Najskuteczniejsze zioła na trądzik
Trądzik jest schorzeniem skóry, które może pojawić się w każdym wieku, i poważnym problemem estetycznym. Obecnie istnieje wiele metod leczenia trądziku, w tym także opartych na wyciągach roślinnych. Zioła na trądzik mogą stanowić element terapii uzupełniającej lub alternatywę dla terapii lekami syntetycznymi.
Zioła na trądzik są pierwszą rzeczą, po którą sięga się przy pojawiających się objawach trądziku. Za popularnością tej metody leczenia przemawia jej powszechna dostępność oraz niski koszt. Najskuteczniejsze zioła na trądzik mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Wybierając odpowiednie preparaty ziołowe, należy brać również pod uwagę typ trądziku (młodzieńczy, hormonalny, różowaty), który chcemy leczyć.
Zioła na trądzik – niezastąpiony fiołek trójbarwny (Viola tricolor)
Fiołek trójbarwny (Viola tricolor), zwany popularnie bratkiem, jest najbardziej znany wśród ziół na trądzik. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne jest sprawdzonym środkiem w wielu różnych chorobach skóry i zaleca się go w walce z trądzikiem. Na początku stosowania terapii może – ale nie musi – dojść do tymczasowego pogorszenia stanu cery. Przyczyną tego jest wydalanie toksycznych związków przemiany materii na zewnątrz organizmu z moczem i z potem. Proces może trwać nawet dwa tygodnie. Stosując bratka i inne zioła na trądzik, poprawę wyglądu skóry można dostrzec już po miesięcznej kuracji. Odwar z ziela fiołka, przygotowany zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu, powinno się pić trzy razy dziennie. Można również przygotowywać z niego okłady, a także stosować maści z tym składnikiem.
Łopian – zioło na trądzik i inne problemy skórne
Korzeń łopianu charakteryzuje się działaniem wzmacniającym, moczopędnym oraz przeciwbakteryjnym. Zawiera substancje hamujące namnażanie się bakterii i grzybów. Preparaty z łopianu w przypadku stosowania zewnętrznego (okłady, kąpiele) likwidują drobnoustroje chorobotwórcze. Z tego względu poleca się je w łagodzeniu zaburzeń czynności skóry, głównie łojotokowych. Jest on również stosowany w innych dolegliwościach dermatologicznych, np. łupieżu, łuszczycy. Wyciąg z łopianu wzmacnia strukturę skóry, odżywiając ją, a także intensywnie oczyszcza ciało, przyspieszając nie tylko przemianę materii, ale także usuwanie zbędnych, toksycznych produktów przemiany materii. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, w postaci okładów lub kąpieli, jak i wewnętrznie.
Nagietek – zioło na trądzik o wielokierunkowym działaniu
Nagietek lekarski jest jedną z roślin, która ma bardzo wszechstronne działanie. Znalazł się także wśród najskuteczniejszych ziół na trądzik. Nagietek lekarski wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, ma także działanie rozkurczowe oraz moczopędne. Preparaty z kwiatu nagietka wzmacniają też siły obronne organizmu. Napar sukcesywnie redukuje stany zapalne skóry oraz przyspiesza ich gojenie. Dlatego wyciągi z nagietka stanowią główny składnik toników do cery trądzikowej. Ponadto to zioło na trądzik stanowi składnik maści, którą nanosi się bezpośrednio na zmiany skórne. Jej regularne stosowanie przyczynia się do regeneracji skóry i zmniejsza ryzyko pozostania głębokich blizn.
Bez czarny – zioło na trądzik i nie tylko
Kwiat czarnego bzu to zioło na trądzik, które doskonale radzi sobie z problemami cery trądzikowej, ponieważ ma szerokie spektrum działania: od właściwości napotnych do przeciwzapalnych. Napary mają za zadanie oczyszczać ze związków toksycznych, które powstają w naszym organizmie i przyczyniają się m.in. do powstania trądziku. Podobnie jak inne zioła na trądzik, bez czarny ma właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu likwiduje bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych. Sposobem na walkę z trądzikiem są maseczki z bzu czarnego. Surowcem do ich przygotowania jest kwiat tej rośliny, który po zmieleniu i wymieszaniu z wodą do uzyskania odpowiednio gęstej konsystencji nakładamy na twarz.
Zioła na trądzik zawierające olejki eteryczne
W leczeniu trądziku pospolitego wykorzystywany jest również olejek z drzewa herbacianego, który działa hamująco na dwa szczepy bakterii odpowiedzialne za powstawanie trądziku – Staphylococcus epidermidis oraz Propionibacterium acnes. Ponadto wykazuje właściwości przeciwgrzybicze. Skuteczność olejku herbacianego w walce z trądzikiem porównano z nadtlenkiem benzoilu. Wyniki badań pokazały, że olejek nie działa tak szybko jak inne preparaty, ale jego stosowanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze ze względu na mniejszą ilość działań niepożądanych, a to z kolei przekłada się na jego popularność. Kolejnym ziołem zawierającym olejek eteryczny jest lawenda, stanowiąca silną broń w walce z bakteriami. Olejek lawendowy, dodawany do kąpieli i toniku, leczy oraz goi zmiany trądzikowe.
Zioła na trądzik różowaty
Zioła na trądzik mogą być stosowane w łagodzeniu trądziku różowatego. Należy pamiętać, że trądzik różowaty ma inne podłoże powstania niż trądzik młodzieńczy i nie wszystkie wyżej opisane zioła na trądzik znajdą zastosowanie w tym przypadku. W leczeniu trądziku różowatego znalazły zastosowanie zioła uszczelniające naczynia włosowate, np. dzika róża. Dzięki swym właściwościom hamują rozwój zaczerwienienia twarzy.
Zioła na trądzik hormonalny
Leczenie trądziku o podłożu hormonalnym nie jest tak proste jak w przypadku trądziku młodzieńczego. Co prawda objawy są podobne, ale przyczyny powstania odmienne. Decydując się na leczenie trądziku hormonalnego za pomocą ziół, można stosować te wszystkie, które zalecane są w trądziku młodzieńczym. Należy mieć jednak na uwadze, że zioła w przypadku tego rodzaju trądziku będą działać jedynie na objawy, a nie przyczyny.
Terapie ziołowe na trądzik, w odróżnieniu od leków syntetycznych, przynoszą wolniej widoczne rezultaty. Nie należy się tym zniechęcać. Podstawą skutecznej terapii ziołami na trądzik jest wytrwałość i systematyczność stosowania.