Lumbalizacja – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Magdalena Chrzęszczyk

Lumbalizacja – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Kręgosłup człowieka jest zbudowany z 33-34 kręgów, w tym 5 lędźwiowych oraz 5 krzyżowych. Lumbalizacja jest wrodzoną wadą kręgosłupa polegającą na tym, że pierwszy krąg krzyżowy nie jest połączony z resztą kości krzyżowej. W związku z tym wydaje się, że istnieje sześć kręgów lędźwiowych i tylko cztery kręgi krzyżowe. Lumbalizacja kręgosłupa może, choć nie musi, ograniczać ruchy i powodować ból odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa.

Czym jest lumbalizacja? 

Lumbalizacja (łac. lumbalisatio) to wada wrodzona kręgosłupa, która polega na upodobnieniu się dwunastego kręgu piersiowego Th12 lub pierwszego kręgu krzyżowego S1 do kręgów lędźwiowych kręgosłupa. Ma to miejsce np. wtedy, gdy pierwszy kręg krzyżowy nie zrasta się z pozostałymi tworzącymi kość krzyżową, tylko pozostaje wolny i tworzy jakby szósty kręg lędźwiowy. 

Lumbalizacja jest to anomalia rozwojowa, która różni się od przyjętego ogólnego schematu budowy kręgosłupa. Obecność takich kręgów przejściowych powoduje, że pozornie zmienia się ilość kręgów poszczególnych odcinków kręgosłupa, ponieważ naśladują one kręgi sąsiadujących z nimi odcinków. Lumbalizacja odcinka lędźwiowego sprawia, że staje się on bardziej ruchomy. 

Mówiąc o lumbalizacji, warto przedstawić zjawisko sakralizacji polegające na całkowitym lub częściowym zroście L5 (piątek kręgu lędźwiowego) z kością krzyżową. Konsekwencją takiego zjawiska jest mniejsza ruchomość odcinka lędźwiowego kręgosłupa i większa jego sztywność. Przyczyna powstawania lumbalizacji nie jest wyjaśniona.

Lumbalizacja – objawy 

Zdarza się, że pacjent dowiaduje się o wadzie kręgosłupa dopiero po wykonaniu zdjęcia RTG kręgosłupa. Możliwe jest także, że przez całe życie nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu z tym związanego, gdyż zmianie ulega tylko budowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a nie jego funkcja. 

U części pacjentów z lumbalizacją kręgu s1 może pojawiać się ból kręgosłupa w okolicy kości krzyżowej i w okolicy miednicy w następstwie wykonywania obciążających kręgosłup różnych czynności (ból występujący przy lumbalizacji spowodowany jest uciskiem nerwów międzykręgowych). Zdarza się, że dolegliwości pojawiają się także w spoczynku. 

Osobom z lumbalizacją nie pomaga przebywanie w pozycjach zgięciowych, długie siedzenie, a także nadmierny wyprost kręgosłupa.

Objawy bólowe tej anomalii rozwojowej kręgosłupa lędźwiowego mogą powiększyć się w momencie zajścia w ciążę. Odcinek lędźwiowy i krzyżowy zaczynają być wtedy mocno obciążane przez rozwijający się płód, przesunięciu ulega środek ciężkości, co powoduje silniejsze odgięcie kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie

Lumbalizacja – leczenie 

Nieleczone objawy bólowe lumbalizacji czy sakralizacji przyczyniają się do szybszego powstawania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Mogą mieć również wpływ na inne schorzenia, takie jak dyskopatia czy rwa kulszowa. 

Ból, który wstępuje podczas tego schorzenia niwelowany jest zabiegami rehabilitacyjnymi oraz środkami farmakologicznymi zalecanymi przez lekarza. 

Lumbalizacja – rehabilitacja i ćwiczenia 

Wszystkie procedury terapeutyczne stosowane w przypadku lumbalizacji nakierowane są na odciążenie kręgosłupa oraz naukę przyjmowania prawidłowych pozycji, szczególnie w czasie siedzącej lub stojącej pracy. Nie jesteśmy w stanie zmienić budowy kręgów, ale instruktaż udzielony przez doświadczonego terapeutę ma za zadanie pokazać pacjentowi:

  • w jaki sposób może sam rozluźniać napięte mięśnie, 
  • jak zmieniać pozycje, 
  • jak wzmacniać mięśnie głębokie, które pomagają w podtrzymaniu dobrego napięcia posturalnego, zmniejszając odczucia bólowe. 

Kolejnym zaleceniem jest sen na odpowiednio dopasowanym materacu, a także podjęcie łagodnych aktywności fizycznych, które będą wzmacniały całe ciało, np. pływanie. Te zalecenia są wykorzystywane zarówno przy już występującym bólu, jak również jako profilaktyka w stwierdzonym schorzeniu. Podczas sesji terapeutycznych fizjoterapeuta powinien zwrócić uwagę nie tylko na kręgosłup, ale także na stawy biodrowe, miednicę i ogólny stan sprawności pacjenta. 

Zabiegi fizykoterapeutyczne pomagające w dolegliwościach bólowych to m.in. prądy TENS, masaże wodne i klasyczne, elektroterapia, magnetoterapia

Lumbalizacja – ćwiczenia

Dla osób odczuwających dolegliwości związane z lumbalizacją odpowiednie będą ćwiczenia odciążające kręgosłup – pomagające przy bólu w odcinku lędźwiowo–krzyżowym.  Przykładowy zestaw ćwiczeń może obejmować:

  1. Leżenie na plecach, kolana zgięte, stopy oparte o podłoże – przyciągnij kolano do klatki piersiowej, obejmując je dłońmi, wytrzymaj 5 sekund, wróć do pozycji wyjściowej. To samo wykonaj z drugą nogą i powtórz 10 razy na każdą stronę. 
  2. Wykonaj koci grzbiet – w klęku podpartym wyginaj naprzemiennie kręgosłup w górę (chowając głowę między ramiona) i w dół (unosząc jednocześnie głowę ku górze). 
  3. W pozycji stojącej wykonaj skłon w przód. Zwróć uwagę, aby wykonywany był on od głowy przez odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy i krzyżowy. Koncentruj się na każdym odcinku i zwracaj uwagę, aby ćwiczenie było wykonane w bardzo wolnym tempie. Wróć do pozycji wyjściowej, rozpoczynając wyprost od odcinka krzyżowego, przez lędźwiowy, piersiowy, szyjny, kończąc na głowie. Ważne – nie pogłębiaj skłonu na siłę, wykonaj tylko tyle, ile jesteś w stanie i do momentu aż nie pojawi się ból. 
  4. Siad na piętach, ręce leżą na podłożu, czoło dotyka ziemi – unieś lekko głowę i przesuń obie dłonie na jedną stronę po podłodze, jednocześnie przenosząc biodra w stronę przeciwną. Wytrzymaj 5 sekund, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie w drugą stronę. Wykonaj po 5 razy na każdą stronę ciała. 
  1. W. Degi, A. Sengera (red.), Ortopedia i rehabilitacja, t. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 1996. 
  2. M. Dutton, Ortopedia Duttona, t. 4, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. K. Kostorz, A. Skorupiński, M. Szpala, Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2017, 63(3).
  4. E. C. Weber, J. A. Vilensky, S. W. Carmichael, K. S. Lee i in., Atlas anatomii radiologicznej, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2014. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij