zabieg kwasami PHA
Joanna Orzeł

Polihydroksykwasy (PHA) i ich działanie na skórę – co warto o nich wiedzieć?

Czym kwasy PHA różnią się od dobrze znanych AHA i BHA? Dlaczego są tak popularne? Czy można je stosować na własną rękę? Dowiedzmy się więcej o polihydroksykwasach.

Mówi się, że wprowadzenie hydroksykwasów do praktyki dermatologicznej zrewolucjonizowało kanony dbania o skórę. Jako pierwsze stosowano kwasy zawierające jedną grupę hydroksylową w cząsteczce, do których zalicza się kwasy AHA i BHA (alfa- lub betahydroksylowe). Stosunkowo nowe i równocześnie niezwykle popularne w kosmetyce i dermatologii stają się kwasy PHA – polihydorksykwasy. Często nazywa się je kwasami nowej generacji. Dlaczego?

Kwasy PHA – charakterystyka i rodzaje

Polihydroksykwasy (kwasy polihydroksylowe, z ang. Poly-Hydroxy Acid PHA) w swej cząsteczce zawierają grupę kwasowa (karboksylową) oraz minimum dwie grupy hydroksylowe. Taka budowa sprawa, że posiadają właściwości zbliżone do kwasów AHA i BHA, ale równocześnie, ze względu na stosunkowo duże rozmiary cząsteczek, słabiej penetrują skórę, przez co wywołują stosunkowo mniej podrażnień.  

Do najpopularniejszych przedstawicieli kwasów PHA zaliczamy: glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobinowy. Co ciekawe: witamina C (kwas askorbinowy) ze względu na swoja budowę może być zaklasyfikowana jako kwas PHA. 

Zastosowanie kwasów PHA – gdzie można je znaleźć?

Kwasy PHA są głównie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy je w wielu preparatach przeznaczonych zarówno do pielęgnacji skóry twarzy (m.in. produkty służące oczyszczaniu – żele micelarne, pianki;  produkty tonizujące; preparaty odżywcze i nawilżające – sera, ampułki, maski, kremy na twarz i pod oczy), jak i całego ciała (np. żele pod prysznic czy żele do higieny intymnej, balsamy). 

Jakie zastosowanie mają kwasy PHA w branży kosmetycznej?

Kwasy zwierające wiele grup hydroksylowych są stosowane w branży kosmetycznej jako czynniki delikatnie złuszczające i pozytywnie wpływające na kondycję skóry. Ich regularne stosowanie przyczynia się bowiem do:

  • ujednolicenia jej kolorytu (wyrównują przebarwienia powstałe na skutek działania promieniowania UV),
  • zwiększenia jędrności (wpływają pozytywnie na odbudowę komórkową),
  • oraz wygładzenia (mają zdolność do redukcji niewielkich zmarszczek). 

Powiązane produkty

Właściwości kwasów PHA

Kwasy PHA charakteryzują się właściwościami zbliżonymi do kwasów AHA i BHA – wykazują właściwości złuszczające. Ich stosunkowo duże cząsteczki powodują, że nie mogą przenikać szybko w głębsze warstwy skóry. Dlatego działanie eksfoliacyjne kwasów PHA jest łagodniejsze i nie powoduje podrażnień. W przeciwieństwie do kwasów AHA i BHA nie uwrażliwiają skóry na działanie promieniowania słonecznego, dzięki czemu można je stosować cały rok. Ze względu na swoje delikatne działanie są często polecane do cery wrażliwej jako alternatywa kwasów AHA i BHA.

Co warto wiedzieć o kwasach PHA?

  1. Liczne grupy hydroksylowe sprawiają, że kwasy PHA dobrze wiążą wodę, dzięki czemu stanowią składniki silnie nawilżające, które uelastyczniają i ujędrniają skórę.
  2. Wzmacniają barierę lipidową skóry.
  3. Są antyoksydantami, dzięki czemu chronią cerę przed wolnymi rodnikami, które np. przyspieszają efekt jej starzenia.

Jak wcześniej wspomniano, w branży kosmetycznej stosuje się trzy kwasy zaliczane do grupy PHA: glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobinowy. Poniżej krótko przedstawiamy ich właściwości.  

Kwas laktobionowy  

Aplikacja produktów zawierających ten składnik aktywny przyczynia się do zmniejszenia widoczności rozszerzonych naczynek i ich skłonności do czerwienienia. Przyśpiesza także proces gojenia skóry.

Dowiedz się więcej o jego właściwościach: Kwas laktobionowy – efekty i stosowanie.

Glukonolakton (GLD)

Jest stosowany wspomagająco terapii trądziku pospolitego i różowatego, atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy czy egzemach. GLD wspomaga odnowę naskórka po zabiegach laserowych lub podczas likwidacji przebarwień potrądzikowych.

Glukoheptanolakton

Długotrwale wiąże wodę przez co pośród innych PHA wykazuje najskuteczniejsze właściwości nawilżające. 

Jak stosować kwasy PHA? Zabiegi w gabinecie czy w domu?

Kwasy PHA można z powodzeniem stosować w domowym zaciszu. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które będą zawierały je w swoim składzie. Co więcej, często łączone są z innymi hydorksykwasami (np. kwas laktobionowy i kwas migdałowy).  

Specjaliści zalecają używanie kosmetyków zawierających kwasy po oczyszczaniu, a przed etapem nawilżania. W tym celu wybierzmy tonik, serum czy maseczkę zawierające wybrane składniki aktywne. Częstotliwość aplikacji będzie zależała oczywiście od rodzaju wybranego preparatu i od naszych indywidualnych potrzeb.

W profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub kosmetologicznym również możemy skorzystać z dobrodziejstw kwasów PHA. Wówczas stężenie składników aktywnych zostanie dostosowane do wymagań naszej skóry przez specjalistę. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie produktów z kwasami PHA? Do jakiej cery?

Podczas zakupu kosmetyku z PHA zwróćmy uwagę na jego (lub ich) stężenie w wybranym preparacie (np. oznaczenie PAH 6% umieszczone na opakowaniu oznacza, że całkowite stężenie składników aktywnych z grupy kwasów polihydroksylowych wynosi 6%, w szczegółowej informacji o składzie kosmetyków powinny zostać uwzględnione nazwy wszystkich PHA (zgodnie z nomenklaturą INCI) użytych do skomponowania kosmetyku). Warto również zweryfikować cały skład produktu i wyeliminować te zawierające składniki szkodliwe lub nietolerowane przez naszą skórę.  

Podczas stosowania preparatów zawierających kwas PHA największą uwagę zwróćmy inne składniki aktywne, które planujemy równolegle aplikować na naszą cerę. Jest to ważne, gdyż nie zaleca się stosować polihydroksykwasów z komponentami czułymi na zmiany pH środowiska (np. witamina C) lub zwiększającymi efekt ich działania (np. witamina A). W obu przypadkach zaleca się stosowanie składników aktywnych oddzielnie np. co drugi dzień lub rano i wieczorem.  

Pozytywne efekty stosowania preparatów w składzie zwierających kwas lub kwasy PHA z pewnością doceni każda użytkowniczka. Ich regularne stosowanie spowoduje, że cera nabierze równomiernego kolorytu, będzie nawilżona, jędrna i wygładzona. Polihydroksykwasy są polecane do pielęgnacji skóry wrażliwej z tendencją do reakcji alergicznych, z zaburzoną gospodarką wodną. Także posiadaczki skóry naczynkowej będą z zadowolone z użytkowania zawierających je kosmetyków.

Kwasy PHA Wspomagająco stosowane są w terapii atopowego zapalenia skóry (AZS), trądziku pospolitego i różowatego, łuszczycy czy egzemach, a także likwidacji przebarwień słonecznych i blizn.

Kwasy PHA – przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania kwasów z grupy PHA to czynne infekcje (bakteryjne, wirusowe lub grzybicze), uszkodzony naskórek w planowanym miejscu aplikacji lub szczególnie ciężka postać trądziku.  

Różne są opinie na temat stosowania łagodnych w swoim działaniu kwasów PHA w okresach ciąży i laktacji. Dlatego planowane użycie najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym lub położną.

Uczulenie na kwasy PHA – jak się objawia?

Kwasy PHA mają działanie łagodne, jednak u osób wrażliwych mogą wywoływać reakcje alergiczne od delikatnego podrażnienia (np. zaczerwienienie) po wstrząs anafilaktyczny. Podobnie jak w przypadku innych składników aktywnych zaleca się wykonanie standardowej próby skórnej prze planowanym użyciem na większych jej obszarach. Należy też zwrócić uwagę, iż ze względu na budowę chemiczną kwas laktobionowy jest pochodną laktozy, a co za tym idzie: osoby uczulone na ten dwucukier powinny zachować szczególną ostrożność. 

  1. G. Broniarczyk-Dyła, Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, „Przegląd dermatologiczny”, nr 89 (4) 2002.
  2. A. Kornhauser, S.G. Coelho, V.J. Hearing, Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity, „Clinical Cosmetic and Investigational Dermatology”, nr 3 2010.
  3. P. E. Grimes, i in., The use of polyhydroxy acids (PHAs) in photoaged skin, „Cutis”, nr 73 2004.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij