Październik miesiącem walki z rakiem
Ernest Niewiadomski

Październik miesiącem walki z rakiem

Październik jest szczególnym miesiącem w kalendarzu dla osób dotkniętych chorobą nowotworową i ich rodzin. 4 października obchodzimy Dzień Onkologii, a 15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Statystki zachorowań i zgonów z powodu nowotworów w Polsce są zatrważające, dlatego trzeba uświadomić sobie, jak ważna jest profilaktyka nowotworów i jak najwcześniej ograniczyć czynniki ryzyka.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzięki odpowiedniej profilaktyce jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe o ok 40%. Panuje powszechne przekonanie, że większość nowotworów rozwija się w wyniku dziedzicznych predyspozycji, tymczasem geny stanowią przyczynę jedynie 5% przypadków. Zdecydowana większość zachorowań wynika z niehigienicznego stylu życia, złego odżywiania, nałogów i braku aktywności fizycznej, czyli czynników, na które mamy realny wpływ.

Choroba nowotworowa rozwija się w wyniku wieloletniego kumulowania drobnych zmian w strukturze DNA, wywoływanych różnymi czynnikami zewnętrznymi. Czynniki te potęgują się wzajemnie prowadząc do co raz poważniejszych uszkodzeń, w efekcie czego po pewnym czasie komórki zaczynają dzielić się i rosnąć w sposób niekontrolowany. Ryzyko zachorowania na nowotwór przez nałogowego palacza nadużywającego alkoholu i cierpiącego na otyłość jest wielokrotnie większe, niż przez osobę szczupłą bez nałogów. Oczywiście nie można jednoznacznie stwierdzić, że każda osoba paląca paczkę papierosów dziennie na pewno zachoruje, ponieważ każdy z nas zapewne zna kogoś, kto dożył sędziwego wieku z papierosem w ręku. Niemniej – statystycznie co piąty przypadek raka spowodowany jest czynnym lub biernym paleniem papierosów, a blisko 35% wszystkich zgonów z powodu nowotworów zawdzięczamy paleniu.

Oto kilka najważniejszych czynników ryzyka, na które mamy realny wpływ, i których ograniczenie może uratować życie nam i naszym bliskim. 

Dym papierosowy

Celowo napisałem „dym papierosowy”, a nie „palenie papierosów”. Rak płuc występuje zarówno u czynnych, jak i biernych palaczy, a dym papierosowy wywiera destrukcyjny wpływ na wszystkie narządy naszego organizmu, prowadząc do 14 różnych nowotworów. Palenie papierosów to także zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego (POChP, astma oskrzelowa) oraz układu krążenia (zawał serca, udar mózgu, choroba wieńcowa).

Rada: nie pal! 

Alkohol

Alkohol i papierosy często idą w parze, a to potęguje ich szkodliwe działanie. Nadużywanie alkoholu może być przyczyną nowotworów głowy, wątroby, jamy ustnej, krtani, przełyku, a nawet piersi u kobiet. Najprawdopodobniej za działanie rakotwórcze odpowiada związek chemiczny będący produktem metabolizmu alkoholu – ten sam, który odpowiada za tzw. kaca, czyli aldehyd octowy.

Rada: ogranicz spożycie alkoholu. 

Dieta

Zdrowa dieta powinna być oparta na pełnowartościowych produktach węglowodanowych, rybach, białym mięsie (rzadziej czerwonym chudym mięso), owocach i warzywach. Ze szczególnym uwzględnieniem tych ostatnich, będących naturalnym źródłem antyoksydantów wymiatających wolne rodniki. Czym są wolne rodniki? To nadreaktywne cząstki uszkadzające wszystko, co napotkają na swojej drodze, w tym DNA. Należy ograniczyć do minimum żywność wysoko przetworzoną, dania typu fast food, dania gotowe z torebki, a także sól, cukry proste i tłuszcze zwierzęce. Odpowiednio zbilansowana zdrowa dieta to mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej, przełyku, żołądka i jelita grubego.

Rada: Jedz zdrowo. Uwzględnij w diecie jak najwięcej świeżych warzyw i owoców.

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia i brak intensywnej aktywności fizycznej jest przyczyną chorób układu krążenia, problemów z nadwagą i otyłością oraz zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego, a także piersi i trzonu macicy.

Rada: Ruszaj się intensywnie przez przynajmniej 30 minut dziennie, może to być gimnastyka, basen, a nawet zwykły spacer.

Opalanie

Intensywne opalanie i częste poparzenia słoneczne zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, w tym czerniaka. Szczególnie narażone na ryzyko zachorowania na czerniaka skóry są osoby z jasną karnacją, które przez większą część roku nie korzystają ze słońca, a podczas dwutygodniowego urlopu próbują ten czas nadrobić, by wrócić z piękną opalenizną. Zwykle kończy się to poparzeniem słonecznym, którego przyczyną jest fakt, iż nieprzyzwyczajona skóra nie jest odpowiednio przygotowana na tak wysoką jednorazową dawkę promieniowania UV. Często chcąc uzyskać piękną opaleniznę zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu skóry kosmetykami z filtrem UV.

Rada: Korzystaj z kąpieli słonecznych rozsądnie i zawsze zabezpieczaj skórę kosmetykami z odpowiednim filtrem UV.

Pamiętaj o samokontroli i wykonywaniu podstawowych badań kontrolnych, takich jak morfologia, PSA, cytologia, mammografia, kolonoskopia i innych wg wskazań związanych z wiekiem i przynależnością do grup podwyższonego ryzyka zachorowaniem na nowotwór.

Ograniczenie lub całkowita eliminacja tych czynników zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych, a co za tym idzie – poprawia jakość i długość życia. Łatwiej jest zapobiegać nowotworom, niż je leczyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zacznij zdrowo Nowy Rok! O czym musisz pamiętać przed sylwestrem?

  Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Każdy z nas tradycyjnie rozpocznie go z silnymi postanowieniami. Dla jednych będzie to rzucenie palenia, dla innych być może poprawa sylwetki, zdrowy tryb życia i odżywiania. W obu przypadkach warto zacząć od oczyszczenia organizmu z toksyn, które przez ostatni rok, a najprawdopodobniej przez wiele ostatnich lat, gromadziły się w naszym organizmie.

 • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

  Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli i by być w dobrej formie następnego dnia? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

 • Pomysły na wyjątkowy prezent na Walentynki

  Walentynki, czyli Święto Zakochanych w Polsce obchodzimy od lat 90-tych XX wieku, dla niektórych to tylko komercja, jednak dla większości to dzień, w którym każdy zakochany chce podarować bliskiej swojemu sercu osobie wyjątkowy prezent. A czy Ty masz już prezent dla swojej drugiej połówki?

 • Przygotuj się na długi weekend. Majówka bez komarów

  Za oknami piękna słoneczna pogoda, wiosna rozkwita zielenią, przyroda budzi się do życia. Pomimo wielu obostrzeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa, możemy cieszyć się spędzaniem czasu na łonie natury. Pod warunkiem, że będziemy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: o zasłanianiu ust i nosa przebywając w parkach i na skwerach, w lasach nie ma takiej konieczności. Co zrobić, aby komary nie odebrały nam radości czerpanej z czasu spędzonego na świeżym powietrzu, którego w ostatnim czasie było tak niewiele?

 • Wakacyjna apteczka. Co musi się w niej znaleźć?

  Planując wakacyjny wyjazd, uwzględnijmy możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych okoliczności, w tym sytuacje wymagające pomocy medycznej — od drobnych skaleczeń i zadrapań po konieczność podania leków. Ważne jest to, abyśmy zadbali o dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie jeśli w podróży uczestniczą dzieci.

 • Oczyszczanie cery trądzikowej

  Cera trądzikowa to zmartwienie nie tylko nastolatków — problem ten może dotyczyć również osób po 30., a nawet 40. roku życia. Charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum oraz skłonnością do wykwitów i zmian ropnych, czyli tzw. pryszczy. Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej właściwe oczyszczanie.

 • Jakie choroby wywołuje nadmierny stres?

  Stres jest reakcją obronną organizmu na bodźce fizyczne, psychiczne oraz fizjologiczne, z jakimi mamy do czynienia każdego dnia, przez całe swoje życie. W stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia może działać mobilizująco, jednak zdecydowanie częściej znajdujemy się w sytuacji stresu przewlekłego, działającego destrukcyjnie na nasze ciało i psychikę. Kumulowany przez lata powoduje, że choruje zarówno ciało, jak i umysł, a skutki jego działania mogą ujawnić się w najmniej spodziewanym momencie.

 • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i skutki

  Wybierając się na egzotyczne wakacje warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF),  choroba powodowana przez wirusa Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij