Lumbalizacja – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Magdalena Chrzęszczyk

Lumbalizacja – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Kręgosłup człowieka jest zbudowany z 33-34 kręgów, w tym 5 lędźwiowych oraz 5 krzyżowych. Lumbalizacja jest wrodzoną wadą kręgosłupa polegającą na tym, że pierwszy krąg krzyżowy nie jest połączony z resztą kości krzyżowej. W związku z tym wydaje się, że istnieje sześć kręgów lędźwiowych i tylko cztery kręgi krzyżowe. Lumbalizacja kręgosłupa może, choć nie musi, ograniczać ruchy i powodować ból odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa.

Czym jest lumbalizacja? 

Lumbalizacja (łac. lumbalisatio) to wada wrodzona kręgosłupa, która polega na upodobnieniu się dwunastego kręgu piersiowego Th12 lub pierwszego kręgu krzyżowego S1 do kręgów lędźwiowych kręgosłupa. Ma to miejsce np. wtedy, gdy pierwszy kręg krzyżowy nie zrasta się z pozostałymi tworzącymi kość krzyżową, tylko pozostaje wolny i tworzy jakby szósty kręg lędźwiowy. 

Lumbalizacja jest to anomalia rozwojowa, która różni się od przyjętego ogólnego schematu budowy kręgosłupa. Obecność takich kręgów przejściowych powoduje, że pozornie zmienia się ilość kręgów poszczególnych odcinków kręgosłupa, ponieważ naśladują one kręgi sąsiadujących z nimi odcinków. Lumbalizacja odcinka lędźwiowego sprawia, że staje się on bardziej ruchomy. 

Mówiąc o lumbalizacji, warto przedstawić zjawisko sakralizacji polegające na całkowitym lub częściowym zroście L5 (piątek kręgu lędźwiowego) z kością krzyżową. Konsekwencją takiego zjawiska jest mniejsza ruchomość odcinka lędźwiowego kręgosłupa i większa jego sztywność. Przyczyna powstawania lumbalizacji nie jest wyjaśniona.

Lumbalizacja – objawy 

Zdarza się, że pacjent dowiaduje się o wadzie kręgosłupa dopiero po wykonaniu zdjęcia RTG kręgosłupa. Możliwe jest także, że przez całe życie nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu z tym związanego, gdyż zmianie ulega tylko budowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a nie jego funkcja. 

U części pacjentów z lumbalizacją kręgu s1 może pojawiać się ból kręgosłupa w okolicy kości krzyżowej i w okolicy miednicy w następstwie wykonywania obciążających kręgosłup różnych czynności (ból występujący przy lumbalizacji spowodowany jest uciskiem nerwów międzykręgowych). Zdarza się, że dolegliwości pojawiają się także w spoczynku. 

Osobom z lumbalizacją nie pomaga przebywanie w pozycjach zgięciowych, długie siedzenie, a także nadmierny wyprost kręgosłupa.

Objawy bólowe tej anomalii rozwojowej kręgosłupa lędźwiowego mogą powiększyć się w momencie zajścia w ciążę. Odcinek lędźwiowy i krzyżowy zaczynają być wtedy mocno obciążane przez rozwijający się płód, przesunięciu ulega środek ciężkości, co powoduje silniejsze odgięcie kręgosłupa.

Lumbalizacja – leczenie 

Nieleczone objawy bólowe lumbalizacji czy sakralizacji przyczyniają się do szybszego powstawania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Mogą mieć również wpływ na inne schorzenia, takie jak dyskopatia czy rwa kulszowa. 

Ból, który wstępuje podczas tego schorzenia niwelowany jest zabiegami rehabilitacyjnymi oraz środkami farmakologicznymi zalecanymi przez lekarza. 

Lumbalizacja – rehabilitacja i ćwiczenia 

Wszystkie procedury terapeutyczne stosowane w przypadku lumbalizacji nakierowane są na odciążenie kręgosłupa oraz naukę przyjmowania prawidłowych pozycji, szczególnie w czasie siedzącej lub stojącej pracy. Nie jesteśmy w stanie zmienić budowy kręgów, ale instruktaż udzielony przez doświadczonego terapeutę ma za zadanie pokazać pacjentowi:

 • w jaki sposób może sam rozluźniać napięte mięśnie, 
 • jak zmieniać pozycje, 
 • jak wzmacniać mięśnie głębokie, które pomagają w podtrzymaniu dobrego napięcia posturalnego, zmniejszając odczucia bólowe. 

Kolejnym zaleceniem jest sen na odpowiednio dopasowanym materacu, a także podjęcie łagodnych aktywności fizycznych, które będą wzmacniały całe ciało, np. pływanie. Te zalecenia są wykorzystywane zarówno przy już występującym bólu, jak również jako profilaktyka w stwierdzonym schorzeniu. Podczas sesji terapeutycznych fizjoterapeuta powinien zwrócić uwagę nie tylko na kręgosłup, ale także na stawy biodrowe, miednicę i ogólny stan sprawności pacjenta. 

Zabiegi fizykoterapeutyczne pomagające w dolegliwościach bólowych to m.in. prądy TENS, masaże wodne i klasyczne, elektroterapia, magnetoterapia

Lumbalizacja – ćwiczenia

Dla osób odczuwających dolegliwości związane z lumbalizacją odpowiednie będą ćwiczenia odciążające kręgosłup – pomagające przy bólu w odcinku lędźwiowo–krzyżowym.  Przykładowy zestaw ćwiczeń może obejmować:

 1. Leżenie na plecach, kolana zgięte, stopy oparte o podłoże – przyciągnij kolano do klatki piersiowej, obejmując je dłońmi, wytrzymaj 5 sekund, wróć do pozycji wyjściowej. To samo wykonaj z drugą nogą i powtórz 10 razy na każdą stronę. 
 2. Wykonaj koci grzbiet – w klęku podpartym wyginaj naprzemiennie kręgosłup w górę (chowając głowę między ramiona) i w dół (unosząc jednocześnie głowę ku górze). 
 3. W pozycji stojącej wykonaj skłon w przód. Zwróć uwagę, aby wykonywany był on od głowy przez odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy i krzyżowy. Koncentruj się na każdym odcinku i zwracaj uwagę, aby ćwiczenie było wykonane w bardzo wolnym tempie. Wróć do pozycji wyjściowej, rozpoczynając wyprost od odcinka krzyżowego, przez lędźwiowy, piersiowy, szyjny, kończąc na głowie. Ważne – nie pogłębiaj skłonu na siłę, wykonaj tylko tyle, ile jesteś w stanie i do momentu aż nie pojawi się ból. 
 4. Siad na piętach, ręce leżą na podłożu, czoło dotyka ziemi – unieś lekko głowę i przesuń obie dłonie na jedną stronę po podłodze, jednocześnie przenosząc biodra w stronę przeciwną. Wytrzymaj 5 sekund, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie w drugą stronę. Wykonaj po 5 razy na każdą stronę ciała. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otyłość – co ją powoduje i jak z nią walczyć?

  Otyłość to choroba, której częstotliwość występowania przybiera aktualnie rozmiar epidemii. Bezpośrednio wiąże się ją z problemami natury nie tylko estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Jej obecność pogarsza m.in. stopie wyrównania jednostek takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze krwi, zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej oraz sprzyja kłopotom w zajściu w ciążę. Właściwe jej diagnozowanie oraz prowadzenie pozwalają na powrót do pełni sił. Czym jest otyłość? Z jakimi problemami się ją wiąże? Jak ją diagnozować oraz leczyć? Dowiedz się wszystkiego z poniższego artykułu. 

 • Nerwobóle – skąd się biorą i jakie są ich rodzaje? Jak leczy się neuralgie?

  Neuralgia to zespół bólowy, w przebiegu którego występują nawracające ataki silnego, rwącego, promieniującego bólu, który może dotyczyć różnych części ciała. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest podrażnienie konkretnego nerwu. Wyróżnia się nerwobóle samoistne oraz objawowe, czyli spowodowane procesem chorobowym. Jakie rodzaje nerwobóli występują najczęściej? Jak leczy się neuralgie?  

 • Otyłość brzuszna – przyczyny i skutki. Jak się jej pozbyć?

  Ze względu na umiejscowienie tkanki tłuszczowej otyłość dzieli się na postać uogólnioną, brzuszną oraz pośladkowo-udową.  Z punktu widzenia zdrowotnego najgroźniejszą wydaje się być otyłość brzuszna. Jakie są jej przyczyny? Jak ją rozpoznać i leczyć?  Podpowiadamy. 

 • Czym są priony? Jakie choroby wywołują i jak się je leczy?

  Choroby prionowe dotykają zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Są wywoływane przez nieprawidłowo sfałdowane białka transmisyjne – akumulacja odbiegających od normy protein może powodować wiele dotkliwych objawów, które z czasem prowadzą do śmierci. Jakie są rodzaje chorób prionowych? Czy jest sposób, aby im zapobiec?

 • Borelioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie choroby z Lyme

  Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, której przyczyną jest bakteria o nazwie Borellia burgdorferi. Zakażenie dotyczy wielu układów i jest trudne do rozpoznania. Objawy boreliozy są nieswoiste i zmienne w zależności od postaci choroby. Mogą obejmować rumień wędrujący (jest to jedyny charakterystyczny symptom choroby z Lyme), bóle stawów, znaczne osłabienie, bóle głowy, a gdy schorzenie nie jest odpowiednio wcześnie wykryte mogą wystąpić: niedowłady, drżenie mięśni, drgawki, problemy z koncentracją, otępienie. Sprawdź, jakie badania wykonać, gdy podejrzewasz u siebie boreliozę?

 • Trwają prace nad szczepionką przeciwmiażdżycową. Czy dzięki niej uda się skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL?

  Polsko–irański zespół pod kierownictwem prof. Marcina Banacha pracuje nad szczepionką przeciw miażdżycy. Podanie podstawowej dawki i dwóch lub trzech przypominających ma na stałe obniżać poziom „złego” cholesterolu w organizmie.

 • Neuroborelioza – czym się charakteryzuje? Jakie są objawy neurologiczne boreliozy?

  Neuroborelioza to postać boreliozy (choroby z Lyme), w której dochodzi do powstania zmian w strukturach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Jeżeli objawy utrzymują się poniżej sześciu miesięcy, mówimy o wczesnej fazie, natomiast jeśli trwają powyżej pół roku – o późnym stadium choroby. Symptomy neuroboreliozy mogą być rozmaite i obejmować m.in. porażenie nerwów czaszkowych, zapalenie korzeni nerwowych, limfocytarne zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych, niedowłady, mioklonie, zapalenie naczyń mózgu. Jak zdiagnozować neuroboreliozę i jak wygląda jej leczenie?

 • Mielopatia – przyczyny, objawy i leczenie mielopatii szyjnej i piersiowej

  Mielopatia to zespół objawów, które pojawiają się na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego. Najczęstszą jej przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe obejmujące kręgosłup szyjny, piersiowy bądź lędźwiowy. Rzadziej mielopatia jest spowodowana tępym urazem, stanem zapalnym czy nowotworami. Jakie są objawy mielopatii szyjnej i piersiowej? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij