
Grota solna – wskazania, przeciwwskazania, działanie
Czym jest grota solna?
Nieorganiczny związek chemiczny, jakim jest chlorek sodu (NaCl), podstawowy składnik soli, towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, szklarskim czy w medycynie. Właściwy poziom sodu w organizmie wpływa na harmonijne i niezachwiane funkcjonowanie poszczególnych układów.
Już w starożytności wykorzystywano wiedzę na temat właściwości soli, stosując ją w leczeniu ran, chorób zakaźnych czy podczas prób hamowania krwotoków. Obecnie jest ona substancją, która w różnej postaci bywa używana do uzyskania korzystnych efektów zdrowotnych. Poza inhalacjami, kuracjami pitnymi, kąpielami solankowymi, płukankami, dużym powodzeniem cieszy się grota solna.
Seans w grocie solnej to również połączenie chromoterapii ze spokojną, relaksacyjną muzyką, co dodatkowo potęguje efekt odprężenia i relaksu. Pojedyncza wizyta trwa zwykle blisko godzinę.
Przeczytaj również, czym jest światłolecznictwo.
Grota solna – działanie. Właściwości zdrowotne jaskiń solnych
Przebywanie w grotach solnych wywiera szereg korzystnych działań na rozmaite dolegliwości naszego organizmu. Pozytywnie oddziałuje m.in. na układ oddechowy. Klarowne powietrze bogate w mikroelementy pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych i ułatwia chociażby rozluźnienie mięśni oskrzeli, co jest szczególnie ważne u osób cierpiących na astmę oskrzelową. Pozytywne właściwości groty solnej można także zaobserwować u pacjentów z chorobami układu krążenia, jednym z rezultatów jest wspomaganie regulacji ciśnienia tętniczego krwi.
Komora solna to nieoceniona wartość we wspomaganiu leczenia chorób dermatologicznych i alergii, odnotowuje się łagodzenie objawów łuszczycy przy regularnym korzystaniu z przebywania w grocie. Dzięki usprawnieniu procesów metabolicznych, pobyt w grocie solnej może przyczyniać się do redukcji wagi, wspomagać walkę z cellulitem, a także wpływać na kondycję i wygląd skóry, pozostawiając ją odpowiednio jędrną i oczyszczoną. Ma to znaczenie także w leczeniu zmian trądzikowych.
Powiązane produkty
Grota solna – wskazania
Działanie groty solnej daje pozytywne efekty dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Istnieje wiele wskazań do korzystania z seansów z wykorzystaniem takiej komory. Ich ilość pokazuje jak bardzo wszechstronne oddziaływanie cechuje związek chemiczny, jakim jest sól.
Wskazania do korzystania z groty solnej to:
- stany zapalne oraz choroby alergiczne górnych i dolnych dróg oddechowych,
- alergiczne choroby skóry – topowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie kontaktowe,
- schorzenia przewodu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego–Crohna, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego,
- choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroby naczyniowe,
- schorzenia narządu ruchu o podłożu reumatycznym, zwyrodnieniowym, zapalnym,
- dystonia neurowegetatywna,
- zaburzenia endokrynologiczne – niedoczynność tarczycy,
- zaburzenia nerwicowe, depresje, zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia o podłożu stresowym,
- otyłość i problemy z utrzymaniem wagi.
W ciąży korzystanie z groty solnej powinno zostać skonsultowane z lekarzem, ale z reguły nie jest przeciwwskazane. Należy jednak rozpatrywać taką ewentualność w sposób niezwykle indywidualny.
Grota solna – przeciwwskazania
Tak jak każdy rodzaj zabiegu oraz sposobu leczenia, korzystanie z groty solnej jest w niektórych przypadkach przeciwwskazane. Mimo, że jest to sposób niezwykle bezinwazyjny i w zasadzie polega na poddawaniu organizmu ekspozycji na warunki mikroklimatyczne panujące wewnątrz specjalistycznie przygotowanego pomieszczenia to należy przestrzegać pewnych zasad.
Przeciwwskazania do korzystania z seansu w jaskini solnej to przede wszystkim:
- klaustrofobia,
- reakcja uczuleniowa na jod,
- nadczynność tarczycy,
- nowotwór,
- gruźlica,
- ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne,
- choroba wieńcowa,
- nietolerancja niskich temperatur,
- ciężkie infekcje dróg moczowych,
- odmrożenia.
Tak jak wspomniano, w przypadku ciąży, o możliwości skorzystania z seansu w grocie solnej powinien zdecydować lekarz. O ile nie stwarza to ryzyka zagrożenia dla rozwijającego się płodu, to można poddawać się takiej ekspozycji.
Grota solna – jak się przygotować?
Bardzo często pacjenci przed skorzystaniem po raz pierwszy z sesji w jaskini solnej zadają pytanie: jak się ubrać? Aby móc w pełni czerpać z dobroczynnych właściwości mikroklimatu, należy odsłonić jak największą powierzchnię skóry. Umożliwi to bezpośredni kontakt cennych mikroelementów z jej powierzchnią. W tym celu należy założyć krótkie spodenki oraz bluzkę z krótkim rękawem lub nawet strój kąpielowy. Na stopach zazwyczaj pozostawia się skarpetki.
Relaks i odprężenie sprzyjają zaśnięciu, a wtedy pozostając bez okrycia, możemy odczuwać chłód po przebudzeniu. Spokojna muzyka oraz pojawianie się feerii terapeutycznie oddziałujących barw potęgują korzystne właściwości zabiegu.