Domowa terapia mikroigłowa
Anna Miros

Domowa terapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa należy do najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Z uwagi na skuteczność zabiegu wprowadzono na rynek kosmetyczny derma rollery przystosowane do użytku domowego. Na czym polega ich działanie, przy jakich problemach skóry możemy je używać, jak prawidłowo wykonać zabieg oraz przy jakich schorzeniach skóry należy z nich zrezygnować?

Derma roller jest to urządzenie wyposażone w mikroigiełki, najczęściej ze stali tytanowej, przeznaczone do mikronakłuwania skóry twarzy oraz ciała. W zależności od partii ciała dobiera się odpowiednią długość igieł od 0,2 mm do 3 mm. Do użytku domowego, z uwagi na bezpieczeństwo stosowania zabiegu zaleca się stosowanie igieł o długości maksymalnie 0,5 mm na twarz, a 1 mm na ciało.

Jak działa na skórę?

Zabieg mikronakłuwania rollerem powoduje wytworzenie mikrokanalików w skórze, co przyczynia się do odpowiedzi naszego organizmu w celu naprawy uszkodzeń. Rozpoczyna się proces zapalny zapoczątkowany przez tysiące mikroskopijnych „dziurek”. Płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu aktywujące fibroblasty, dzięki czemu zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Ponadto dochodzi do namnażania się nowych komórek naskórka po około 5 dniach od zabiegu i trwa do 8 tygodni. Ostatni etap – kształtowanie nowej tkanki trwa od 8 tygodni do 1 roku. Mikronakłuwanie oprócz stymulacji kolagenu i elastyny, zdecydowanie zwiększania wchłanianie substancji aktywnych zawartych w ampułkach czy kremach.

Zastosowanie

Derma roller stosowany jest w wielu problemach skóry. Używa się go przy leczeniu:

  • blizn – ujednolica, spłyca, a także likwiduje blizny potrądzikowe i inne ubytki skóry,
  • cery trądzikowej – zmniejsza rozszerzone pory, rozjaśnia przebarwienia pozapalne, ułatwia penetracje składników czynnych,
Nie wolno stosować rollera przy trądziku rozległym, ze zmianami ropnymi i cystami.
  • przebarwień – głównie potrądzikowych i posłonecznych, przyspiesza regenerację skóry, rozjaśnia skórę,
  • cery dojrzałej – działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, zwiększa produkcje kolagenu i elastyny, opóźnia procesy starzenia się skóry,
  • rozstępów – wyrównuje koloryt, rozjaśnia oraz je zmniejsza, najlepsze efekty uzyskuje się przy rozstępach świeżych, różowych – do 6 miesięcy od momentu powstania,
  • cellulitu – ujędrnia i wygładza skórę, zmniejsza podskórne zgrubienia.

Powiązane produkty

Jakie składniki aktywne możemy aplikować na skórę podczas zabiegu?

W zależności jakie potrzeby ma nasza skóra, dobieramy odpowiednie preparaty dostosowane do tego typu zabiegu. Jeśli nakładamy składniki czynne przed rozpoczęciem rolowania wówczas powinny być one rozpuszczone w fazie wodnej np. kwas hialuronowy, elastyna, peptydy, kompleksy liposomowe, witamina C lub niacynamid. Natomiast preparaty stosowane po użyciu rollera powinny mieć składniki rozpuszczone w fazie olejowej np. witamina A, kwas liponowy, witamina C w formie olejowej, skwalan, oleje. Po zakończonym zabiegu można także nałożyć kosmetyki łagodzące, kojące – zawierające panthenol, alantoinę, argininę, betainę.

Najczęściej stosuje się czysty kwas hialuronowy lub czysty kolagen, w celu nawilżenia, wygładzenia oraz stymulacji skóry. Dużym powodzeniem cieszy się czysta witamina C, która rozjaśnia przebarwienia, pobudza produkcję kolagenu oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Czasami stosowane są preparaty złożone tzw. koktajle zwierające m.in. algi, panthenol, alantoinę, witaminę E, koenzym Q10, proteiny pszeniczne. Do zabiegów na ciało używa się: kolagen, elastynę, L-karnitynę, kofeinę.

Jak wykonać zabieg?

Zabieg na twarz przy użyciu rollera o długości igieł 0,5 mm stosuje się nie częściej niż co tydzień. Cykl 5-6 zabiegów należy wykonywać regularnie co 7-10 dni, później co 3-4 tygodnie. Należy pamiętać aby zabiegi nie były stosowane za często, ponieważ skóra musi mieć czas na pełną regenerację.

Przebieg zabiegu:

  1. Wykonaj dokładny demakijaż twarzy oraz zrób delikatny peeling.
  2. Umyj i zdezynfekuj twarz oraz ręce. Upewnij się, że derma roller jest zdezynfekowany.
  3. W celu złagodzenia odczuć można zastosować okład z lodu lub krem znieczulający.
  4. Nałóż preparat ze składnikiem aktywnym.
  5. Rolowanie należy wykonywać w trzech kierunkach: poziomo, pionowo i ukośnie, około 5 razy w każdym kierunku. Podczas rolowania można delikatnie naciągnąć skórę – zwiększy to efektywność zabiegu i ułatwi nakłuwanie. Należy dociskać roller ze średnią siłą i po zakończonym ruchu w jednym kierunku, podnieść go i rozpocząć nakłuwanie od nowego punktu pod innym kątem. Najlepiej zacząć od czoła, później policzek prawy, policzek lewy, skóra wokół ust, broda oraz szyja. Omijamy okolicę oczu oraz usta. Zabieg na okolicę oka powinien być wykonany przez kosmetologa lub dermatologa.
  6. Jeśli wystąpi punktowe krwawienie należy zdezynfekować skórę.
  7. Po zabiegu nakładamy odpowiedni kosmetyk np. ampułkę, serum, krem, maseczkę.
  8. Roller należy umyć ciepłą wodą oraz zdezynfekować w spirytusie lub innym środku dezynfekującym i pozostawić do wyschnięcia. Następnie schować do zdezynfekowanego opakowania.
  9. Cały zabieg powinien trwać maksymalnie 5 minut.

Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i może wystąpić lekki obrzęk utrzymujący się 1-2 dni. Po kilku dniach można zaobserwować łuszczenie się skóry. Nie wolno odrywać odstających płatów naskórka – może to prowadzić do blizn i przebarwień. Przy bardzo wrażliwej skórze może wystąpić wysypka, podrażnienie, pieczenie lub swędzenie – wówczas należy zrezygnować z zabiegów.

Po zabiegu należy unikać słońca przez 1-2 dni i stosować kremy z filtrami ochronnymi (SPF 30-50).

Należy pamiętać, że produkcja kolagenu następuje powoli i na efekty trzeba czasami czekać około 10 miesięcy.

Przeciwwskazania

  • aktywny trądzik pospolity oraz trądzik różowaty,
  • opryszczka,
  • egzemy,
  • problemy z gojeniem,
  • pieprzyki,
  • znamiona,
  • łuszczyca,
  • infekcje wirusowe i grzybicze,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • uszkodzona skóra,
  • stany alergiczne skóry,
  • włókniaki.
Przed zabiegiem warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu oraz dobrać odpowiedni preparat aktywny do potrzeb skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

  • Jak zabezpieczyć pękającą skórę dłoni i ust w zimne dni?

    Jesienią i zimą wiele osób boryka się z problemem pękającej skóry – zwłaszcza na dłoniach i twarzy w okolicach ust. Niska temperatura, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Jak skutecznie chronić skórę przed pękaniem i co zrobić, gdy już do tego dojdzie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.