Symbol siarki organicznem MSM, wyświetlany na tablecie trzymanym przez lekarza
Alicja Świątek

MSM – co to jest siarka organiczna? Skuteczność, wskazania, przeciwwskazania

Siarka organiczna MSM wpływa korzystnie na stawy, mięśnie i kości. Badania nad tym pierwiastkiem pokazują, że jednoczesna suplementacja MSM i chondroityny, glukozaminy lub kwasu bosweliowego może zwiększyć skuteczność terapii wspomagającej leczenie stanów zapalnych stawów. Jak dawkować MSM, jakie są przeciwwskazania do suplementacji siarki i czym się kierować wybierając preparat z siarką organiczną?

Spis treści:

 1. Co to jest MSM?
 2. Siarka a siarka organiczna – czym się różnią?
 3. Kiedy należy suplementować MSM?
 4. Przeciwwskazania do suplementacji
 5. Jak dawkować MSM?
 6. Działania niepożądane po suplementacji MSM
 7. Który suplement z MSM wybrać?

MSM, czyli siarka organiczna (metylosiarczan, metylosulfonylometan) ma szerokie zastosowanie lecznicze. MSM ze względu na właściwości przeciwzapalne najczęściej jest przyjmowane w przypadku odczuwania dolegliwości kostno-stawowych. Siarkę organiczną można znaleźć w produktach żywnościowych, jak ryby, jaja, nabiał, warzywa. Jednak występuje w nich w niewielkich ilościach, a procesy obróbki termicznej dodatkowo zmniejszają jej ilość.

Co to jest MSM? Właściwości siarki organicznej

MSM, czyli metylosiarczan, metylosulfonylometan stanowi związek siarki w postaci organicznej. Składnik ten jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, bezzapachowy, pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, który zazwyczaj towarzyszy związkom siarki. MSM jest źródłem siarki, która pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Bierze udział w powstawaniu licznych enzymów, aminokwasów, elementów tkanki łącznej oraz kolagenu. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz immunomodulujące.

Siarka organiczna MSM wpływa korzystnie na stawy, mięśnie i kości, ponieważ redukuje stany zapalne w ich obrębie. Przyjmowanie MSM może wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych, sztywności w stawach oraz poprawę ich ruchomości. W badaniach wykazano, że MSM ogranicza rozpad chrząstki stawowej. W grupie osób powyżej 50. roku życia, przyjmujących 1200 mg MSM przez okres 3. miesięcy zaobserwowano ogólną poprawę jakości życia w odniesieniu do grupy przyjmującej placebo. Wśród osób suplementujących MSM odnotowano zmniejszenie bólu, obrzęku, sztywności w obrębie stawów, redukcję problemów przy poruszaniu się oraz wstawaniu z łóżka. Jak wskazują wyniki badań MSM wspomaga zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie mięśni, głowy i pleców.

Ponadto jednoczesna suplementacja MSM i chondroityny, glukozaminy lub kwasu bosweliowego może zwiększyć skuteczność terapii wspomagającej leczenie stanów zapalnych stawów. MSM stanowi również składnik budulcowy włosów, skóry i paznokci.  Siarka organiczna sprzyja regeneracji organizmu, przyspiesza procesy gojenia, dzięki czemu może być pomocna w łagodzeniu oparzeń, ran oraz przeciwdziałaniu powstawania blizn. Dodatkowo siarka wspomaga leczenie trądziku oraz alergii.

Czym się różni siarka organiczna od zwykłej siarki?

Siarka jest pierwiastkiem o intensywnej żółtej barwie, praktycznie nierozpuszczalnym w wodzie. W środowisku naturalnym występuje w postaci wolnej oraz w licznych połączeniach. Tworzy minerały w formie siarczków (piryt) i siarczanów (gips), tlenki siarki, siarkowodór oraz związki organiczne (aminokwasy – metionina, cysteina). MSM, czyli siarka organiczna (metylosiarczan, metylosulfonylometan) w odróżnieniu od zwykłej siarki dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz posiada białą barwę. MSM podobnie jak zwykła siarka jest bezzapachowy.  

Polecane dla Ciebie

MSM – wskazania do suplementacji

Suplementy z MSM  warto włączyć w swoją dietę w przypadku występowania:

 • stanów chorobowych w obrębie układu kostno-stawowego (choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów),
 • alergii,
 • zmian skórnych towarzyszących cerze trądzikowej, łojotokowej,
 • stanów zapalnych mięśni, ścięgien,
 • zespołu cieśni nadgarstka,
 • bólu głowy, szyi, pleców,
 • bólów pourazowych pourazowych.

Przyjmowanie produktów z siarką organiczną może okazać się pomocne w ograniczeniu poziomu wolnych rodników, poprawie wyglądu włosów, skóry i paznokci.

MSM – kto nie powinien suplementować? Przeciwwskazania

MSM może powodować obniżenie ciśnienia krwi oraz ograniczać agregację płytek krwi. Dlatego preparatów z siarką organiczną nie zaleca się stosować u osób niedociśnieniem, obniżoną krzepliwością krwi oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Dodatkowo MSM nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwości na związki siarki.

MSM – jak dawkować?

Siarka organiczna jest przyswajalna z produktów żywnościowych jedynie w niewielkim stopniu. Z tego względu często wymaga suplementacji. Jaka dawkować siarkę organiczną? Przyjmowanie MSM warto rozpocząć od dawki 1g na dobę, którą stopniowo można zwiększać do maksymalnie 4 gramów na dobę.  Zazwyczaj rekomendowane jest przyjmowanie 50 mg na kilogram masy ciała, zatem dla osoby ważącej 70 kg  dawka dobowa MSM wynosi 3,5 grama. Wskazane jest spożywanie preparatów z MSM minimum pół godziny przed jedzeniem.

Siarka organiczna sprzyja wchłanianiu kolagenu, magnezu, cynku, witamin C, D oraz z grupy B, dlatego często występuje w połączeniach z tymi składnikami.

Nadmiar pierwiastka usuwany jest z organizmu wraz z wydalanym moczem, co nie zmienia faktu, że nie należy przekraczać dawki zalecanej.

MSM – skutki uboczne suplementacji

Dotychczas nie odnotowano wystąpienia jakichkolwiek ciężkich działań niepożądanych związanych ze stosowaniem MSM. Zdarzały się jedynie nieliczne przypadki dolegliwości jelitowych oraz reakcji alergicznych. Nadmiar tego związku wydalany jest wraz z moczem. Czas usuwania niewykorzystanej przez organizm siarki wynosi około 96 godzin. Szacowana dawka śmiertelna MSM wynosi ok. 1,5kg.

MSM – który suplement wybrać? Na jakie efekty można liczyć?

Podczas wyboru preparatu z MSM warto kierować się dawką zawartą w jednej kapsułce. Istotna jest również wiarygodność producenta, dlatego dobrze wybierać sprawdzone marki, prowadzące produkcję suplementów diety w najwyższym standardzie. Plusem są także badania nad danym preparatem z MSM, potwierdzające jego skuteczność i bezpieczeństwo. Suplement z MSM powinien pochodzić z zaufanego źródła, jak apteka, sklep ze zdrową żywnością lub zielarnia.

Odnotowano, że dodatek MSM do preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę zwiększał skuteczność w redukcji bólu i sztywności stawów u chorych na zwyrodnienie stawu kolanowego (w porównaniu do suplementu zawierającego wyłącznie chondroitynę i glukozaminę). W innym badaniu zaobserwowano, że przyjmowanie produktu zawierającego siarkę organiczną MSM i kwas bosweliowy, w odniesieniu do stosowania preparatu z glukozaminą, jest skuteczniejsze w ograniczeniu bólu i poprawie funkcjonalności stawu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Dlatego wybierając preparat na stawy warto aby poza MSM zawierał glukozaminę, chondroitynę lub kwas bosweliowy, co pozwoli uzyskać lepsze rezultaty.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda leczenie zwyrodnienia stawu kolanowego?

Siarka organiczna jest przede wszystkim stosowana we wspomaganiu leczenia chorób stawów oraz regeneracji układu kostno-stawowego. Wpływa na ograniczenie uczucia bólu oraz redukcję stanów zapalnych i sztywności stawów. Z tego względu MSM jest częstym składnikiem w preparatach dedykowanych osobom narażonym na uszkodzenia kostno-stawowe, czyli sportowcom oraz osobom w wieku podeszłym.

 1. A. Salaritabar, B. Darvish F.  Hadjiakhoondi, Methylsulfonylmethane (MSM), „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/330049042_Methylsulfonylmethane_MSM, [dostęp:] 22.08.2022.
 2. L. Miller, K.Thompson, C. Pavlenco, The Effect of Daily Methylsulfonylmethane (MSM) Consumption on High-Density Lipoprotein Cholesterol in Healthy Overweight and Obese Adults: A Randomized Controlled Trial, „researchgate.net” [online],
 3. https://www.researchgate.net/publication/355375823_The_Effect_of_Daily_Methylsulfonylmethane_MSM_Consumption_on_High-Density_Lipoprotein_Cholesterol_in_Healthy_Overweight_and_Obese_Adults_A_Randomized_Controlled_Trial, [dostęp:] 22.08.2022.
 4. J. Kurzepa, A. Hordyjewska, Pierwiastki występujące w organizmie, [w:] J. Kurzepa (red.), Chemia organizmów żywych, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radom 2014.
 5. L. Kaiser, „researchgate.net” [online], Methylsulfonylmethane (MSM): A chemical shift reference for 1 H MRS of human brain, https://www.researchgate.net/publication/336152681_Methylsulfonylmethane_MSM_A_chemical_shift_reference_for_1_H_MRS_of_human_brain, [dostęp:] 22.08.2022.
 6. J. Podgórska, Kliniczne aspekty stosowania siarki organicznej (MSM), „biotechnologia.pl” [online], https://biotechnologia.pl/farmacja/kliniczne-aspekty-stosowania-siarki-organicznej-msm,18208, [dostęp:]  22.08.2022.
 7. S. B. Brien, „researchgate.net” [online], Systemic review of nutritional supplements dimethyl sulfoxide (DMSO) and methylsulfonylmethane (MSM) in the treatment of osteoarthritis, https://www.researchgate.net/publication/5436048_Systemic_review_of_nutritional_supplements_dimethyl_sulfoxide_DMSO_and_methylsulfonylmethane_MSM_in_the_treatment_of_osteoarthritis,[dostęp:]  22.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Dlaczego probiotyków w tabletkach nie można gryźć? Który probiotyk wybrać?

  Wsparcie organizmu poprzez dbanie o odpowiedni poziom odporności jest wskazane nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Osłabienie może wystąpić zarówno na skutek przeziębienia, grypy, przyjmowania leków immunosupresyjnych, zatrucia pokarmowego, braku snu, nieodpowiedniej diety czy antybiotykoterapii. Żeby wspomóc się w tych okresach można sięgnąć po probiotyki, które na rynku aptecznym dostępne są m.in. w postaci napojów, tabletek czy żelu. Czym jest koncentrat probiotyczny, czy w ciąży można łykać probiotyki i jak najlepiej przyjmować te preparaty? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

 • Selen – właściwości, niedobór. Suplementacja selenem a zdrowa tarczyca

  Selen jest mikroelementem, którego niewielka dawka jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia. Zbyt niski poziom selenu może przyczyniać się do niepłodności, wypadania włosów, osłabienia koncentracji oraz nieprawidłowego funkcjonowania mięśni i układu odpornościowego. Specjaliści wskazują, że optymalny poziom selenu jest bardzo niski i łatwo go przekroczyć. Z tego powodu nie zaleca się rozpoczęcia suplementacji selenu bez wcześniejszego badania poziomu tego pierwiastka w organizmie.

 • Statyny na cholesterol – szkodliwość, dawkowanie i skutki uboczne

  Podstawowym celem stosowania statyn jest obniżanie poziomu cholesterolu i zapobieganie wystąpienia miażdżycy wśród pacjentów bez chorób sercowo-naczyniowych, ale znajdujących się w grupach wysokiego ryzyka. Pomaga to zapobiegać zawałom, udarom i chorobom naczyniowym, które rozwijają się wraz ze wzrostem blaszek miażdżycowych w tętnicach.

 • Bergamota – czy jest skuteczna w walce z za wysokim poziomem cholesterolu? Pomarańcza bergamota a monakolina – co wybrać?

  Pomarańcza bergamota, którą powszechnie nazywa się także bergamotą lub bergamotką, to roślina endemiczna, czyli występująca tylko na niewielkim obszarze świata, w tym wypadku w regionie Kalabrii w południowych Włoszech. Owoce bergamoty mają specyficzny, cierpki i jednocześnie gorzki smak. Liczne badania wykazały, że ma ona właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i rozkurczowe, co wykorzystuje się w terapii wielu schorzeń.

 • Molibden – kiedy suplementować? Właściwości, działanie, dawkowanie

  Molibden (Mo, łac. molybdenum) to pierwiastek chemiczny, który nazywany jest mikroelementem ze względu na to, że występuje w organizmie człowieka w niewielkiej ilości. Zwiększone zapotrzebowanie na molibden może występować w przebiegu rzadkich zespołów chorobowych, u podłoża których leżą zaburzenia funkcjonowania centrów energetycznych komórek, czyli mitochondriów.

 • Co to jest honokiol? Właściwości adaptogenu. Z czego wynika jego cena?

  Honokiol jest związkiem, który został wyizolowany z kory, szyszek nasiennych i liści drzew rodzaju Magnolia. Dane badań naukowych sugerują, że ma on właściwości uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne oraz przeciwutleniające. Jak właściwie suplementować honokiol? Kto nie powinien zażywać tego związku, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego „poprawiacza humoru”?

 • Surowica – czym jest? Zastosowanie

  Surowica to część osocza krwi, która wykorzystywana jest do neutralizacji toksyn np. po ukąszeniu żmii. Obecnie jej zastosowanie w medycynie jest tematem wielu badań klinicznych. Kiedy się ją podaje? Jakie ma znaczenie w weterynarii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij