Depilacja laserowa - fakty i mity
Przemysław Rokicki

Depilacja laserowa - fakty i mity

Przeprowadzane na polskich nastolatkach ankiety mówią, że zaczynają się one depilować średnio w wieku 12,5 lat. Niemal wszystkie polskie nastolatki depilują włosy pod pachami i na nogach przez cały rok. Okolice bikini przez cały rok depiluje około 95% dziewcząt, zaś łono - 55%.

Depilację dzielimy na zabiegi czasowe, czyli golenie, usuwanie mechaniczne (depilacja woskiem, depilacja depilatorem), metody chemiczne - kremy do depilacji oraz trwałe, czyli depilacja laserowa i zabiegi elektrolizy. Wprowadzenie metod trwałego usuwania owłosienia spowodowało rozdzielenie metod depilacyjnych na depilację (usuwanie części włosa znajdujących się nad powierzchnią skóry) oraz epilację, czyli usunięcie włosa wraz z częściami zlokalizowanymi w skórze właściwej.

Bezpieczeństwo

Pozbywanie się zbędnego owłosienia za pomocą lasera to bezinwazyjna metoda depilacji. Zabieg ten nie powoduje uszkodzeń, czy podrażnień skóry, może być wykonywany nawet w tak wrażliwych miejscach jak pachy, strefa bikini, czy górna warga. Wiązka światła lasera przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, nie naruszając jednak delikatnej struktury naskórka. Niestety zabieg nie jest zupełnie bezbolesny. Podczas naświetlania można odczuwać niewielki dyskomfort w postaci szczypania lub pieczenia. Stopień tych dolegliwości jest różny i zależny od indywidualnej wrażliwości na ból.

Zasada działania światła lasera

Zabieg depilacji laserowej wykorzystuje zjawisko fototermolizy. Wiązka światła emitowanego z lasera przenika przez skórę i jest pochłaniania przez melaninę - barwnik, którego największe stężenie znajduje się w mieszkach włosowych. Dzięki powstałej w ten sposób energii cieplnej możliwe jest trwałe zniszczenie cebulki włosa. Długość fali wynosi 800 nm i przenika tylko 2 mm w głąb skóry. Działa tylko powierzchniowo, nie wpływając tym samym na funkcje organizmu.
Światło jest absorbowane przez melaninę zawartą we włosach. Laser wysyła przez ułamek sekundy impuls wystarczający, aby usunąć mieszki włosowe, w których włos jest w stanie intensywnego wzrostu.

Powiązane produkty

Skuteczność

Skuteczność tego typu depilacji zależy w dużej mierze od naszej karnacji i koloru owłosienia. Najłatwiej usunąć włosy ciemne i grube. Z depilacji laserowej powinny zrezygnować osoby o bardzo ciemnej karnacji, a więc o wysokim stężeniu melaniny w skórze właściwej i naskórku. Z tych samych względów zabieg ten jest niewskazany dla osób, które opalały się przed wykonaniem depilacji.

Nie wszystkie włosy rosną równocześnie, część z nich znajduje się w fazie wzrostu – anagenu (są to włosy widoczne na skórze) i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w fazie telogenu – tzw."uśpienia", która ma różny okres trwania (6-10 tygodni). Po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu włosa, dlatego też zabieg depilacji laserowej powinien być powtórzony minimum trzy razy, aby usunąć prawie wszystkie włosy.
Dla osiągnięcia trwałego rezultatu i całkowitego pozbycia się owłosienia zalecane jest wykonanie od 3-5 zabiegów. Efekt po trzech zabiegach to usunięcie ok. 80-92% włosów.

Skóra po zabiegu

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona, jednak objawy te powinny ustąpić po upływie kilkunastu godzin.  Po przeprowadzeniu depilacji laserowej obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez minimum miesiąc. W tym czasie należy również smarować naświetlane miejsca kremami z wysokim filtrem. Zabiegi należy powtarzać, co 2-3 miesiące. Wydłużenie przerwy między zabiegami może spowodować słabszy efekt zabiegu.

Literatura źródłowa u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

    Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

  • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

    Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

  • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

    Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

  • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

    Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.