Krem pod oczy — jaki i kiedy stosować?
Urszula Krzesiak

Krem pod oczy — jaki i kiedy stosować?

Prawidłowo dobrany krem pod oczy to przede wszystkim krem skuteczny, który w 100% zaspokoi aktualne potrzeby naszej skóry. Brzmi prosto? Niestety, tylko w teorii. 

Właściwie mniej więcej do 25. roku życia temat ten mógłby dla nas nie istnieć, w tym przedziale wiekowym wystarczy nam bowiem zwykły krem nawilżający, którego zadaniem jest przede wszystkim ochrona skóry przed przesuszeniem. W okolicy 20. roku życia, gdy skóra wokół oczu nie sprawia nam jeszcze żadnego kłopotu, dobrze jest zaprzyjaźnić się z lekkim kremem na bazie gliceryny z dodatkiem dowolnie wybranych ekstraktów roślinnych.

Jak prawidłowo dobrać krem pod oczy? 

Do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu starajmy się wybierać kosmetyki o tzw. lekkiej formule, czyli preparaty nie zawierające w swoim składzie olejów mineralnych, parafiny, wazeliny, barwników czy kompozycji zapachowych, gdyż te z reguły nie zapychają porów i są bezpieczne do stosowania nawet przez alergików. Najbardziej popularne preparaty do pielęgnacji skóry wokół oczu posiadają kremową lub żelową konsystencję i są oparte właśnie na glicerynie. W przypadku pielęgnacji uniwersalnej w składzie takich kosmetyków powinny znaleźć się następujące składniki: kwas hialuronowy, wyciągi roślinne (świetlik, rumianek, bławatek), witaminy (witamina A, witamina E). Należy przy tym pamiętać, iż konsystencja kremowa jest z zasady bogatsza niż żelowa, posiada bardziej odżywcze właściwości (w przeciwności do tej drugiej, która z kolei przejawia działanie nawilżające, łagodzące i kojące). Preparaty przeciwzmarszczkowe dedykowane tym obszarom skóry wzbogacone są natomiast retinolem i witaminą C (posiadającą działanie antyoksydacyjne).

Od jakiego wieku powinno stosować się krem pod oczy?

Po 25. roku życia, gdy mamy już do czynienia z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, powinnyśmy sięgać po bardziej zaawansowane technologicznie preparaty, które, dzięki zawartości optymalnej proporcji składników odżywczych, będą w stanie skuteczniej poradzić sobie ze śladami upływającego czasu — liniami mimicznymi i pogłębiającymi się zmarszczkami. Zasadą jest, że wraz z wiekiem należy wybierać preparaty z coraz większą ilością substancji aktywnych. Ich stężenie również powinno być odpowiednio wyższe. Powinny się tu znaleźć substancje, które będą w stanie silniej wiązać wodę i zapobiegać powstawaniu zmian.

Po 30. roku życia warto postawić na sprawdzone kosmetyki, które będą stymulować produkcję naturalnych włókien kolagenowych, wygładzać skórę i likwidować pierwsze głębsze zmarszczki. Bardzo ważne jest tu używanie dobrej jakości kremu z filtrem i przeciwutleniaczami — to składniki, które ochronią skórę wokół oczu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i wolnych rodników.

Po 40. roku życia należy wybierać silnie ujędrniające i napinające skórę kremy. W tym przypadku nadal nie należy zapominać o ochronnych filtrach UVA i UVB, jak również przeciwutleniaczach (witaminach i wyciągach roślinnych).

Powiązane produkty

Dlaczego należy stosować krem pod oczy? 

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, w związku z czym stale narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Skóra wokół oczu bardzo łatwo ulega podrażnieniom i zaczerwienieniom, a na jej powierzchni najszybciej pojawiają się zmiany w postaci zmarszczek i linii mimicznych. Dlatego też tak ważne jest codzienne dostarczanie jej odpowiednich składników i substancji odżywczych. W ten sposób może się ona bowiem chronić przed niekorzystnym wpływem warunków środowiskowych, a tym samym, przed powstawaniem kolejnych zmian.

Reasumując, skuteczny krem do pielęgnacji okolic oczu przede wszystkim musi nawilżać, nie podrażniać oraz nie wchodzić w konflikt z makijażem.

Jeżeli nasze oczy wykazują silne skłonności do zaczerwienień, podrażnień lub reakcji alergicznych na działanie kosmetyków, powinnyśmy wybierać preparaty z apteki, przebadane pod kątem dermatologicznym i okulistycznym. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się łagodne, hipoalergiczne preparaty, pozbawione składników drażniących i sztucznych dodatków — substancji zapachowych, konserwujących i koloryzujących. Również posiadaczki cery tłustej często stają przed dylematem wyboru odpowiedniego kremu pod oczy, ale i w tym przypadku warto jest delikatną i narażoną na szybsze starzenie się skórę pod oczami pielęgnować specjalnie dobranymi preparatami. Przede wszystkim taki krem powinien być lekki i wolny od składników zapychających pory. Najlepiej sprawdzi się tu kosmetyk w postaci żelowej.

Czym różni się krem po oczy od kremu na dzień?

Istotne jest stosowanie bardziej wyszukanej pielęgnacji w okolicach oczu niż przy pozostałej części twarzy. Krem pod oczy powinien mieć lekką konsystencję, nie może zawierać substancji drażniących o charakterze pilingującym, np. kwasów owocowych (potrafią one wywołać pieczenie, łuszczenie się i zaczerwienienie naskórka). Krem pod oczy ma za zadanie zwiększenie napięcia skóry i jej maksymalne nawilżenie, nie może obkurczać porów skóry, co często się dzieje z kremami przeznaczonymi do pielęgnacji twarzy. Oczywiście dobór składników aktywnych jest tu również zupełnie inny, inne są także ich proporcje.

Czy krem pod oczy można stosować pod makijaż?

Skuteczny krem do pielęgnacji okolic oczu przede wszystkim musi nawilżać, nie podrażniać oraz nie wchodzić w "konflikt" z makijażem. To ostatnie kryterium jest o tyle ważne, iż większość z nas na co dzień wykonuje mniej lub bardziej delikatny makijaż. Ideałem jest, gdy uda nam się dobrać taki krem, który ładnie nawilża, nie roluje się pod korektorem, jest lekki i szybko się wchłania. Godny polecenia preparat to również taki, którego nie trzeba nakładać na skórę w większych ilościach, a więc produkt całkowicie wydajny.

Krem pod oczy na dzień a krem pod oczy na noc

Pamiętajmy też, że inne zadania powinien spełniać stosowany przez nas krem pod oczy na dzień, a inne krem pod oczy na noc. Krem na dzień powinien przede wszystkim skutecznie chronić skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i stanowić niejako barierę ochronną przed ich wnikaniem w głębsze warstwy skóry. Krem pod oczy na dzień musi też dobrze współpracować ze stosowanymi przez nas kosmetykami kolorowymi — nie może być zatem zbyt ciężki i zbyt wolno się wchłaniać. Natomiast krem na noc powinien być tłustszy, gęstszy i bogatszy w składniki odżywcze, które pozwolą skórze na skuteczną regenerację i odbudowę podczas snu. Krem na noc powinien sprawiać też, że po przebudzeniu skóra wokół oczu będzie wyglądała na świeżą i wypoczętą. Sposób użycia, czy to kremu na dzień, czy to kremu na noc jest właściwie taki sam: niewielką ilość kosmetyku nanosimy na skórę pod oczami, następnie delikatnie wklepujemy opuszkami palców, pozostawiając do wchłonięcia. Większość produktów dostępnych na rynku można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, w zależności od potrzeb. Wyjątkiem od tej reguły są jednak preparaty posiadające filtr przeciwsłoneczny.

Rodzaje kremów pod oczy

Nawilżający krem pod oczy

Zawarte w kremie nawilżającym liczne wyciągi roślinne działają kojąco i łagodząco, pielęgnują i intensywnie nawilżają delikatną skórę wokół oczu. Krem taki wspomaga regenerację naskórka oraz skutecznie zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami, a także chroni skórę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, opóźniając powstawanie zmarszczek i linii mimicznych. W składzie zawiera najczęściej naturalne składniki takie jak woda termalna, kwas hialuronowy, masło shea, olej z pestek winogron, olej arganowy, olej kokosowy, olej migdałowy, witamina E. Intensywnie nawilża, wygładza i odżywia skórę oraz redukuje cienie wokół oczu. Wzmacnia ponadto fibroblasty odpowiedzialne za wspomaganie odbudowy włókien kolagenowych i elastynowych. Tego rodzaju kosmetyk genialnie sprawdza się także do stosowania pod makijaż.

Odżywczy krem pod oczy

Krem odżywia, regeneruje i wygładza delikatną skórę wokół oczu, zapobiega powstawaniu zmarszczek, opóźniając procesy starzenia się. Po zastosowaniu kremu skóra jest nawilżona i uelastyczniona, krem taki przywraca skórze komfort, łagodzi podrażnienia, wzmacnia barierę ochronną naskórka. Najczęściej spotykane składniki aktywne zawarte w kremie odżywczym to olej jojoba, olej avocado, olej makadamia i masło shea.

Łagodzący krem pod oczy

Odpowiednio dobrane substancje aktywne w kremie łagodzącym sprawiają, że cienie pod oczami i drobne zmarszczki stają się niewidoczne. Dzięki zawartości witamin (A, E) opóźnia on procesy starzenia się skóry i chroni ją przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych takich jak wiatr, słońce czy woda. Witamina E działa przeciwrodnikowo i przeciwzapalnie, to tzw. witamina młodości, która hamuje procesy starzenia się skóry. Chroni naskórek przed wysuszeniem i utratą elastyczności. Zawarty w składzie olejek ze słodkich migdałów działa nawilżająco i ujędrniająco, dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych skutecznie regeneruje, chroni przed utratą wody i opóźnia procesy starzenia się skóry. Często spotykamy tu również ekstrakt z ogórka, który działa odświeżająco, wygładza zmarszczki, napina skórę i złuszcza martwy naskórek. Zmniejsza opuchliznę, nadając skórze ładny, zdrowy wygląd.

Przeciwzmarszczkowy (ujędrniający, wygładzający, liftingujący) krem pod oczy

Jakich substancji szukać w jego składzie? Oprócz silnie nawilżających kwasu hialuronowego i gliceryny, przeciwzmarszczkowy krem pod oczy powinien zawierać również peptydy, koenzym Q10, witaminę A, aminokwasy. Jego działanie powinno opierać się na redukcji zmarszczek, ujędrnianiu i wygładzaniu delikatnej skóry wokół oczu, zwalczaniu obrzęków, korygowaniu przebarwień i cieni pod oczami, czyli ogółem mówiąc, sprawianiu, ze skóra wokół oczu wygląda na wypoczętą. Kosmetyk taki powinien zapewniać natychmiastowe działanie wygładzające i poprawiać kontur w okolicach narażonych na powstawanie zmarszczek. Zawarta w produkcie kofeina redukuje obrzęki oraz chroni naczynia krwionośne, witamina C niweluje cienie, rozjaśniając je. Dzięki obecności składników roślinnych, np. imbiru, produkt działa na opuchnięcia powstałe na skutek zatrzymywania się wody w organizmie, pobudzając mikrokrążenie.

Krem pod oczy zmniejszający cienie i obrzęki

Krem taki zawiera najczęściej następujące składniki: rozświetlającą witaminę C, zmniejszającą obrzęki i uszczelniającą naczynia krwionośne witaminę K, pobudzającą mikrokrążenie skórne kofeinę, uszczelniający naczynia krwionośne, działający nawilżająco, łagodząco i kojąco świetlik lekarski. Zdarza się, że skład takiego produktu wzbogacany jest również o ekstrakty z bluszczu, oczaru wirginijskiego, algi, kofeinę, D-pantenol, alantoinę czy hialuronian sodu, które działają na skórę ujędrniająco, redukują cienie i obrzęki pod oczami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij