Bezsenność w ciąży — jak sobie z nią radzić?
Anna Posmykiewicz

Bezsenność w ciąży — jak sobie z nią radzić?

W okresie ciąży bezsenność to bardzo częsta przypadłość, zwłaszcza w końcowych miesiącach tuż przed porodem. Wiele kobiet skarży się wtedy, że nie może spać, przez całą noc przekręca się z boku na bok, a w ciągu dnia czuje się przez to bardzo zmęczona. Dlaczego tak się dzieje, że w okresie ciąży większość kobiet ma problemy ze snem? Jakie są wówczas przyczyny bezsenności?

Bardzo często przyczyną bezsenności w okresie ciąży są problemy z układem trawiennym, a konkretnie ze zgagą. Ciężarna macica wraz z upływem czasu staje się coraz większa, uciska na żołądek i powoduje cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Podobnie jest z mięśniem zwieraczem przełyku. Na skutek dużej ilości progesteronu w kobiecym organizmie jest bardziej rozluźniony i przez to treść z żołądka może z większą łatwością przesuwać się w jego kierunku. Objawy te nasilają się zwykle w pozycji leżącej, dlatego kiedy kobieta kładzie się spać zaczyna odczuwać nieprzyjemne pieczenie i palenie za mostkiem.

Problemy ze snem pod koniec ciąży wynikają też z częstej potrzeby oddawania moczu. W tej sytuacji znowu „winna” jest ciężarna macica, która tym razem uciska na pęcherz moczowy i tym sposobem zmusza kobietę do częstego wstawania do ubikacji w ciągu nocy.

Zwykle problemy z bezsennością w okresie ciąży mają też związek z bólami pleców oraz nocnymi kurczami łydek. Zdarza się, że zarówno dolegliwości bólowe kręgosłupa, jak i skurcze są tak mocno nasilone, że kobieta nie jest w stanie zmrużyć oka przez całą noc, a w ciągu dnia z tego powodu bywa bardzo senna i zmęczona.

Bezsenność w ciąży jako problem psychologiczny

Trzeba pamiętać o tym, że w trzecim trymestrze ciąży bezsenność może mieć też związek z lękiem związanym ze zbliżającym się terminem porodu. Zdarza się, że ciężarna kobieta często myśli o różnych sprawach po położeniu się do łóżka, na przykład przebiegu porodu, zdrowiu dziecka, możliwości poradzenia sobie z opieką nad nim. Taki natłok myśli powoduje, że przyszła matka nie może spać przez całą noc i przewraca się z boku na bok.

Przyczyną bezsenności w okresie trzeciego trymestru ciąży może być brak wygodnej pozycji do spania. Duży już wtedy brzuch nie pozwala bardzo często na dogodne ułożenie się i zmusza kobietę do spania na plecach.

Sposoby na bezsenność w czasie ciąży

W czasie ciąży nie można brać żadnych środków pomagających zasnąć, ale możliwe jest zadbanie o higienę snu. Przede wszystkim przed położeniem się do łóżka warto przewietrzyć sypialnię. Ważne jest też to, aby panowała w niej odpowiednia temperatura — jeśli będzie za gorąco lub za zimno, wtedy również mogą nasilać się problemy ze snem. Warto zadbać także o ciszę w pokoju oraz o to, aby było w nim naprawdę ciemno. Trzeba pamiętać również o wygodnym materacu w łóżku oraz o poduszkach, jakie można podsunąć sobie pod plecy, kiedy zacznie im doskwierać uciążliwy ból. Można też podkładać poduszki pod nogi, dzięki którym przyszła matka może uniknąć  bolesnych skurczy łydek.

Bardzo ważne jest też to, aby ciężarna kobieta nie jadła tuż przed pójściem spać, bowiem obfita, tłusta i wysokokaloryczna potrawa może nasilać objawy zgagi, która przecież w znaczny sposób utrudnia sen. Dlatego ostatni posiłek najlepiej zjeść około dwóch godzin przed snem. Powinien być on lekkostrawny i niskokaloryczny.  Przed spaniem nie można także pić dużej ilości płynów.

Powiązane produkty

Inne proste metody na poradzenie sobie z bezsennością

Warto też przed snem zdecydować się na relaksującą kąpiel z dodatkiem olejków zapachowych. Ciepła woda w wannie, zapach świec oraz olejków, zwłaszcza lawendowego bardzo rozluźnia i powoduje, że kobieta zacznie robić się bardziej senna.

Przy stosowaniu tych wszystkich prostych metod istnieje szansa, że ciężarna kobieta może nie mieć problemów z bezsennością albo staną się one zdecydowanie mniejsze. Dlatego warto je wypróbować i ocenić w jaki sposób działają w każdym konkretnym przypadku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży? Objawy i metody diagnozowania ciąży

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij