Ból pleców w ciąży – skąd się bierze i jak można go zmniejszyć?
Ciąża jest jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu każdej kobiety. Przyszła mama nosi w sobie rozwijające się dziecko i nie może się doczekać, kiedy przyjdzie ono na świat. Podczas ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do licznych zmian związanych z posiadaniem powiększającego się brzuszka. Niestety, czasami wiążą się one z odczuwaniem przez kobietę dolegliwości, których nigdy wcześniej nie doświadczała. Jednym z takich przypadłości jest ból pleców.
Ból pleców w okresie ciąży jest dość powszechnie występującą dolegliwością. Doświadcza go praktycznie każda kobieta, niezależnie od swojego wieku. Dlaczego ból pleców w ciąży jest w ogóle obecny? Jak można go zmniejszyć?
Ból pleców w czasie ciąży – dlaczego w ciąży bolą plecy?
Przede wszystkim ból pleców i kręgosłupa w okresie ciąży ma związek z powiększającym się brzuszkiem. Gdy staje się on coraz większy, dochodzi do niefizjologicznego wygięcia się (nadmiernie do przodu) odcinka piersiowego, a przede wszystkim lędźwiowego kręgosłupa. To z kolei doprowadza do tego, że poszczególne kręgi w kręgosłupie są obciążone w sposób dla siebie nietypowy. Ponadto na skutek powiększającego się brzuszka, dochodzi też do zmiany położenia środka ciężkości. Kobieta, aby utrzymać równowagę, musi wypinać brzuch do przodu, a ramiona odchylać do tyłu, co doprowadza do nadmiernego napinania mięśni przykręgosłupowych i powstania dolegliwości bólowych.
Czy ból kręgosłupa w ciąży jest mocno nasilony?
Jest to bardzo indywidualna sprawa. Niektóre kobiety odczuwają tylko niewielkie pobolewanie, które ustępuje w sytuacji, gdy zmienią one pozycję ciała, np. położą się lub usiądą. Niestety, u niektórych kobiet ból ten jest bardzo silnie wyrażony. Czasami wręcz uniemożliwia on normalne, codzienne funkcjonowanie do tego stopnia, iż zdarza się, że kobieta w zaawansowanej ciąży nie jest w stanie wyjść na spacer czy zająć się swoim starszym dzieckiem.
Czy ból pleców w ciąży może mieć związek tylko z problemami z kręgosłupem?
Nie. Ból pleców w ciąży, przede wszystkim w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, może mieć też związek z zakażeniem układu moczowego, do którego dochodzi stosunkowo często w tym okresie. Dzieje się tak dlatego, że powiększająca się wraz z czasem trwania ciąży macica zaczyna uciskać na moczowody, co utrudnia odpływ moczu i może prowadzić do jego zastoju. To z kolei doprowadza do poszerzenia miedniczki nerkowej oraz kielichów nerkowych – przez co dochodzi do infekcji układu moczowego. Dlatego też każda kobieta ciężarna, która zaczyna odczuwać ból pleców, powinna mieć najpierw wykonane przez swojego lekarza badanie ogólne moczu wraz z posiewem, aby ocenić czy nie doszło u niej do zakażenia układu moczowego. Jeśli wyniki badań potwierdzą infekcję, wówczas specjalista zadecyduje o zastosowaniu antybiotykoterapii. Nieleczony stan chorobowy w układzie moczowym może być groźny zarówno dla kobiety, jak i dla jej dziecka.
Ból pleców w ciąży – sposoby na zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa
Bardzo ważnym elementem profilaktyki bólu kręgosłupa w ciąży jest dbanie o masę ciała. Zdecydowanie częściej na bóle pleców narzekają kobiety, które przybierają na wadze bardzo dużo. Zaś te panie, które nie stosują się do powszechnie panującej zasady, że „w ciąży należy jeść za dwoje” i pilnują tego, co spożywają i w jakich ilościach, znacznie rzadziej skarżą się na dolegliwości bólowe pleców, ze względu na mniejszą wagę ciała, która nie obciąża kręgosłupa. Poza tym bardzo ważną sprawą jest, aby kobiety ciężarne nosiły buty na płaskim obcasie – założenie obuwia z wysokim koturnem powoduje, że środek ciężkości przesuwa się jeszcze bardziej, kręgosłup wygina się mocniej i kobieta odczuwa nasilone dolegliwości bólowe ze strony pleców. Istotne jest także unikanie długiego stania, ponieważ wtedy kręgosłup zostaje obciążony najbardziej.
Każda ciężarna powinna pamiętać też o tym, aby nadmiernie nie przeciążać się porządkami domowymi czy robieniem zakupów. Zbyt duży wysiłek fizyczny może nasilać ból pleców. Warto jednak nie zapominać o aktywności ruchowej – wskazane są spacery i specjalne ćwiczenia dla ciężarnych (musi je zawsze zlecić i dobrać do potrzeb każdej kobiety ginekolog) – dzięki nim mięśnie się rozluźniają, a kręgosłup jest znacznie mniej obciążony.
Bardzo pomocny przy bólu kręgosłupa w ciąży jest masaż, ale należy pamiętać o tym, że wykonany w nieprawidłowy sposób zamiast pomóc, może tylko pogorszyć dolegliwości bólowe. W miarę możliwości każda ciężarna kobieta powinna także chodzić na basen. Dzięki pływaniu mięśnie ulegają rozluźnieniu, a kręgosłup boli znacznie mniej.