Grota solna
Mateusz Burak

Grota solna – wskazania, przeciwwskazania, działanie

Grota solna to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat, zbliżony do nadmorskiego, posiadający właściwości prozdrowotne. Jaskinia wyłożona jest blokami soli, najczęściej morskiej, nie bez znaczenia są także światło oraz odpowiednia temperatura w niej panująca. Wszystko to powoduje, że pobyt w grocie solnej wpływa korzystnie na skórę, układ oddechowy,  krwionośny oraz nerwowy.

Czym jest grota solna? 

Nieorganiczny związek chemiczny, jakim jest chlorek sodu (NaCl), podstawowy składnik soli, towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, szklarskim czy w medycynie. Właściwy poziom sodu w organizmie wpływa na harmonijne i niezachwiane funkcjonowanie poszczególnych układów. 

Już w starożytności wykorzystywano wiedzę na temat właściwości soli, stosując ją w leczeniu ran, chorób zakaźnych czy podczas prób hamowania krwotoków. Obecnie jest ona substancją, która w różnej postaci bywa używana do uzyskania korzystnych efektów zdrowotnych. Poza inhalacjami, kuracjami pitnymi, kąpielami solankowymi, płukankami, dużym powodzeniem cieszy się grota solna.

Jaskinia solna to pomieszczenie wyposażone w bloki solne – we wnętrzu tworzy się mikroklimat, dzięki odpowiednio niskiej temperaturze, właściwej wilgotności powietrza oraz ekstremalnie czystym powietrzu. Zarówno na suficie, jak i na ścianach oraz na podłodze znajduje się sól z Morza Martwego: stalaktyty, kryształki oraz bloki tej skrystalizowanej substancji chemicznej. Bogata zawartość mikroelementów współdecyduje o leczniczych właściwościach kuracji.

Seans w grocie solnej to również połączenie chromoterapii ze spokojną, relaksacyjną muzyką, co dodatkowo potęguje efekt odprężenia i relaksu. Pojedyncza wizyta trwa zwykle blisko godzinę. 

Przeczytaj również, czym jest światłolecznictwo.

Grota solna – działanie. Właściwości zdrowotne jaskiń solnych 

Przebywanie w grotach solnych wywiera szereg korzystnych działań na rozmaite dolegliwości naszego organizmu. Pozytywnie oddziałuje m.in. na układ oddechowy. Klarowne powietrze bogate w mikroelementy pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych i ułatwia chociażby rozluźnienie mięśni oskrzeli, co jest szczególnie ważne u osób cierpiących na astmę oskrzelową. Pozytywne właściwości groty solnej można także zaobserwować u pacjentów z chorobami układu krążenia, jednym z rezultatów jest wspomaganie regulacji ciśnienia tętniczego krwi.

Komora solna to nieoceniona wartość we wspomaganiu leczenia chorób dermatologicznych i alergii, odnotowuje się łagodzenie objawów łuszczycy przy regularnym korzystaniu z przebywania w grocie. Dzięki usprawnieniu procesów metabolicznych, pobyt w grocie solnej może przyczyniać się do redukcji wagi, wspomagać walkę z cellulitem, a także wpływać na kondycję i wygląd skóry, pozostawiając ją odpowiednio jędrną i oczyszczoną. Ma to znaczenie także w leczeniu zmian trądzikowych. 

Powiązane produkty

Grota solna – wskazania 

Działanie groty solnej daje pozytywne efekty dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Istnieje wiele wskazań do korzystania z seansów z wykorzystaniem takiej komory. Ich ilość pokazuje jak bardzo wszechstronne oddziaływanie cechuje związek chemiczny, jakim jest sól.

Wskazania do korzystania z groty solnej to: 

 • stany zapalne oraz choroby alergiczne górnych i dolnych dróg oddechowych,
 • alergiczne choroby skóry – topowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie kontaktowe, 
 • schorzenia przewodu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego–Crohna, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, 
 • choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroby naczyniowe, 
 • schorzenia narządu ruchu o podłożu reumatycznym, zwyrodnieniowym, zapalnym, 
 • dystonia neurowegetatywna, 
 • zaburzenia endokrynologiczne – niedoczynność tarczycy
 • zaburzenia nerwicowe, depresje, zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia o podłożu stresowym, 
 • otyłość i problemy z utrzymaniem wagi. 
Z groty solnej mogą korzystać również dzieci. Jest to wskazane szczególnie w sytuacjach, kiedy obserwuje się częste pojawianie się infekcji i osłabienie układu immunologicznego. Przy stosowaniu się do wszystkich wskazań skutki uboczne takiego zabiegu nie istnieją. 

W ciąży korzystanie z groty solnej powinno zostać skonsultowane z lekarzem, ale z reguły nie jest przeciwwskazane. Należy jednak rozpatrywać taką ewentualność w sposób niezwykle indywidualny. 

Grota solna – przeciwwskazania 

Tak jak każdy rodzaj zabiegu oraz sposobu leczenia, korzystanie z groty solnej jest w niektórych przypadkach przeciwwskazane. Mimo, że jest to sposób niezwykle bezinwazyjny i w zasadzie polega na poddawaniu organizmu ekspozycji na warunki mikroklimatyczne panujące wewnątrz specjalistycznie przygotowanego pomieszczenia to należy przestrzegać pewnych zasad.

Przeciwwskazania do korzystania z seansu w jaskini solnej to przede wszystkim: 

 • klaustrofobia, 
 • reakcja uczuleniowa na jod,
 • nadczynność tarczycy
 • nowotwór,
 • gruźlica,
 • ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne, 
 • choroba wieńcowa, 
 • nietolerancja niskich temperatur,
 • ciężkie infekcje dróg moczowych,
 • odmrożenia.

Tak jak wspomniano, w przypadku ciąży, o możliwości skorzystania z seansu w grocie solnej powinien zdecydować lekarz. O ile nie stwarza to ryzyka zagrożenia dla rozwijającego się płodu, to można poddawać się takiej ekspozycji. 

Grota solna – jak się przygotować? 

Bardzo często pacjenci przed skorzystaniem po raz pierwszy z sesji w jaskini solnej zadają pytanie: jak się ubrać? Aby móc w pełni czerpać z dobroczynnych właściwości mikroklimatu, należy odsłonić jak największą powierzchnię skóry. Umożliwi to bezpośredni kontakt cennych mikroelementów z jej powierzchnią. W tym celu należy założyć krótkie spodenki oraz bluzkę z krótkim rękawem lub nawet strój kąpielowy. Na stopach zazwyczaj pozostawia się skarpetki.

Temperatura panująca we wnętrzu to około 23–24 stopnie Celsjusza. Do wnętrza wchodzi się z własnym ręcznikiem. Na miejscu zazwyczaj otrzymujemy koc do okrycia, w razie gdyby było nam zimno. Wynika to z faktu, że podczas seansu poleca się raczej przebywanie w bezruchu w wygodnej pozycji na leżaku lub specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu.

Relaks i odprężenie sprzyjają zaśnięciu, a wtedy pozostając bez okrycia, możemy odczuwać chłód po przebudzeniu. Spokojna muzyka oraz pojawianie się feerii terapeutycznie oddziałujących barw potęgują korzystne właściwości zabiegu.

 1. Horowitz S., Salt cave therapy: Rediscovering the benefits of an old preservative, „Alternative and Complementary therapies", 2010, nr 16, s. 158–162. 
 2. Braun V., Clarke V., Using thematic analysis in psychology, „Qual Res Psychol." 2006, nr 3, s. 77–101. 
 3. Oprita B., Pandream C., Dinu B., Aignătoaie B., Saltmed – the therapy with sodium chloride dry aerosols, „Therapeutics, Pharmacology, and Clinical Toxicology" 2010, nr XIV, s. 201–204. 
 4. Nurov I., Immunologic features of speleotherapy in patients with chronic obstructive pulmonary disease, „Medical and Health Science Journal" 2010, nr 2, s. 44–47. 
 5. Śliwiński P. i in., Zalecenia PTChP dotyczące rozpoznawania i leczenia POChP, „Pneumonologia i Alergologia Polska” 2014;3:227–263. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij