Domowa terapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa należy do najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Z uwagi na skuteczność zabiegu wprowadzono na rynek kosmetyczny derma rollery przystosowane do użytku domowego. Na czym polega ich działanie, przy jakich problemach skóry możemy je używać, jak prawidłowo wykonać zabieg oraz przy jakich schorzeniach skóry należy z nich zrezygnować?
Derma roller jest to urządzenie wyposażone w mikroigiełki, najczęściej ze stali tytanowej, przeznaczone do mikronakłuwania skóry twarzy oraz ciała. W zależności od partii ciała dobiera się odpowiednią długość igieł od 0,2 mm do 3 mm. Do użytku domowego, z uwagi na bezpieczeństwo stosowania zabiegu zaleca się stosowanie igieł o długości maksymalnie 0,5 mm na twarz, a 1 mm na ciało.
Jak działa na skórę?
Zabieg mikronakłuwania rollerem powoduje wytworzenie mikrokanalików w skórze, co przyczynia się do odpowiedzi naszego organizmu w celu naprawy uszkodzeń. Rozpoczyna się proces zapalny zapoczątkowany przez tysiące mikroskopijnych „dziurek”. Płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu aktywujące fibroblasty, dzięki czemu zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Ponadto dochodzi do namnażania się nowych komórek naskórka po około 5 dniach od zabiegu i trwa do 8 tygodni. Ostatni etap – kształtowanie nowej tkanki trwa od 8 tygodni do 1 roku. Mikronakłuwanie oprócz stymulacji kolagenu i elastyny, zdecydowanie zwiększania wchłanianie substancji aktywnych zawartych w ampułkach czy kremach.
Zastosowanie
Derma roller stosowany jest w wielu problemach skóry. Używa się go przy leczeniu:
- blizn – ujednolica, spłyca, a także likwiduje blizny potrądzikowe i inne ubytki skóry,
- cery trądzikowej – zmniejsza rozszerzone pory, rozjaśnia przebarwienia pozapalne, ułatwia penetracje składników czynnych,
- przebarwień – głównie potrądzikowych i posłonecznych, przyspiesza regenerację skóry, rozjaśnia skórę,
- cery dojrzałej – działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, zwiększa produkcje kolagenu i elastyny, opóźnia procesy starzenia się skóry,
- rozstępów – wyrównuje koloryt, rozjaśnia oraz je zmniejsza, najlepsze efekty uzyskuje się przy rozstępach świeżych, różowych – do 6 miesięcy od momentu powstania,
- cellulitu – ujędrnia i wygładza skórę, zmniejsza podskórne zgrubienia.
Jakie składniki aktywne możemy aplikować na skórę podczas zabiegu?
W zależności jakie potrzeby ma nasza skóra, dobieramy odpowiednie preparaty dostosowane do tego typu zabiegu. Jeśli nakładamy składniki czynne przed rozpoczęciem rolowania wówczas powinny być one rozpuszczone w fazie wodnej np. kwas hialuronowy, elastyna, peptydy, kompleksy liposomowe, witamina C lub niacynamid. Natomiast preparaty stosowane po użyciu rollera powinny mieć składniki rozpuszczone w fazie olejowej np. witamina A, kwas liponowy, witamina C w formie olejowej, skwalan, oleje. Po zakończonym zabiegu można także nałożyć kosmetyki łagodzące, kojące – zawierające panthenol, alantoinę, argininę, betainę.
Najczęściej stosuje się czysty kwas hialuronowy lub czysty kolagen, w celu nawilżenia, wygładzenia oraz stymulacji skóry. Dużym powodzeniem cieszy się czysta witamina C, która rozjaśnia przebarwienia, pobudza produkcję kolagenu oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Czasami stosowane są preparaty złożone tzw. koktajle zwierające m.in. algi, panthenol, alantoinę, witaminę E, koenzym Q10, proteiny pszeniczne. Do zabiegów na ciało używa się: kolagen, elastynę, L-karnitynę, kofeinę.
Jak wykonać zabieg?
Zabieg na twarz przy użyciu rollera o długości igieł 0,5 mm stosuje się nie częściej niż co tydzień. Cykl 5-6 zabiegów należy wykonywać regularnie co 7-10 dni, później co 3-4 tygodnie. Należy pamiętać aby zabiegi nie były stosowane za często, ponieważ skóra musi mieć czas na pełną regenerację.
Przebieg zabiegu:
- Wykonaj dokładny demakijaż twarzy oraz zrób delikatny peeling.
- Umyj i zdezynfekuj twarz oraz ręce. Upewnij się, że derma roller jest zdezynfekowany.
- W celu złagodzenia odczuć można zastosować okład z lodu lub krem znieczulający.
- Nałóż preparat ze składnikiem aktywnym.
- Rolowanie należy wykonywać w trzech kierunkach: poziomo, pionowo i ukośnie, około 5 razy w każdym kierunku. Podczas rolowania można delikatnie naciągnąć skórę – zwiększy to efektywność zabiegu i ułatwi nakłuwanie. Należy dociskać roller ze średnią siłą i po zakończonym ruchu w jednym kierunku, podnieść go i rozpocząć nakłuwanie od nowego punktu pod innym kątem. Najlepiej zacząć od czoła, później policzek prawy, policzek lewy, skóra wokół ust, broda oraz szyja. Omijamy okolicę oczu oraz usta. Zabieg na okolicę oka powinien być wykonany przez kosmetologa lub dermatologa.
- Jeśli wystąpi punktowe krwawienie należy zdezynfekować skórę.
- Po zabiegu nakładamy odpowiedni kosmetyk np. ampułkę, serum, krem, maseczkę.
- Roller należy umyć ciepłą wodą oraz zdezynfekować w spirytusie lub innym środku dezynfekującym i pozostawić do wyschnięcia. Następnie schować do zdezynfekowanego opakowania.
- Cały zabieg powinien trwać maksymalnie 5 minut.
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i może wystąpić lekki obrzęk utrzymujący się 1-2 dni. Po kilku dniach można zaobserwować łuszczenie się skóry. Nie wolno odrywać odstających płatów naskórka – może to prowadzić do blizn i przebarwień. Przy bardzo wrażliwej skórze może wystąpić wysypka, podrażnienie, pieczenie lub swędzenie – wówczas należy zrezygnować z zabiegów.
Po zabiegu należy unikać słońca przez 1-2 dni i stosować kremy z filtrami ochronnymi (SPF 30-50).
Należy pamiętać, że produkcja kolagenu następuje powoli i na efekty trzeba czasami czekać około 10 miesięcy.
Przeciwwskazania
- aktywny trądzik pospolity oraz trądzik różowaty,
- opryszczka,
- egzemy,
- problemy z gojeniem,
- pieprzyki,
- znamiona,
- łuszczyca,
- infekcje wirusowe i grzybicze,
- problemy z krzepliwością krwi,
- uszkodzona skóra,
- stany alergiczne skóry,
- włókniaki.