"Parówka" czyli domowy sposób na oczyszczanie twarzy
Urszula Krzesiak

"Parówka" czyli domowy sposób na oczyszczanie twarzy

"Parówka" to jeden z najstarszych, a zarazem najpopularniejszych (i najtańszych) zabiegów upiększających jakie możemy zafundować naszej skórze. Znały ją i z powodzeniem stosowały jeszcze nasze mamy/babcie. Parówka to również jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Niezależnie od rodzaju cery, prawidłowo wykonana sauna twarzy to świetny sposób na głębokie oczyszczenie porów skórnych, a co za tym idzie, pozbycie się trądziku, pryszczy, wągrów i zaskórników.

Oczyszczanie - krok po kroku

Zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy z pozostałości makijażu oraz sebum. Do tego celu możesz użyć, w zależności od rodzaju skóry, żelu do mycia twarzy, mleczka i toniku lub płynu micelarnego. Użyj po prostu takiego kosmetyku, jaki na co dzień stosujesz.

Zagotuj niewielką ilość wody i wlej ją do miski. Możesz również dodać do niej swój ulubiony olejek eteryczny (np. olejek z drzewa herbacianego, rozmarynowy, lawendowy – wykazuje on dodatkowo działanie aromaterapeutyczne). Nachyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem. Para, pod wpływem wysokiej temperatury, otwiera zatkane pory, a olejki eteryczne wnikają wgłąb skóry. W ten sposób zostają usunięte wszelkie nagromadzone wcześniej zanieczyszenia, co w konsekwencji pozwala skórze oczyścić się. Należy jednak pamiętać, aby nie przykładać twarzy zbyt blisko powierzchni wody, gdyż gorąca para może poparzyć twarz. Należy przy tym zamkąć oczy i usta, aby nie podrażnić śluzówki. Po zakończeniu zabiegu delikatnie osusz twarz miękkim ręcznikiem (skóra jest wtedy bardziej wrażliwa i bardziej niż zwykle podatna na podrażnienia).

Tak rozpulchniona skóra twarzy nadaje się do dalszego gruntownego oczyszczenia przy pomocy peelingów (mechanicznych, enzymatycznych) lub masek, np. tych z glinki (niektórzy nakładają glinki już podczas wykonywania zabiegu parowego, ponieważ pod wpływem wilgoci glinka nie zasycha, czyli nie powoduje ściągnięcia skóry, a tym samym dłużej przejawia swoje korzystne właściwości). Zaaplikowane na koniec zabiegu kosmetyki (kremy, sera) z pewnością będą działać szybciej i efektywniej.

Wskazania i przeciwskazania

"Parówka" stanowi również świetny wstęp do manualnego oczyszczania twarzy. Należy jednak pamiętać, aby zabieg ten powierzyć tylko i wyłącznie osobie doświadczonej (najlepiej kosmetyczce). Zdecydowanie nie należy samemu podejmować się usuwania zaskórników, gdyż może to doprowadzić do powstania blizn i uszkodzeń naczyń włosowatych, w tym ich pękania (czyli pojawienia się tzw. "pajączków"). Stąd też tradycyjnej "parówki" nie poleca się osobom ze skórą naczynkową lub płytko unaczynioną oraz ze skórą wrażliwą i alergiczną. "Parówka" na twarz najlepiej natomiast sprawdzi się w przypadku skór mieszanych i tłustych, zanieczyszczonych, z rozszerzonymi porami i licznymi niedoskonałościami.

Powiązane produkty

Częstotliwość wykonania zabiegu i czas jego trwania

Co ważne, decydując się na tego rodzaju zabieg upiększający w domu należy bezwzględnie pamiętać, aby nie wykonywać go ani zbyt długo, ani zbyt często. Optymalny czas potrzebny na jego zadziałanie to kilka - kilkanaście minut (w zależności od rodzaju skóry), a sam zabieg powinno się wykonywać nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu. Krótko po zabiegu nie powinno się również wystawiać twarzy na negatywne działanie czynników atmosferycznych, najlepiej więc wykonywać go późniejszym popołudniem lub wieczorem.

Jeśli nie chcesz więc wydawać dużo pieniędzy na drogie zabiegi oczyszczające w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie takiej "parówki" samodzielnie, w domowym zaciszu. Należy tylko pamiętać o przedstawionych powyżej zasadach, a na pewno każda z nas będzie zadowolona z uzyskanego efektu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl