"Parówka" czyli domowy sposób na oczyszczanie twarzy
Urszula Krzesiak

"Parówka" czyli domowy sposób na oczyszczanie twarzy

"Parówka" to jeden z najstarszych, a zarazem najpopularniejszych (i najtańszych) zabiegów upiększających jakie możemy zafundować naszej skórze. Znały ją i z powodzeniem stosowały jeszcze nasze mamy/babcie. Parówka to również jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Niezależnie od rodzaju cery, prawidłowo wykonana sauna twarzy to świetny sposób na głębokie oczyszczenie porów skórnych, a co za tym idzie, pozbycie się trądziku, pryszczy, wągrów i zaskórników.

Oczyszczanie - krok po kroku

Zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy z pozostałości makijażu oraz sebum. Do tego celu możesz użyć, w zależności od rodzaju skóry, żelu do mycia twarzy, mleczka i toniku lub płynu micelarnego. Użyj po prostu takiego kosmetyku, jaki na co dzień stosujesz.

Zagotuj niewielką ilość wody i wlej ją do miski. Możesz również dodać do niej swój ulubiony olejek eteryczny (np. olejek z drzewa herbacianego, rozmarynowy, lawendowy – wykazuje on dodatkowo działanie aromaterapeutyczne). Nachyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem. Para, pod wpływem wysokiej temperatury, otwiera zatkane pory, a olejki eteryczne wnikają wgłąb skóry. W ten sposób zostają usunięte wszelkie nagromadzone wcześniej zanieczyszenia, co w konsekwencji pozwala skórze oczyścić się. Należy jednak pamiętać, aby nie przykładać twarzy zbyt blisko powierzchni wody, gdyż gorąca para może poparzyć twarz. Należy przy tym zamkąć oczy i usta, aby nie podrażnić śluzówki. Po zakończeniu zabiegu delikatnie osusz twarz miękkim ręcznikiem (skóra jest wtedy bardziej wrażliwa i bardziej niż zwykle podatna na podrażnienia).

Tak rozpulchniona skóra twarzy nadaje się do dalszego gruntownego oczyszczenia przy pomocy peelingów (mechanicznych, enzymatycznych) lub masek, np. tych z glinki (niektórzy nakładają glinki już podczas wykonywania zabiegu parowego, ponieważ pod wpływem wilgoci glinka nie zasycha, czyli nie powoduje ściągnięcia skóry, a tym samym dłużej przejawia swoje korzystne właściwości). Zaaplikowane na koniec zabiegu kosmetyki (kremy, sera) z pewnością będą działać szybciej i efektywniej.

Wskazania i przeciwskazania

"Parówka" stanowi również świetny wstęp do manualnego oczyszczania twarzy. Należy jednak pamiętać, aby zabieg ten powierzyć tylko i wyłącznie osobie doświadczonej (najlepiej kosmetyczce). Zdecydowanie nie należy samemu podejmować się usuwania zaskórników, gdyż może to doprowadzić do powstania blizn i uszkodzeń naczyń włosowatych, w tym ich pękania (czyli pojawienia się tzw. "pajączków"). Stąd też tradycyjnej "parówki" nie poleca się osobom ze skórą naczynkową lub płytko unaczynioną oraz ze skórą wrażliwą i alergiczną. "Parówka" na twarz najlepiej natomiast sprawdzi się w przypadku skór mieszanych i tłustych, zanieczyszczonych, z rozszerzonymi porami i licznymi niedoskonałościami.

Powiązane produkty

Częstotliwość wykonania zabiegu i czas jego trwania

Co ważne, decydując się na tego rodzaju zabieg upiększający w domu należy bezwzględnie pamiętać, aby nie wykonywać go ani zbyt długo, ani zbyt często. Optymalny czas potrzebny na jego zadziałanie to kilka - kilkanaście minut (w zależności od rodzaju skóry), a sam zabieg powinno się wykonywać nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu. Krótko po zabiegu nie powinno się również wystawiać twarzy na negatywne działanie czynników atmosferycznych, najlepiej więc wykonywać go późniejszym popołudniem lub wieczorem.

Jeśli nie chcesz więc wydawać dużo pieniędzy na drogie zabiegi oczyszczające w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie takiej "parówki" samodzielnie, w domowym zaciszu. Należy tylko pamiętać o przedstawionych powyżej zasadach, a na pewno każda z nas będzie zadowolona z uzyskanego efektu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij