Kobieta w ciąży otwiera opakowanie tabletek antykoncepcyjnych
Julia Lisowska

Antykoncepcja w ciąży – czy należy ją stosować?

Antykoncepcja i ciąża są tematami wzajemnie się wykluczającymi, ponieważ z założenia stosowanie metod antykoncepcyjnych ma zapobiegać nieplanowanemu zapłodnieniu. Zdarza się jednak, że pomimo korzystania ze środków zabezpieczających kobieta zajdzie w ciążę.

 1. Antykoncepcja i jej skuteczność
 2. Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – czy są szkodliwe?
 3. Czy tabletki antykoncepcyjne mają działanie poronne?
 4. Skutki brania tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży – czy należy je stosować?
 5. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Zajście w ciążę pomimo stosowania antykoncepcji może być wynikiem błędów czy zaniedbań ze strony pacjentki, ale wpływać mogą na to też inne czynniki, takie jak otyłość (obniża skuteczność pierścieni, plastrów i tabletek), wymioty (najczęściej szybko po zażyciu tabletki, co uniemożliwia wchłonięcie się hormonów), infekcje oraz przyjmowanie innych leków – antybiotyków, środków przeciwpadaczkowych lub leków psychotycznych, które wchodzą w interakcje.

Antykoncepcja i jej skuteczność

Warto zaznaczyć też, że oprócz wstrzemięźliwości seksualnej żadna inna metoda antykoncepcyjna nie ma stuprocentowej efektywności, a ryzyko wystąpienia nieplanowanej ciąży określa się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla, czyli liczby niepożądanych ciąż, do których doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Konkluzja jest więc taka, że ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych może się zdarzyć. Z tego powodu, gdy pacjentka wysunie podejrzenie, że mogło dojść do poczęcia, pierwszym krokiem powinno być wykonanie testu paskowego (ogólnodostępnego w aptekach, drogeriach), a następnie wizyta u lekarza ginekologa.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża to przedmiot wielu dyskusji, wokół którego zaczęło krążyć wiele mitów. Najczęstszym z nich jest twierdzenie, że przyjmowanie hormonów powoduje problemy z donoszeniem ciąży oraz obniża płodność kobiety. Obecnie dostępne są produkty najnowszych generacji, które zmniejszają to ryzyko do minimum. Ponadto obniżona zdolność do poczęcia prawdopodobnie wiąże się z długotrwałym przyjmowaniem tabletek, co z kolei jest fizjologiczną przyczyną zmniejszającej się płodności, czyli zaawansowany wiek. Innym mitem jest także przekonanie, że pigułki hormonalne powodują wady u płodu. W tym aspekcie nie ma oficjalnych danych medycznych wykazujących negatywny wpływ na płód.

Środki antykoncepcyjne – sprawdź na DOZ.pl

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – czy są szkodliwe?

Generalnie trudno jest znaleźć jasne dowody, które potwierdzałyby szkodliwość stosowania tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży. W latach 80. i 90. przeprowadzono kilka badań, które sugerowały wpływ zażycia pigułek doustnych na organogenezę u płodu (i w efekcie powstanie zaburzeń rozwoju, takich jak malformacje kończyn, nerek czy przełyku), jednak obecnie nie ma potwierdzenia tych tez w literaturze medycznej i prawdopodobnie wyniki ówczesnych badań były związane z długim czasem przyjmowania tabletek hormonalnych i utrzymywaniem się wysokich poziomów hormonów we krwi matek.

Z powodu ogólnej niepewności co do relacji między ciążą a tabletkami antykoncepcyjnymi lekarze ginekolodzy odradzają ich przyjmowanie, ponieważ nie są znane długofalowe skutki brania tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży. W praktyce klinicznej zaobserwowano jedynie, że u kobiet stosujących kurację tabletkami częściej występowała ciąża mnoga, co można wytłumaczyć zwiększoną płodnością pacjentek przez przyjmowane hormony.

Powiązane produkty

Czy tabletki antykoncepcyjne mają działanie poronne?

Środki hormonalne działają na cykl miesiączkowy u kobiety, czyli hamują owulację i zmieniają charakter śluzu szyjkowego, co zapobiega zapłodnieniu. Z racji tego, że nie wpływają na implantację czy powstanie zarodka, nie działają też poronnie. Ponadto nie udowodniono wpływu embriotoksycznego lub teratogennego na płód, co również oznacza, że nie prowadzą do poronienia.

Skutki brania tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży – czy należy je stosować?

Zdarza się, że kobieta nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży i kontynuuje przyjmowanie pigułek. Wynika to z tego, że na początku oznaki ciąży mogą być niejednoznaczne lub trudne do zaobserwowania, ale w przypadku gdy dany objaw wzbudzi podejrzenie, lepiej jest zaprzestać stosowania. Zalecane jest to także przez producentów środków antykoncepcyjnych, którzy w przeciwwskazaniach do stosowania ich produktów na pierwszym miejscu wymieniają właśnie ciążę.

Zarodek w okresie rozwoju w łonie matki jest szczególnie wrażliwy na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne, dlatego lekarze zalecają odstawienie większości leków stosowanych przez matkę, w tym środków hormonalnych, ponieważ substancje chemiczne mogą negatywnie wpływać na rokowanie rozwoju ciąży i dziecka. W dodatku istnieje teoretycznie ryzyko feminizacji płodów męskich. Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych powinna być planowana minimum po 2-3 miesiącach przerwy od kuracji, ponieważ podczas tego okresu reguluje się zdolność owulacji i powraca płodność kobiety.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne? To jedno z częstszych pytań, które pacjentki zadają lekarzowi. Kluczem jest uważna obserwacja organizmu – każdy nowy objaw powinien nawracać albo równolegle współwystępować z innymi symptomami.

Poczytaj więcej o pierwszych objawach ciąży na DOZ.pl

Jak już zostało wspomniane, żadna z metod antykoncepcyjnych nie gwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Pierwszym, zwracającym uwagę sygnałem jest brak krwawienia z odstawienia (w takim przypadku należy niezwłocznie wykonać test ciążowy). Inne objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych nie różnią się od zwykłych symptomów, dlatego też kobieta może zauważyć szereg dolegliwości, takich jak:

 • tkliwość piersi, powiększenie rozmiaru biustu,
 • bóle podbrzusza i okolicy lędźwiowej,
 • wrażliwość na zapachy,
 • nudności i wymioty,
 • zgaga,
 • wzmożone wydzielanie śluzu z pochwy,
 • nadmierna senność i zmęczenie,
 • wahania apetytu, częste tzw. „zachcianki”,
 • zmienny nastrój,
 • wzrost temperatury ciała.
 1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.
 2. R. Dębski, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży, Ginekologia Polska 2007, 78.
 3. K. Meisenbacher, Antykoncepcja – metody, zastosowanie, poradnictwo, MedPharm, 2008.
 4. K. Szczechowiak i in., Rola diety w doustnej antykoncepcji hormonalnej, [online] https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/88-94/38195 [dostęp: 16.06.2023].
 5. G. Gałuszka i in., Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, [online] http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/Gałuszka_g1-3.pdf [dostęp: 16.06.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

 • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

  Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

 • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

  Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

 • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

  Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

 • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

  Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

 • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

  Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij