Blizny po ospie – jak im zapobiec? Co na nie stosować? - portal DOZ.pl
Blizny po ospie – jak im zapobiec? Co na nie stosować?
Krzysztof Słomiak

Blizny po ospie – jak im zapobiec? Co na nie stosować?

Blizny po ospie – czy można im zapobiec? Co stosować, aby pozbyć się nieestetycznych dziur lub plam po ospie? Podpowiadamy, co robić, aby ich uniknąć, a także wskazujemy, które preparaty będą pomocne w ich rozjaśnieniu i spłyceniu.  

Blizny po ospie u dzieci i dorosłych – dlaczego powstają i jak wyglądają? Jakie inne objawy im towarzyszą? Jak długo się utrzymują? 

Leczenie blizn po ospie okazało się dużym wyzwaniem medycyny estetycznej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wysypka grudkowo-pęcherzykowa, która towarzyszy ospie, jest bardzo nieprzyjemna oraz wywołuje odruch u chorego, zmuszający do bardzo częstego dotykania i drapania skóry.  

Wysypka pojawia się na całym ciele, lecz najbardziej widoczna i nieprzyjemna jest ona na skórze twarzy, której nie zasłaniamy na co dzień. Jest ona wystawiona na działanie zarówno czynników fizycznych, jak i chemicznych. Blizny na skórze po ospie powstają, gdy zmienione zapalnie miejsca skóry są nadkażane bakteryjne w czasie drapania, pocierania i podrażniania skóry rękoma. Powstają wtedy ogniska zapalne, które wypełniają się płynem surowiczym. W miejscu zranienia skóry tworzą się głębokie rany aż do krwi, a następnie strupy. Powstające w ten sposób zranione miejsca, następnie bliznowacieją, pozostawiając trwały ślad na naszej skórze. Jeśli nic nie będziemy z nimi robić, płytkie i małe blizny mogą ulec rozjaśnieniu, a głębokie i rozległe blizny pozostaną widoczne na skórze przez całe życie. 

Również szczepionka na ospę pozostawia na ramieniu bliznę. Nie jest ona aktualnie na szczęście duża, gdyż technologia konstrukcji i podawania tej szczepionki się zmieniła. Tego szczęścia nie mieli nasi rodzice i dziadkowie, u których blizna po szczepionce na ospę obejmowała dużą część ramienia. Z badań wynika jednak, że z tymi bliznami często nic się robi, gdyż na co dzień są one zakryte. 

Blizny po ospie – jak ich uniknąć?  

W przypadku ospy najważniejsza jest prewencja, jeśli chcemy uniknąć lub ograniczyć powstawanie trwałych i widocznych śladów na skórze po ospie. Ważna jest codzienna higiena, nawilżanie lekkimi kremami i maściami zmienionych chorobowo miejsc, unikanie dotykania i drapania skóry twarz i ciała oraz odpowiednia higiena rąk. W trakcie choroby najlepiej przebywać w domu do czasu jej zakończenia i unikanie czynników zewnętrznych w szczególności światła słonecznego, wiatru, mrozu, które mogą dodatkowo podrażniać naszą skórę. Ważne jest, aby unikać bardzo silnych czynników złuszczających i mocnych detergentów. Najlepiej stosować łagodne środki myjące o naturalnym składzie. 

Niestety, te rady nie pozwalają zawsze uniknąć wszystkich powikłań skórnych po ospie, gdyż część z nich uwarunkowana jest budową naszej skóry i predyspozycjami genetycznymi. Ślady, plamy, przebarwienia i dziury ospie mogą powstać, jeśli przestrzegamy wszystkich wymienionych powyżej zasad. Prawdą jest jednak, że możemy zmniejszyć skalę problemu, przestrzegając podstawowych zasad higieny i postępowania. 

Polecane dla Ciebie

Co stosować na blizny po ospie? 

Gdy blizny po ospie już powstaną, najczęściej nie da się ich już całkowicie usunąć, ale często można je rozjaśnić, spłycić i przez to zmniejszyć ich widoczność. Lekarz rodzinny może skierować nas na leczenie do dermatologa, a nawet chirurga plastycznego. Niektóre zabiegi, takie jak terapia laserowa czy zastrzyki steroidowe, najczęściej nie są zabiegami refundowanymi, więc będzie trzeba za nie zapłacić prywatnie.  

Po pierwsze, z doraźną pomocą przychodzi makijaż. Dostępne są na rynku preparaty, które mają za zadanie zakrywać blizny. Może być to szczególnie przydatne w przypadku blizn na twarzy. 

Specjalne żele, arkusze silikonowe na blizny można stosować na gojącą się skórę (ale nie na otwarte rany), aby pomóc zmiękczyć i spłaszczyć bliznę. Mogą one również złagodzić swędzenie i dyskomfort. Aby były skuteczne, należy je stosować przez dłuższy czas.. 

Zastrzyki z kortykosteroidów mogą być stosowane w leczeniu niektórych blizn. Poprawiają one wygląd blizn. W zależności od rodzaju blizny zastrzyki mogą wymagać powtórzenia. Zastrzyki wykonuje się zwykle 3 razy w odstępie 4–6 tygodni, aby ocenić reakcję organizmu. Leczenie może trwać kilka miesięcy. Lekarz może zalecić również stosowanie sterydów miejscowo w postaci maści lub kremu. 

Doraźnie mogą pomóc również preparaty zawierające kwas hialuronowy, antyoksydanty czy alantoina. Poprawiają one kondycję skóry, chronią przed czynnikami zewnętrznymi, łagodzą stany zapalne oraz odżywiają skórę, dzięki czemu będzie ona lepiej reagowała na stosowane terapie oraz regenerowała się szybciej. Na blizny powinno nakładać się również kremy z filtrem UV, który będzie chronił tą wrażliwą część skóry przed szkodliwym działaniem słońca. 

Usuwanie blizn po ospie – metody 

Do metod usuwania blizn zaliczane są dermabrazja, peelingi chemiczne i przeszczepy skórne, lecz często przynoszą one niesatysfakcjonujące wyniki. Badania naukowe opisują zastosowanie konwencjonalnego ablacyjnego lasera do leczenia blizn po ospie. Laserowe odnawianie powierzchni częściej przynosi zamierzone skutki i jest to użyteczna, lecz kosztowna metodą leczenia blizn po ospie. 

Terapia laserowa lub terapia światłem (impulsy światła) mogą zmniejszyć zaczerwienienie blizny. W przypadku niektórych blizn wżerowych stosuje się chirurgię laserową, aby spróbować spłaszczyć bliznę. Polega to na użyciu lasera do usuwania górnych warstw skóry, co stymuluje produkcję kolagenu w głębszych warstwach, a blizna staje się mniej widoczna. 

Ostatnim sposobem usuwania blizn jest zabieg chirurgiczny. Operacja redukcji blizn to zabieg inwazyjny, który może nie być odpowiedni dla każdego. Przed podjęciem decyzji o operacji przeszczepu skóry należy dokładnie rozważyć z lekarzem zalety i wady. 

Każda ścieżka postępowania powinna być dokładnie konsultowana z lekarzem specjalistą. Lekarz jest w stanie przewidzieć możliwe działania niepożądane oraz skutki zastosowanej terapii. 
 1. L. Rudnicka, M. Olszewska, R. J. G. Rycroft, S. H. Wakelin, S. J. Robertson, Dermatologia, Warszawa 2014.
 2. P. Rutter, pod red. J. Pluta, Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznawanie i leczenie, Wrocław 2018. 
 3. A. Windaka, S. Chlabicz, A. Mastalerz-Migas, Medycyna rodzinna: podręcznik dla lekarzy i studentów, Termedia, Poznań 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Drugie życie kosmetyków, czyli jak wykorzystać nieudane zakupy i nietrafione prezenty

  „Kobieta zmienną jest” – mówi stare porzekadło. Wiele z nas lubi eksperymentować z wyglądem. Nasz ubiór miewa wiele odsłon, to samo dotyczy makijażu i pielęgnacji. Często próbujemy nowych produktów, testujemy kosmetyki sprawdzone przez koleżanki czy inspirujemy się poradami wizażystek i specjalistek od dbania o urodę. Zawartość naszych kosmetyczek bywa zatem bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie produkty wykorzystujemy jednak z identyczną regularnością. Część z nich – na skutek upływu czasu – traci swoją formę. Inne po prostu przestają nam odpowiadać w swojej podstawowej roli lub pozostały nam w tak niewielkiej ilości, że trudno je zastosować. Zamiast wyrzucać taki produkt od razu do kosza na śmieci, zapewnijmy mu drugie życie.

 • Żel antybakteryjny do rąk i płyn dezynfekcyjny – jak zrobić w domu?

  Higiena rąk należy do głównych środków ochronnych podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Dokładne i systematyczne mycie dłoni pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan, a także zmniejsza szanse na jego wniknięcie do organizmu. Jak przygotować samodzielnie w domu żel antybakteryjny lub płyn do dezynfekcji? Podpowiadamy. 

 • Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?

  Bakuchiol to związek pochodzenia naturalnego, pozyskuje się go z rośliny zwanej bakuchi. Dotychczas udowodniono, że wykazuje szereg właściwości, które wykorzystuje się m.in. w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Często określa się go mianem roślinnego retinolu, ale czy słusznie? Czym bakuchiol różni się od retinolu i kiedy warto go stosować? Podpowiadamy. 

 • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

  Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

 • Kawitacja w domu i w gabinecie – jak często i dla jakiego typu skóry?

  Peeling kawitacyjny wykonany w gabinecie lub w domu opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które za pomocą drgań pobudzają falę kawitacyjną. Fala ultradźwięków wraz z wodą wytwarza pęcherzyki, które pękając, prowadzą do „rozbicia" martwych komórek naskórka. Dzięki temu delikatnemu zabiegowi (o ile wykonywany jest regularnie z zachowaniem wszystkich zaleceń) możliwe jest pozbycie się nie tylko zrogowaciałego naskórka, okiełznanie cery trądzikowej lub przetłuszczającej się, ale także z racji braku mechanicznego ścierania zadbanie o wrażliwą i reaktywną skórę naczynkową i wrażliwą. Jak prawidłowo przeprowadzić peeling kawitacyjny w domu, a kiedy lepiej zrobić kawitację w gabinecie?

 • Kawitacja z wykrozystaniem domowego urządzenia do peelingu – jak prawidłowo wykonać zabieg?

  Peeling kawitacyjny wykonany w domu krok po kroku (według zaleceń) jest bezpiecznym i bardzo korzystnie wpływającym na skórę zabiegiem oczyszczającym. Kawitacja jest zalecana zarówno dla skóry suchej, tłustej, jak i mieszanej, a przez wzgląd na swoją delikatność także do skóry wrażliwej i naczynkowej. Jak prawidłowo przeprowadzić kawitację w domu? Jak przygotować skórę i czym najlepiej zakończyć peeling? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

 • Bisabolol – jak działa? W jakich kosmetykach można go znaleźć?

  Bisabolol to związek, który znajdziemy w składzie wielu kosmetyków o szerokim zakresie zastosowania. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Kiedy warto po niego sięgać? Zapraszamy do lektury.

 • Kwas azelainowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie. Czy pomoże na przebarwienia i trądzik?

  Jednym ze składników stosowanych zewnętrznie, a chętnie wybieranych przez specjalistów jest kwas azelainowy. Ma podobne do nadtlenku benzoilu właściwości, ale działa łagodniej i jest lepiej tolerowany. Jego cena jest stosunkowo niska. Łączony głównie z terapią różnych odmian trądziku, ale także używany jako peeling czy środek pomagający rozjaśnić przebarwienia. Jakie właściwości decydują o jego wysokiej skuteczności? Jak często go stosować? Ile procent kwasu azelainowego znajdziemy w kremie bez recepty? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią? Czy można go łączyć z innymi składnikami aktywnymi?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij