Rak jedną z głównych przyczyn śmierci
Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest w tym roku po raz 17, a od 2005 roku odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem. Jak wskazują prognozy Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu najbliższych 15-20 lat liczba zachorowań na nowotwory może się podwoić. 2014 przyniósł po raz pierwszy 14 milionów diagnoz, podczas gdy w 2010 roku stwierdzono 10 milionów przypadków raka. Według publikacji World Cancer Report, w 2025 roku liczba nowotworów ma wynosić 19,3 milionów rocznie, w 2030 – 22 miliony, w 2035 natomiast aż 24 miliony. Diagnozy nowotworowe zwiększają się także w Polsce. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów, w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba przypadków wzrosła dwukrotnie, a obecna ich liczba przekracza 160 tysięcy diagnoz rocznie. Doktor Joanna Didkowska z Warszawskiego Centrum Onkologii szacuje, że już w 2025 roku nowotwory zostaną stwierdzone u około 180 tysięcy Polaków. Statystyki wskazują także, że to właśnie nowotwory mogą stać się najczęstszym powodem umieralności w naszym kraju.
Istotna jest profilaktyka
Najbardziej zabójcze nowotwory dla kobiet to kolejno rak płuc, piersi, jajnika i macicy. Wśród panów przeważa natomiast nowotwór prostaty oraz płuc. Trend wzrostowy w zakresie statystyk nowotworowych wskazują także dane Głównego Urzędu Statystycznego. Z początkiem lat 90. z powodu raka umierało około 20 proc. osób spośród wszystkich zgonów, a w 2015 roku było to już 26 proc. Na choroby nowotworowe częściej umierają mężczyźni niż kobiety. Lekarze wskazują, że codzienne nawyki mogą uchronić przed chorobą nowotworową. Zaniedbywana przez wielu regularna aktywność fizyczna pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka okrężnicy, piersi, trzonu macicy i prostaty o około połowę. Równie istotna jest dieta. Jedzenie wysoko przetworzonej żywności oraz spożywanie powyżej 40 gramów czystego alkoholu przez kobiety i ponad 60 gramów przez mężczyzn dziennie są wskazywane jako przyczyny około 40 proc. nowotworów złośliwych. Specjaliści wskazują również, że plan dnia i dieta mają wpływ w około 50 proc. na to, czy i jak rozwijają się nowotwory. Ważne są także regularne badania profilaktyczne. Podejście do nich wymaga zmiany zwłaszcza u mężczyzn, którzy według raportu „Miej serce do zdrowia” przygotowanego przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Nationale-Nederlanden w dużo mniejszym stopniu niż kobiety wierzą w profilaktykę. W skuteczność regularnych badań wierzy co czwarty mężczyzna, natomiast świadomość wśród kobiet to około 80%.
Równy dostęp do opieki onkologicznej
Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem jest równy dostęp pacjentów do kompleksowej opieki onkologicznej zgodnej z europejskim standardem. Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder wskazuje, że by osiągnąć ten cel, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich nakładów finansowych. Dodaje też, że na ten moment co drugi pacjent w Polsce zmagający się z nowotworem ma zapewnioną opiekę na poziomie ośrodków onkologicznych w Europie Zachodniej.
Źródła: Rynek Zdrowia, Abczdrowie, Natemat