Botoks na czoło, pod oczy, na twarz. Jak działają zabiegi na zmarszczki z użyciem botoksu?
Zmarszczki powstają nie tylko z powodu wieku. Mięśnie twarzy są w ciągłym ruchu, nawet, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Zaciskamy usta, mrużymy oczy, unosimy brwi. Wszystkie te mimowolne ruchy mogą powodować powstawanie dodatkowych zmarszczek. Botoks czasowo blokuje sygnały nerwowe powodujące kurczenie się mięśni, w efekcie czego mięsnie się rozluźniają, a zmarszczki redukują.
- Co to jest botoks i jakie są efekty jego zastosowania?
- Botoks na twarz. Gdzie najczęściej się go stosuje?
- Botoks na zmarszczki – przeciwwskazania do zabiegu
Co to jest botoks i jakie są efekty jego zastosowania?
Botoks to nic innego jak neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Po podaniu go w określone miejsce następuje blokada przewodnictwa między nerwami a mięśniami. Jego wszechstronne działanie jest szeroko wykorzystywane w wielu wskazaniach medycznych.
Można go stosować:
- w zaburzeniach neurologicznych (przykurczach),
- w leczeniu przewlekłej migreny,
- w nadmiernej potliwości,
- w nietrzymaniu moczu,
- w celu zniwelowania zmarszczek.
W medycynie estetycznej jest popularnym zabiegiem poprawiającym wygląd twarzy, ponieważ hamuje pogłębianie i powstawanie zmarszczek. Już niewielka jego ilość daje całkowicie bezpieczny i praktycznie bezbolesny zabieg przeciwzmarszczkowy.
Botoks na twarz. Gdzie najczęściej się go stosuje?
Toksyna botulinowa hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co sprawia, że mięśnie nie odbierają sygnału do skurczu – nie kurczą się i nie marszczą. Dzięki temu pozostają rozluźnione, a zagniecenia na skórze nie utrwalają się w postaci zmarszczek mimicznych. Botoks działa tylko na mięśnie, do których został podany (pod warunkiem, że osoba, która poddana została zabiegowi, będzie stosowała się do zaleceń lekarza po podaniu botoksu). Iniekcja botoksu to procedura ciesząca się dużą popularnością, z jej pomocą można skorygować zmarszczki na czole, wokół oczu czy nad ustami.
Botoks na czoło
Czoło zaczyna się marszczyć w wyniku opadania i unoszenia brwi. Warto dodać, że punktem wyjścia do powstawania zmarszczek jest przede wszystkim utrzymywanie niewłaściwej postawy. Wówczas pojawia się nadmierne napięcie w tylnej taśmie powięziowej, która swój koniec ma właśnie w brwiach. Napięcie powoduje przesuwanie tkanek w kierunku brwi, na co organizm reaguje „mechanizmem obronnym”, którym jest unoszenie brwi. Konsekwencją tego jest wzmożone napięcie mięśnia czołowego i tym samym powstawianie zmarszczek.
Podanie botoksu zmniejszy zmarszczki, ale nie usunie problemu, który leży u podstaw.
Toksyna botulinowa może spowodować spłycenie zmarszczek poprzecznych na czole poprzez ograniczenie ruchomości włókien mięśnia czołowego. Należy uważać również, aby nie podać jej zbyt nisko, ponieważ może skutkować to opadnięciem górnej powieki.
Botoks na lwią zmarszczkę
Zmarszczki gniewu, czyli tzw. lwia zmarszczka to pionowe bruzdy między brwiami nadające twarzy wyraz groźnej lub zdenerwowanej. Po podaniu toksyny botulinowej mięśnie te ulegają paraliżowi – nie kurczą się, zmarszczki się wygładzają, a rysy twarzy łagodnieją.
Botoks na usta
U osób palących, ale także tych, którzy mają bogatą mimikę twarzy podczas mówienia, jedzenia czy picia – mogą powstawać zmarszczki wokół ust. Najczęściej nasilają się one wraz z wiekiem. Botoks podany w tej okolicy powoduje rozluźnienie mięśni i wygładzenie zagnieceń skóry. Zabieg musi zostać wykonany umiejętnie, ponieważ zbyt duża dawka toksyny może osłabić mięśnie ust. Najczęściej jednak unika się wstrzykiwania botoksu w okolice ust.
Botoks na kurze łapki
Kurze łapki, czyli zmarszczki występujące w zewnętrznych kącikach oczu powstają w wyniku mrużenia oczu, częstego śmiania się czy w konsekwencji nadmiernego narażenia na światło słoneczne. Tak samo jak w przypadku wstrzyknięcia botoksu na czoło należy umiejętnie podać toksynę w odpowiedniej odległości od kącików oka, aby nie wywołać paraliżu mięśni ruchomych gałki ocznej.
Botoks na opadającą powiekę
Opadająca powieka daje efekt smutnego oka i ponurego wyrazu twarzy. Powoduje ona również, że wygląda się starzej niż w rzeczywistości oraz może zaburzać pole widzenia. Dobrym rozwiązaniem na tę przypadłość jest podanie toksyny botulinowej w tym obszarze. Już małe dawki botoksu mogą skutecznie skorygować opadające powieki oraz dać efekt otwartego oka i wypoczętej twarzy.
Botoks na brodę
Broda brukowana czy marmurkowa to charakterystyczne wgniecenie na czubku brody, które jest widoczne w trakcie normalnej mimiki twarzy. Grający główną rolę mięsień bródkowy i postępujący proces starzenia powodują, że takie zagniecenia się uwidaczniają i są zauważalne gołym okiem. Aby usunąć przyczynę tego efektu stosuje się zabieg wstrzykiwania botoksu w celu zmniejszenia ruchomości mięśnia i osłabienia jego skurczu.
Botoks na zmarszczki – przeciwwskazania do zabiegu
Botoks jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej ma swoje przeciwwskazania. Specyficzne dla tej procedury są wszelkie zaburzenia nerwowo-mięśniowe, miastenia i zespół Lamberta-Eatona.
Przed zabiegiem przez okres 2 tygodni nie można stosować niektórych leków, takich jak antybiotyki czy leki rozkurczowe. Należy również zgłosić lekarzowi przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest
- występowanie infekcji (ogólnoustrojowej jak i w miejscu iniekcji),
- opryszczka,
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
- ciąża i karmienie piersią,
- niekontrolowana cukrzyca,
- choroby nowotworowe,
- przewlekłe choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów),
- choroby układu sercowo-naczyniowego.
Lekarz kwalifikujący osobę do zabiegu powinien przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania tej procedury.