Delikatna skóra na nogach, narażona na wrastające włoski
Paulina Tomczyk

Jak się pozbyć wrastających włosków? Sposoby na czerwone kropki na nogach

Wrastające włoski to problem, który dotyczy skóry nóg, pach czy okolic bikini i może pojawić po depilacji maszynką, woskiem, a także depilatorem. Która z metod radzenia sobie z problemem wrastających włosów jest najbardziej skuteczna, dlaczego nie wolno podrażniać np. zaczerwienień skórnych? Jak zapobiegać wrastaniu się włosków?

Podrażniona skóra i wrastające włoski to najczęstsze problemy pojawiające się po usuwaniu owłosienia. Czerwone kropki, często określane jako truskawkowe nogi, to tak naprawdę stan zapalny mieszków włosowych, powstający na skutek naruszenia drobnych naczyń krwionośnych. Prawidłowa pielęgnacja skóry oraz właściwe wykonanie depilacji pomoże zapobiec zarówno zaczerwienieniom, jak i późniejszemu wrastaniu włosków.

Wrastające włoski – przyczyny. Dlaczego włoski nie mogę przebić się przez skórę?

Wrastające włoski to problem, który dotyczy skóry nóg, pach czy okolic bikini i może pojawić po depilacji maszynką, woskiem, a także depilatorem. Ścięta lub wyrwana łodyga włosa zarasta naskórkiem, przez który nie może się przebić. Włos nie mogący wydostać się na powierzchnię skóry jest w stanie doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Stanom zapalnym może towarzyszyć swędzenie i pieczenie, jak również niekiedy ból w miejscu wrośnięcia włoska. Wrastające włoski często przyjmują postać drobnych ropnych krostek. Do stanów zapalanych dochodzi również przez zatkanie ujść mieszków włosowych: resztkami kosmetyków, zanieczyszczeniami, łojem i potem.

Niepoprawnie wykonane golenie włosów – np. gdy skóra jest zbyt sucha, nierozgrzana i nieregularnie złuszczana – może doprowadzić do naruszenia naczyń krwionośnych i powstania stanu zapalnego oraz zaczerwienień. Do złego stanu skóry po goleniu także przyczynia się stosowanie tępych maszynek do golenia.

Jak zapobiegać wrastającym włoskom?

Najlepszym sposobem na zapobieganie oraz pozbycie się już istniejącego problemu wrastających włosków jest regularne złuszczanie naskórka. Warto także zadbać o odpowiednio ostrą maszynkę do golenia. Tępe ostrze nierównomiernie tnie włos zamiast pozostawiać mu ostre zakończenie, które zwiększa jego szanse na przebicie się przez nagromadzony, zrogowaciały naskórek. Istotny także może być kierunek golenia pod włos, wywołujący dodatkowo podrażnienia. Podczas depilacji warto stosować specjalne pianki do golenia, nadają one bowiem odpowiedni poślizg, dzięki czemu ostrza maszynki gładko suną po skórze. Wybierając depilator elektryczny, należy się kierować liczbą pęset lub dysków w nim, ponieważ im ich większa liczba tym precyzyjniejsza i szybsza depilacja.

Powiązane produkty

Co stosować na wrastające włoski?

Pielęgnacja skóry okolic dotkniętych wrastaniem włosków powinna skupiać się na regularnym usuwaniu nagromadzonego i zrogowaciałego naskórka. W tym celu sprawdzą się kremy z mocznikiem, peelingi mechaniczne lub enzymatyczne. Należy także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, ponieważ nawilżony, złuszczony i miękki naskórek przestaje być barierą nie do przebicia dla włosków.

Kremy na wrastające włoski

Kremy stworzone specjalnie na problem wrastających włosków zazwyczaj zawierają w swoim składzie substancje nawilżające i zmiękczające naskórek, takie jak: mocznik, kwas hialuronowy, ceramid czy masło roślinne. Mocznik w kosmetykach dodatkowo wykazuje działanie keratoregulujące, czyli ogranicza nadmierne rogowacenie naskórka.

Szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho to jeden z mechanicznych sposobów na usunięcie zrogowaciałego naskórka. Pozwala nie tylko wykonać peeling, ale także pobudzić mikrokrążenie skóry, sprawiając, że cebulki włosów są lepiej ukrwione i odżywione – tym samym włos staje się mocniejszy. Mocne włoski znacznie łatwiej przebijają się przez naskórek. Wybierając szczotkę do masażu, najlepiej kierować się materiałem jej włosia. Włosie z agawy lepiej sprawdzi się do delikatnej i wrażliwej skóry, natomiast włosie z dzika – do skóry grubszej i bardziej odpornej. Wykonując masaż, wszystkie ruchy należy kierować w stronę serca, po masażu zaś oczyścić skórę i nałożyć nawilżający balsam.

Peelingi na wrastające włoski

Do regularnego usuwania naskórka również można stosować peelingi enzymatyczne, które zawierają np. papainę czy bromelainę (bromelinę), peelingi zawierające kwasy AHA, jak np. kwas glikolowy lub kwas mlekowy oraz kwasy BHA, takie jak kwas salicylowy. Także peelingi mechaniczne. Żeby zaś uniknąć dodatkowego drażnienia skóry zaraz po depilacji, najlepiej stosować peelingi cukrowe zamiast solnych. Popularnym sposobem na samodzielne stworzenie peelingu z domowych składników jest połączenie zmielonych ziaren kawy z odrobiną miodu i dowolnym olejem roślinnym. Tak przygotowana mieszanka wmasowywana w skórę, regularnie zapobiegnie pogrubieniu naskórka i wrastaniu włosków.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, czym są i dla kogo będą najlepsze kwasy AHA i kwasy BHA 

Depilacja laserowa a wrastające włoski

Depilacja laserowa może pomóc pozbyć się problemu wrastających włosów na dłużej. Cebulki włosowe uszkodzone wiązką światła laserowego hamują swoją aktywność nawet na kilka lat. Depilacja laserowa oczywiście nie jest jednorazowym zabiegiem, niemniej po pełnym cyklu w gabinecie kosmetologicznym włoski nie powinny odrastać przez dłuższy czas.

Ręczne wyciskanie i usuwanie pęsetą wrastających włosków

Ręczne wyciskanie oraz nieumiejętne usuwanie włosków pęsetą może doprowadzić do pogorszenia stanu zapalnego lub nadkażenia zmian w wyniku używania niezdezynfekowanych narzędzi i niezachowania odpowiedniej higieny. Usuwanie wrośniętych włosków powinno się odbywać we względnie sterylnych warunkach, najlepiej z użyciem alkoholu lub żelu antybakteryjnego, którymi należy zdezynfekować skórę i narzędzie służące do wyciągania włosków spod skóry. Jeśli włos znajduje się płytko można podważyć go pęsetą. Natomiast gdy znajduje się głębiej, konieczne będzie użycie jednorazowej lub zdezynfekowanej igły, aby płytko naciąć skórę. Wskazane także jest dokładne zdezynfekowanie problematycznego miejsca zaraz po usunięciu włoska.

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. .228-234, 361-364.
  2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 20-21.
  3. K. Padlewska, Kosmetologia ciała, Warszawa 2017, s.405-407.
  4. M-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2009, s.240.
  5. M. Noszczyk [red.], Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2012,  s. 366-369.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

  • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

    Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij