Celiakia może być powodowana przez pozornie niegroźny wirus
Katarzyna Szulik

Celiakia może być powodowana przez pozornie niegroźny wirus

Naukowcy z University of Chicago sugerują, że rozwój celiakii może być powodowany przez zakażenie pozornie niegroźnym wirusem. Wedle ich badań przeprowadzonych eksperymentalnie na myszach, za nietolerancję glutenu odpowiadać może reowirus typu T1L. Lepsze poznanie choroby daje nadzieję na poprawę jakości życia pacjentów i zmniejszenie liczby zachorowań.

Celiakia jest jedną z częstszych chorób przewodu pokarmowego obserwowaną wśród Europejczyków. Ma ona podłoże autoimmunologiczne, a o jej występowaniu w większości decydują predyspozycje genetyczne – chorzy zazwyczaj posiadają jeden z dwóch typów genu HLA-DQ – HLA-DQ2 lub też HLA-DQ8. O tym, czy infekcje wirusowe nie mają znaczenia w zachorowaniach mówiono już wcześniej, podejrzewając adenowirusy odpowiedzialne za objawy przeziębienia, rotawirusy wywołujące biegunki czy nawet wirusy zapalenia wątroby typu C (HCV). Amerykańscy naukowcy udowodnili, że zarażenie organizmu niegroźnym reowirusem typu T sprawia, że zaczyna on dotychczas tolerowany gluten traktować jako składnik wywołujący reakcję zapalną. Zdaniem profesor Bana Jabri, głównej autorki badania, wyniki moga tłumaczyć dlaczego na celiakię choruje ok. 3% Amerykanów, a predyspozycje genetyczne obserwuje się u około 40% mieszkańców – większość z nich po prostu nie zetknęła się z wirusem. 

Dieta bezglutenowa dobra nie dla wszystkich

Doniesienia na temat uwarunkowań powstania celiakii przypominają kwestię profilaktycznego stosowania diety bezglutenowej. To natomiast, wedle najnowszych doniesień specjalistów, nie jest zalecane. Moda na dietę bezglutenową rozpoczęła się po tym, gdy w 2011 roku australijski gastroenterolog profesor Peter Gibson przekonywał, że gluten może być szkodliwy prawie dla każdego człowieka, powodując poważne dysfunkcje układu pokarmowego. Równolegle pojawiły się doniesienia, że dieta bezglutenowa ma wpływ na przyspieszenie odchudzania. W sklepach, nie tylko ze zdrową żywnością, ale i w marketach, dostępna jest szeroka gama produktów bezglutenowych. Od mąki pozbawionej glutenu, przez proszek do pieczenia, chleb, ciasta, po gotowe makarony, a nawet słodycze. Część osób stosujących dietę bezglutenową twierdzi, że dzięki temu ma lepsze samopoczucie, a specjaliści od żywienia dowodzą, że wykluczenie ze schematu żywieniowego glutenu pomoże rozwiązać część problemów pokarmowych czy też obniżyć poziom cholesterolu. W kontrze stoją jednak głosy dietetyków przestrzegających przed wyborem na stałe diety bezglutenowej ze względu na mniejszą zawartość białka, błonnika i kwasu foliowego przez produkty pozbawione glutenu. Ze swych wcześniejszych tez wycofał się też niejako inicjator całej mody, profesor Peter Gibson. 

Przełom w leczeniu celiakii?

Choć celiakia wciąż uznawana jest za rzadkie schorzenie, nastręcza pacjentom wielu przykrych dolegliwości. Warunkiem dobrego samopoczucia i uniknięcia objawów ze strony układu pokarmowego jest ścisłe stosowanie diety bezglutenowej. Prócz eksperymentu na gryzoniach, naukowcy przyjrzeli się też badaniom osób cierpiących na celiakię stwierdzając, że charakteryzują się one wyższym poziomem przeciwciał przeciw reowirusom niż obserwuje się u osób zdrowych. Odkrycie amerykańskich naukowców może więc wspomóc profilaktykę – jeśli teza potwierdzi się w kolejnych badaniach, będzie można rozważyć szczepienie dzieci o wyższym ryzyku rozwoju celiakii przed groźnym wirusem. Badacze rozpoczęli już prace nad opracowaniem szczepionki przeciwko celiakii.

Źródło: Medexpress. TVN

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

 • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

  W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij