×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Najlepsze zioła na menopauzę – czy znasz je wszystkie?

Menopauza to przełomowy okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z przykrymi doznaniami wynikającymi ze zmian fizjologicznych, hormonalnych, biochemicznych i psychicznych. Podstawą tych wszystkich zmian jest zmniejszona biosynteza estrogenów. Można je zastąpić preparatami syntetycznymi lub sięgnąć po zioła na menopauzę.

Zioła na menopauzę klasyfikujemy w dwóch grupach. Do pierwszej zaliczamy surowce pochodzenia naturalnego zawierające fitoestrogeny. Do drugiej grupy zaliczamy rośliny, które co prawda nie zawierają fitoestrogenów, ale dzięki obecności innych aktywnych składników łagodzą objawy charakterystyczne dla menopauzy (zmienne  stany psychiczne, bóle głowy, skoki ciśnienia, uderzenia gorąca).

Zioła na menopauzę zawierające fitoestrogeny

Fitoestrogeny występują w ponad trzystu gatunkach roślin. Mimo że nie są takie same jak hormony występujące  w organizmie kobiety (estrogeny), mogą działać w ten sam sposób. Dzięki temu ich stosowanie przynosi podobne korzyści, ale w odróżnieniu od terapii hormonalnych jest pozbawione ewentualnych  skutków ubocznych. Fitoestrogeny to duża grupa substancji, dlatego podzielono je na kilka grup. Najważniejszą z nich jest ta, do której zaklasyfikowane są: izoflawonoidy, lignany i kumestany. Izoflawonoidy, głównie genisteina, daidzeina, formononetyna i biochanina, charakteryzują się najsilniejszymi właściwościami estrogenopodobnymi. Stan obecnej wiedzy pozwala na uznanie terapii opartych na fitoestrogenach za jedną z możliwości leczenia menopauzy, a nawet problemów osteoporotycznych.

Najlepsza na menopauzę – soja

Nasiona soi (Semen sojae) są najbardziej znanym surowcem pochodzenia naturalnego stosowanym w łagodzeniu przebiegu menopauzy. Wśród ziół na menopauzę fitoestrogeny tej rośliny są najlepiej poznane. W soi występują dwa izoflawony o właściwościach estrogennych – daidzeina i genisteina. Związki te strukturalnie bardzo podobne są do estrogenu, dlatego też wiązane są przez receptory estrogenowe i działają jako antagonista estrogenowy. To przyczynia się do ochronnego działania tych związków przed rozwojem raka sutka.

Japonki ze względu na tradycyjne stosowanie dużej ilości soi w codziennej diecie dużo rzadziej chorują na raka sutka niż kobiety zamieszkujące środkową Europę czy Amerykę.

Oprócz działania przeciwnowotworowego soja wpływa również na układ krążenia przez działanie przeciwmiażdżycowe: obniża poziom cholesterolu frakcji LDL z jednoczesnym podwyższeniem cholesterolu frakcji HDL. Spożywanie produktów zawierających daidzeinę już po sześciu tygodniach zmniejsza częstość występowania uderzeń gorąca o 40 proc. Zioła na menopauzę zawierające genisteinę zwiększają gęstość tkanki kostnej i tym samym zapobiegają złamaniom osteoporotycznym.

Zioła na menopauzę z naszej łąki

Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) to kolejne zioło na menopauzę, które jest bogatym źródłem izoflawonoidów. Wyciąg z koniczyny czerwonej w odróżnieniu od soi nie powoduje alergii. Substancje znajdujące się w produktach leczniczych pochodzących z soi wykazują silne działanie alergizujące, a populacja osób wrażliwych na ten składnik nieustannie się powiększa. Koniczyna czerwona, ponieważ nie zawiera estrogenów syntetyzowanych, nie powoduje wzrostu zachorowalności na raka piersi i endometrium. Zakrzepica żył nie jest przeciwwskazaniem do jej stosowania. Opisywane zioło na menopauzę łagodzi objawy charakterystyczne dla klimakterium. W najnowszych badaniach zaobserwowano zmniejszenie incydentów uderzeń gorąca i nocnych potów o 70 proc. przy stosowaniu dawki 82 mg/dobę przez 12 tygodni w porównaniu z grupą stosującą placebo. Badania przeprowadzone w grupie kobiet przyjmujących izoflawony w dawce 80 mg/dzień przez 90 dni potwierdziły też zmniejszenie poziomu lęku i depresji o ponad 70 proc. Wyniki wskazywały również znaczną poprawę profilu lipidowego.

Regularne zażywanie przez trzy miesiące preparatów zawierających izoflawonoidy z koniczyny czerwonej w okresie postmenopauzalnym reguluje pracę układu pokarmowego.

Najlepsze zioła na menopauzę – kłącze pluskwicy

Czynne farmakologiczne związki kłącza pluskwicy (Rhizoma cimicifugae) mają duże powinowactwo z receptorami estrogenowymi. Rezultatem tego działania jest obniżenie wydzielania hormonu luteinizującego  oraz w mniejszym stopniu filitropiny. W efekcie następuje zmniejszenie symptomów menopauzy takich jak: objawy naczynioruchowe, zaburzenia psychiki, zmiany zanikowe pochwy i inne. Zauważono bardzo korzystny wpływ wyciągu z pluskwicy  na przebieg osteoporozy – silnie hamuje on resorpcję kości. Należy stosować tylko standaryzowane, gotowe preparaty, ale nie dłużej niż sześć miesięcy. Zioła na menopauzę dają korzystne efekty już po dwóch – trzech tygodniach stosowania, a maksymalne działanie występuje po trzech miesiącach podawania.

Inne pomocne zioła na menopauzę

Wyżej opisywane zioła na menopauzę zawdzięczają swoje działanie obecności fitoestrogenów.  W łagodzeniu objawów związanych z menopauzą można jednak sięgać także po inne zioła. Herbaty ziołowe na menopauzę zawierające ziele serdecznika, ziele tasznika, melisę i chmiel wskazane są przy uderzeniach gorąca i uczuciu rozdrażnienia. Same szyszki chmielu i melisy są idealnym rozwiązaniem dla pań skarżących się na problemy ze snem i podenerwowaniem. Natomiast w przypadku problemów z nadpotliwością idealny będzie napar z szałwii.

Zioła na menopauzę mogą stanowić alternatywę dla stosowania terapii hormonami syntetycznymi. Nie należy jednak podejmować decyzji samodzielnie, lecz po konsultacji z lekarzem.

Podziel się: