×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Mikrodermabrazja – efekty, przebieg zabiegu, przeciwwskazania

Współczesna kosmetologia oferuje klientom coraz bardziej komfortowe i spektakularne zabiegi. Zastosowanie nowoczesnej cyfrowej aparatury do mikrodermabrazji jest bezbolesną, alternatywą dla tradycyjnych metod np. manualnego oczyszczania skóry. Zwiększa ona również możliwości transportowania składników aktywnych w głąb skóry.

Co to jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to zabieg dla osób pragnących osiągnąć jak najlepszy efekt w krótkim czasie. Różni się od inwazyjnych peelingów tym, że od razu po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. Jest to bezbolesna i bezkrwawa metoda ścierania kolejnych warstw naskórka aż do uzyskania pożądanego rezultatu.

Mikrodermabrazja (mikropeeling kontrolowany) jest jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania naskórka. Jest ona stosowana z powodzeniem od połowy lat osiemdziesiątych. Na początku była zarezerwowana głównie dla dermatologów, zaś obecnie coraz częściej jest stosowana w instytutach kosmetycznych.

 Zabieg mikrodermabrazji krok po kroku 

W czasie zabiegu mikrodermabrazji zostaje utworzone podciśnienie za pomocą próżni, która uruchamia strumień kryształków wodorotlenku glinu (korundu). Kryształy są nanoszone na skórę (uderzają w powierzchnię skóry) za pomocą specjalnego urządzenia, które jest przesuwane po skórze i w ten sposób delikatnie usuwane są górne warstwy naskórka. Równocześnie kryształy wraz z usuniętym zrogowaciałym naskórkiem są pochłaniane i zbierane w oddzielnym pojemniku.

Mówimy tu o kontrolowanej mikrodermabrazji, ponieważ zarówno zrogowacenie naskórka, które należy usunąć jak i intensywność zabiegu (głębokość peelingu) są oceniane i dobierane indywidualnie przez kosmetyczkę. Ta cecha sprawia, że jest to technika bardzo bezpieczna, która góruje nad innymi metodami peelingu. Dzięki umiarkowanemu usuwaniu górnych warstw naskórka w jego warstwie podstawnej dochodzi do zintensyfikowanego tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Wędrują one do góry i zastępują komórki uszkodzone. Mikrodermabrazja jest bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych, ponieważ złuszczanie następuje stopniowo, warstwa po warstwie i zawsze odbywa się w obrębie wierzchnich warstw naskórka. W odróżnieniu od peelingów chemicznych, nie ma tu niebezpieczeństwa zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczenia lub powstania blizn.

Dla kogo jest przeznaczona mikrodermabrazja?

Kontrolowana mikrodermabrazja jest nowoczesną techniką, która za pomocą łagodnego peelingu pomaga uporać się ze specyficznymi problemami skórnymi. Mówimy tu o kontrolowanej mikrodermabrazji, ponieważ intensywność zabiegu (głębokość złuszczania) jest dobierana indywidualnie dla pacjenta.

Efektem mikrodermabrazji jest regeneracja i odmłodzenie skóry. Zalecana jest do każdego rodzaju skóry, niezależnie od wieku i stopnia uszkodzenia naskórka. Pomimo, że już jednorazowy zabieg mikrodermabrazji pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty, aby trwale poprawić kondycję naskórka należy poddać się serii zabiegów. Głębokość, ilość i częstotliwość zabiegów uwarunkowana jest stanem skóry. Kuracja obejmuje od 6 do 10 zabiegów mikrodermabrazji przeprowadzanych w odstępie 1 do 4 tygodni. Zabieg mikrodermabrazji nie wymaga ograniczenia aktywności życiowej, jedynie bardziej wrażliwa skóra może reagować lekkim zaczerwienieniem, które ustępuje po kilku godzinach. Systematyczne stosowane zabiegi nadają skórze młodzieńczy wygląd i czynią ją bardziej promienną. Z każdą sesją efekty potęgują się, skóra staje się coraz bardziej gładka, elastyczna, świetlista, nabiera zdrowego kolorytu. 

Zalety i efekty mikrodermabrazji

    * bezpieczna kontrolowana głębokość ścierania
    * pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny
    * nie ma ograniczeń wiekowych
    * zabieg mikrodermabrazji jest bezbolesny
    * możliwość częstego powtarzania
    * alternatywa dla osób nietolerujących peelingu chemicznego
    * efektem mikrodermabrazji jest również likwidacja drobnych zmarszczek, uszkodzeń, zanieczyszczeń
    * odnowa komórkowa
    * generalna regeneracja skóry
    * eliminacja nadmiernego rogowacenia, suchości i uszkodzeń posłonecznych
    * przyspieszenie krążenia krwi i limfy
    * zwiększenie absorbcji kosmetyków i nawilżenie skóry
    * wzmocnienie zdolności obronnych skóry

Mikrodermabrazja - wskazania 

    * trądzik pospolity (grudkowy, zaskórnikowy) 
    * blizny potrądzikowe
    * łojotok
    * rozszerzone pory
    * zaskórniki, prosaki
    * blizny
    * przebarwienia i odbarwienia
    * uszkodzenia posłoneczne
    * szorstki, zrogowaciały naskórek
    * rozstępy
    * cellulit
    * wiotkość skóry
    * rogowacenie okołomieszkowe

 Mikrodermabrazja – przeciwwskazania 

    * grzybica
    * łuszczyca
    * neurodermitis
    * znamiona
    * włókniaki

Rodzaje zabiegów mikrodermabrazji

•    Mikrodermabrazja Hydro - zabieg idealny dla suchej, szorstkiej skóry połączony z wtłaczaniem substancji aktywnych zawartych w ampułkach przy pomocy ultradźwięków. Efektem mikrodermabrazji hydro jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, przywrócenie skórze odpowiedniego stopnia nawilżenia i zniwelowanie zmarszczek spowodowanych przesuszeniem. Ten zabieg zapobiega również degradacji włókien kolagenu i elastyny, skutecznie odświeża, zmiękcza i wygładza naskórek.
•    Mikrodermabrazja Perfect Skin - doskonała dla tłustej i mieszanej skóry z problemem trądzikowym i rozszerzonymi porami. Zabieg połączony jest z wtłaczaniem odpowiednich substancji aktywnych zawartych w ampułkach przy pomocy ultradźwięków. Efektem tej mikrodermabrazji jest usunięcie martwych komórek naskórka, likwidacja zanieczyszczeń, zmniejszenie rozszerzonych porów, regulacja wydzielania sebum i hamowanie rozwoju bakterii. Zabieg mikrodermabrazji Perfect Skin skutecznie przywraca skórze czysty, świeży wygląd, poprawia jej obraz, matuje.
•    Mikrodermabrazja Regenaration - szybki sposób na poprawę wyglądu skóry zniszczonej z objawami starzenia i przebarwieniami. Usuwa martwe komórki z powierzchni skóry, intensywnie odżywia i regeneruje, skutecznie spłyca zmarszczki. Dostarcza skórze energii, wspomaga skórną przemianę materii, zapobiega przedwczesnemu zrogowaceniu naskórka oraz czyni skórę bardziej jędrną i gładką. Połączona z wtłaczaniem odpowiednich substancji aktywnych zawartych w ampułkach przy pomocy ultradźwięków
•    Mikrodermabrazja Shine - zalecana przy szarej, ziemistej cerze zniszczonej promieniowaniem UV i skórze z przebarwieniami. Efektem tej mikrodermabrazji jest usunięcie martwych komórek naskórka, wygładzenie jego struktury, zmiękczenie i uelastycznienie skóry. Mikrodermabrazja Shine rozjaśnia także przebarwienia, hamuje syntezę melaniny oraz chroni przed przedwczesnym starzeniem się uwarunkowanym wpływem światła. Zabieg połączony jest z wtłaczaniem odpowiednich substancji aktywnych zawartych w ampułkach przy pomocy ultradźwięków
•    Mikrodermabrazja Face Lift - zabieg okazjonalny stosowany w celu odświeżenia kolorytu, wygładzenia i napięcia skóry. Po zabiegu skóra wygląda promieniująco, jest jaśniejsza, gładsza i miększa w dotyku. Koloryt jest znacznie wyrównany. Zmiejsza się ilość widocznych zaskórników i wielkość porów. Zabieg połączony jest z wtłaczaniem odpowiednich substancji aktywnych zawartych w ampułkach przy pomocy ultradźwięków.

Substancje wspomagające mikrodermabrazję

Substancje najczęściej wchodzące w skład ampułek  używanych w podczas zabiegu mikrodermabrazji.
•    Ekstrakt z kory pinii jest jednym z najefektywniejszych znanych antyoksydantów. Zwalcza wolne rodniki i chroni naczynia włosowate skóry przed degeneracją, jest więc wyjątkowo cenną substancją w walce ze starzeniem skóry.
•    Czynniki stymulujące wzrost komórek skóry – cytokiny, czyli substancje stymulujące tempo odnowy komórek i zwiększające liczbę żywych, aktywnych komórek naskórka.
•    Witamina C stymuluje wytwarzanie kolagenu. Jest niezbędna dla przebiegu wielu funkcji zachodzących w komórkach skóry, a także ich ochrony przed skutkami promieniowania słonecznego. Dodawana do mikrodermabrazji jako czynnik wybielający skórę z przebarwieniami.
•    Enzymy odgrywają ważną rolę w przygotowaniu do mikrodermabrazji, ponieważ rozluźniają strukturę komórek warstwy rogowej naskórka, umożliwiając przenikanie czynnych substancji wykorzystywanych w trakcie zabiegów do głębszych warstw skóry. Enzymy są też niezbędne do przebiegu wielu procesów biochemicznych w skórze, warunkując aktywne oddziaływanie wielu substancji dostarczanych w preparatach takich jak witamina C lub tlen.
•    Kwasy owocowe są sprawdzonymi efektywnie działającymi związkami do stosowania w okresowych kuracjach regeneracyjnych oraz poprawie naturalnych zdolności zatrzymywania wilgoci przez skórę.
•    Kwas hialuronowy jest najbardziej efektywną substancją nawilżającą. Ma zdolność wiązania ponad 30-krotnej ilości wody w stosunku do własnej wagi.

Literatura źródłowa u autora.


Podziel się: