Kobieta pokazuje język geograficzny
Barbara Chmielewska

Język geograficzny – czym jest? Przyczyny i leczenie

Język geograficzny to zjawisko spotykane zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Choć jego pochodzenie wciąż jest dość tajemnicze, warto dowiedzieć się, jakie są możliwe przyczyny występowania rumienia wędrującego języka i czy należy go leczyć. 

Język geograficzny (lingua geographica) to łagodny stan zapalny dotyczący górnej i bocznych powierzchni języka. W jego wyniku dochodzi do lokalnego zaniku brodawek nitkowatych (atrofia) i powstawania zmian o charakterze plam. Proces dotyczy tylko brodawek nitkowatych, brodawki grzybowate pozostają bez zmian, a niekiedy przerastają. Może pojawić się u dorosłych i u dzieci. Nie posiada etologi bakteryjnej ani grzybiczej.

Jak wygląda język geograficzny?

Plamy zanikowe mają kolor różowy bądź czerwony; są gładkie, nieregularne, a Ich kształt opisywany jest jako obrączkowaty, okrągławy. Mogą być otoczone uwypuklonym białym, żółtawym bądź szarawym rąbkiem, który zbudowany jest z regenerujących się brodawek nitkowatych.

Wyróżnia się trzy typy języka geograficznego: plamy, plamy z białym obrzeżem i plamy z czerwonym, zapalnym rąbkiem. Mogą też występować postacie mieszane.

Plamy zmieniają w czasie swój charakter, kształt, wielkość, lokalizację. Zanikają i pojawiają się w innym miejscu na przestrzeni dni czy nawet godzin. Na powierzchni języka powstaje rysunek, przypominający zarysy kontynentów i wysp, stad nazwa język geograficzny (łagodne wędrujące zapalenie języka, rumień wędrujący). Czasami proces zapalny obejmuje inne obszary jamy ustnej: wargi, policzki, podniebienie. Powstają wówczas czerwone plamy o charakterze nadżerek. Mamy wtedy do czynienia z geograficznym zapaleniem jamy ustnej.

Język geograficzny u dziecka

Język geograficzny ma charakter nawrotowy  samoistne zanika i powraca. Może pojawić się nagle i utrzymywać wiele miesięcy a nawet lat. U dzieci pojawia się zwykle ok. 36 roku życia. Występuje u około 6 procent dzieci. Często towarzyszy wadom serca, atopii, chorobom endokrynologicznym i skazie wysiękowej.

Powiązane produkty

Przyczyny języka geograficznego

Etiologia języka geograficznego nie jest znana. Zapalenie dotyka 12,5 procent ogólnej populacji. Wśród możliwych przyczyn wymienia:

  • czynniki genetyczne (rodzinne występowanie)
  • niektóre choroby, np. łuszczyca (język geograficzny występuje u kilkunastu procent chorych), choroby alergiczne, cukrzyca, choroby psychiczne, choroba Leśniowskiego-Crohna, schorzenia nerek
  • zaburzenia hormonalne
  • stres
  • niedobory pokarmowe
  • atopia
  • anemia
  • zakażenie Helicobacter pylori
  • zaburzenia odporności
  • ciąża
  • zespół Downa
  • stosowanie miejscowych glikokortykosteroidów
Ciekawostką jest fakt, że obraz mikroskopowy plam w języku geograficznym przedstawia takie same cechy histopatologiczne co łuszczyca.

Język geograficzny a język probruzdowany

Język geograficzny często występuje razem z językiem probruzdowanym. Na jego górnej powierzchni widoczne są wówczas bruzdy i rowki o różnej długości, szerokości i głębokości. Często można zauważyć szczelinę biegnącą centralnie oraz liczne boczne. Pomiędzy nimi znajdują się pola zaniku brodawek nitkowatych, charakterystyczne dla rumienia wędrującego.

Zmiana ma charakter łagodny. Wymaga utrzymywania dobrej higieny języka, ze względu na zwiększoną retencję płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych w szczelinach. Językowi probruzdowanemu często współtowarzyszy kserostomia (suchość jamy ustnej). Mogą ją powodować między innymi niektóre leki, np. przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie krwi, nasercowe. Konieczne może być wówczas stosowanie substytutów śliny.

Język geograficzny a Covid-19

Wirus SARS-CoV-2 wykazuje powinowactwo do receptorów enzymu konwertującego angiotensynę, obecnych w dużej ilości m.in. na powierzchni języka. W przebiegu infekcji Covid-19 odnotowywano, oprócz wielu innych zmian w całej jamie ustnej, zaburzenia dotyczące języka, w tym język geograficzny. Objawy wewnątrzustne pojawić się jako pierwsze, przed wystąpieniem objawów ogólnych.

Czy język geograficzny się leczy?

Język geograficzny zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości i nie wymaga leczenia. W przypadku pojawienia się bólu czy pieczenia (dotyczy głównie postaci z zaczerwienionym rąbkiem wokół plam) należy:

  • unikać gorących, kwaśnych, pikantnych potraw i napojów
  • wyeliminować czynniki drażniące mechanicznie, np. ostre brzegi ubytków próchnicowych, ostre krawędzie wypełnień czy protez zębowych
  • utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej, w tym języka

Lekarz dentysta może zlecić stosowanie płukanek, środków miejscowo znieczulających, powlekających i osłaniających błonę śluzową.

  1. K. Mrówka-Kata, G. Namysłowski, K. Banert, W. Ścierski, Zapalenie języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnymForum Medycyny Rodzinnej", nr 2 (2008).
  2. N. Stefanik, H. Hupsch-Marzec, R. Wiench, Charakterystyka języka geograficznego, Stomatologia po Dyplomie", nr 10 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.