiększał skuteczność w redukcji bólu i sztywności stawów u chorych na zwyrodnienie stawu kolanowego (w porównaniu do suplementu zawierającego wyłącznie chondroitynę i glukozaminę). W innym badaniu zaobserwowano, że przyjmowanie produktu zawierającego siarkę organiczną MSM i kwas bosweliowy, w odniesieniu do stosowania preparatu z glukozaminą, jest skuteczniejsze w ograniczeniu bólu i poprawie funkcjonalności stawu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Dlatego wybierając preparat na stawy warto aby poza MSM zawierał glukozaminę, chondroitynę lub kwas bosweliowy, co pozwoli uzyskać lepsze rezultaty.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda leczenie zwyrodnienia stawu kolanowego?

Siarka organiczna jest przede wszystkim stosowana we wspomaganiu leczenia chorób stawów oraz regeneracji układu kostno-stawowego. Wpływa na ograniczenie uczucia bólu oraz redukcję stanów zapalnych i sztywności stawów. Z tego względu MSM jest częstym składnikiem w preparatach dedykowanych osobom narażonym na uszkodzenia kostno-stawowe, czyli sportowcom oraz osobom w wieku podeszłym.

 1. A. Salaritabar, B. Darvish F.  Hadjiakhoondi, Methylsulfonylmethane (MSM), „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/330049042_Methylsulfonylmethane_MSM, [dostęp:] 22.08.2022.
 2. L. Miller, K.Thompson, C. Pavlenco, The Effect of Daily Methylsulfonylmethane (MSM) Consumption on High-Density Lipoprotein Cholesterol in Healthy Overweight and Obese Adults: A Randomized Controlled Trial, „researchgate.net” [online],
 3. https://www.researchgate.net/publication/355375823_The_Effect_of_Daily_Methylsulfonylmethane_MSM_Consumption_on_High-Density_Lipoprotein_Cholesterol_in_Healthy_Overweight_and_Obese_Adults_A_Randomized_Controlled_Trial, [dostęp:] 22.08.2022.
 4. J. Kurzepa, A. Hordyjewska, Pierwiastki występujące w organizmie, [w:] J. Kurzepa (red.), Chemia organizmów żywych, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radom 2014.
 5. L. Kaiser, „researchgate.net” [online], Methylsulfonylmethane (MSM): A chemical shift reference for 1 H MRS of human brain, https://www.researchgate.net/publication/336152681_Methylsulfonylmethane_MSM_A_chemical_shift_reference_for_1_H_MRS_of_human_brain, [dostęp:] 22.08.2022.
 6. J. Podgórska, Kliniczne aspekty stosowania siarki organicznej (MSM), „biotechnologia.pl” [online], https://biotechnologia.pl/farmacja/kliniczne-aspekty-stosowania-siarki-organicznej-msm,18208, [dostęp:]  22.08.2022.
 7. S. B. Brien, „researchgate.net” [online], Systemic review of nutritional supplements dimethyl sulfoxide (DMSO) and methylsulfonylmethane (MSM) in the treatment of osteoarthritis, https://www.researchgate.net/publication/5436048_Systemic_review_of_nutritional_supplements_dimethyl_sulfoxide_DMSO_and_methylsulfonylmethane_MSM_in_the_treatment_of_osteoarthritis,[dostęp:]  22.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

  Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

  W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

  Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

 • Suplementacja przy insulinooporności

  Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

 • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

  Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

 • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

  Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

 • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

  Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

 • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

  Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij