Zidentyfikowano potencjalną substancję przeciwmiażdżycową
Grupa badaczy z Lahore College for Women University w Pakistanie opracowała metodę wykorzystującą zaawansowane metody obliczeniowe, dzięki której można identyfikować potencjalne inhibitory PCSK-9, czyli substancje mogące stać się potencjalnymi lekami przeciwmiażdżycowymi.
Miażdżyca – co ją powoduje?
Miażdżyca może rozpocząć się od uszkodzenia wewnętrznej warstwy tętnicy, wówczas komórki krwi i inne substancje mogą gromadzić się w wyściółce naczynia w miejscu urazu. Dochodzi wtedy do powstania tzw. blaszki miażdżycowej. Choroba zwykle nie powoduje dotkliwych dolegliwości, aż do momentu, gdy dochodzi do zaawansowanych zmian w naczyniach krwionośnych, tętnica zwęża się lub zostaje całkowicie zablokowana. Wiele osób nie jest świadoma zaistnienia choroby, dopóki nie dojdzie do nagłego zawału serca lub udaru mózgu.
Czynniki podwyższające prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy to:
- cukrzyca,
- wysokie ciśnienie krwi,
- wysoki poziom cholesterolu,
- otyłość brzuszna,
- stres,
- nadmierne spożycie alkoholu,
- niewystarczająca aktywność fizyczna.
Przeczytaj więcej na temat przyczyn i leczenia miażdżycy.
PCSK9 i inicjowanie procesu chorobowego
PCSK9, czyli konwertaza proproteinowa subtylizyna/kexin typu 9, od pewnego czasu jest celem naukowców szukjących potencjalnych leków przeciwmiażdżycowych.
Znalezienie cząsteczki, która byłaby w stanie utworzyć z PCSK9 stabilny kompleks, umożliwiłoby zahamowanie postępu miażdżycy, która jest jedną z głównych przyczyn udaru mózgu i zawału serca.
Metoda detekcji inhibitorów PCSK9
Naukowcy przyjrzeli się kilkunastu znanym lekom miażdżycowym, w tym m.in. kaptoprylowi, ramiprylowi, allicynie i teprotydowi. Stosując zaawansowane metody obliczeniowe, najpierw wyodrębnili grupę kandydatów na potencjalne leki, a następnie zbadali ich interakcje z docelowym białkiem PCSK9. Dokowanie molekularne pozwoliło ostatecznie wyróżnić 10 najlepszych substancji na inhibitory PCSK9.
Z zespołem z Lahore College for Women University, który dokonał odkrycia, współpracuje Polak, dr hab. Michał Ponczek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. W informacji prasowej UŁ wyjaśnia, że zidentyfikowane związki „mogłyby częściowo zastąpić znane od dawna statyny lub być stosowane razem z nimi, tak aby zapobiegać zatorom naczyń krwionośnych, prowadzącym do śmiertelnych udarów i zwałów”.
(S)-kanadyna obiecującym inhibitorem PCSK9
Ostatni etap eksperymentu zakładał analizę substancji o największym potencjale pod kątem właściwości farmakokinetycznych i ich biodostępności po podaniu doustnym. Okazało się, że (S)-kanadyna jest najbardziej stabilna spośród nich i może być potencjalnym inhibitorem miażdżycy, który warto sprawdzić w przyszłych badaniach in vitro. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym „PLOS ONE”.