Koronawirus u dzieci – jak rozpoznać? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Katarzyna Gmachowska

Koronawirus u dzieci – jak rozpoznać? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zakażenie koronawirusem u dzieci najczęściej ma przebieg bezobjawowy lub postać łagodnie wyrażonych objawów infekcji dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Leczenie COVID-19 u dzieci, podobnie jak u dorosłych, polega na łagodzeniu symptomów choroby. Większość dzieci z zakażeniem SARS-CoV-2 może być leczona w warunkach domowych i nie wymaga hospitalizacji czy specjalistycznego leczenia. Groźnym powikłaniem zakażenia koronawirusem u dzieci jest pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny, czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2.  

Koronawirus u dzieci – charakterystyka

Według aktualnie dostępnych danych medycznych dotyczących zakażeń wirusem SARS-CoV-2 u dzieci można wnioskować, że dzieci stanowią mały procent ogólnie rozpoznawanych zakażeń koronawirusem (w skali światowej jest to około 1–2% potwierdzonych testami przypadków).  

Należy jednak pamiętać, że dzieci często przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo, dlatego powyższe dane mogą nie odzwierciedlać skali choroby u dzieci. 

Wbrew wcześniejszym podejrzeniom, że dzieci nie zakażają się koronawirusem, obecnie przypuszcza się, że ulegają one zakażeniu z podobną częstotliwością jak dorośli, jednakże zazwyczaj choroba ma postać bezobjawową lub łagodnych, niecharakterystycznych objawów. Podobnie jak w przypadku dorosłych gorszy przebieg zakażenia koronawirusem obserwuje się u dzieci posiadających przewlekłe choroby współistniejące, zwłaszcza te obniżające naturalną odporność organizmu.  

Objawy koronawirusa u dzieci 

Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci mają najczęściej łagodniejszy charakter niż te obserwowane u dorosłych. Dzieci zdecydowanie częściej niż dorośli przechodzą chorobę bezobjawowo. Dlatego też są one często źródłem zakażenia dla pozostałych domowników i osób z otoczenia.  

Do najczęstszych objawów COVID-19 u dzieci, czyli choroby wywołanej zakażeniem koronawirusem, zalicza się: 

  • kaszel – najczęściej suchy, o różnym nasileniu, 
  • gorączka lub stan podgorączkowy – temperatura ciała u dzieci z COVID-19 rzadko przekracza 38°C, 
  • katar, uczucie zatkanego nosa 
  • ból gardła – często opisywane jest uczucie drapania w gardle
  • nudności i wymioty, 
  • biegunka, bóle brzucha, 
  • ogólne osłabienie, 
  • bóle głowy. 

Ze względu na nasilenie objawów COVID-19 u dzieci wyróżnia się następujące formy przebiegu choroby koronawirusowej

  • bezobjawowy – dzieci nie prezentują żadnych objawów zakażenia SARS-CoV-2, zakażenie jest potwierdzone wynikiem dodatnim testu, który jest wykonywany najczęściej ze względów epidemiologicznych (kontakt z chorą osobą, wymaz przed planowaną hospitalizacją).  
  • łagodny przebieg choroby – występują nieznacznie wyrażone objawy infekcji górnych dróg oddechowych, takie jak gorączka, katar, kaszel, ból gardła oraz bóle mięśni oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty). 
  • umiarkowany – objawy zapalenia płuc (gorączka, kaszel, osłabienie), obecność zmian osłuchowych nad polami płucnymi.  
  • ciężki – obserwuje się zapalenie płuc z dusznością, objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego, pogarszający się stan dziecka. 
  • krytyczny – objawy niewydolności oddechowej, uszkodzenia mięśnia sercowego lub nerek.  

Powiązane produkty

Koronawirus u dzieci – co powinno zaniepokoić rodzica i kiedy powinien skontaktować się z lekarzem? 

Zakażenie koronawirusem u dzieci najczęściej ma łagodny lub bezobjawowy przebieg. Większość dzieci z COVID-19 nie wymaga hospitalizacji ani specjalistycznego leczenia. Zalecane postępowanie u dziecka z COVID-19 polega na łagodzeniu objawów tj. obniżaniu gorączki, zapobieganiu odwodnieniu podczas biegunki lub wymiotów, leczenie przeciwbólowe oraz spoczynkowy tryb życia.  

Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają dzieci, u których obserwuje się cechy duszności (wciąganie międzyżebrzy, brzucha, świsty oddechowe, trudności z oddychaniem), wysoką gorączkę słabo reagującą na leczenie przeciwgorączkowe paracetamolem lub ibuprofenem oraz dzieci z pogarszającym się stanem ogólnym.  

Pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny 

Groźnym powikłaniem przechorowania COVID-19 (nawet bezobjawowego) jest pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny, czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2 (PIMS-TS), który rozwija się po około 3–4 tygodniach od zakażenia koronawirusem. Do objawów PIMS-TS zalicza się bóle brzucha, biegunkę, wymioty, nudności, uogólnioną wysypkę skórną, zaczerwienione spojówki, płaczliwości i rozdrażnienie, wysoką gorączkę trwającą dłużej niż 5 dni oraz dysfunkcję mięśnia sercowego i zaburzenia krzepnięcia.  

Każde dziecko z pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym wymaga hospitalizacji i specjalistycznego leczenia.  

Leczenie COVID-19 u dzieci 

Zakażenie koronawirusem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych jest trudne do odróżnienia od typowych objawów infekcji dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego. Postępowanie w łagodnych objawach zarówno koronawirusowych jak i tych o innej etiologii jest podobne i polega na łagodzeniu objawów choroby. W przypadku pojawienia się gorączki należy podać paracetamol lub ibuprofen dla dzieci (wbrew wcześniejszym przypuszczeniom jest on bezpieczny w zakażeniu COVID-19). U dzieci z wymiotami lub biegunką należy zapobiegać odwodnieniu, podając doustne płyny nawadniające (elektrolity).  

Bardzo ważne jest izolowanie chorych z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz tych z dodatnim wynikiem testu, gdyż jest on wysoce zakaźny i niebezpieczny zwłaszcza dla osób starszych z chorobami współistniejącymi.   
  1. W. Xia, J. Shao, Y. Guo, X. Peng, Z. Li, D. Hu, Clinical and CT features in pediatric patients with COVID-19 infection: Different points from adults, "Pediatric pulmonology", nr 55 (5) 2020.
  2. Y. Dong, X. Mo, Y. Hu, X. Qi, F. Jiang, Z. Jiang, S. Tong, Epidemiological Characteristics of 2143 Pediatric Patients With 2019 Coronavirus Disease in China, "Pediatrics", nr 3 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl