Delikatna skóra na nogach, narażona na wrastające włoski
Paulina Tomczyk

Jak się pozbyć wrastających włosków? Sposoby na czerwone kropki na nogach

Wrastające włoski to problem, który dotyczy skóry nóg, pach czy okolic bikini i może pojawić po depilacji maszynką, woskiem, a także depilatorem. Która z metod radzenia sobie z problemem wrastających włosów jest najbardziej skuteczna, dlaczego nie wolno podrażniać np. zaczerwienień skórnych? Jak zapobiegać wrastaniu się włosków?

Podrażniona skóra i wrastające włoski to najczęstsze problemy pojawiające się po usuwaniu owłosienia. Czerwone kropki, często określane jako truskawkowe nogi, to tak naprawdę stan zapalny mieszków włosowych, powstający na skutek naruszenia drobnych naczyń krwionośnych. Prawidłowa pielęgnacja skóry oraz właściwe wykonanie depilacji pomoże zapobiec zarówno zaczerwienieniom, jak i późniejszemu wrastaniu włosków.

Wrastające włoski – przyczyny. Dlaczego włoski nie mogę przebić się przez skórę?

Wrastające włoski to problem, który dotyczy skóry nóg, pach czy okolic bikini i może pojawić po depilacji maszynką, woskiem, a także depilatorem. Ścięta lub wyrwana łodyga włosa zarasta naskórkiem, przez który nie może się przebić. Włos nie mogący wydostać się na powierzchnię skóry jest w stanie doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Stanom zapalnym może towarzyszyć swędzenie i pieczenie, jak również niekiedy ból w miejscu wrośnięcia włoska. Wrastające włoski często przyjmują postać drobnych ropnych krostek. Do stanów zapalanych dochodzi również przez zatkanie ujść mieszków włosowych: resztkami kosmetyków, zanieczyszczeniami, łojem i potem.

Niepoprawnie wykonane golenie włosów – np. gdy skóra jest zbyt sucha, nierozgrzana i nieregularnie złuszczana – może doprowadzić do naruszenia naczyń krwionośnych i powstania stanu zapalnego oraz zaczerwienień. Do złego stanu skóry po goleniu także przyczynia się stosowanie tępych maszynek do golenia.

Jak zapobiegać wrastającym włoskom?

Najlepszym sposobem na zapobieganie oraz pozbycie się już istniejącego problemu wrastających włosków jest regularne złuszczanie naskórka. Warto także zadbać o odpowiednio ostrą maszynkę do golenia. Tępe ostrze nierównomiernie tnie włos zamiast pozostawiać mu ostre zakończenie, które zwiększa jego szanse na przebicie się przez nagromadzony, zrogowaciały naskórek. Istotny także może być kierunek golenia pod włos, wywołujący dodatkowo podrażnienia. Podczas depilacji warto stosować specjalne pianki do golenia, nadają one bowiem odpowiedni poślizg, dzięki czemu ostrza maszynki gładko suną po skórze. Wybierając depilator elektryczny, należy się kierować liczbą pęset lub dysków w nim, ponieważ im ich większa liczba tym precyzyjniejsza i szybsza depilacja.

Polecane dla Ciebie

Co stosować na wrastające włoski?

Pielęgnacja skóry okolic dotkniętych wrastaniem włosków powinna skupiać się na regularnym usuwaniu nagromadzonego i zrogowaciałego naskórka. W tym celu sprawdzą się kremy z mocznikiem, peelingi mechaniczne lub enzymatyczne. Należy także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, ponieważ nawilżony, złuszczony i miękki naskórek przestaje być barierą nie do przebicia dla włosków.

Kremy na wrastające włoski

Kremy stworzone specjalnie na problem wrastających włosków zazwyczaj zawierają w swoim składzie substancje nawilżające i zmiękczające naskórek, takie jak: mocznik, kwas hialuronowy, ceramid czy masło roślinne. Mocznik w kosmetykach dodatkowo wykazuje działanie keratoregulujące, czyli ogranicza nadmierne rogowacenie naskórka.

Szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho to jeden z mechanicznych sposobów na usunięcie zrogowaciałego naskórka. Pozwala nie tylko wykonać peeling, ale także pobudzić mikrokrążenie skóry, sprawiając, że cebulki włosów są lepiej ukrwione i odżywione – tym samym włos staje się mocniejszy. Mocne włoski znacznie łatwiej przebijają się przez naskórek. Wybierając szczotkę do masażu, najlepiej kierować się materiałem jej włosia. Włosie z agawy lepiej sprawdzi się do delikatnej i wrażliwej skóry, natomiast włosie z dzika – do skóry grubszej i bardziej odpornej. Wykonując masaż, wszystkie ruchy należy kierować w stronę serca, po masażu zaś oczyścić skórę i nałożyć nawilżający balsam.

Peelingi na wrastające włoski

Do regularnego usuwania naskórka również można stosować peelingi enzymatyczne, które zawierają np. papainę czy bromelainę (bromelinę), peelingi zawierające kwasy AHA, jak np. kwas glikolowy lub kwas mlekowy oraz kwasy BHA, takie jak kwas salicylowy. Także peelingi mechaniczne. Żeby zaś uniknąć dodatkowego drażnienia skóry zaraz po depilacji, najlepiej stosować peelingi cukrowe zamiast solnych. Popularnym sposobem na samodzielne stworzenie peelingu z domowych składników jest połączenie zmielonych ziaren kawy z odrobiną miodu i dowolnym olejem roślinnym. Tak przygotowana mieszanka wmasowywana w skórę, regularnie zapobiegnie pogrubieniu naskórka i wrastaniu włosków.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, czym są i dla kogo będą najlepsze kwasy AHA i kwasy BHA 

Depilacja laserowa a wrastające włoski

Depilacja laserowa może pomóc pozbyć się problemu wrastających włosów na dłużej. Cebulki włosowe uszkodzone wiązką światła laserowego hamują swoją aktywność nawet na kilka lat. Depilacja laserowa oczywiście nie jest jednorazowym zabiegiem, niemniej po pełnym cyklu w gabinecie kosmetologicznym włoski nie powinny odrastać przez dłuższy czas.

Ręczne wyciskanie i usuwanie pęsetą wrastających włosków

Ręczne wyciskanie oraz nieumiejętne usuwanie włosków pęsetą może doprowadzić do pogorszenia stanu zapalnego lub nadkażenia zmian w wyniku używania niezdezynfekowanych narzędzi i niezachowania odpowiedniej higieny. Usuwanie wrośniętych włosków powinno się odbywać we względnie sterylnych warunkach, najlepiej z użyciem alkoholu lub żelu antybakteryjnego, którymi należy zdezynfekować skórę i narzędzie służące do wyciągania włosków spod skóry. Jeśli włos znajduje się płytko można podważyć go pęsetą. Natomiast gdy znajduje się głębiej, konieczne będzie użycie jednorazowej lub zdezynfekowanej igły, aby płytko naciąć skórę. Wskazane także jest dokładne zdezynfekowanie problematycznego miejsca zaraz po usunięciu włoska.

 1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. .228-234, 361-364.
 2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 20-21.
 3. K. Padlewska, Kosmetologia ciała, Warszawa 2017, s.405-407.
 4. M-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2009, s.240.
 5. M. Noszczyk [red.], Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2012,  s. 366-369.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pielęgnacja skóry z tatuażem – jak dbać o skórę z tatuażem?

  Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak niegdyś, trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary". Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

 • 5 zasad pielęgnacji suchej skóry

  Najczęstszym objawem przesuszonej skóry jest nieprzyjemne uczucie ściągania i napięcia. Z czasem może pojawić się dodatkowo świąd, który znacząco zmniejsza komfort życia codziennego. Sucha skóra pozbawiona jest efektu „glow”, czyli subtelnego blasku charakterystycznego dla naskórka o prawidłowym poziomie nawilżenia i zdrowej barierze hydrolipidowej. Oto 5 zasad pielęgnacji suchej skóry.  

 • Kwasy BHA a skóra – co warto wiedzieć?

  Hydroksykwasy to stosunkowo liczna grupa związków chemicznych. Wyróżniono w niej pewne podgrupy zawierające cząsteczki o podobnej budowie chemicznej i właściwościach, znane pod akronimami AHA, BHA czy PHA. W poniższym tekście przybliżamy kwasy BHA, czyli beta hydroksykwasy.

 • Co stosować na pękające pięty? Skarpetki złuszczające, kremy, peelingi, domowe sposoby

  Nadmierne rogowacenie oraz pęknięcia stóp to przypadłości, które są ściśle związane z suchością skóry, a która może wynikać z uwarunkowań genetycznych, niemniej zazwyczaj wynika z niedoborów witaminy A, picia małej ilości wody, niedoczynności układu krwionośnego czy zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych. Jak radzić sobie z problemem pękających stóp, czy stosowanie tarek i pumeksów to na pewno dobry pomysł i czy kobiety w ciąży mogą stosować skarpetki złuszczające? 

 • Bimatoprost – co to za związek? Czy pomaga na porost włosów, rzęs i brwi?

  Bimatoprost od lat stosuje się w leczeniu jaskry. Występuje w postaci kropli do oczu przepisywanych na receptę, które po wkropleniu do worka spojówkowego obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Efektem niepożądanym stosowania bimatoprostu jest wzrost długich i gęstych rzęs oraz ich ściemnienie. Zostało to wykorzystane przez koncerny kosmetyczne do produkcji odżywek do rzęs i brwi. Jakie zatem są skutki uboczne stosowania bimatoprostu na porost włosów, rzęs i brwi? Czy w drogerii wybierać odżywki z czy bez bimatoprostu?

 • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować? Porady kosmetologa

  Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydro-lipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach? 

 • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

  Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

 • Minerał mika – właściwości kosmetyków z łuszczykiem

  Mika, nazywana łuszczykiem, to minerał, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Do branż, w których mika jest niezwykle ceniona, zalicza się przemysł kosmetyczny. Zwłaszcza producenci kosmetyków mineralnych korzystają z naturalnych złóż miki. Jakie cechy powodują, że ten minerał jest szczególnie ceniony? W jakich produktach można go znaleźć? Czy jest bezpieczny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij