
"Parówka" czyli domowy sposób na oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie - krok po kroku
Zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy z pozostałości makijażu oraz sebum. Do tego celu możesz użyć, w zależności od rodzaju skóry, żelu do mycia twarzy, mleczka i toniku lub płynu micelarnego. Użyj po prostu takiego kosmetyku, jaki na co dzień stosujesz.
Zagotuj niewielką ilość wody i wlej ją do miski. Możesz również dodać do niej swój ulubiony olejek eteryczny (np. olejek z drzewa herbacianego, rozmarynowy, lawendowy – wykazuje on dodatkowo działanie aromaterapeutyczne). Nachyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem. Para, pod wpływem wysokiej temperatury, otwiera zatkane pory, a olejki eteryczne wnikają wgłąb skóry. W ten sposób zostają usunięte wszelkie nagromadzone wcześniej zanieczyszenia, co w konsekwencji pozwala skórze oczyścić się. Należy jednak pamiętać, aby nie przykładać twarzy zbyt blisko powierzchni wody, gdyż gorąca para może poparzyć twarz. Należy przy tym zamkąć oczy i usta, aby nie podrażnić śluzówki. Po zakończeniu zabiegu delikatnie osusz twarz miękkim ręcznikiem (skóra jest wtedy bardziej wrażliwa i bardziej niż zwykle podatna na podrażnienia).
Tak rozpulchniona skóra twarzy nadaje się do dalszego gruntownego oczyszczenia przy pomocy peelingów (mechanicznych, enzymatycznych) lub masek, np. tych z glinki (niektórzy nakładają glinki już podczas wykonywania zabiegu parowego, ponieważ pod wpływem wilgoci glinka nie zasycha, czyli nie powoduje ściągnięcia skóry, a tym samym dłużej przejawia swoje korzystne właściwości). Zaaplikowane na koniec zabiegu kosmetyki (kremy, sera) z pewnością będą działać szybciej i efektywniej.
Wskazania i przeciwskazania
"Parówka" stanowi również świetny wstęp do manualnego oczyszczania twarzy. Należy jednak pamiętać, aby zabieg ten powierzyć tylko i wyłącznie osobie doświadczonej (najlepiej kosmetyczce). Zdecydowanie nie należy samemu podejmować się usuwania zaskórników, gdyż może to doprowadzić do powstania blizn i uszkodzeń naczyń włosowatych, w tym ich pękania (czyli pojawienia się tzw. "pajączków"). Stąd też tradycyjnej "parówki" nie poleca się osobom ze skórą naczynkową lub płytko unaczynioną oraz ze skórą wrażliwą i alergiczną. "Parówka" na twarz najlepiej natomiast sprawdzi się w przypadku skór mieszanych i tłustych, zanieczyszczonych, z rozszerzonymi porami i licznymi niedoskonałościami.
Częstotliwość wykonania zabiegu i czas jego trwania
Co ważne, decydując się na tego rodzaju zabieg upiększający w domu należy bezwzględnie pamiętać, aby nie wykonywać go ani zbyt długo, ani zbyt często. Optymalny czas potrzebny na jego zadziałanie to kilka - kilkanaście minut (w zależności od rodzaju skóry), a sam zabieg powinno się wykonywać nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu. Krótko po zabiegu nie powinno się również wystawiać twarzy na negatywne działanie czynników atmosferycznych, najlepiej więc wykonywać go późniejszym popołudniem lub wieczorem.
Jeśli nie chcesz więc wydawać dużo pieniędzy na drogie zabiegi oczyszczające w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie takiej "parówki" samodzielnie, w domowym zaciszu. Należy tylko pamiętać o przedstawionych powyżej zasadach, a na pewno każda z nas będzie zadowolona z uzyskanego efektu.