Kompaktowa lampa kwarcowa na jednolitym tle
Mateusz Burak

Lampa kwarcowa – działanie. Zastosowanie promieni ultrafioletowych w rehabilitacji

Lampa kwarcowa to urządzenie wykorzystywane w światłolecznictwie i kosmetologii emitujące promieniowane ultrafioletowe (UV). Działa przeciwbakteryjnie, usprawnia mineralizację kości, wpływa pozytywnie na metabolizm.

Lampa kwarcowa – czym są promienie ultrafioletowe?

Ultrafiolet, określany także jako promieniowanie ultrafioletowe (promieniowanie UV), to część widma elektromagnetycznego rozciągająca się w obszarze od końca zakresu światła widzialnego do parametrów odpowiadających promieniowaniu rentgenowskiemu. Podobnie jak promieniowanie X, jest ono niewykrywalne dla ludzkiego oka, chociaż padając na określone powierzchnie, może doprowadzać do zjawiska fluorescencji. Dochodzi wówczas do emisji światła widzialnego przez te przedmioty, co można określić mianem świecenia. Niektóre owady w przyrodzie posiadają umiejętność rozpoznawania, widzenia światła ultrafioletowego.

W medycynie oraz fizykoterapii wykorzystuje się lampy kwarcowe, które emitują ultrafiolet. 

Lampa kwarcowa – działanie

Lampy ultrafioletowe stosuje się w medycynie, fizjoterapii, ale także w kosmetologii. Wykorzystuje się właściwości promieniowania UV, które w przypadku bardzo wielu przypadłości są niezastąpione w procesie leczenia lub też są wysoce skuteczne w połączeniu z innymi metodami.

Wśród najkorzystniejszych efektów działania promieni UV wyróżnia się: pozytywny wpływ na poprawę gęstości kości, obniżenie podwyższonego poziomu glukozy, przyspieszenie przemian cholesterolu, stymulacyjny wpływ na uwalnianie hormonów tarczycy, nadnerczy oraz jajników i jąder, korzystne oddziaływanie na procesy krwiotwórcze, obniżenie zużycia tlenu oraz zwiększone uwalnianie histaminy, co sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych i obniżeniu wartości ciśnienia tętniczego krwi. 

Bardzo często korzysta się także z bakteriobójczych i dezynfekcyjnych właściwości światła UV. Stosowanie go w instytucjach edukacyjnych, placówkach medycznych czy w pomieszczeniach z żywnością pozwala na efektywną walkę z drobnoustrojami. Jest to rozwiązanie, które powoduje przerwanie pasa transmisyjnego wirusów oraz bakterii szkodliwych dla naszego zdrowia. Wówczas takie urządzenia określa się jako lampa dezynfekująca lub lampa kwarcowa bakteriobójcza.

Powiązane produkty

Lampa kwarcowa – jak przygotować się do zabiegu?    

Sam zabieg z wykorzystaniem lampy ultrafioletowej odbywa się w specjalistycznym, wyizolowanym pomieszczeniu. Pacjent wcześniej powinien otrzymać okulary ochronne. Następnie informuje się o odsłonięciu miejsca zabiegowego. Po przyjęciu wygodnej pozycji przez pacjenta, terapeuta ustawia parametry zabiegu, których wartość jest uzależniona od rodzaju schorzenia oraz etapu leczenia.

Sam czas naświetlania z zastosowaniem lampy ultrafioletowej wynosi od 1 do 10 minut. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych w postaci zbyt dużego rumienia, parametry ulegają zmianie lub rozważane jest przerwanie serii zabiegów leczniczych. 

Lampa kwarcowa – wskazania do zabiegów z użyciem promieniowania UV

Wśród wskazań do zastosowania lamp wykorzystujących promieniowanie nadfioletowe wyróżnia się:

  • utrudniony zrost kostny po załamaniach,
  • osteoporozę i deficyty witaminy D powodujące krzywicę,
  • utrudnione gojenie ran,
  • odleżyny,
  • schorzenia o podłożu reumatycznym,
  • kontuzje w obrębie struktur miękkotkanowych,
  • problemy skórne, takie jak trądzik,
  • leczenie łuszczycy,
  • przewlekłe schorzenia dróg oskrzelowych,
  • przewlekłe infekcje gardła.

Niekiedy lampy kwarcowe wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń depresyjnych. W państwach skandynawskich, gdzie panuje niedostatek naturalnego promieniowania UV, można spotkać specjalne kabiny oraz lampy antydepresyjne. Są one rozlokowane w niemal każdym porcie lotniczym czy siedzibach firm. Pomaga to dostarczyć właściwej dawki promieni UV, ale także łagodzi objawy zmęczenia u osób podróżujących pomiędzy krajami objętymi różnymi strefami czasowymi. 

Lampa kwarcowa – przeciwwskazania

Promieniowanie ultrafioletowe znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Jak każdy zabieg medyczny, posiada jednak pewne przeciwwskazania do stosowania, które zostały ustalone w oparciu o właściwości światła UV oraz reakcje występujące u pacjentów.

Wśród podstawowych przeciwwskazań, których należy bezwzględnie przestrzegać można wymienić:

  • nowotwory złośliwe,
  • gruźlicę,
  • ciążę,
  • gorączkę,
  • cukrzycę,
  • niewydolność krążenia,
  • chorobę zakrzepowo–zatorową,
  • choroby dermatologiczne w nasilonym stadium,
  • nadczynność tarczycy,
  • nadwrażliwość na światło,
  • przyjmowanie leków fotouczulających,
  • skłonność do krwawień.

Warto pamiętać, że jednym ze środków, który może powodować działania niepożądane po ekspozycji na promieniowanie UV jest hiperycyna. Jest to związek występujący w dziurawcu zwyczajnym. Preparaty z dziurawcem są często wykorzystywane w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego oraz zaburzeń nastroju, depresji, zaburzeń lękowych i bezsenności. 

Światło UV – ciekawostki 

Dostateczna ilość promieniowania UV wpływa na poziom witaminy D w naszym organizmie. Przyczynia się do jej produkcji poprzez przenikanie w głąb skóry. Prawidłowy poziom tej witaminy ma wpływ nie tylko na gęstość kości, zapobiega krzywicy u dzieci, ale jest też bardzo ważny z innych względów.

Naukowo udowodniono, że niedobór witaminy D może być powodem bólów mięśniowo–powięziowych oraz wpływać na obniżenie nastroju. Warto więc systematycznie badać jej poziom, a w porze zimowej zastosować suplementację w połączeniu z poddawaniem się ekspozycji na działanie opisywanych wcześniej lamp. Wszystko oczywiście po konsultacji z lekarzem. 

  1. Otter J. A., Yezli S., Salkeld J. A., French G. L., Evidence that contaminated surfaces contribute to the transmission of hospital pathogens and an overview of strategies to address contaminated surfaces in hospital settings, „Am. J. Infect. Control.” 2013, nr 41, s. 6–11.
  2. Curtis J., Donskey M. D., Does improving surface cleaning and disinfection reduce health care–associated infections?, „Am. J. Infect. Control.” 2013, nr 41, s. 12–19.
  3. Buonanno M., Ponnaiya B., Welch D. i in., Germicidal efficacy and mammalian skin safety of 222-nm UV light, „Radiat Res.” 2017, nr 187, s. 493–501.
  4. Leu S. J., Shiah I. S., Yatham L. N. i in., Immune–inflammatory markers in patients with seasonal affective disorder: effects of light therapy, „J Affect Disord.” 2001, nr 63, s. 27–34.
  5. Vähävihu K., Ylianttila L., Kautiainen H. i in., Narrowband ultraviolet B course improves vitamin D balance in women in winter, „Br. J. Dermatol.” 2010, nr 162, s. 848–853.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl