Światłolecznictwo (fototerapia) – wskazania, rodzaje, efekty terapii światłem
Mateusz Burak

Światłolecznictwo (fototerapia) – wskazania, rodzaje, efekty terapii światłem

Światłoterapia (fototerapia) to zabieg leczniczy, który polega na ekspozycji na naturalne bądź sztuczne światło. Do jego przeprowadzania wykorzystuje się urządzenia emitujące promieniowanie podczerwone, spolaryzowane bądź ultrafioletowe. Efekty terapii światłem to przede wszystkim poprawa ukrwienia tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, złagodzenie dolegliwości bólowych. Sprawdź, jakie są wskazania do światłoterapii.

Na czym polega światłolecznictwo?

Światłolecznictwo jest jedną z dziedzin fizykoterapii, do procesu leczenia wykorzystuje urządzenia emitujące różnego rodzaju promieniowanie (może ono różnić się kilkom parametrami, takimi jak: kolor, działanie termiczne, długość oraz energia fal świetlnych. 

Leczenie światłem polega na ekspozycji pożądanych części ciała na działanie promieniowania. Zabieg wykonywany jest w ściśle określonych warunkach, z zachowaniem właściwego czasu i odległości źródła światła od ciała. 

Światłolecznictwo pomaga zmniejszyć patologiczne napięcie mięśni, wspomaga ukrwienie oraz działa przeciwbólowo.

Geneza zastosowania tego rodzaju leczenia sięga zamierzchłych czasów, kiedy to wierzono w dobroczynny wpływa energii słonecznej na poprawę samopoczucia i witalności. Jeszcze całkiem niedawno wykorzystywano helioterapię w procesie zwalczania choroby zakaźnej, jaką jest gruźlica. 

Światłolecznictwo – rodzaje urządzeń do terapii światłem

Helioterapia

Najbardziej naturalną i dostępną formą leczenia światłem jest wspomniana wcześniej helioterapia, czyli ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Przy zachowaniu środków ostrożności i rozważnym opalaniu, można liczyć na wiele korzyści – kąpiel słoneczna, dzięki swoim następstwom w postaci reakcji fotochemicznej i rumieniowi cieplnemu, wspomaga między innymi produkcję witaminy D. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Helioterapia wykazuje także działanie przeciwdepresyjne, wspomaga przemianę materii oraz zwiększa odporność. 

Promieniowanie podczerwone IR

Inną formą terapii z wykorzystaniem światła jest ekspozycja z zastosowaniem lampy Sollux. Generowana przez nią podczerwień charakteryzuje się silnym działaniem cieplnym, mocno rozgrzewa Bardzo często stosowana jest w schorzeniach przebiegających ze sztywnością stawów oraz mięśni. Zastosowanie filtra w kolorze niebieskim pozwala nieco zmienić jej właściwości. Wówczas oddziałuje przeciwzapalnie, co sprawdza się w schorzeniach zatok oraz przy porażeniu nerwu twarzowego typu Bella. Poza tym stosuje się także sondy punktowe emitujące promieniowanie laserowe, skanery, sondy prysznicowe. 

Światło spolaryzowane, promieniowanie ultrafioletowe UV

Do światłoterapii zalicza się także stosowanie lamp kwarcowych, które emitują promieniowanie ultrafioletowe UV oraz lamp typu bioptron emitujących światło spolaryzowane, a także aplikatorów i urządzeń do ledoterapii. W ostatnim czasie na rynku pojawiła się także możliwość wykonania zabiegów z użyciem lampy Q.light przeznaczonej do terapii światłem spolaryzowanym. 

Powiązane produkty

Światłolecznictwo – rodzaje zabiegów

Światłolecznictwo w kosmetologii oraz fizykoterapii to miejscowa ekspozycja na działania promieni świetlnych. Metodyka zabiegu jest uzależniona od rodzaju lampy lub źródła światła.

Laseroterapia

W przypadku laseroterapii miejscowo traktuje się pole zabiegowe, przykładając bezpośrednio do powierzchni skóry końcówkę sondy, co pozwala zmniejszyć straty energii i niemal w całości zaabsorbować promieniowanie. W przypadku przeciwwskazań do takiej formy zabiegu stosuje się metodę bezkontaktową, polegającą na ekspozycji miejsca zabiegowego z pewnej odległości. 

Naświetlanie lampą Sollux

Naświetlanie lampą sollux wymaga odpowiedniej odległości od źródła światła – 30-50 cm, użycia okularów ochronnych – tak, jak w przypadku lasera. Czas trwania takiej ekspozycji nie powinien przekraczać 20 minut.

Ledoterapia

Stosowanie ledoterapii odbywa się natomiast zazwyczaj w połączeniu z kąpielą, zastosowaniem pola magnetycznego czy w czasie pobytu w grocie solnej. Nie wymaga to ochrony oczu, a sam zabieg może trwać długo, nie przynosząc żadnych niepożądanych rezultatów.

Wykorzystanie lampy Bioptron

Podobnie jest w przypadku lampy bioptron. Znaczenie ma odległość, która powinna wynosić w granicach 5-15 cm, a czas to około 10 minut dziennie. Miejscowe naświetlania z użyciem tego urządzenia nie wymagają ochrony oczu. Może być wykorzystywane przez osoby w każdym wieku, nie odnotowano także efektów ubocznych. 

Lampa kwarcowa

Nieco inaczej jest w przypadku lampy kwarcowej. Zabieg z jej wykorzystaniem powinien być ściśle kontrolowany przez fizjoterapeutę. Czas jego trwania wynosi od kilkunastu sekund do 10 minut. Pacjent w tym czasie przebywa w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu, posiada okulary ochronne nieprzepuszczające promieni UV i odsłania część ciała poddawaną naświetlaniom. Zabieg jest przeznaczony dla osób z trądzikiem, łuszczycą, zakażeniami powłok skórnych czy odleżynami. 

Zabieg z użyciem lampy Q.light

Zdecydowanie najbardziej przyjemną procedurą jest ciekawie brzmiąca „kąpiel w kolorach”, czyli zabieg z użyciem lampy Q.light. Pacjent ma możliwość patrzenia bezpośrednio w źródło światła bez ryzyka uszkodzenia wzroku. W tym celu wykorzystuje się widmo 6 kolorów. Ma to na celu stymulację przysadki mózgowej i poprawę funkcjonowania naszego organizmu poprzez dostarczenie odpowiedniej dawki energii z wykorzystaniem barw. Odnotowano bardzo duży, pozytywny wpływ na sferę psychiczną po ekspozycji pacjentów na tego rodzaju „kąpiele”. Wobec tego faktu bardzo wiele placówek specjalizujących się w leczeniu chorób psychicznych wyposażyło się w to urządzenie. A warto podkreślić, że to nie jedyna możliwość zastosowania tego promiennika. 

Światłolecznictwo – wskazania i przeciwwskazania

Wśród wskazań do światłoterapii z użyciem lamp wymienia się:

 • infekcje i choroby skóry,
 • zespoły bólowe narządu ruchu,
 • utrudnione gojenie ran i odleżyn,
 • przykurcze mięśni,
 • zaburzenia krążenia krwi,
 • bóle migrenowe,
 • nerwobóle,
 • choroby przewodu pokarmowego,
 • niektóre schorzenia o podłożu psychicznym,
 • terapię blizn,
 • stany napięcia i stresu.

Z kolei do przeciwwskazań do światłoterapii zalicza się:

 • zwiększoną wrażliwość na światło,
 • stosowanie leków fotouczulających,
 • nowotwory,
 • ciążę,
 • choroby wirusowe i bakteryjne,
 • gorączkę,
 • niektóre wady serca,
 • niektóre schorzenia metaboliczne, jak np. niedoczynność i nadczynność tarczycy,
 • zakrzepicę,
 • miażdżycę,
 • stan po niedawno przebytej radioterapii.
Terapia światłem spowalnia rozwój choroby Alzheimera - dowiedz się więcej

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu świetlnego wymagana jest konsultacja ze specjalistą w celu właściwej kwalifikacji i uniknięcia ryzyka przykrych powikłań. 

Światłolecznictwo – efekty

Do najczęściej przewijających się w badaniach naukowych rezultatów leczenia światłem zalicza się:

 • poprawę krążenia, 
 • przyspieszenie przemiany materii, 
 • stymulację podziałów komórkowych, 
 • pobudzenie układu limfatycznego,
 • działanie przeciwzapalne, 
 • poprawę ogólnego wyglądu skóry i zmniejszenie cellulitu, 
 • optymalizację działanie preparatów kosmetycznych aplikowanych na powłoki skórne,
 • zmniejszenie napięcia mięśniowe,
 • łagodzenie objawów przewlekłej ekspozycji na działanie czynników stresowych. 
 1. Alfredo P. P., Bjordal J. M., Dreyer S. H. i in., Efficacy of low level laser therapy associated with exercises in knee osteoarthritis: a randomized double-blind study, „Clin Rehabil.” 2012, nr 26, s. 523–533.
 2. Karu T., Primary and secondary mechanisms of action of visible to near-IR radiation on cells, „J Photochem Photobiol B.” 1999, nr 49, s. 1–17.
 3. Leal Junior E. C., Lopes-Martins R. A., Rossi R. P. i in., Effect of cluster multi-diode light emitting diode therapy (LEDT) on exercise-induced skeletal muscle fatigue and skeletal muscle recovery in humans, „Lasers Surg Med.” 2009, nr 41, s. 572–577.
 4. Gambichler T., Breuckmann F., Boms S. i in., Narrowband UVB phototherapy in skin conditions beyond psoriasis, „J Am Acad Dermatol.” 200`5, nr 52, s. 660-670.
 5. Rullan P.P., A handheld broadband UV phototherapy module for the treatment of patients with psoriasis and vitiligo, „Cosmet Tech.” 2010, nr 23, s. 321-326.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij