×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Depilacja laserowa - fakty i mity

Przeprowadzane na polskich nastolatkach ankiety mówią, że zaczynają się one depilować średnio w wieku 12,5 lat. Niemal wszystkie polskie nastolatki depilują włosy pod pachami i na nogach przez cały rok. Okolice bikini przez cały rok depiluje około 95% dziewcząt, zaś łono - 55%.

Depilację dzielimy na zabiegi czasowe, czyli golenie, usuwanie mechaniczne (depilacja woskiem, depilacja depilatorem), metody chemiczne - kremy do depilacji oraz trwałe, czyli depilacja laserowa i zabiegi elektrolizy. Wprowadzenie metod trwałego usuwania owłosienia spowodowało rozdzielenie metod depilacyjnych na depilację (usuwanie części włosa znajdujących się nad powierzchnią skóry) oraz epilację, czyli usunięcie włosa wraz z częściami zlokalizowanymi w skórze właściwej.

Bezpieczeństwo

Pozbywanie się zbędnego owłosienia za pomocą lasera to bezinwazyjna metoda depilacji. Zabieg ten nie powoduje uszkodzeń, czy podrażnień skóry, może być wykonywany nawet w tak wrażliwych miejscach jak pachy, strefa bikini, czy górna warga. Wiązka światła lasera przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, nie naruszając jednak delikatnej struktury naskórka. Niestety zabieg nie jest zupełnie bezbolesny. Podczas naświetlania można odczuwać niewielki dyskomfort w postaci szczypania lub pieczenia. Stopień tych dolegliwości jest różny i zależny od indywidualnej wrażliwości na ból.

Zasada działania światła lasera

Zabieg depilacji laserowej wykorzystuje zjawisko fototermolizy. Wiązka światła emitowanego z lasera przenika przez skórę i jest pochłaniania przez melaninę - barwnik, którego największe stężenie znajduje się w mieszkach włosowych. Dzięki powstałej w ten sposób energii cieplnej możliwe jest trwałe zniszczenie cebulki włosa. Długość fali wynosi 800 nm i przenika tylko 2 mm w głąb skóry. Działa tylko powierzchniowo, nie wpływając tym samym na funkcje organizmu.
Światło jest absorbowane przez melaninę zawartą we włosach. Laser wysyła przez ułamek sekundy impuls wystarczający, aby usunąć mieszki włosowe, w których włos jest w stanie intensywnego wzrostu.

Skuteczność

Skuteczność tego typu depilacji zależy w dużej mierze od naszej karnacji i koloru owłosienia. Najłatwiej usunąć włosy ciemne i grube. Z depilacji laserowej powinny zrezygnować osoby o bardzo ciemnej karnacji, a więc o wysokim stężeniu melaniny w skórze właściwej i naskórku. Z tych samych względów zabieg ten jest niewskazany dla osób, które opalały się przed wykonaniem depilacji.

Nie wszystkie włosy rosną równocześnie, część z nich znajduje się w fazie wzrostu – anagenu (są to włosy widoczne na skórze) i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w fazie telogenu – tzw."uśpienia", która ma różny okres trwania (6-10 tygodni). Po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu włosa, dlatego też zabieg depilacji laserowej powinien być powtórzony minimum trzy razy, aby usunąć prawie wszystkie włosy.
Dla osiągnięcia trwałego rezultatu i całkowitego pozbycia się owłosienia zalecane jest wykonanie od 3-5 zabiegów. Efekt po trzech zabiegach to usunięcie ok. 80-92% włosów.

Skóra po zabiegu

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona, jednak objawy te powinny ustąpić po upływie kilkunastu godzin.  Po przeprowadzeniu depilacji laserowej obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez minimum miesiąc. W tym czasie należy również smarować naświetlane miejsca kremami z wysokim filtrem. Zabiegi należy powtarzać, co 2-3 miesiące. Wydłużenie przerwy między zabiegami może spowodować słabszy efekt zabiegu.

Literatura źródłowa u autora.


Podziel się: