Rak jedną z głównych przyczyn śmierci
Katarzyna Szulik

Rak jedną z głównych przyczyn śmierci

Przypadający 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest okazją do zmierzenia się z ponurymi faktami. Nowotwory stają się jedną z głównych przyczyn umieralności wśród Polaków. Jest także jednym ze schorzeń, które budzi największy lek w społeczeństwie. Lekarze przypominają, że wielu nowotworów można uniknąć, stosując odpowiednie działania profilaktyczne.

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest w tym roku po raz 17, a od 2005 roku odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem. Jak wskazują prognozy Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu najbliższych 15-20 lat liczba zachorowań na nowotwory może się podwoić. 2014 przyniósł po raz pierwszy 14 milionów diagnoz, podczas gdy w 2010 roku stwierdzono 10 milionów przypadków raka. Według publikacji World Cancer Report, w 2025 roku liczba nowotworów ma wynosić 19,3 milionów rocznie, w 2030 – 22 miliony, w 2035 natomiast aż 24 miliony. Diagnozy nowotworowe zwiększają się także w Polsce. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów, w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba przypadków wzrosła dwukrotnie, a obecna ich liczba przekracza 160 tysięcy diagnoz rocznie. Doktor Joanna Didkowska z Warszawskiego Centrum Onkologii szacuje, że już w 2025 roku nowotwory zostaną stwierdzone u około 180 tysięcy Polaków. Statystyki wskazują także, że to właśnie nowotwory mogą stać się najczęstszym powodem umieralności w naszym kraju. 

Istotna jest profilaktyka 

Najbardziej zabójcze nowotwory dla kobiet to kolejno rak płuc, piersi, jajnika i macicy. Wśród panów przeważa natomiast nowotwór prostaty oraz płuc. Trend wzrostowy w zakresie statystyk nowotworowych wskazują także dane Głównego Urzędu Statystycznego. Z początkiem lat 90. z powodu raka umierało około 20 proc. osób spośród wszystkich zgonów, a w 2015 roku było to już 26 proc. Na choroby nowotworowe częściej umierają mężczyźni niż kobiety. Lekarze wskazują, że codzienne nawyki mogą uchronić przed chorobą nowotworową. Zaniedbywana przez wielu regularna aktywność fizyczna pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka okrężnicy, piersi, trzonu macicy i prostaty o około połowę. Równie istotna jest dieta. Jedzenie wysoko przetworzonej żywności oraz spożywanie powyżej 40 gramów czystego alkoholu przez kobiety i ponad 60 gramów przez mężczyzn dziennie są wskazywane jako przyczyny około 40 proc. nowotworów złośliwych. Specjaliści wskazują również, że plan dnia i dieta mają wpływ w około 50 proc. na to, czy i jak rozwijają się nowotwory. Ważne są także regularne badania profilaktyczne. Podejście do nich wymaga zmiany zwłaszcza u mężczyzn, którzy według raportu „Miej serce do zdrowia” przygotowanego przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Nationale-Nederlanden w dużo mniejszym stopniu niż kobiety wierzą w profilaktykę. W skuteczność regularnych badań wierzy co czwarty mężczyzna, natomiast świadomość wśród kobiet to około 80%. 

Równy dostęp do opieki onkologicznej

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem jest równy dostęp pacjentów do kompleksowej opieki onkologicznej zgodnej z europejskim standardem. Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder wskazuje, że by osiągnąć ten cel, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich nakładów finansowych. Dodaje też, że na ten moment co drugi pacjent w Polsce zmagający się z nowotworem ma zapewnioną opiekę na poziomie ośrodków onkologicznych w Europie Zachodniej. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Abczdrowie, Natemat
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl