Jak powstaje nowotwór?
Michał Posmykiewicz

Jak powstaje nowotwór?

Nowotwory to jedna z najgroźniejszych znanych chorób, która jest niestety bardzo powszechna i współcześnie znajduje się w ścisłej czołówce przyczyn śmierci. Warto zadać sobie pytanie: w jaki sposób rozpoczyna się proces powstawania nowotworu i jakie czynniki na niego wpływają?

Nowotwór jest chorobą o podłożu genetycznym, czyli procesem spowodowanym nakładającymi się zaburzeniami struktury DNA. W większości przypadków jest on rozrostem monoklonalnym, tzn. wywodzącym się z jednej komórki. Rozwój nowotworu jest procesem długotrwałym, zazwyczaj wieloletnim. Jednak tak naprawdę okres rozwoju nowotworu może być bardzo różny w przypadku różnych nowotworów - dla niektórych guzów okres ten może wynosić nawet kilkanaście lat, dla innych, bardzo agresywnych, kilka miesięcy.

Jak przebiega proces powstawania nowotworu?

Proces powstawania nowotworu to inaczej kancerogeneza. Jest to proces wieloetapowy. Wyróżnia się kilka etapów kancerogenezy. Pierwszym etapem powstawania nowotworu jest inicjacja. W tym etapie pojawia się pojedyncza mutacja, która zazwyczaj powstaje pod wpływem kancerogenu, czyli czynnika rakotwórczego. Jednak do takiej mutacji może też dojść spontanicznie, czyli bez żadnej uchwytnej przyczyny i działania jakiegokolwiek czynnika.
Kolejnym etapem kancerogenezy jest promocja, która jest wieloetapowym rozwojem klonu komórkowego, zawierającego mutacje nabyte w procesie inicjacji. Główny mechanizm promocji to zaburzona ekspresja genów, prowadząca do zaburzenia procesów regulacyjnych komórki oraz zwiększona proliferacja.
Trzecim, nieodwracalnym już etapem rozwoju nowotworu, jest progresja. Polega ona głównie na pojawieniu się kolejnych zaburzeń molekularnych, głównie zmian w kariotypie. W procesie nakładania się uszkodzeń powstają klony zdolne do naciekania i tworzenia przerzutów. W procesie kancerogenezy, czyli powstania nowotworu, podstawową rolę odgrywa zatem mutacja.

Czym jest mutacja?

Mutacja jest zmianą w materiale genetycznym. Wyróżnia się mutacje genowe (zmiana struktury genu), mutacje chromosomowe (zmiana liczby lub struktury chromosomów) i mutacje genomowe. Można wyróżnić co najmniej trzy duże grupy genów, w których mutacje prowadzą do rozwoju nowotworów.  Są to protoonkogeny, geny supresorowe oraz geny zaangażowane w regulacje apoptozy. Czasami wyodrębnia się również geny mutatorowe. 

Polecane dla Ciebie

Czym są protoonkogeny?

Protoonkogeny są genami, których produkty białkowe (onkoproteiny) pobudzają wzrost komórki. Mutacja protoonkogenu prowadzi do zwiększonej lub trwałej aktywności tego genu, zmutowany protoonkogen jest nazywany onkogenem. Wśród protoonkogenów, które najczęściej spotyka się u człowieka, zwykle wymienia się protoonkogeny RAS, MYC, ERBB1 oraz MDM2

Czym są geny supresorowe (inaczej nazywane antyonkogenami)?

Geny supresorowe działają hamująco na proces proliferacji komórkowej (czyli na dzielenie się komórek) bądź stabilizująco na procesy utrzymujące stabilność genetyczną (aktywność antymutagenną) komórki. Do grupy genów supresorowych zalicza się między innymi gen TP53, RB, BRCA1, APC. 

W jaki sposób działają geny regulujące proces apoptozy?

Apoptoza jest aktywnym procesem eliminacji komórek niepotrzebnych, uszkodzonych czy też zawierających mutacje. Zaburzenia apoptozy także mogą prowadzić do rozwoju nowotworów - nie dochodzi bowiem do eliminacji uszkodzonych i nieprawidłowych komórek, które mogą dalej się namnażać. 
Należy pamiętać o tym, że mutacje, czyli zaburzenia genetyczne, prowadzące lub ułatwiające powstawanie nowotworu mogą się pojawić w trakcie całego życia. Niektóre rodzaje mutacji dziedziczy się od rodziców wraz z informacją genetyczną zawartą w DNA komórek płciowych. Mutacje takie są obecne we wszystkich komórkach ciała i są dziedziczone.
Zdecydowanie częściej spotyka się jednak tzw. mutacje nabyte (somatyczne). Mutacja taka pojawia się w pojedynczej komórce narządu lub tkanki. W sprzyjających warunkach (czyli pod wpływem działania czynników promujących) taka mutacja bywa przekazywana potomnym komórkom, które tworzą masę guza. Tego rodzaju mutacje nie są dziedziczone. Nowotwór zawierający mutacje nabyte bardzo często określa się jako nowotwór sporadyczny. 

Czynniki zewnętrzne, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu

Wśród czynników mutagennych można wyróżnić czynniki chemiczne, fizyczne oraz biologiczne. Ponadto, wykazano także wpływ niektórych leków na proces kancerogenezy.
 • Czynniki chemiczne
Do najczęstszych chemicznych czynników doprowadzających do procesu kancerogenezy zalicza się zatem aromatyczne policykliczne węglowodory (między innymi benzopiren czy benzoantracen) oraz aromatyczne aminy i barwniki azowe. Roślinnym chemicznym czynnikiem kancerogennym jest aflatoksyna B1 produkowana przez grzyba Aspergillus flavus, który rozwija się w źle przechowywanych ziarnach zbóż oraz orzeszkach ziemnych. Także zawarte w małych  ilościach w żywności związki prekursorowe nitrozamin oraz nitrozamidów mogą działać mutagennie - chodzi tu przede wszystkim o azotany i azotyny obecne w jarzynach i służące do konserwowania mięsa, sera i innych produktów, które pod wpływem bakterii ulegają w przewodzie pokarmowym przemianie w nitrozaminy odpowiedzialne głównie za rozwój raka żołądka. Inne kancerogenne czynniki chemiczne to azbest, nikiel, chrom, arsen oraz chlorek winylu.
 • Czynniki fizyczne
Do głównych fizycznych czynników mutagennych zalicza się przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe oraz promieniowanie jonizujące.
 • Czynniki biologiczne
Czynnikami biologicznymi, które także mogą przyczynić się do rozwoju niektórych nowotworów są między innymi: wirus brodawczaka ludzkiego HPV, którego niektóre typy odpowiedzialne są za rozwój raka szyjki macicy, wirus mięsaka Kaposiego, wirus Epsteina - Barr związany z chłoniakiem Burkitta, wirus ludzkiej białaczki T-komórkowej typu 1 (HTLV-1) i typu 72 (HTLV-2) oraz wirus zapalenia wątroby typu B, który ściśle związany jest z nowotworową transformacją hepatocytów.
 • Leki
Jeśli chodzi o leki, które mogą przyczynić się do powstania nowotworów, to wykazano, że hormonalna terapia zastępcza może zwiększać ryzyko rozwoju raka błony śluzowej macicy oraz raka jajnika i piersi. Również hormonalna antykoncepcja może zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi, zmniejsza zaś ryzyko rozwoju raka jajnika

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czarny, smolisty stolec – co może oznaczać? Czy jest powodem do niepokoju?

  Czarny stolec jest zdecydowanie odchyleniem od normy, czyli kału o brązowym lub jasnobrązowym odcieniu. Wśród jego przyczyn są zarówno te mniej groźne – wynik diety czy przyjmowanych leków – jak i te zagrażające życiu, tj. krwawienia z układu pokarmowego. Jeśli czarny stolec nie jest jednorazowym wydarzeniem lub dołączają do niego niepokojące objawy, nie warto tego bagatelizować. Co oznacza ciemna barwa kału?

 • Wymiotowanie krwią – czego jest objawem?

  Krwawe wymioty mogą mieć wiele przyczyn – od niegroźnego podrażnienia błony śluzowej żołądka, aż po zagrażające życiu pękniecie żylaków przełyku. Śladowe krwawienie może pochodzić z jamy ustnej, nosa, gardła, krtani, przełyku czy żołądka. Pojedynczy epizod niewielkiej ilość krwi w wymiotach nie musi budzić niepokoju, natomiast jeśli sytuacja się powtarza lub ilość krwi jest znaczna, konieczna będzie pilna konsultacja specjalistyczna. Czym zatem jest spowodowane wymiotowanie krwią? Czy jest groźne?

 • Parwowiroza psa – przyczyny, objawy, leczenie psiego tyfusu

  Brak apetytu, osowiałość, wymioty i biegunka – to mogą być jedne z pierwszych objawów parwowirozy, czyli choroby zakaźnej, która dotyka psów. Psi tyfus może objawiać się poprzez krwotoczne zapalenie jelit lub zapalenie mięśnia sercowego, a zależy to do wieku czworonoga, gdyż drugi wariant choroby częściej dotyczy szczeniąt. Jak uchronić psa przed parwowirozą? Jak wygląda diagnostyka i leczenie parwowirozy?

 • Choroba Addisona-Biermera

  Choroba Addisona-Biermera inaczej zwana anemią złośliwą to najczęstsza przyczyna niedokrwistości związanej z niedoborem witaminy B12. Co ciekawe dotyczy ona częściej osób starszych, z grupą krwi A oraz niebieskim kolorem oczu. Oprócz objawów ogólnych związanych z niedokrwistością towarzyszą jej również zaburzenia neurologiczne oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego.

 • Liszaj twardzinowy – co to jest, przyczyny, objawy

  Liszaj twardzinowy to schorzenie narządów płciowych, które dotyka przede wszystkim młode kobiety wchodzące w okres dojrzewania, jak również panie, u których rozpoczyna się menopauza. Dowiedz się, z czego wynika ta choroba, na którą zapadają również mężczyźni, oraz w jaki sposób sobie z nią radzić.  

 • Dermatillomania – co to jest? Co zrobić, kiedy chęć skubania skóry jest silniejsza?

  Neurotyczne drapanie skóry czy też patologiczne skubanie skóry – to dwa określenia, które stosowane są zamiennie w przypadku dermatillomanii (PSP, ang. Pathological Skin Picking). PSP jest często porównane do uzależnienia, ponieważ pacjenci z dermatillomanią odczuwają ogromną potrzebę czy wręcz przymus skubania swojego naskórka. Jak radzić sobie w sytuacji, w której nie możemy przestać rozdrapywać skóry?

 • Płukanie żołądka – na czym polega? Kiedy jest wykonywane?

  Płukanie żołądka jest jedną z procedur dekontaminacyjnych. Polega na usunięciu spożytych substancji toksycznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak dokładnie wygląda płukanie żołądka? Czy boli?

 • Sarkopenia wieku podeszłego – czym jest? Czy można jej zapobiec?

  Szybsze męczenie się, niska wytrzymałość na wysiłek, zaburzenia równowagi – to tylko wybrane z następstw sarkopenii, jednostki chorobowej dotyczącej zwłaszcza populacji osób starszych. Niestety, sarkopenia także jest problemem wśród osób otyłych i przewlekle chorych. Jak zatem ją rozpoznać? Czym jest otyłość sarkopeniczna?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij