Seks w ciąży i przed porodem
Anna Posmykiewicz

Seks w ciąży i przed porodem

Wiele kobiet będąc w ciąży zastanawia się czy w tym czasie mogą uprawiać seks bez żadnego zagrożenia dla swojego maleństwa. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Ochota  na seks w ciąży

  • Pierwszy trymestr ciąży

W początkowym okresie ciąży kobiety mogą odczuwać zdecydowanie mniejszą potrzebę współżycia. Jest to zwykle związane z faktem, że w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej występują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: mdłości, wymioty, bolesność piersi, kobiety czują się senne i zmęczone. Poza tym są podekscytowane faktem zostania mamą i boją się, że współżycie może zaszkodzić ich maluszkowi.

  • Drugi trymestr ciąży

W drugim trymestrze ciąży, kiedy znacznie rośnie ilość hormonów płciowych, kobiety zaczynają nabierać ochoty na seks i jeśli tylko ginekolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w rozwoju ciąży, to mogą współżyć ze swoim partnerem.

  • Trzeci trymestr ciąży

Zainteresowanie seksem zwykle obniża się ponownie w trzecim trymestrze ciąży, tuż przed samym rozwiązaniem. We współżyciu przeszkadza zarówno duży już wtedy brzuch, jak i zmęczenie przyszłej mamy. Poza tym kobiety czują się wtedy zdecydowanie mniej atrakcyjne i przez to unikają zbliżenia ze swoim partnerem, który powinien to uszanować i absolutnie nie dziwić się, że partnerka unika współżycia.

Dlaczego mężczyzna może unikać zbliżenia z ciężarną partnerką?

W okresie ciąży bardzo często zdarza się także, że to partner nie ma ochoty na seks. Zwykle jest to spowodowane obawą, że zbliżenie może zagrozić zdrowiu nienarodzonego dziecka, jak również jego mamie. Poza tym panowie zwykle dłużej oswajają się z myślą o zostaniu ojcem i zanim w pełni uświadomią sobie nową sytuację, dochodzi już do rozwiązania ciąży.

Powiązane produkty

Przeciwwskazania medyczne

Sytuacje, w których lekarz prowadzący ciążę kategorycznie zabroni współżycia:

  • Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy u kobiety pojawiają się wcześniejsze skurcze oraz kiedy zaczyna rozwierać i skracać się szyjka macicy. Takie objawy sugerują bowiem możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, a wydzielana w czasie stosunku oksytocyna może nasilać skurcze. Ponadto prostaglandyny zawarte w męskim nasieniu mogą powodować przyspieszanie rozwierania się szyjki macicy.

  • Ginekolog zwykle także zakazuje współżycia w sytuacji, kiedy kobieta wcześniej poroniła lub zaczęła plamić i krwawić w obecnej ciąży. 

  • Przeciwwskazaniem do współżycia bywa także ciąża mnoga, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska,  przedwczesny poród w poprzedniej ciąży.

  • W czasie ciąży zdarzają się także infekcje układu moczowo-płciowego i jeśli powtarzają się one często, to mogą być przeszkodą do współżycia.

Należy pamiętać także, że jeśli w czasie stosunku kobieta odczuje ból lub zacznie po nim plamić, powinna niezwłocznie skontaktować się ze swoim ginekologiem!

Bezpieczne pozycje

Współżyjąc w ciąży należy także pamiętać o dobraniu właściwej pozycji. W początkowym okresie ciąży nie ma to większego znaczenia, natomiast w późniejszym czasie pozycja powinna zostać dobrana w taki sposób, aby nie uciskać brzucha.

W okresie ciąży można bezpiecznie współżyć ze swoim partnerem, jednak należy pamiętać o systematycznych badaniach ginekologicznych. Jeśli lekarz z jakiegoś powodu zabroni zbliżeń, należy bezwzględnie zastosować się do jego wskazówek. Także każdy niepokojący objaw w czasie współżycia wymaga kontaktu z lekarzem prowadzącym.

  • Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu.
  • W pierwszym trymestrze ciąży kobieta odczuwa nieprzyjemne dolegliwości: mdłości, wymioty, bolesność piersi, senność i zmęczenie.
  • W drugim trymestrze ciąży, kiedy znacznie rośnie ilość hormonów płciowych, kobiety zaczynają nabierać ochoty na seks – jest to dopuszczalne jeśli ginekolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w rozwoju ciąży.
  • W trzecim trymestrze kobieta traci zainteresowanie seksem – partner powinien to bezwzględnie uszanować.
  • Przeciwwskazania medyczne to m.in. pojawienie się wczesnych skurczy, możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, ciąża mnoga, poronienie w poprzedniej ciąży, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska.
  • Gdy lekarz prowadzący nie stwierdzi przeciwwskazań do współżycia, pozycja powinna zostać dobrana w taki sposób, aby nie uciskać brzucha, szczególnie w późniejszym okresie ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij