Rzucenie paleni obniża ryzyko zawału serca
Ewelina Sochacka

Rzucenie palenia obniża ryzyko zawału serca o połowę?

Według najnowszego badania, którego wyniki przedstawiono na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, którzy rzucili palenie w dowolnym momencie po postawieniu diagnozy, ryzyko zawału serca zmniejsza się o niemal 50%.

  1. Ryzyko zawału u osób z chorobą wieńcową a palenie papierosów
  2. Jakie czynniki zwiększają ryzyko zawału serca?

Ryzyko zawału u osób z chorobą wieńcową a palenie papierosów

Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka zawału serca. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym (takie jak nikotyna i tlenek węgla) powodują uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych, czyli warstwy wyściełającej ich wnętrze. To prowadzi do powstawania stanu zapalnego i sprzyja tworzeniu się blaszki miażdżycowej.

Według nowego badania rzucenie palenia może znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca u osób, u których zdiagnozowano chorobę wieńcową (samo ograniczenie palenia nie wydaje się mieć większego wpływu na obniżenie tego ryzyka).

Co więcej, osoby, które nigdy nie paliły, nadal mają niższe ogólne ryzyko poważnego incydentu sercowo-naczyniowego niż osoby, które rzuciły palenie, nawet jeśli zaprzestały palenia tytoniu wiele lat temu. Wyniki te zostały przedstawione 29 sierpnia w Londynie na ESC 2024 – corocznym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Popularny składnik tabletek na rzucenie palenia – cytyzyna. Czy jej stosowanie ma skutki uboczne? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Szczegóły badania

W ramach prospektywnego obserwacyjnego badania podłużnego pacjentów ze stabilną chorobą niedokrwienną serca oceniono wpływ palenia tytoniu na ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Obejmowało ono 32 378 pacjentów, a okres obserwacji wynosił 5 lat.

W momencie włączenia do badania:

  • 13 366 pacjentów nigdy nie paliło,
  • 14 973 paliło w przeszłości, 
  • 4039 paliło obecnie.

U badanych, którzy rzucili palenie po rozpoznaniu choroby wieńcowej, znacząco poprawiły się wyniki niezależnie od momentu rzucenia palenia, przy czym możliwość wystąpienia poważnego niepożądanego zdarzenia sercowo-naczyniowego (MACE, ang. Major Adverse Cardiovascular Events) zmniejszyła się o 44%.

Co istotne, ryzyko wystąpienia MACE po rozpoznaniu choroby wieńcowej wzrastało o 8% z każdym dodatkowym rokiem aktywnego palenia.

Warto też podkreślić, że osoby, które zaprzestały palenia, nigdy nie osiągnęły tak niskiego ryzyka wystąpienia zawału jak osoby, które nigdy nie korzystały z tej używki.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zawału serca?

Jednym z najistotniejszych modyfikowalnych czynników ryzyka zawału jest palenie papierosów. Do innych czynników zalicza się także:

  • Nadciśnienie tętnicze – podwyższone ciśnienie może prowadzić do nadmiernego obciążenia serca, w szczególności lewej komory. Dodatkowo powoduje stopniowe uszkadzanie ścian tętnic, co sprzyja odkładaniu się blaszki miażdżycowej.
  • Hipercholesterolemia – zbyt wysoki poziom cholesterolu gromadzącego się w ścianach tętnic może prowadzić do ich zwężenia i może zmniejszyć przepływ krwi do serca.
  • Cukrzyca – diabetycy są 2–4-krotnie bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej. Wysokie stężenie glukozy we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne i usztywniać mięsień sercowy. Ponadto cukrzyca typu 2 często związana jest z nadwagą, nadciśnieniem i dyslipidemią, co znacząco zwiększa ryzyko zawału.
  • Otyłość – nadmierna masa ciała, zwłaszcza otyłość brzuszna, jest związana z większym ryzykiem zawału. Znacząco podnosi bowiem ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i zaburzeń lipidowych.

 

LEKI NA NADCIŚNIENIE

LEKI PRZECIWZAKRZEPOWE

PREPARATY NA CHOLESTEROL

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tempo metabolizmu między 20. a 60. rokiem życia nie zwalnia

    Według naukowców ze Szkocji tempo metabolizmu człowieka nie ulga większym zmianom w dorosłym życiu. Dopiero u osób starszych dochodzi do znacznego spowolnienia procesów przemiany materii. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie naukowym „Science”.

  • Październik miesiącem walki z rakiem

    Październik jest szczególnym miesiącem w kalendarzu dla osób dotkniętych chorobą nowotworową i ich rodzin. 4 października obchodzimy Dzień Onkologii, a 15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Statystki zachorowań i zgonów z powodu nowotworów w Polsce są zatrważające, dlatego trzeba uświadomić sobie, jak ważna jest profilaktyka nowotworów i jak najwcześniej ograniczyć czynniki ryzyka.

  • Bierne palenie

    Każdy wie, że palenie papierosów to straszny nałóg. Potrafi tak bardzo uzależnić człowieka, że nie jest on w stanie normalnie funkcjonować bez wypalenia chociażby jednego papierosa. Palacze często zapominają nawet o tym, jak bardzo palenie jest groźne dla ich zdrowia i życia, bowiem liczy się dla nich tylko "wypalenie dymka". A dym papierosowy jest naprawdę bardzo niebezpieczny. Substancje zawarte w dymie papierosowym są groźne zarówno dla palaczy, jak również niestety dla osób znajdujących sie w ich otoczeniu. Dlatego też rodziny, znajomi oraz współpracownicy palaczy stają się wbrew swojej woli tzw. biernymi palaczami.

  • Zmiany w wystawianiu recept. Których leków nie zamówimy przez telefon lub Internet?

    Wystawianie recept na niektóre leki nie będzie możliwe poprzez odbycie teleporady z lekarzem. Zmiany wchodzą w życie 7 listopada 2024 roku i dotyczą zmienionej – niż pierwotnie zakładano – listy substancji.

  • Polio w warszawskich ściekach. Jak groźny jest zmutowany wirus?

    Przez 22 lata Europa była wolna od zakażeń, które wywołuje dziki wirus poliomyelitis. Przypadki polio wciąż jednak występują na terenie Afryki i Azji, dlatego w Polsce ciągle prowadzone są m.in. analizy ścieków komunalnych pod kątem stwierdzenia lub wykluczenia w nich obecności wirusa polio. Ostatni przypadek choroby Heinego-Medina zdiagnozowano w Polsce w 1984 roku. Niestety, kilka dni temu w ściekach odkryto zmutowanego wirusa polio. Co to oznacza?

  • Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie

    Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

  • Nowe wytyczne dotyczące profilaktyki RSV wśród noworodków i niemowląt

    Naukowcy specjalizujący się w opiece nad najmłodszymi dziećmi przedstawili wspólne stanowisko dotyczące profilaktyki wirusa RSV. Podkreślili konieczność ochrony dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Działania te mają zapobiegać zakażeniom i ich powikłaniom.

  • Odpowiednia liczba kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji

    Wykonywanie 7,5 tysiąca kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji aż o 43% – wynika z analizy kilkudziesięciu badań naukowych, w których wzięło udział prawie 100 tysięcy pacjentów. Według badaczy aktywność fizyczna nie tylko pomaga w zapobieganiu depresji, ale także wspiera pacjenta w procesie terapeutycznym, redukując objawy choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.