Seks w ciąży i przed porodem
Anna Posmykiewicz

Seks w ciąży i przed porodem

Wiele kobiet będąc w ciąży zastanawia się czy w tym czasie mogą uprawiać seks bez żadnego zagrożenia dla swojego maleństwa. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

  1. Ochota na seks w ciąży
  2. Dlaczego mężczyzna może unikać zbliżenia z ciężarną partnerką?
  3. Seks w ciąży - przeciwwskazania medyczne
  4. Bezpieczne pozycje dla seksu w ciąży

Ochota na seks w ciąży

W początkowym okresie ciąży kobiety mogą odczuwać zdecydowanie mniejszą potrzebę współżycia. Jest to zwykle związane z faktem, że w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej występują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: mdłości, wymioty, bolesność piersi, kobiety czują się senne i zmęczone. Poza tym są podekscytowane faktem zostania mamą i boją się, że współżycie może zaszkodzić ich maluszkowi.

W drugim trymestrze ciąży, kiedy znacznie rośnie ilość hormonów płciowych, kobiety zaczynają nabierać ochoty na seks i jeśli tylko ginekolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w rozwoju ciąży, to mogą współżyć ze swoim partnerem.

Zainteresowanie seksem zwykle obniża się ponownie w trzecim trymestrze ciąży, tuż przed samym rozwiązaniem. We współżyciu przeszkadza zarówno duży już wtedy brzuch, jak i zmęczenie przyszłej mamy. Poza tym kobiety czują się wtedy zdecydowanie mniej atrakcyjne i przez to unikają zbliżenia ze swoim partnerem, który powinien to uszanować i absolutnie nie dziwić się, że partnerka unika współżycia.

Dlaczego mężczyzna może unikać zbliżenia z ciężarną partnerką?

W okresie ciąży bardzo często zdarza się także, że to partner nie ma ochoty na seks. Zwykle jest to spowodowane obawą, że zbliżenie może zagrozić zdrowiu nienarodzonego dziecka, jak również jego mamie. Poza tym panowie zwykle dłużej oswajają się z myślą o zostaniu ojcem i zanim w pełni uświadomią sobie nową sytuację, dochodzi już do rozwiązania ciąży.

Powiązane produkty

Seks w ciąży - przeciwwskazania medyczne

Sytuacje, w których lekarz prowadzący ciążę kategorycznie zabroni współżycia:

  • Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy u kobiety pojawiają się wcześniejsze skurcze oraz kiedy zaczyna rozwierać i skracać się szyjka macicy. Takie objawy sugerują bowiem możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, a wydzielana w czasie stosunku oksytocyna może nasilać skurcze. Ponadto prostaglandyny zawarte w męskim nasieniu mogą powodować przyspieszanie rozwierania się szyjki macicy.

  • Ginekolog zwykle także zakazuje współżycia w sytuacji, kiedy kobieta wcześniej poroniła lub zaczęła plamić i krwawić w obecnej ciąży. 

  • Przeciwwskazaniem do współżycia bywa także ciąża mnoga, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska,  przedwczesny poród w poprzedniej ciąży.

  • W czasie ciąży zdarzają się także infekcje układu moczowo-płciowego i jeśli powtarzają się one często, to mogą być przeszkodą do współżycia.

Należy pamiętać także, że jeśli w czasie stosunku kobieta odczuje ból lub zacznie po nim plamić, powinna niezwłocznie skontaktować się ze swoim ginekologiem!

Bezpieczne pozycje dla seksu w ciąży

Współżyjąc w ciąży należy także pamiętać o dobraniu właściwej pozycji. W początkowym okresie ciąży nie ma to większego znaczenia, natomiast w późniejszym czasie pozycja powinna zostać dobrana w taki sposób, aby nie uciskać brzucha.

W okresie ciąży można bezpiecznie współżyć ze swoim partnerem, jednak należy pamiętać o systematycznych badaniach ginekologicznych. Jeśli lekarz z jakiegoś powodu zabroni zbliżeń, należy bezwzględnie zastosować się do jego wskazówek. Także każdy niepokojący objaw w czasie współżycia wymaga kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Podsumowując:

  • Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu.
  • W pierwszym trymestrze ciąży kobieta odczuwa nieprzyjemne dolegliwości: mdłości, wymioty, bolesność piersi, senność i zmęczenie.
  • W drugim trymestrze ciąży, kiedy znacznie rośnie ilość hormonów płciowych, kobiety zaczynają nabierać ochoty na seks – jest to dopuszczalne jeśli ginekolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w rozwoju ciąży.
  • W trzecim trymestrze kobieta traci zainteresowanie seksem – partner powinien to bezwzględnie uszanować.
  • Przeciwwskazania medyczne to m.in. pojawienie się wczesnych skurczy, możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, ciąża mnoga, poronienie w poprzedniej ciąży, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska.
  • Gdy lekarz prowadzący nie stwierdzi przeciwwskazań do współżycia, pozycja powinna zostać dobrana w taki sposób, aby nie uciskać brzucha, szczególnie w późniejszym okresie ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozstępy i cellulit w ciąży – jak im zapobiec?

    Skóra w trakcie tych szczególnych 40 tygodni narażona jest na cellulit i rozstępy. Co sprzyja powstawaniu rozstępów i tzw. „skórki pomarańczowej”? Jak przyszła mama może im przeciwdziałać? Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry szczególnie narażonej na możliwość powstawania cellulitu oraz rozstępów.

  • Stres w ciąży może wpływać na zachowania dziecka

    - Proszę zdrowo się odżywiać i jak najwięcej odpoczywać – wiele kobiet w ciąży dostaje takie zalecenia od swojego lekarza. Druga z porad nie wynika wyłącznie z często uciążliwych, fizycznych aspektów tego stanu, ale w równiej mierze dotyczy unikania stresu. Naukowcy z Kanady odkryli, w jaki sposób może on odbijać się na zdrowiu dziecka.

  • Zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?

    Zabiegi kosmetyczne u kobiet w ciąży budzą sporo kontrowersji. Wiele kobiet jest przekonanych, że na wizytę w salonie kosmetycznym przyjdzie czas dopiero po porodzie. Nie jest to jednak prawdą, chociaż istnieją tu oczywiście pewne ograniczenia. Skóra kobiety w ciąży bywa bardziej wrażliwa na niektóre substancje, a problemy mogą stwarzać nawet te pozornie zdrowe. Często u pań uwidaczniają się chociażby pękające naczynka, a rosnący brzuszek upośledza krążenie i przyczynia się do powstawania obrzęków w dolnych kończynach.

  • Bezsenność w ciąży — jak sobie z nią radzić?

    W okresie ciąży bezsenność to bardzo częsta przypadłość, zwłaszcza w końcowych miesiącach tuż przed porodem. Wiele kobiet skarży się wtedy, że nie może spać, przez całą noc przekręca się z boku na bok, a w ciągu dnia czuje się przez to bardzo zmęczona. Dlaczego tak się dzieje, że w okresie ciąży większość kobiet ma problemy ze snem? Jakie są wówczas przyczyny bezsenności?

  • Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży

    Kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na nadmierną senność oraz pojawiające się szybciej niż zazwyczaj uczucie zmęczenia. Wynika to z rewolucji hormonalnej, jaka zachodzi w ciele kobiety. Jak sobie z tym radzić?

  • Ból pleców w ciąży – skąd się bierze i jak można go zmniejszyć?

    Ciąża jest jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu każdej kobiety. Przyszła mama nosi w sobie rozwijające się dziecko i nie może się doczekać, kiedy przyjdzie ono na świat. Podczas ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do licznych zmian związanych z posiadaniem powiększającego się brzuszka. Niestety, czasami wiążą się one z odczuwaniem przez kobietę dolegliwości, których nigdy wcześniej nie doświadczała. Jednym z takich przypadłości jest ból pleców.

  • Duszności w ciąży – przyczyny. Kiedy trudności z oddychaniem w ciąży powinny zaniepokoić?

    Duszność jest subiektywnym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń, przede wszystkim u osób z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Jest również dolegliwością, na którą dość często skarżą się kobiety ciężarne, nawet już w I trymestrze ciąży. Subiektywność objawu polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ocenić jego nasilenia za pomocą badań obrazowych czy laboratoryjnych, tak jak np. nasilenie niedokrwistości za pomocą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

  • Depresja w ciąży – jak ją rozpoznać? Jak pomóc przyszłej mamie?

    Ciąża jest czasem pełnym sprzecznych emocji – z jednej strony pojawia się radość i podekscytowanie, z drugiej lęk i niepewność. Przyszła mama musi mierzyć się też z gwałtownymi zmianami fizycznymi i emocjonalnymi. Wszystko to sprawia, że depresja jest jednym z najczęstszych powikłań ciąży, szacuje się, że dotyka ona około 15% kobiet. Dowiedz się, jakie są objawy depresji w ciąży i jak wygląda jej leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl