Biegunka po alkoholu - portal DOZ.pl
Biegunka po alkoholu
Michał Posmykiewicz

Biegunka po alkoholu

Przyczyn biegunki może być bardzo dużo, do najczęstszych zaliczamy zakażenia przewodu pokarmowego, ponadto mogą to być między innymi stany zapalne jelit, zespól jelita drażliwego, zatrucia, choroby przewlekłe. Dość często obserwuje się także biegunkę po spożyciu alkoholu, co zwykle wzbudza duży niepokój pacjenta.

Biegunka to stan, w którym dochodzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień (więcej niż 3 razy na dobę) lub zwiększaenia objętości oddawanego stolca, wraz ze zmianą jego konsystencji na płynną lub półpłynną. Biegunkę dzielimy na ostrą, która trwa do 14 dni oraz przewlekłą, trwająca dłużej.

Czym spowodowana jest biegunka po wypiciu alkoholu?

Należy pamiętać o tym, że biegunka po spożyciu alkoholu pojawia się po wypiciu większej jego ilości. Alkohol działa bowiem toksycznie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Doprowadza to do uszkodzenia komórek przewodu pokarmowego –  enterocytów. W prawidłowych warunkach enterocyty, za pomocą enzymów, rozkładają składniki pokarmowe, co z kolei ułatwia wchłanianie substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym. Po spożyciu alkoholu dochodzi do uszkodzenia enterocytów, które przestają spełniać swoją funkcje. Tym samym proces trawienia i wchłaniania pokarmów jest zaburzony i pojawia się biegunka. 

Biegunce po spożyciu alkoholu towarzyszą często bóle brzucha. Organizm jest osłabiony, co z kolei powoduje złe samopoczucie. Jeśli biegunka jest mocno nasilona, może dojść do odwodnienia organizmu. Objawami odwodnienia organizmu jest między innymi suchość błon śluzowych w jamie ustnej, skóra staje się mało elastyczna, zmniejsza się ilość oddawanego moczu, przyspiesza się czynność serca i oddech, spada ciśnienie tętnicze. W ciężkim odwodnieniu pojawiają się też zaburzenia świadomości.

Co zrobić, aby biegunka po spożyciu alkoholu nie doprowadziła do odwodnienia?

Przede wszystkim należy zapewnić właściwą podaż płynów, które uzupełnią zaburzenia wodno – elektrolitowe. W aptekach dostępne są tzw. doustne płyny nawadniające zawierające tracone w przebiegu biegunki elektrolity. Ważne jest też zażywanie probiotyku, który uzupełni prawidłową florę bakteryjną jelit. 

Biegunka po alkoholu zwykle szybko ustępuje i nie doprowadzi do odwodnienia, jeśli pamięta się o właściwym nawodnieniu organizmu.

Jeśli biegunka po alkoholu trwa dłużej, towarzyszą jej bóle brzucha i osłabienie, wtedy należy udać się do lekarza – nie jest wykluczone, że potrzebna będzie hospitalizacja celem dożylnego nawodnienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij