Ból pleców w ciąży – skąd się bierze i jak można go zmniejszyć?
Anna Posmykiewicz

Ból pleców w ciąży – skąd się bierze i jak można go zmniejszyć?

Ciąża jest jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu każdej kobiety. Przyszła mama nosi w sobie rozwijające się dziecko i nie może się doczekać, kiedy przyjdzie ono na świat. Podczas ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do licznych zmian związanych z posiadaniem powiększającego się brzuszka. Niestety, czasami wiążą się one z odczuwaniem przez kobietę dolegliwości, których nigdy wcześniej nie doświadczała. Jednym z takich przypadłości jest ból pleców.

Ból pleców w okresie ciąży jest dość powszechnie występującą dolegliwością. Doświadcza go praktycznie każda kobieta, niezależnie od swojego wieku. Dlaczego ból pleców w ciąży jest w ogóle obecny? Jak można go zmniejszyć?

Ból pleców w czasie ciąży – dlaczego w ciąży bolą plecy?

Przede wszystkim ból pleców i kręgosłupa w okresie ciąży ma związek z powiększającym się brzuszkiem. Gdy staje się on coraz większy, dochodzi do niefizjologicznego wygięcia się (nadmiernie do przodu) odcinka piersiowego, a przede wszystkim lędźwiowego kręgosłupa. To z kolei doprowadza do tego, że poszczególne kręgi w kręgosłupie są obciążone w sposób dla siebie nietypowy. Ponadto na skutek powiększającego się brzuszka, dochodzi też do zmiany położenia środka ciężkości. Kobieta, aby utrzymać równowagę, musi wypinać brzuch do przodu, a ramiona odchylać do tyłu, co doprowadza do nadmiernego napinania mięśni przykręgosłupowych i powstania dolegliwości bólowych.

Dodatkowo do bólu kręgosłupa w ciąży mogą też przyczyniać się zmiany hormonalne w kobiecym organizmie. Przede wszystkim na skutek zwiększonego poziomu relaksyny dochodzi do rozluźnienia stawów biodrowo-krzyżowych, co także może być przyczyną bólu kręgosłupa w ciąży.

Czy ból kręgosłupa w ciąży jest mocno nasilony?

Jest to bardzo indywidualna sprawa. Niektóre kobiety odczuwają tylko niewielkie pobolewanie, które ustępuje w sytuacji, gdy zmienią one pozycję ciała, np. położą się lub usiądą. Niestety, u niektórych kobiet ból ten jest bardzo silnie wyrażony. Czasami wręcz uniemożliwia on normalne, codzienne funkcjonowanie do tego stopnia, iż zdarza się, że kobieta w zaawansowanej ciąży nie jest w stanie wyjść na spacer czy zająć się swoim starszym dzieckiem.

Powiązane produkty

Czy ból pleców w ciąży może mieć związek tylko z problemami z kręgosłupem?

Nie. Ból pleców w ciąży, przede wszystkim w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, może mieć też związek z zakażeniem układu moczowego, do którego dochodzi stosunkowo często w tym okresie. Dzieje się tak dlatego, że powiększająca się wraz z czasem trwania ciąży macica zaczyna uciskać na moczowody, co utrudnia odpływ moczu i może prowadzić do jego zastoju. To z kolei doprowadza do poszerzenia miedniczki nerkowej oraz kielichów nerkowych – przez co  dochodzi do infekcji układu moczowego. Dlatego też każda kobieta ciężarna, która zaczyna odczuwać ból pleców, powinna mieć najpierw wykonane przez swojego lekarza badanie ogólne moczu wraz z posiewem, aby ocenić czy nie doszło u niej do zakażenia układu moczowego. Jeśli wyniki badań potwierdzą infekcję, wówczas specjalista zadecyduje o zastosowaniu antybiotykoterapii. Nieleczony stan chorobowy w układzie moczowym może być groźny zarówno dla kobiety, jak i dla jej dziecka.

Ból pleców w ciąży – sposoby na zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa

Bardzo ważnym elementem profilaktyki bólu kręgosłupa w ciąży jest dbanie o masę ciała. Zdecydowanie częściej na bóle pleców narzekają kobiety, które przybierają na wadze bardzo dużo. Zaś te panie, które nie stosują się do powszechnie panującej zasady, że „w ciąży należy jeść za dwoje” i pilnują tego, co spożywają i w jakich ilościach, znacznie rzadziej skarżą się na dolegliwości bólowe pleców, ze względu na mniejszą wagę ciała, która nie obciąża kręgosłupa. Poza tym bardzo ważną sprawą jest, aby kobiety ciężarne nosiły buty na płaskim obcasie – założenie obuwia z wysokim koturnem powoduje, że środek ciężkości przesuwa się jeszcze bardziej, kręgosłup wygina się mocniej i kobieta odczuwa nasilone dolegliwości bólowe ze strony pleców. Istotne jest także unikanie długiego stania, ponieważ wtedy kręgosłup zostaje obciążony najbardziej.

Każda ciężarna powinna pamiętać też o tym, aby nadmiernie nie przeciążać się porządkami domowymi czy robieniem zakupów. Zbyt duży wysiłek fizyczny może nasilać ból pleców. Warto jednak nie zapominać o aktywności ruchowej – wskazane są spacery i specjalne ćwiczenia dla ciężarnych (musi je zawsze zlecić i dobrać do potrzeb każdej kobiety ginekolog) – dzięki nim mięśnie się rozluźniają, a kręgosłup jest znacznie mniej obciążony.

Bardzo pomocny przy bólu kręgosłupa w ciąży jest masaż, ale należy pamiętać o tym, że wykonany w nieprawidłowy sposób zamiast pomóc, może tylko pogorszyć dolegliwości bólowe. W miarę możliwości każda ciężarna kobieta powinna także chodzić na basen. Dzięki pływaniu mięśnie ulegają rozluźnieniu, a kręgosłup boli znacznie mniej.

Jeśli zawiodą wszystkie metody, wówczas zachodzi potrzeba zażycia środka przeciwbólowego. W okresie ciąży bezpiecznie można stosować paracetamol. Jednak gdy ból jest naprawdę silny, zawsze należy skonsultować się z ginekologiem.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl