
Biegunka po alkoholu
Przyczyn biegunki może być bardzo dużo, do najczęstszych zaliczamy zakażenia przewodu pokarmowego, ponadto mogą to być między innymi stany zapalne jelit, zespól jelita drażliwego, zatrucia, choroby przewlekłe. Dość często obserwuje się także biegunkę po spożyciu alkoholu, co zwykle wzbudza duży niepokój pacjenta.
Biegunka to stan, w którym dochodzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień (więcej niż 3 razy na dobę) lub zwiększaenia objętości oddawanego stolca, wraz ze zmianą jego konsystencji na płynną lub półpłynną. Biegunkę dzielimy na ostrą, która trwa do 14 dni oraz przewlekłą, trwająca dłużej.
Czym spowodowana jest biegunka po wypiciu alkoholu?
Należy pamiętać o tym, że biegunka po spożyciu alkoholu pojawia się po wypiciu większej jego ilości. Alkohol działa bowiem toksycznie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Doprowadza to do uszkodzenia komórek przewodu pokarmowego – enterocytów. W prawidłowych warunkach enterocyty, za pomocą enzymów, rozkładają składniki pokarmowe, co z kolei ułatwia wchłanianie substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym. Po spożyciu alkoholu dochodzi do uszkodzenia enterocytów, które przestają spełniać swoją funkcje. Tym samym proces trawienia i wchłaniania pokarmów jest zaburzony i pojawia się biegunka.
Biegunce po spożyciu alkoholu towarzyszą często bóle brzucha. Organizm jest osłabiony, co z kolei powoduje złe samopoczucie. Jeśli biegunka jest mocno nasilona, może dojść do odwodnienia organizmu. Objawami odwodnienia organizmu jest między innymi suchość błon śluzowych w jamie ustnej, skóra staje się mało elastyczna, zmniejsza się ilość oddawanego moczu, przyspiesza się czynność serca i oddech, spada ciśnienie tętnicze. W ciężkim odwodnieniu pojawiają się też zaburzenia świadomości.
Co zrobić, aby biegunka po spożyciu alkoholu nie doprowadziła do odwodnienia?
Przede wszystkim należy zapewnić właściwą podaż płynów, które uzupełnią zaburzenia wodno – elektrolitowe. W aptekach dostępne są tzw. doustne płyny nawadniające zawierające tracone w przebiegu biegunki elektrolity. Ważne jest też zażywanie probiotyku, który uzupełni prawidłową florę bakteryjną jelit.
Biegunka po alkoholu zwykle szybko ustępuje i nie doprowadzi do odwodnienia, jeśli pamięta się o właściwym nawodnieniu organizmu.