Lek stosowany w leczeniu raka wycofany przez GIF
Osporil to lek wykorzystywany w terapii pacjentów z zaawansowanymi chorobami nowotworowymi, które przerzutują do kości. Celem jego stosowania jest zapobieganie powikłaniom ze strony układu kostnego, które w takich przypadkach mogą wystąpić. Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 5 sierpnia lek ten został wycofany z obrotu na terenie całego kraju.
- Osporil – które partie leku zostały wycofane?
- Osporil wycofany z obrotu – co zostało wykryte? Dlaczego lek jest wycofany?
- Jak działa Osporil? Kiedy się go stosuje?
Osporil – które partie leku zostały wycofane?
4 kwietnia 2024 roku GIF skierował lek Osporil do badań jakościowych. Działał na podstawie artykułu 121 ust. 1 u.p.f. („w razie uzasadnionego podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom, lub wobec podejrzenia, że produkt leczniczy został sfałszowany”).
Procedurę przeprowadzono w Narodowym Instytucie Leków (NIL). Wyniki badań przekazano do GIF-u 30 lipca.
Analizie poddano produkt leczniczy Osporil (Acidum zoledronicum):
- w dawce 4 mg/100 ml,
- w formie roztworu do infuzji,
- opakowanie 1 fiolka – 100 ml,
- numer serii ZD033,
- termin ważności do 03.2026 roku,
- GTIN 05909991228392.
Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję jest Egis Pharmaceuticals PLC z siedzibą w Budapeszcie, Węgry.
Osporil wycofany z obrotu – co zostało wykryte? Dlaczego lek jest wycofany?
Według analiz Osporil nie spełnia przewidzianych dla tego produktu leczniczego wymagań jakościowych w zakresie parametru „wygląd roztworu” (obecność cząstek, które można było dostrzec gołym okiem). Decyzja ma charakter zabezpieczający i służy wstrzymaniu obrotu produktem leczniczym na czas przeprowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego. Ma skutek natychmiastowy.
Jak działa Osporil? Kiedy się go stosuje?
Lek Osporil jest stosowany w terapii pacjentów onkologicznych, u których potwierdzono w przebiegu choroby zaawansowane przerzuty do kości. Kwas zoledronowy, który jest substancją czynną leku, działa przez wiązanie się z tkanką kostną i opóźnianie szybkości przebudowy kości.
Zapobiega on powikłaniom kostnym, takim jak:
- złamania patologiczne,
- złamania kompresyjne kręgów,
- napromienienie kości,
- operacje kości,
- hiperkalcemia wywołana chorobą nowotworową (nowotwory mogą przyspieszać przebudowę tkanki kostnej i w ten sposób powodować zwiększone uwalnianie wapnia z kości).