Grota solna
Mateusz Burak

Grota solna – wskazania, przeciwwskazania, działanie

Grota solna to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat, zbliżony do nadmorskiego, posiadający właściwości prozdrowotne. Jaskinia wyłożona jest blokami soli, najczęściej morskiej, nie bez znaczenia są także światło oraz odpowiednia temperatura w niej panująca. Wszystko to powoduje, że pobyt w grocie solnej wpływa korzystnie na skórę, układ oddechowy,  krwionośny oraz nerwowy.

Czym jest grota solna? 

Nieorganiczny związek chemiczny, jakim jest chlorek sodu (NaCl), podstawowy składnik soli, towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, szklarskim czy w medycynie. Właściwy poziom sodu w organizmie wpływa na harmonijne i niezachwiane funkcjonowanie poszczególnych układów. 

Już w starożytności wykorzystywano wiedzę na temat właściwości soli, stosując ją w leczeniu ran, chorób zakaźnych czy podczas prób hamowania krwotoków. Obecnie jest ona substancją, która w różnej postaci bywa używana do uzyskania korzystnych efektów zdrowotnych. Poza inhalacjami, kuracjami pitnymi, kąpielami solankowymi, płukankami, dużym powodzeniem cieszy się grota solna.

Jaskinia solna to pomieszczenie wyposażone w bloki solne – we wnętrzu tworzy się mikroklimat, dzięki odpowiednio niskiej temperaturze, właściwej wilgotności powietrza oraz ekstremalnie czystym powietrzu. Zarówno na suficie, jak i na ścianach oraz na podłodze znajduje się sól z Morza Martwego: stalaktyty, kryształki oraz bloki tej skrystalizowanej substancji chemicznej. Bogata zawartość mikroelementów współdecyduje o leczniczych właściwościach kuracji.

Seans w grocie solnej to również połączenie chromoterapii ze spokojną, relaksacyjną muzyką, co dodatkowo potęguje efekt odprężenia i relaksu. Pojedyncza wizyta trwa zwykle blisko godzinę. 

Przeczytaj również, czym jest światłolecznictwo.

Grota solna – działanie. Właściwości zdrowotne jaskiń solnych 

Przebywanie w grotach solnych wywiera szereg korzystnych działań na rozmaite dolegliwości naszego organizmu. Pozytywnie oddziałuje m.in. na układ oddechowy. Klarowne powietrze bogate w mikroelementy pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych i ułatwia chociażby rozluźnienie mięśni oskrzeli, co jest szczególnie ważne u osób cierpiących na astmę oskrzelową. Pozytywne właściwości groty solnej można także zaobserwować u pacjentów z chorobami układu krążenia, jednym z rezultatów jest wspomaganie regulacji ciśnienia tętniczego krwi.

Komora solna to nieoceniona wartość we wspomaganiu leczenia chorób dermatologicznych i alergii, odnotowuje się łagodzenie objawów łuszczycy przy regularnym korzystaniu z przebywania w grocie. Dzięki usprawnieniu procesów metabolicznych, pobyt w grocie solnej może przyczyniać się do redukcji wagi, wspomagać walkę z cellulitem, a także wpływać na kondycję i wygląd skóry, pozostawiając ją odpowiednio jędrną i oczyszczoną. Ma to znaczenie także w leczeniu zmian trądzikowych. 

Powiązane produkty

Grota solna – wskazania 

Działanie groty solnej daje pozytywne efekty dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Istnieje wiele wskazań do korzystania z seansów z wykorzystaniem takiej komory. Ich ilość pokazuje jak bardzo wszechstronne oddziaływanie cechuje związek chemiczny, jakim jest sól.

Wskazania do korzystania z groty solnej to: 

  • stany zapalne oraz choroby alergiczne górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • alergiczne choroby skóry – topowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie kontaktowe, 
  • schorzenia przewodu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego–Crohna, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, 
  • choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroby naczyniowe, 
  • schorzenia narządu ruchu o podłożu reumatycznym, zwyrodnieniowym, zapalnym, 
  • dystonia neurowegetatywna, 
  • zaburzenia endokrynologiczne – niedoczynność tarczycy
  • zaburzenia nerwicowe, depresje, zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia o podłożu stresowym, 
  • otyłość i problemy z utrzymaniem wagi. 
Z groty solnej mogą korzystać również dzieci. Jest to wskazane szczególnie w sytuacjach, kiedy obserwuje się częste pojawianie się infekcji i osłabienie układu immunologicznego. Przy stosowaniu się do wszystkich wskazań skutki uboczne takiego zabiegu nie istnieją. 

W ciąży korzystanie z groty solnej powinno zostać skonsultowane z lekarzem, ale z reguły nie jest przeciwwskazane. Należy jednak rozpatrywać taką ewentualność w sposób niezwykle indywidualny. 

Grota solna – przeciwwskazania 

Tak jak każdy rodzaj zabiegu oraz sposobu leczenia, korzystanie z groty solnej jest w niektórych przypadkach przeciwwskazane. Mimo, że jest to sposób niezwykle bezinwazyjny i w zasadzie polega na poddawaniu organizmu ekspozycji na warunki mikroklimatyczne panujące wewnątrz specjalistycznie przygotowanego pomieszczenia to należy przestrzegać pewnych zasad.

Przeciwwskazania do korzystania z seansu w jaskini solnej to przede wszystkim: 

  • klaustrofobia, 
  • reakcja uczuleniowa na jod,
  • nadczynność tarczycy
  • nowotwór,
  • gruźlica,
  • ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne, 
  • choroba wieńcowa, 
  • nietolerancja niskich temperatur,
  • ciężkie infekcje dróg moczowych,
  • odmrożenia.

Tak jak wspomniano, w przypadku ciąży, o możliwości skorzystania z seansu w grocie solnej powinien zdecydować lekarz. O ile nie stwarza to ryzyka zagrożenia dla rozwijającego się płodu, to można poddawać się takiej ekspozycji. 

Grota solna – jak się przygotować? 

Bardzo często pacjenci przed skorzystaniem po raz pierwszy z sesji w jaskini solnej zadają pytanie: jak się ubrać? Aby móc w pełni czerpać z dobroczynnych właściwości mikroklimatu, należy odsłonić jak największą powierzchnię skóry. Umożliwi to bezpośredni kontakt cennych mikroelementów z jej powierzchnią. W tym celu należy założyć krótkie spodenki oraz bluzkę z krótkim rękawem lub nawet strój kąpielowy. Na stopach zazwyczaj pozostawia się skarpetki.

Temperatura panująca we wnętrzu to około 23–24 stopnie Celsjusza. Do wnętrza wchodzi się z własnym ręcznikiem. Na miejscu zazwyczaj otrzymujemy koc do okrycia, w razie gdyby było nam zimno. Wynika to z faktu, że podczas seansu poleca się raczej przebywanie w bezruchu w wygodnej pozycji na leżaku lub specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu.

Relaks i odprężenie sprzyjają zaśnięciu, a wtedy pozostając bez okrycia, możemy odczuwać chłód po przebudzeniu. Spokojna muzyka oraz pojawianie się feerii terapeutycznie oddziałujących barw potęgują korzystne właściwości zabiegu.

  1. Horowitz S., Salt cave therapy: Rediscovering the benefits of an old preservative, „Alternative and Complementary therapies", 2010, nr 16, s. 158–162. 
  2. Braun V., Clarke V., Using thematic analysis in psychology, „Qual Res Psychol." 2006, nr 3, s. 77–101. 
  3. Oprita B., Pandream C., Dinu B., Aignătoaie B., Saltmed – the therapy with sodium chloride dry aerosols, „Therapeutics, Pharmacology, and Clinical Toxicology" 2010, nr XIV, s. 201–204. 
  4. Nurov I., Immunologic features of speleotherapy in patients with chronic obstructive pulmonary disease, „Medical and Health Science Journal" 2010, nr 2, s. 44–47. 
  5. Śliwiński P. i in., Zalecenia PTChP dotyczące rozpoznawania i leczenia POChP, „Pneumonologia i Alergologia Polska” 2014;3:227–263. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl