Kompaktowa lampa kwarcowa na jednolitym tle
Mateusz Burak

Lampa kwarcowa – działanie. Zastosowanie promieni ultrafioletowych w rehabilitacji

Lampa kwarcowa to urządzenie wykorzystywane w światłolecznictwie i kosmetologii emitujące promieniowane ultrafioletowe (UV). Działa przeciwbakteryjnie, usprawnia mineralizację kości, wpływa pozytywnie na metabolizm.

Lampa kwarcowa – czym są promienie ultrafioletowe?

Ultrafiolet, określany także jako promieniowanie ultrafioletowe (promieniowanie UV), to część widma elektromagnetycznego rozciągająca się w obszarze od końca zakresu światła widzialnego do parametrów odpowiadających promieniowaniu rentgenowskiemu. Podobnie jak promieniowanie X, jest ono niewykrywalne dla ludzkiego oka, chociaż padając na określone powierzchnie, może doprowadzać do zjawiska fluorescencji. Dochodzi wówczas do emisji światła widzialnego przez te przedmioty, co można określić mianem świecenia. Niektóre owady w przyrodzie posiadają umiejętność rozpoznawania, widzenia światła ultrafioletowego.

W medycynie oraz fizykoterapii wykorzystuje się lampy kwarcowe, które emitują ultrafiolet. 

Lampa kwarcowa – działanie

Lampy ultrafioletowe stosuje się w medycynie, fizjoterapii, ale także w kosmetologii. Wykorzystuje się właściwości promieniowania UV, które w przypadku bardzo wielu przypadłości są niezastąpione w procesie leczenia lub też są wysoce skuteczne w połączeniu z innymi metodami.

Wśród najkorzystniejszych efektów działania promieni UV wyróżnia się: pozytywny wpływ na poprawę gęstości kości, obniżenie podwyższonego poziomu glukozy, przyspieszenie przemian cholesterolu, stymulacyjny wpływ na uwalnianie hormonów tarczycy, nadnerczy oraz jajników i jąder, korzystne oddziaływanie na procesy krwiotwórcze, obniżenie zużycia tlenu oraz zwiększone uwalnianie histaminy, co sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych i obniżeniu wartości ciśnienia tętniczego krwi. 

Bardzo często korzysta się także z bakteriobójczych i dezynfekcyjnych właściwości światła UV. Stosowanie go w instytucjach edukacyjnych, placówkach medycznych czy w pomieszczeniach z żywnością pozwala na efektywną walkę z drobnoustrojami. Jest to rozwiązanie, które powoduje przerwanie pasa transmisyjnego wirusów oraz bakterii szkodliwych dla naszego zdrowia. Wówczas takie urządzenia określa się jako lampa dezynfekująca lub lampa kwarcowa bakteriobójcza.

Powiązane produkty

Lampa kwarcowa – jak przygotować się do zabiegu?    

Sam zabieg z wykorzystaniem lampy ultrafioletowej odbywa się w specjalistycznym, wyizolowanym pomieszczeniu. Pacjent wcześniej powinien otrzymać okulary ochronne. Następnie informuje się o odsłonięciu miejsca zabiegowego. Po przyjęciu wygodnej pozycji przez pacjenta, terapeuta ustawia parametry zabiegu, których wartość jest uzależniona od rodzaju schorzenia oraz etapu leczenia.

Sam czas naświetlania z zastosowaniem lampy ultrafioletowej wynosi od 1 do 10 minut. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych w postaci zbyt dużego rumienia, parametry ulegają zmianie lub rozważane jest przerwanie serii zabiegów leczniczych. 

Lampa kwarcowa – wskazania do zabiegów z użyciem promieniowania UV

Wśród wskazań do zastosowania lamp wykorzystujących promieniowanie nadfioletowe wyróżnia się:

 • utrudniony zrost kostny po załamaniach,
 • osteoporozę i deficyty witaminy D powodujące krzywicę,
 • utrudnione gojenie ran,
 • odleżyny,
 • schorzenia o podłożu reumatycznym,
 • kontuzje w obrębie struktur miękkotkanowych,
 • problemy skórne, takie jak trądzik,
 • leczenie łuszczycy,
 • przewlekłe schorzenia dróg oskrzelowych,
 • przewlekłe infekcje gardła.

Niekiedy lampy kwarcowe wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń depresyjnych. W państwach skandynawskich, gdzie panuje niedostatek naturalnego promieniowania UV, można spotkać specjalne kabiny oraz lampy antydepresyjne. Są one rozlokowane w niemal każdym porcie lotniczym czy siedzibach firm. Pomaga to dostarczyć właściwej dawki promieni UV, ale także łagodzi objawy zmęczenia u osób podróżujących pomiędzy krajami objętymi różnymi strefami czasowymi. 

Lampa kwarcowa – przeciwwskazania

Promieniowanie ultrafioletowe znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Jak każdy zabieg medyczny, posiada jednak pewne przeciwwskazania do stosowania, które zostały ustalone w oparciu o właściwości światła UV oraz reakcje występujące u pacjentów.

Wśród podstawowych przeciwwskazań, których należy bezwzględnie przestrzegać można wymienić:

 • nowotwory złośliwe,
 • gruźlicę,
 • ciążę,
 • gorączkę,
 • cukrzycę,
 • niewydolność krążenia,
 • chorobę zakrzepowo–zatorową,
 • choroby dermatologiczne w nasilonym stadium,
 • nadczynność tarczycy,
 • nadwrażliwość na światło,
 • przyjmowanie leków fotouczulających,
 • skłonność do krwawień.

Warto pamiętać, że jednym ze środków, który może powodować działania niepożądane po ekspozycji na promieniowanie UV jest hiperycyna. Jest to związek występujący w dziurawcu zwyczajnym. Preparaty z dziurawcem są często wykorzystywane w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego oraz zaburzeń nastroju, depresji, zaburzeń lękowych i bezsenności. 

Światło UV – ciekawostki 

Dostateczna ilość promieniowania UV wpływa na poziom witaminy D w naszym organizmie. Przyczynia się do jej produkcji poprzez przenikanie w głąb skóry. Prawidłowy poziom tej witaminy ma wpływ nie tylko na gęstość kości, zapobiega krzywicy u dzieci, ale jest też bardzo ważny z innych względów.

Naukowo udowodniono, że niedobór witaminy D może być powodem bólów mięśniowo–powięziowych oraz wpływać na obniżenie nastroju. Warto więc systematycznie badać jej poziom, a w porze zimowej zastosować suplementację w połączeniu z poddawaniem się ekspozycji na działanie opisywanych wcześniej lamp. Wszystko oczywiście po konsultacji z lekarzem. 

 1. Otter J. A., Yezli S., Salkeld J. A., French G. L., Evidence that contaminated surfaces contribute to the transmission of hospital pathogens and an overview of strategies to address contaminated surfaces in hospital settings, „Am. J. Infect. Control.” 2013, nr 41, s. 6–11.
 2. Curtis J., Donskey M. D., Does improving surface cleaning and disinfection reduce health care–associated infections?, „Am. J. Infect. Control.” 2013, nr 41, s. 12–19.
 3. Buonanno M., Ponnaiya B., Welch D. i in., Germicidal efficacy and mammalian skin safety of 222-nm UV light, „Radiat Res.” 2017, nr 187, s. 493–501.
 4. Leu S. J., Shiah I. S., Yatham L. N. i in., Immune–inflammatory markers in patients with seasonal affective disorder: effects of light therapy, „J Affect Disord.” 2001, nr 63, s. 27–34.
 5. Vähävihu K., Ylianttila L., Kautiainen H. i in., Narrowband ultraviolet B course improves vitamin D balance in women in winter, „Br. J. Dermatol.” 2010, nr 162, s. 848–853.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest jednym z zaburzeń odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by aktualna dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów, zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to nazwa stosowana potocznie, określająca grupę schorzeń o podłożu zapalnym, obejmującą choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij