Najlepsze zioła na menopauzę – czy znasz je wszystkie?
Ewelina Drelich

Najlepsze zioła na menopauzę – czy znasz je wszystkie?

Menopauza to przełomowy okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z przykrymi doznaniami wynikającymi ze zmian fizjologicznych, hormonalnych, biochemicznych i psychicznych. Podstawą tych wszystkich zmian jest zmniejszona biosynteza estrogenów. Można je zastąpić preparatami syntetycznymi lub sięgnąć po zioła na menopauzę.

Zioła na menopauzę klasyfikujemy w dwóch grupach. Do pierwszej zaliczamy surowce pochodzenia naturalnego zawierające fitoestrogeny. Do drugiej grupy zaliczamy rośliny, które co prawda nie zawierają fitoestrogenów, ale dzięki obecności innych aktywnych składników łagodzą objawy charakterystyczne dla menopauzy (zmienne  stany psychiczne, bóle głowy, skoki ciśnienia, uderzenia gorąca).

Zioła na menopauzę zawierające fitoestrogeny

Fitoestrogeny występują w ponad trzystu gatunkach roślin. Mimo że nie są takie same jak hormony występujące  w organizmie kobiety (estrogeny), mogą działać w ten sam sposób. Dzięki temu ich stosowanie przynosi podobne korzyści, ale w odróżnieniu od terapii hormonalnych jest pozbawione ewentualnych  skutków ubocznych. Fitoestrogeny to duża grupa substancji, dlatego podzielono je na kilka grup. Najważniejszą z nich jest ta, do której zaklasyfikowane są: izoflawonoidy, lignany i kumestany. Izoflawonoidy, głównie genisteina, daidzeina, formononetyna i biochanina, charakteryzują się najsilniejszymi właściwościami estrogenopodobnymi. Stan obecnej wiedzy pozwala na uznanie terapii opartych na fitoestrogenach za jedną z możliwości leczenia menopauzy, a nawet problemów osteoporotycznych.

Najlepsza na menopauzę – soja

Nasiona soi (Semen sojae) są najbardziej znanym surowcem pochodzenia naturalnego stosowanym w łagodzeniu przebiegu menopauzy. Wśród ziół na menopauzę fitoestrogeny tej rośliny są najlepiej poznane. W soi występują dwa izoflawony o właściwościach estrogennych – daidzeina i genisteina. Związki te strukturalnie bardzo podobne są do estrogenu, dlatego też wiązane są przez receptory estrogenowe i działają jako antagonista estrogenowy. To przyczynia się do ochronnego działania tych związków przed rozwojem raka sutka.

Japonki ze względu na tradycyjne stosowanie dużej ilości soi w codziennej diecie dużo rzadziej chorują na raka sutka niż kobiety zamieszkujące środkową Europę czy Amerykę.

Oprócz działania przeciwnowotworowego soja wpływa również na układ krążenia przez działanie przeciwmiażdżycowe: obniża poziom cholesterolu frakcji LDL z jednoczesnym podwyższeniem cholesterolu frakcji HDL. Spożywanie produktów zawierających daidzeinę już po sześciu tygodniach zmniejsza częstość występowania uderzeń gorąca o 40 proc. Zioła na menopauzę zawierające genisteinę zwiększają gęstość tkanki kostnej i tym samym zapobiegają złamaniom osteoporotycznym.

Zioła na menopauzę z naszej łąki

Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) to kolejne zioło na menopauzę, które jest bogatym źródłem izoflawonoidów. Wyciąg z koniczyny czerwonej w odróżnieniu od soi nie powoduje alergii. Substancje znajdujące się w produktach leczniczych pochodzących z soi wykazują silne działanie alergizujące, a populacja osób wrażliwych na ten składnik nieustannie się powiększa. Koniczyna czerwona, ponieważ nie zawiera estrogenów syntetyzowanych, nie powoduje wzrostu zachorowalności na raka piersi i endometrium. Zakrzepica żył nie jest przeciwwskazaniem do jej stosowania. Opisywane zioło na menopauzę łagodzi objawy charakterystyczne dla klimakterium. W najnowszych badaniach zaobserwowano zmniejszenie incydentów uderzeń gorąca i nocnych potów o 70 proc. przy stosowaniu dawki 82 mg/dobę przez 12 tygodni w porównaniu z grupą stosującą placebo. Badania przeprowadzone w grupie kobiet przyjmujących izoflawony w dawce 80 mg/dzień przez 90 dni potwierdziły też zmniejszenie poziomu lęku i depresji o ponad 70 proc. Wyniki wskazywały również znaczną poprawę profilu lipidowego.

Regularne zażywanie przez trzy miesiące preparatów zawierających izoflawonoidy z koniczyny czerwonej w okresie postmenopauzalnym reguluje pracę układu pokarmowego.

Najlepsze zioła na menopauzę – kłącze pluskwicy

Czynne farmakologiczne związki kłącza pluskwicy (Rhizoma cimicifugae) mają duże powinowactwo z receptorami estrogenowymi. Rezultatem tego działania jest obniżenie wydzielania hormonu luteinizującego  oraz w mniejszym stopniu filitropiny. W efekcie następuje zmniejszenie symptomów menopauzy takich jak: objawy naczynioruchowe, zaburzenia psychiki, zmiany zanikowe pochwy i inne. Zauważono bardzo korzystny wpływ wyciągu z pluskwicy  na przebieg osteoporozy – silnie hamuje on resorpcję kości. Należy stosować tylko standaryzowane, gotowe preparaty, ale nie dłużej niż sześć miesięcy. Zioła na menopauzę dają korzystne efekty już po dwóch – trzech tygodniach stosowania, a maksymalne działanie występuje po trzech miesiącach podawania.

Inne pomocne zioła na menopauzę

Wyżej opisywane zioła na menopauzę zawdzięczają swoje działanie obecności fitoestrogenów.  W łagodzeniu objawów związanych z menopauzą można jednak sięgać także po inne zioła. Herbaty ziołowe na menopauzę zawierające ziele serdecznika, ziele tasznika, melisę i chmiel wskazane są przy uderzeniach gorąca i uczuciu rozdrażnienia. Same szyszki chmielu i melisy są idealnym rozwiązaniem dla pań skarżących się na problemy ze snem i podenerwowaniem. Natomiast w przypadku problemów z nadpotliwością idealny będzie napar z szałwii.

Zioła na menopauzę mogą stanowić alternatywę dla stosowania terapii hormonami syntetycznymi. Nie należy jednak podejmować decyzji samodzielnie, lecz po konsultacji z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Morwa biała — czy może pomóc przy cukrzycy?

  Leczenie cukrzycy polega na modyfikacji diety, stosowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych, a w ostateczności insuliny. Substancje pochodzenia roślinnego mogą wspomagać proces leczniczy. Wyciągi niektórych roślin mają działanie hipoglikemizujące i skutecznie obniżają poziom cukru we krwi. Jedną z nich jest morwa biała.

 • Najskuteczniejsze zioła na trądzik

  Trądzik jest schorzeniem skóry, które może pojawić się w każdym wieku, i poważnym problemem estetycznym. Obecnie istnieje wiele metod leczenia trądziku, w tym także opartych na wyciągach roślinnych. Zioła na trądzik mogą stanowić element terapii uzupełniającej lub alternatywę dla terapii lekami syntetycznymi.

 • Hormonalna terapia zastępcza – czy może pomóc w menopauzie?

  Okres menopauzy jest jednym z przełomowych  w życiu kobiety. Charakterystyczne dla niego jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

 • Afty – przyczyny, objawy i leczenie

  Afty są częstym schorzeniem błony śluzowej jamy ustnej. Zwykle pojawiają się w dzieciństwie. Mogą powodować dyskomfort przy wykonywaniu codziennych czynności, jak mówienie czy jedzenie. Afty i ich przyczyny nie są do końca poznane, dlatego też skuteczne leczenie nawracających aft jest wyzwaniem terapeutycznym.

 • Opryszczka na ustach – leczenie, przyczyny i objawy

  Opryszczka na ustach to najczęstszy objaw zakażenia wirusem opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1). Jest to bardzo popularny wirus. Zakażenie wirusem opryszczki towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Schorzenie to opisywane było już przez starożytnych Egipcjan. Jak sobie z nim poradzić?

 • Zioła na przeziębienie – które naprawdę działają?

  Przeziębienie to jedna z najczęstszych przypadłości okresu jesienno-zimowego. Medycyna naturalna zna wiele sposobów na radzenie sobie z jego różnymi objawami. Ale czy tak naprawdę wszystkie zioła na przeziębienie są skuteczne, czy też stosujemy je, mimo że nie mają potwierdzonego działania farmakologicznego, bo tak robiły nasze prababcie?

 • Jakie witaminy suplementować? Ranking najlepiej przyswajalnych witamin

  W aptekach dostępnych jest wiele preparatów witaminowych. Farmaceuci w swojej pracy bardzo często słyszą pytanie o najlepiej przyswajalne witaminy w tabletkach. Na co zwracać uwagę, wybierając dostosowany do naszych potrzeb preparat witaminowy? 

 • Wapń — właściwości, działanie, suplementacja. Lista produktów bogatych w wapń

  Wapń jest podstawowym składnikiem tkanki kostnej. Bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi i przekazywaniu bodźców nerwowo–mięśniowych. Odpowiedni jego poziom jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej, utrzymania maksymalnego napięcia i pobudliwości mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne jest dbanie w swojej diecie o produkty bogate w wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij