Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży
Ewelina Drelich

Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży

Kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na nadmierną senność oraz pojawiające się szybciej niż zazwyczaj uczucie zmęczenia. Wynika to z rewolucji hormonalnej, jaka zachodzi w ciele kobiety. Jak sobie z tym radzić?

Zmęczenie w ciąży – przyczyny

Zmęczenie w ciąży w pierwszym trymestrze związane jest tym, że organizm kobiety pracuje na podwyższonych obrotach. Energia wykorzystywana jest na produkcję większej ilości krwi. Ponadto obniżają się poziom cukru i ciśnienie, przez co odczuwana jest senność. Gdy organizm przyzwyczai się do zmian hormonalnych, co najczęściej trwa kilka tygodni, uczucie senności mija samoistnie. Trzeci trymestr to okres, który również może wiązać się ze wzrostem odczucia senności i zmęczenia. Tym razem winowajcą są dodatkowe kilogramy, które towarzyszą kobiecie w ciąży. Duży rozmiar płodu może powodować trudności z oddychaniem i spaniem, a to wszystko przekłada się na osłabienie w ciąży. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, aby senność i zmęczenie w ciąży zwalczyć lub zminimalizować ich wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Dopadło Cię zmęczenie w ciąży? Wyklucz istnienie chorób

Aby wyeliminować zmęczenie w ciąży, należy najpierw zbadać, czy nie jest ono spowodowane stanem chorobowym. Senność w ciąży bardzo często jest związana z niskim ciśnieniem krwi. Anemia to kolejna przyczyna zmęczenia w ciąży. Należy również wykluczyć takie choroby jak cukrzyca ciążowa, zaburzenia hormonalne tarczycy, infekcje. Każda infekcja występująca w organizmie kobiety w ciąży dodatkowo go obciąża. Organizm uruchamia wszystkie mechanizmy obronne, aby zwalczyć objawy infekcji. W efekcie odczuwalne jest zmęczenie. Wykonanie wszystkich zaleconych badań pozwoli na poznanie przyczyny. Jeśli zmęczenie okaże się wynikiem choroby, należy ją leczyć przyczynowo.

Polecane dla Ciebie

Senność w ciąży? Po pierwsze: wyśpij się!

Kobiety bardzo często szukają przyczyn senności w ciąży, nie biorąc pod uwagę tej najbardziej prozaicznej – niewystarczającej ilości snu. Ciąża to obciążenie dla organizmu kobiety, więc potrzebuje on więcej czasu na regenerację, a to związane jest z wydłużeniem czasu snu. Zalecany jest dziewięciogodzinny odpoczynek. Warto więc wcześniej kłaść się spać lub wstawać nieco później. Istotnym elementem jest dobre wywietrzenie pomieszczenia przed snem. Wskazane jest również robienie sobie przerw w ciągu dnia. Jeśli organizm domaga się drzemki, pozwólmy mu na to. Nawet półgodzinny odpoczynek może mieć zbawienny wpływ na organizm.

Odczuwasz senność w ciąży? Zadbaj o dietę

Dobrze skomponowana dieta to kolejna rzecz przyczyniająca się do prawidłowego funkcjonowania kobiet w ciąży. Niewystarczająca ilość białka, witamin i mikroelementów może objawić się sennością i zmęczeniem w ciąży.

Przyszła mama powinna przede wszystkim spożywać niewielkie porcje posiłków regularnie, najlepiej co trzy-cztery godziny. Najważniejszym posiłkiem jest oczywiście śniadanie, natomiast kolacja powinna być lekkostrawna, aby nie zaburzać procesu zasypiania.

Spożywane pokarmy mają pokrywać dzienne zapotrzebowanie na żelazo, wapń i magnez. W diecie nie może zabraknąć warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.

Na senność w ciąży najlepszy jest ruch

Sprawdzonym sposobem na osłabienie w ciąży jest aktywność fizyczna. Najlepiej, jeśli byłaby ona wykonywana na świeżym powietrzu, aby dostarczyć organizmowi jak najwięcej tlenu. Można również skorzystać z zajęć zorganizowanych dla kobiet ciężarnych w klubach fitness. Bez znaczenia jest, jaki typ aktywności wybierzemy – najważniejsze, aby ruszać się regularnie. Wykonywanie aktywności w ciąży poprawia ogólną sprawność fizyczną oraz wydolność tlenową. Stwierdzono również pozytywny wpływ regularnego ruchu na funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego oraz usprawnienie przemiany materii.

Zmęczenie w ciąży – może mała czarna?

Przez lata narosło wiele kontrowersyjnych opinii na temat spożywania kawy w okresie ciąży.

Kawa nie jest napojem bezwzględnie zakazanym w okresie ciąży. Należy jedynie zachować ostrożność w jej stosowaniu. Przede wszystkim zmniejszamy ilość spożywanej kawy do niezbędnego minimum. Jeśli trudno jest nam zacząć dzień bez kawy – można ją wypić po spożytym posiłku, najlepiej z dodatkiem mleka.

Warto w tym okresie spożywać kawę bezkofeinową, zbożową luz z cykorii. Zabronione jest picie jednej filiżanki za drugą. Metabolizm kofeiny w organizmie kobiety ciężarnej podlega trochę innym zasadom niż u kobiet niebędących w ciąży. W wyniku tego efekt pobudzenia po wypiciu małej czarnej utrzymuje się zdecydowanie dłużej.

Maksymalna dobowa dawka kofeiny, jaką możemy spożyć, będąc w ciąży, nie powinna przekroczyć 200 mg, co w praktyce odpowiada dwóm-trzem niezbyt mocnym filiżankom kawy. Ostatnia kawa powinna przypadać na wczesne popołudnie.

Należy również pamiętać, że kofeina znajduje się też w innych popularnych produktach, jak np. w herbacie, kakao, napojach typu cola, napojach energetycznych oraz czekoladzie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij