Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?
Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.
- Czym jest infrared? Właściwości, korzyści
- Infrared – kiedy stosować?
- Jak korzystać z podczerwieni? Jak przygotować się do terapii podczerwienią?
- Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania infrared?
- Urządzenia IR do domu – czy warto je kupić? Jak z nich korzystać?
- Sauna IR, urządzenia domowe czy zabiegi u fizjoterapeuty – co wybrać?
- Czego nie robić po sesji z promieniowaniem podczerwonym?
Czym jest infrared? Właściwości, korzyści
Infrared to promieniowanie podczerwone. Jego charakterystyczną cechą jest długość fali, która wynosi 855 nanometrów. Dzięki temu odnotowuje się wiele pozytywnych skutków oddziaływania infrared na organizm człowieka – zwiększenie intensywności metabolizmu komórek kościotwórczych (osteoblastów), stymulowanie procesu angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych, a ponadto poprawa napięcia w obrębie nowo powstających włókien kolagenowych.
Opisane właściwości sprawiają, że zastosowanie terapii podczerwienią (ang. infrared therapy) jest dosyć szerokie. Korzysta się z niej w momencie, kiedy oczekuje się efektu przeciwbólowego czy poprawy ukrwienia, ale także w medycynie estetycznej. Skuteczność leczenia infrared została potwierdzona wieloma badaniami.
Infrared – kiedy stosować?
Korzyści z terapii podczerwienią są niewątpliwe. Poza leczeniem bólu i stanów zapalnych, regeneracją mięśni i tkanek, zwiększaniem krążenia krwi czy wspomaganiem detoksykacji organizmu terapia infrared ma wiele innych zastosowań medycznych.
Terapię infrared wykorzystuje się m.in. w następujących stanach chorobowych:
- przy bólach stawów,
- w fibromialgii,
- w rehabilitacji po urazach,
- w leczeniu przewlekłego bólu pleców,
- przy zapaleniu stawów,
- w neuropatii,
- w terapii chorób skóry (np. łuszczycy),
- przy chorobach autoimmunologicznych,
- w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka,
- w leczeniu chorób przewlekłych,
- przy wspomaganiu leczenia infekcji i stanów zapalnych.
Jak korzystać z podczerwieni? Jak przygotować się do terapii podczerwienią?
Jeśli chcemy skorzystać z terapii z wykorzystaniem światła podczerwonego, możemy wybrać mniejsze urządzenia, oddziałujące lokalnie na dany obszar ciała, lub większe, np. saunę, której działanie ma charakter ogólnoustrojowy. W przypadku sauny warto poruszyć kilka istotnych kwestii związanych z jej prawidłowym użytkowaniem.
Po pierwsze do sauny infrared wchodzi się jak do każdej innej, czyli wyłącznie w ręczniku, pareo lub nago. Materiały tekstylne, z których uszyte są stroje kąpielowe czy bielizna, mogą oddziaływać nieco toksycznie na skórę podczas pocenia, a pożądana utrata potu nie będzie zachodzić na właściwym poziomie. Jednorazowa sesja nie powinna przekraczać 30 minut. Najlepsza temperatura mieści się w granicach 45-60 stopni Celsjusza. Nie zaleca się przekraczania 2-3 sesji tygodniowo, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu i jego jednoczesnego przegrzania. Kąpiel lub prysznic po saunowaniu powinny odbywać się bez użycia mydła czy innych środków chemicznych.
Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania infrared?
Wśród przeciwwskazań do zastosowania terapii światłem podczerwonym należy wymienić następujące stany:
- gorączka,
- nowotwór,
- zaburzenia krążenia o zaawansowanym charakterze,
- miażdżyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedoczynność nadnerczy,
- liszaj rumieniowaty układowy,
- stwardnienie rozsiane,
- skłonność do krwawień,
- ciąża,
- ostry uraz stawu przebyty w ciągu ostatnich 48 godzin.
Urządzenia IR do domu – czy warto je kupić? Jak z nich korzystać?
Obecnie istnieje bardzo wiele urządzeń do terapii podczerwienią:
- lampy na podczerwień ze statywem,
- masażery wzbogacone o diody emitujące światło podczerwone,
- bańki elektryczne z podczerwienią,
- panele podczerwone,
- masażery limfatyczne do stóp z podczerwienią,
- głowice z diodami emitującymi podczerwień do zabiegów kosmetycznych.
Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Korzystanie z nich jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznych szkoleń. Urządzenia są przeznaczone do użytku domowego, w pełni bezpieczne, wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi. W przypadku chęci zakupu warto skonsultować to ze specjalistą – fizjoterapeutą lub lekarzem.
Sauna IR, urządzenia domowe czy zabiegi u fizjoterapeuty – co wybrać?
Z pewnością na początku warto powierzyć swoje zdrowie fizjoterapeucie. Dzięki cyklowi rehabilitacji z odpowiednio dobranymi zabiegami będziemy mieli okazję dowiedzieć się, czy terapia z wykorzystaniem podczerwieni jest właśnie dla nas. Czy istnieje może coś skuteczniejszego w przypadku naszych dolegliwości? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Potem ewentualnie, korzystając z porady fizjoterapeuty, możemy zdecydować się na zakup urządzenia, które będzie dla nas najlepsze i najskuteczniejsze.
Czego nie robić po sesji z promieniowaniem podczerwonym?
Bezpieczeństwo terapii podczerwienią to przede wszystkim stosowanie się do zasad związanych z użytkowaniem wszelkiego rodzaju urządzeń emitujących światło IR. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że światło podczerwone ma działanie cieplne.
W przypadku korzystania z sauny głębokość nagrzewania skóry i tkanek to około 4 cm. W związku z tym po zabiegach z wykorzystaniem domowych urządzeń do terapii podczerwienią lub sauny infrared należy unikać gwałtownego ochładzania, w tym zimnego prysznica czy raptownego zanurzania w zimnej wodzie. Po zakończonej sesji saunowej nie należy od razu spłukiwać ciała, tylko dopiero po pewnym czasie od opuszczenia kabiny. Dodatkowo nie wolno szybko wychodzić na zewnątrz, szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy panująca na zewnątrz temperatura jest znacznie niższa. Nie należy także nakładać od razu żadnych kremów ani preparatów kosmetycznych.