Botoks na zmarszczki na twarzy
Emilia Ścieszko

Botoks na czoło, pod oczy, na twarz. Jak działają zabiegi na zmarszczki z użyciem botoksu?

Zmarszczki powstają nie tylko z powodu wieku. Mięśnie twarzy są w ciągłym ruchu, nawet, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Zaciskamy usta, mrużymy oczy, unosimy brwi. Wszystkie te mimowolne ruchy mogą powodować powstawanie dodatkowych zmarszczek. Botoks czasowo blokuje sygnały nerwowe powodujące kurczenie się mięśni, w efekcie czego mięsnie się rozluźniają, a zmarszczki redukują.

  1. Co to jest botoks i jakie są efekty jego zastosowania?
  2. Botoks na twarz. Gdzie najczęściej się go stosuje?
  3. Botoks na zmarszczki – przeciwwskazania do zabiegu 

Co to jest botoks i jakie są efekty jego zastosowania?

Botoks to nic innego jak neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Po podaniu go w określone miejsce następuje blokada przewodnictwa między nerwami a mięśniami. Jego wszechstronne działanie jest szeroko wykorzystywane w wielu wskazaniach medycznych.

Można go stosować:

W medycynie estetycznej jest popularnym zabiegiem poprawiającym wygląd twarzy, ponieważ hamuje pogłębianie i powstawanie zmarszczek. Już niewielka jego ilość daje całkowicie bezpieczny i praktycznie bezbolesny zabieg przeciwzmarszczkowy.

Botoks na twarz. Gdzie najczęściej się go stosuje?

Toksyna botulinowa hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co sprawia, że mięśnie nie odbierają sygnału do skurczu – nie kurczą się i nie marszczą. Dzięki temu pozostają rozluźnione, a zagniecenia na skórze nie utrwalają się w postaci zmarszczek mimicznych. Botoks działa tylko na mięśnie, do których został podany (pod warunkiem, że osoba, która poddana została zabiegowi, będzie stosowała się do zaleceń lekarza po podaniu botoksu). Iniekcja botoksu to procedura ciesząca się dużą popularnością, z jej pomocą można skorygować zmarszczki na czole, wokół oczu czy nad ustami. 

Botoks na twarz
Botoks na zmarszczki na twarzy - gdzie stosujemy

Botoks na czoło

Czoło zaczyna się marszczyć w wyniku opadania i unoszenia brwi. Warto dodać, że punktem wyjścia do powstawania zmarszczek jest przede wszystkim utrzymywanie niewłaściwej postawy. Wówczas pojawia się nadmierne napięcie w tylnej taśmie powięziowej, która swój koniec ma właśnie w brwiach. Napięcie powoduje przesuwanie tkanek w kierunku brwi, na co organizm reaguje „mechanizmem obronnym”, którym jest unoszenie brwi. Konsekwencją tego jest wzmożone napięcie mięśnia czołowego i tym samym powstawianie zmarszczek. 
Podanie botoksu zmniejszy zmarszczki, ale nie usunie problemu, który leży u podstaw. 

Toksyna botulinowa może spowodować spłycenie zmarszczek poprzecznych na czole poprzez ograniczenie ruchomości włókien mięśnia czołowego. Należy uważać również, aby nie podać jej zbyt nisko, ponieważ może skutkować to opadnięciem górnej powieki. 

Botoks na lwią zmarszczkę

Zmarszczki gniewu, czyli tzw. lwia zmarszczka to pionowe bruzdy między brwiami nadające twarzy wyraz groźnej lub zdenerwowanej. Po podaniu toksyny botulinowej mięśnie te ulegają paraliżowi – nie kurczą się, zmarszczki się wygładzają, a rysy twarzy łagodnieją. 

Powiązane produkty

Botoks na usta

U osób palących, ale także tych, którzy mają bogatą mimikę twarzy podczas mówienia, jedzenia czy picia – mogą powstawać zmarszczki wokół ust. Najczęściej nasilają się one wraz z wiekiem. Botoks podany w tej okolicy powoduje rozluźnienie mięśni i wygładzenie zagnieceń skóry. Zabieg musi zostać wykonany umiejętnie, ponieważ zbyt duża dawka toksyny może osłabić mięśnie ust. Najczęściej jednak unika się wstrzykiwania botoksu w okolice ust.

Botoks na kurze łapki

Kurze łapki, czyli zmarszczki występujące w zewnętrznych kącikach oczu powstają w wyniku mrużenia oczu, częstego śmiania się czy w konsekwencji nadmiernego narażenia na światło słoneczne. Tak samo jak w przypadku wstrzyknięcia botoksu na czoło należy umiejętnie podać toksynę w odpowiedniej odległości od kącików oka, aby nie wywołać paraliżu mięśni ruchomych gałki ocznej. 

Botoks na opadającą powiekę

Opadająca powieka daje efekt smutnego oka i ponurego wyrazu twarzy. Powoduje ona również, że wygląda się starzej niż w rzeczywistości oraz może zaburzać pole widzenia. Dobrym rozwiązaniem na tę przypadłość jest podanie toksyny botulinowej w tym obszarze. Już małe dawki botoksu mogą skutecznie skorygować opadające powieki oraz dać efekt otwartego oka i wypoczętej twarzy.

Botoks na brodę

Broda brukowana czy marmurkowa to charakterystyczne wgniecenie na czubku brody, które jest widoczne w trakcie normalnej mimiki twarzy. Grający główną rolę mięsień bródkowy i  postępujący proces starzenia powodują, że takie zagniecenia się uwidaczniają i są zauważalne gołym okiem. Aby usunąć przyczynę tego efektu stosuje się zabieg wstrzykiwania botoksu w celu zmniejszenia ruchomości mięśnia i osłabienia jego skurczu. 

Botoks na zmarszczki – przeciwwskazania do zabiegu 

Botoks jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej ma swoje przeciwwskazania. Specyficzne dla tej procedury są wszelkie zaburzenia nerwowo-mięśniowe, miastenia i zespół Lamberta-Eatona.

Przed zabiegiem przez okres 2 tygodni nie można stosować niektórych leków, takich jak antybiotyki czy leki rozkurczowe. Należy również zgłosić lekarzowi przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest

  • występowanie infekcji (ogólnoustrojowej jak i w miejscu iniekcji),
  • opryszczka,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • niekontrolowana cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów),
  • choroby układu sercowo-naczyniowego.

Lekarz kwalifikujący osobę do zabiegu powinien przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania tej procedury. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Jak stosować kwasy kosmetyczne i właściwie dobrać je do typu cery?

    Peeling chemiczny (chemabrazja) to rodzaj eksfoliacji skóry, który polega na zastosowaniu określonych substancji chemicznych w celu usunięcia martwego naskórka. Polecany jest osobom, które walczą z trądzikiem, przebarwieniami lub bliznami potrądzikowymi. Peeling chemiczny może być również zalecany przy redukcji płytkich zmarszczek. Na czym polega peeling chemiczny, czy można bezpiecznie wykonać go w domu oraz ile zabiegów należy wykonać, aby dostrzec pierwsze efekty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • "Parówka" czyli domowy sposób na oczyszczanie twarzy

    "Parówka" to jeden z najstarszych, a zarazem najpopularniejszych (i najtańszych) zabiegów upiększających jakie możemy zafundować naszej skórze. Znały ją i z powodzeniem stosowały jeszcze nasze mamy/babcie. Parówka to również jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Niezależnie od rodzaju cery, prawidłowo wykonana sauna twarzy to świetny sposób na głębokie oczyszczenie porów skórnych, a co za tym idzie, pozbycie się trądziku, pryszczy, wągrów i zaskórników.

  • Domowa terapia mikroigłowa

    Mezoterapia mikroigłowa należy do najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Z uwagi na skuteczność zabiegu wprowadzono na rynek kosmetyczny derma rollery przystosowane do użytku domowego. Na czym polega ich działanie, przy jakich problemach skóry możemy je używać, jak prawidłowo wykonać zabieg oraz przy jakich schorzeniach skóry należy z nich zrezygnować?

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij