Seks w ciąży i przed porodem
Wiele kobiet będąc w ciąży zastanawia się czy w tym czasie mogą uprawiać seks bez żadnego zagrożenia dla swojego maleństwa. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.
- Ochota na seks w ciąży
- Dlaczego mężczyzna może unikać zbliżenia z ciężarną partnerką?
- Seks w ciąży - przeciwwskazania medyczne
- Bezpieczne pozycje dla seksu w ciąży
Ochota na seks w ciąży
W początkowym okresie ciąży kobiety mogą odczuwać zdecydowanie mniejszą potrzebę współżycia. Jest to zwykle związane z faktem, że w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej występują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: mdłości, wymioty, bolesność piersi, kobiety czują się senne i zmęczone. Poza tym są podekscytowane faktem zostania mamą i boją się, że współżycie może zaszkodzić ich maluszkowi.
W drugim trymestrze ciąży, kiedy znacznie rośnie ilość hormonów płciowych, kobiety zaczynają nabierać ochoty na seks i jeśli tylko ginekolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w rozwoju ciąży, to mogą współżyć ze swoim partnerem.
Zainteresowanie seksem zwykle obniża się ponownie w trzecim trymestrze ciąży, tuż przed samym rozwiązaniem. We współżyciu przeszkadza zarówno duży już wtedy brzuch, jak i zmęczenie przyszłej mamy. Poza tym kobiety czują się wtedy zdecydowanie mniej atrakcyjne i przez to unikają zbliżenia ze swoim partnerem, który powinien to uszanować i absolutnie nie dziwić się, że partnerka unika współżycia.
Dlaczego mężczyzna może unikać zbliżenia z ciężarną partnerką?
W okresie ciąży bardzo często zdarza się także, że to partner nie ma ochoty na seks. Zwykle jest to spowodowane obawą, że zbliżenie może zagrozić zdrowiu nienarodzonego dziecka, jak również jego mamie. Poza tym panowie zwykle dłużej oswajają się z myślą o zostaniu ojcem i zanim w pełni uświadomią sobie nową sytuację, dochodzi już do rozwiązania ciąży.
Seks w ciąży - przeciwwskazania medyczne
Sytuacje, w których lekarz prowadzący ciążę kategorycznie zabroni współżycia:
-
Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy u kobiety pojawiają się wcześniejsze skurcze oraz kiedy zaczyna rozwierać i skracać się szyjka macicy. Takie objawy sugerują bowiem możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, a wydzielana w czasie stosunku oksytocyna może nasilać skurcze. Ponadto prostaglandyny zawarte w męskim nasieniu mogą powodować przyspieszanie rozwierania się szyjki macicy.
-
Ginekolog zwykle także zakazuje współżycia w sytuacji, kiedy kobieta wcześniej poroniła lub zaczęła plamić i krwawić w obecnej ciąży.
-
Przeciwwskazaniem do współżycia bywa także ciąża mnoga, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, przedwczesny poród w poprzedniej ciąży.
-
W czasie ciąży zdarzają się także infekcje układu moczowo-płciowego i jeśli powtarzają się one często, to mogą być przeszkodą do współżycia.
Bezpieczne pozycje dla seksu w ciąży
Współżyjąc w ciąży należy także pamiętać o dobraniu właściwej pozycji. W początkowym okresie ciąży nie ma to większego znaczenia, natomiast w późniejszym czasie pozycja powinna zostać dobrana w taki sposób, aby nie uciskać brzucha.
W okresie ciąży można bezpiecznie współżyć ze swoim partnerem, jednak należy pamiętać o systematycznych badaniach ginekologicznych. Jeśli lekarz z jakiegoś powodu zabroni zbliżeń, należy bezwzględnie zastosować się do jego wskazówek. Także każdy niepokojący objaw w czasie współżycia wymaga kontaktu z lekarzem prowadzącym.
Podsumowując:
- Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu.
- W pierwszym trymestrze ciąży kobieta odczuwa nieprzyjemne dolegliwości: mdłości, wymioty, bolesność piersi, senność i zmęczenie.
- W drugim trymestrze ciąży, kiedy znacznie rośnie ilość hormonów płciowych, kobiety zaczynają nabierać ochoty na seks – jest to dopuszczalne jeśli ginekolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w rozwoju ciąży.
- W trzecim trymestrze kobieta traci zainteresowanie seksem – partner powinien to bezwzględnie uszanować.
- Przeciwwskazania medyczne to m.in. pojawienie się wczesnych skurczy, możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, ciąża mnoga, poronienie w poprzedniej ciąży, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska.
- Gdy lekarz prowadzący nie stwierdzi przeciwwskazań do współżycia, pozycja powinna zostać dobrana w taki sposób, aby nie uciskać brzucha, szczególnie w późniejszym okresie ciąży.