Jak osiągnąć orgazm pochwowy?
W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.
- Czym jest orgazm? Rodzaje orgazmów
- Jak wygląda orgazm pochwowy?
- Orgazm pochwowy a łechtaczkowy – różnice
- Orgazm pochwowy – jak go osiągnąć?
- Problemy z orgazmem pochwowym – przyczyny
- Pochwa – funkcje w organizmie
Czym jest orgazm? Rodzaje orgazmów
Orgazm jest pobudzeniem mózgowym, powodującym wydzielanie serotoniny („hormonu szczęścia”), wywołanym przez stymulację organów płciowych podczas stosunku bądź rzadziej samoistnego pobudzenia w trakcie snu. Orgazm u kobiet objawia się mimowolnymi skurczami mięśni okolicy pochwy, odbytu, a nawet skurczem macicy. Dlatego po histerektomii (usunięciu macicy) często obserwowane są zmiany w jego odczuwaniu.
U kobiet znajduje się wiele stref erogennych, których pobudzenie powoduje odczuwanie przyjemności. Dlatego rozróżniamy różne typy orgazmu kobiecego w zależności od miejsca stymulacji oraz konkretnych doznań:
- Orgazm łechtaczkowy – najczęściej występujący rodzaj (nawet u 60% kobiet na świecie). Spowodowany jest stymulacją łechtaczki. Opisuje się go jako ostre, powierzchowne uczucie łaskotania oraz rozlewające się po ciele ciepło.
- Orgazm pochwowy (wewnętrzny) – wywoływany jest stymulacją wnętrza pochwy. Kobiety oceniają go jako bardziej satysfakcjonujący. Ten typ kobiecego orgazmu charakteryzuje się przeżywaniem rozległego uczucia rozluźnienia.
- Orgazm erogenny – wywoływany przez stymulację stref erogennych. Miejsca te są bardzo dobrze unerwione i zazwyczaj otoczone cienką warstwą skóry bądź błony śluzowej (np. uszy, sutki). Strefy erogenne dzielimy na samoistne (których stymulacja może doprowadzić do orgazmu) oraz niesamoistne (izolowana stymulacja nie doprowadza do orgazmu). Ten typ orgazmu cechuje się odczuciem przyjemności obejmującym całe ciało.
Jak wygląda orgazm pochwowy?
Orgazm pochwowy nie różni się znacząco od innych rodzajów orgazmów. W jego przebiegu dochodzi do ogólnego pobudzenia organizmu (wzrostu ciśnienia, tętna, częstości oddechów) oraz skurczów mięśni całego ciała wraz z macicą. Odczuwalne jest rytmiczne pulsowanie pochwy spowodowane skurczami mięśni miednicy. Ponadto występuje skurcz mięśni zwieracza odbytu, analogiczny do reakcji pochwy. Podczas orgazmu zachodzą także zmiany niewidoczne gołym okiem takie jak wzrost poziomu hormonów (prolaktyny, hormonu antydiuretycznego i oksytocyny). W następstwie orgazmu dochodzi do poszerzenia szyjki macicy trwającego około 20-30 minut.
Orgazm pochwowy a łechtaczkowy – różnice
Czym różni się orgazm pochwowy od łechtaczkowego? Na to pytanie przez wiele lat nie znano odpowiedzi i w dalszym ciągu jest to kwestia sporna. Rola łechtaczki w osiąganiu orgazmu jest bezsprzeczna, natomiast istnieją obiekcje co do pochodzenia orgazmu pochwowego. Przekonanie o istnieniu punktu G, znajdującego się jakoby na przedniej ścianie pochwy, i domniemanie jego udziału w inicjowaniu orgazmu pojawiło się w 1953 roku dzięki niemieckiemu doktorowi Ernstowi Gränfenbergowi. Jednak w latach późniejszych zwrócono uwagę na lokalizację wewnętrznej części łechtaczki – znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie mistycznego punktu G. Nasuwa to pytanie, czy stymulacja pochwy tak naprawdę nie powoduje pobudzenia łechtaczki i powstania orgazmu łechtaczkowego.
Orgazm pochwowy – jak osiągnąć?
Aby doprowadzić kobietę do orgazmu pochwowego, należy wprowadzić przedmiot o fallicznym kształcie do pochwy (np. penetracja penisem partnera), a następnie wykonywać nim rytmiczne ruchy. Gdy poprzez pobudzanie i drażnienie dochodzi do ścisłego kontaktu ze ścianami dróg rodnych, powstaje pobudzenie seksualne. Istotna jest również stymulacja wewnętrznej części łechtaczki, która sąsiaduje z przednią ścianą pochwy. Finalnie pobudzenie nerwowe z pochwy oraz łechtaczki dochodzi do kory mózgowej i powoduje orgazm.
Problemy z orgazmem pochwowym – przyczyny
Część kobiet nie jest w stanie w ogóle doświadczyć orgazmu. Bardzo ważne jest zróżnicowanie przyczyny braku orgazmu pochwowego, ponieważ jedną z nich jest nieczerpanie jakiejkolwiek przyjemności seksualnej ze współżycia. Jest to zaburzenie o podłożu psychogennym. Jednak nie każdy brak orgazmu jest objawem patologii, ponieważ istnieją kobiety, które nie doświadczają orgazmu z przyczyn fizjologicznych. Osoby te, zadając sobie pytanie, dlaczego nie mają orgazmu pochwowego, powinny usłyszeć w odpowiedzi, że taka jest ich natura i nie jest to nic niepokojącego.
Wskazane jest, aby otrzymały poradę praktyczną i zestaw skutecznych ćwiczeń, które mają za zadanie zwiększenie szansy na osiągnięcie orgazmu. W tym celu cenna będzie wizyta u seksuologa, którego porady i wskazówki mogą rozjaśnić nie tylko aspekt przeżywania orgazmu, ale również inne elementy seksualności człowieka.
Pochwa – funkcje w organizmie
Pochwa jest mięśniowo-błoniastym przewodem łączącym macicę z zewnętrznymi narządami płciowymi – sromem. Umożliwia zatem wprowadzenie prącia do kobiecych dróg rodnych oraz zapłodnienie. Jest też kanałem rodnym – to przez nią noworodek wydostaje się z macicy podczas porodu siłami natury. Pochwa stanowi również barierę dla infekcji, ponieważ jej kwaśne pH jest bakteriobójcze.