Depilacja twarzy
Anna Miros

Depilacja twarzy

Owłosienie na twarzy to problem nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Wąsik, pojedyncze ciemne włosy czy większe ilości jasnych włosów na twarzy są dla kobiet uciążliwe i powodują dyskomfort w codziennym życiu. Na szczęście w obecnych czasach istnieje wiele możliwości, aby walczyć z niechcianym owłosieniem. Jaki rodzaj depilacji warto wybrać, aby skutecznie pozbyć się włosów?

Wybór sposobu usuwania owłosienia zależy w większości: od rodzaju włosów (ilości melaniny we włosie) i ich grubości, typu skóry (wrażliwość, pigmentacja), od obszaru na jakim występują, od stylu życia, od tego w jakim czasie mają zniknąć i co jaki czas chcemy stosować metodę depilacji, a także od możliwości finansowych.

Depilację możemy wykonywać w domu – są to sposoby z reguły nie drogie oraz szybkie i łatwe do wykonania, ale nie są trwałe i należy je powtarzać co kilka dni lub tygodni. Metody inwazyjne wykonywane w gabinetach kosmetycznych czy medycyny estetycznej są droższe, jednak o wiele bardziej skuteczne i wystarczają na lata. 

Depilacja w domu

•    Usuwanie włosów pęsetą
Popularny sposób usuwania włosów z twarzy. Najczęściej dotyczy ona włosów na łuku brwiowym i pojedynczych ciemnych włosów nad górną wargą albo w innej okolicach twarzy. Jest to metoda skuteczna, lecz bardzo uciążliwa, nie sprawdza się przy większej ilości włosów. 

•    Golenie maszynką
Jeden z najgorszych sposobów depilacji włosów na twarzy dla kobiet, gdyż powoduje podrażnienie oraz sprawia, że włosy stają się twardsze, grubsze i mocniejsze. Należy go stosować w sytuacjach ekstramalnych, gdyż jest to efekt krótkotrwały do 2-3 dni. 

•    Kremy do depilacji
Prosta i szybka metoda usuwania owłosienia. Wystarczy nałożyć specjalny krem na owłosiony obszar twarzy i po kilku minutach zetrzeć go szpatułką, zgodnie z instrukcją producenta. Niestety efekty utrzymują się przez około 7 dni. Kolejnym minusem tej metody jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Przed zastosowaniem kremu do depilacji należy wcześniej nałożyć krem na niewielką powierzchnię skóry (np. na nadgarstku) i sprawdzić jak zareaguje skóra. Przy wyborze kremu do depilacji należy zwrócić uwagę do jakiego rodzaju skóry i na jaki obszar ciała jest przeznaczony oraz czy zawiera substancje łagodzące i nawilżające np. aloes, rumianek, glicerynę.

•    Depilacja woskiem 
Bardzo skuteczna metoda. Efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Można ją wykonać w domu - przy pomocy specjalnych plastrów z woskiem, które rozgrzewamy w dłoniach, przyklejamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa oraz zrywamy pod włos. Depilację woskiem wykonuje się także w gabinecie kosmetycznym przy pomocy ciepłego wosku w puszce lub w rolce oraz plastrów do depilacji. Po usunięciu włosów za pomocą tej metody skóra jest podrażniona, zaczerwieniona przez kilka-kilkanaście godzin. Należy ją w tym czasie odpowiednio nawilżać. Przygotowanie polega na zapuszczeniu odpowiedniej długości włosów około 3-4 milimetrów, aby wosk mógł się do nich przykleić. Depilacji woskiem nie powinny stosować osoby ze skórą naczynkową oraz wrażliwą.

•    Depilacja pastą cukrową
Naturalny sposób na usunięcie owłosienia na kilka tygodni. Jest mniej bolesny od woskowania, gdyż pasta nie przykleja się do skóry, ale do włosa oraz może być stosowany przy skórach wrażliwych i naczynkowych. Pastę cukrową można samemu zrobić w domu lub kupić już gotową. Składa się z cukru, soku z cytryny, a czasami dodawane są wyciągi ziołowe.

Depilacja w gabinecie kosmetycznym/medycyny estetycznej

•    Laser 
Jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia, niestety nadal dość droga. Jej działanie polega na niszczeniu mieszków włosowych za pomocą wiązki lasera (najczęściej diodowego). Światło lasera jest pochłaniane głownie przez melaninę (barwnik włosów i skóry), następnie zachodzi reakcja termiczna, która uszkadza cebulkę włosa. Najlepsze efekty uzyskuje się zatem u osób z jasną karnacją oraz bardzo ciemnymi włosami. Niestety nie są to zabiegi skuteczne w przypadku włosów jasnych i siwych, z uwagi na niewielką ilość melaniny.

Przygotowanie do zabiegu:
•    Przed pierwszym zabiegiem (24h przed) należy wykonać próbę uczuleniową, aby sprawdzić czy nie wystąpi reakcja alergiczna. 
•    Najczęściej dzień przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji, skóra powinna być czysta, niczym nie posmarowana. 
•    Przez około 4-8 tygodni nie można wyrywać włosów, można je golić, przycinać lub stosować kremy do depilacji.
•    Skóra nie może byś sucha i podrażniona, należy ją odpowiednio nawilżać kremami lub balsamami.

Przeciwwskazania: ciąża i karmienie piersią; stosowanie ziół (dziurawiec, nagietek) i leków światłouczulających (retinoidy, tetracykliny); aktywna opalenizna (nie wolno się opalać i korzystać z solarium min. 1 miesiąc przed zabiegiem); depilacja pęsetą, woskiem, depilatorem (4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać wyrywania włosów); skłonność do przebarwień, bliznowców, keloidów; bielactwo; łuszczyca; rybia łuska; zmiany skórne bakteryjne, grzybicze, wirusowe; aktywna opryszczka; peelingi (nie stosować 2 tygodnie przed zabiegiem; kremy z retinolem (nie stosować 4 tygodnie przed zabiegiem); samoopalacze (nie stosować 2 tygodnie przed zabiegiem).

Po zabiegu
Skóra może być zaczerwieniona, podrażniona. Może występować miejscowy obrzęk, pieczenie oraz pojedyncze strupki. Należy osuszać ją delikatnie i stosować kosmetyki łagodzące oraz nawilżające, zawierające np. alantoinę, panthenol. Należy unikać kosmetyków drażniących oraz złuszczających. Przez kilka dni należy nie korzystać z basenu oraz sauny. Pamiętajmy, że bezwzględnie przeciwwskazane jest opalanie się przez minimum 2-4 tygodnie po zabiegu. Konieczne jest stosowanie w tym czasie kremów z ochroną przeciwsłoneczną SPF 50, aby nie powstały przebarwienia.

•    Elektrokoagulacja
Bardzo skuteczna metoda depilacji. Wykorzystuje działanie prądów o wysokiej częstotliwości (HF). Zabieg polega na wprowadzeniu cienkiej elektrody emitującej prąd elektryczny do mieszka włosowego, w celu zniszczenia korzenia mieszka włosowego. Elektrokoagulację stosuje się na małych obszarach ciała, w szczególności przy usuwaniu owłosienia na brodzie, szyi, bakach oraz nad górną wargą. Jest szczególnie polecana dla osób o posiadających włosy bardzo jasne lub siwe, gdyż niszczy mieszek włosowy bez względu na kolor włosa (ilość melaniny we włosie). Po zabiegu może wystąpić obrzęk oraz zaczerwienienie (ustępuje po kilku godzinach), a także niewielkie strupki. 

Główne przeciwwskazania do elektrokoagulacji: ciąża, karmienie piersią, choroby neurologiczne (padaczka), rozrusznik serca, implanty metalowe, choroby serca (zastawkowe wady serca, arytmia), infekcje skórne bakteryjne, wirusowe i grzybicze, nowotwory, skłonność do bliznowców lub keloidów, stany zapalne, epilepsja, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Zarówno zabiegi laserowe, jak i elektokoagulację należy powtarzać (około 3-5 razy), gdyż włosy są w trzech fazach wzrostu (anagen, katagen, telogen). Każdy włos musi zostać zniszczony w fazie wzrostu (anagen), wtedy następuje zniszczenie brodawki i komórek zarodkowych włosa.

Przed zabiegami laserowymi oraz elektrokoagulacją należy skonsultować się z kosmetologiem/dermatologiem co najmniej miesiąc wcześniej, aby wykluczyć przeciwwskazania oraz odpowiednio przygotować się do zabiegu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl