Bezsenność w ciąży — jak sobie z nią radzić?
W okresie ciąży bezsenność to bardzo częsta przypadłość, zwłaszcza w końcowych miesiącach tuż przed porodem. Wiele kobiet skarży się wtedy, że nie może spać, przez całą noc przekręca się z boku na bok, a w ciągu dnia czuje się przez to bardzo zmęczona. Dlaczego tak się dzieje, że w okresie ciąży większość kobiet ma problemy ze snem? Jakie są wówczas przyczyny bezsenności?
Bardzo często przyczyną bezsenności w okresie ciąży są problemy z układem trawiennym, a konkretnie ze zgagą. Ciężarna macica wraz z upływem czasu staje się coraz większa, uciska na żołądek i powoduje cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Podobnie jest z mięśniem zwieraczem przełyku. Na skutek dużej ilości progesteronu w kobiecym organizmie jest bardziej rozluźniony i przez to treść z żołądka może z większą łatwością przesuwać się w jego kierunku. Objawy te nasilają się zwykle w pozycji leżącej, dlatego kiedy kobieta kładzie się spać zaczyna odczuwać nieprzyjemne pieczenie i palenie za mostkiem.
Problemy ze snem pod koniec ciąży wynikają też z częstej potrzeby oddawania moczu. W tej sytuacji znowu „winna” jest ciężarna macica, która tym razem uciska na pęcherz moczowy i tym sposobem zmusza kobietę do częstego wstawania do ubikacji w ciągu nocy.
Bezsenność w ciąży jako problem psychologiczny
Trzeba pamiętać o tym, że w trzecim trymestrze ciąży bezsenność może mieć też związek z lękiem związanym ze zbliżającym się terminem porodu. Zdarza się, że ciężarna kobieta często myśli o różnych sprawach po położeniu się do łóżka, na przykład przebiegu porodu, zdrowiu dziecka, możliwości poradzenia sobie z opieką nad nim. Taki natłok myśli powoduje, że przyszła matka nie może spać przez całą noc i przewraca się z boku na bok.
Sposoby na bezsenność w czasie ciąży
W czasie ciąży nie można brać żadnych środków pomagających zasnąć, ale możliwe jest zadbanie o higienę snu. Przede wszystkim przed położeniem się do łóżka warto przewietrzyć sypialnię. Ważne jest też to, aby panowała w niej odpowiednia temperatura — jeśli będzie za gorąco lub za zimno, wtedy również mogą nasilać się problemy ze snem. Warto zadbać także o ciszę w pokoju oraz o to, aby było w nim naprawdę ciemno. Trzeba pamiętać również o wygodnym materacu w łóżku oraz o poduszkach, jakie można podsunąć sobie pod plecy, kiedy zacznie im doskwierać uciążliwy ból. Można też podkładać poduszki pod nogi, dzięki którym przyszła matka może uniknąć bolesnych skurczy łydek.
Bardzo ważne jest też to, aby ciężarna kobieta nie jadła tuż przed pójściem spać, bowiem obfita, tłusta i wysokokaloryczna potrawa może nasilać objawy zgagi, która przecież w znaczny sposób utrudnia sen. Dlatego ostatni posiłek najlepiej zjeść około dwóch godzin przed snem. Powinien być on lekkostrawny i niskokaloryczny. Przed spaniem nie można także pić dużej ilości płynów.
Inne proste metody na poradzenie sobie z bezsennością
Warto też przed snem zdecydować się na relaksującą kąpiel z dodatkiem olejków zapachowych. Ciepła woda w wannie, zapach świec oraz olejków, zwłaszcza lawendowego bardzo rozluźnia i powoduje, że kobieta zacznie robić się bardziej senna.
Przy stosowaniu tych wszystkich prostych metod istnieje szansa, że ciężarna kobieta może nie mieć problemów z bezsennością albo staną się one zdecydowanie mniejsze. Dlatego warto je wypróbować i ocenić w jaki sposób działają w każdym konkretnym przypadku.