Rak jedną z głównych przyczyn śmierci
Katarzyna Szulik

Rak jedną z głównych przyczyn śmierci

Przypadający 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest okazją do zmierzenia się z ponurymi faktami. Nowotwory stają się jedną z głównych przyczyn umieralności wśród Polaków. Jest także jednym ze schorzeń, które budzi największy lek w społeczeństwie. Lekarze przypominają, że wielu nowotworów można uniknąć, stosując odpowiednie działania profilaktyczne.

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest w tym roku po raz 17, a od 2005 roku odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem. Jak wskazują prognozy Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu najbliższych 15-20 lat liczba zachorowań na nowotwory może się podwoić. 2014 przyniósł po raz pierwszy 14 milionów diagnoz, podczas gdy w 2010 roku stwierdzono 10 milionów przypadków raka. Według publikacji World Cancer Report, w 2025 roku liczba nowotworów ma wynosić 19,3 milionów rocznie, w 2030 – 22 miliony, w 2035 natomiast aż 24 miliony. Diagnozy nowotworowe zwiększają się także w Polsce. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów, w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba przypadków wzrosła dwukrotnie, a obecna ich liczba przekracza 160 tysięcy diagnoz rocznie. Doktor Joanna Didkowska z Warszawskiego Centrum Onkologii szacuje, że już w 2025 roku nowotwory zostaną stwierdzone u około 180 tysięcy Polaków. Statystyki wskazują także, że to właśnie nowotwory mogą stać się najczęstszym powodem umieralności w naszym kraju. 

Istotna jest profilaktyka 

Najbardziej zabójcze nowotwory dla kobiet to kolejno rak płuc, piersi, jajnika i macicy. Wśród panów przeważa natomiast nowotwór prostaty oraz płuc. Trend wzrostowy w zakresie statystyk nowotworowych wskazują także dane Głównego Urzędu Statystycznego. Z początkiem lat 90. z powodu raka umierało około 20 proc. osób spośród wszystkich zgonów, a w 2015 roku było to już 26 proc. Na choroby nowotworowe częściej umierają mężczyźni niż kobiety. Lekarze wskazują, że codzienne nawyki mogą uchronić przed chorobą nowotworową. Zaniedbywana przez wielu regularna aktywność fizyczna pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka okrężnicy, piersi, trzonu macicy i prostaty o około połowę. Równie istotna jest dieta. Jedzenie wysoko przetworzonej żywności oraz spożywanie powyżej 40 gramów czystego alkoholu przez kobiety i ponad 60 gramów przez mężczyzn dziennie są wskazywane jako przyczyny około 40 proc. nowotworów złośliwych. Specjaliści wskazują również, że plan dnia i dieta mają wpływ w około 50 proc. na to, czy i jak rozwijają się nowotwory. Ważne są także regularne badania profilaktyczne. Podejście do nich wymaga zmiany zwłaszcza u mężczyzn, którzy według raportu „Miej serce do zdrowia” przygotowanego przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Nationale-Nederlanden w dużo mniejszym stopniu niż kobiety wierzą w profilaktykę. W skuteczność regularnych badań wierzy co czwarty mężczyzna, natomiast świadomość wśród kobiet to około 80%. 

Równy dostęp do opieki onkologicznej

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem jest równy dostęp pacjentów do kompleksowej opieki onkologicznej zgodnej z europejskim standardem. Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder wskazuje, że by osiągnąć ten cel, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich nakładów finansowych. Dodaje też, że na ten moment co drugi pacjent w Polsce zmagający się z nowotworem ma zapewnioną opiekę na poziomie ośrodków onkologicznych w Europie Zachodniej. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Abczdrowie, Natemat
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij