Kobieta i męzczyzna uprawiają seks dążąć do orgazmu pochwowego
Dominika Rynkiewicz

Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  1. Czym jest orgazm? Rodzaje orgazmów
  2. Jak wygląda orgazm pochwowy?
  3. Orgazm pochwowy a łechtaczkowy – różnice
  4. Orgazm pochwowy – jak go osiągnąć?
  5. Problemy z orgazmem pochwowym – przyczyny
  6. Pochwa – funkcje w organizmie

Czym jest orgazm? Rodzaje orgazmów

Orgazm jest pobudzeniem mózgowym, powodującym wydzielanie serotoniny („hormonu szczęścia”), wywołanym przez stymulację organów płciowych podczas stosunku bądź rzadziej samoistnego pobudzenia w trakcie snu. Orgazm u kobiet objawia się mimowolnymi skurczami mięśni okolicy pochwy, odbytu, a nawet skurczem macicy. Dlatego po histerektomii (usunięciu macicy) często obserwowane są zmiany w jego odczuwaniu.

U kobiet znajduje się wiele stref erogennych, których pobudzenie powoduje odczuwanie przyjemności. Dlatego rozróżniamy różne typy orgazmu kobiecego w zależności od miejsca stymulacji oraz konkretnych doznań:

  • Orgazm łechtaczkowy – najczęściej występujący rodzaj (nawet u 60% kobiet na świecie). Spowodowany jest stymulacją łechtaczki. Opisuje się go jako ostre, powierzchowne uczucie łaskotania oraz rozlewające się po ciele ciepło.
  • Orgazm pochwowy (wewnętrzny) – wywoływany jest stymulacją wnętrza pochwy. Kobiety oceniają go jako bardziej satysfakcjonujący. Ten typ kobiecego orgazmu charakteryzuje się przeżywaniem rozległego uczucia rozluźnienia.
  • Orgazm erogenny – wywoływany przez stymulację stref erogennych. Miejsca te są bardzo dobrze unerwione i zazwyczaj otoczone cienką warstwą skóry bądź błony śluzowej (np. uszy, sutki). Strefy erogenne dzielimy na samoistne (których stymulacja może doprowadzić do orgazmu) oraz niesamoistne (izolowana stymulacja nie doprowadza do orgazmu). Ten typ orgazmu cechuje się odczuciem przyjemności obejmującym całe ciało.

Jak wygląda orgazm pochwowy?

Orgazm pochwowy nie różni się znacząco od innych rodzajów orgazmów. W jego przebiegu dochodzi do ogólnego pobudzenia organizmu (wzrostu ciśnienia, tętna, częstości oddechów) oraz skurczów mięśni całego ciała wraz z macicą. Odczuwalne jest rytmiczne pulsowanie pochwy spowodowane skurczami mięśni miednicy. Ponadto występuje skurcz mięśni zwieracza odbytu, analogiczny do reakcji pochwy. Podczas orgazmu zachodzą także zmiany niewidoczne gołym okiem takie jak wzrost poziomu hormonów (prolaktyny, hormonu antydiuretycznego i oksytocyny). W następstwie orgazmu dochodzi do poszerzenia szyjki macicy trwającego około 20-30 minut.

Powiązane produkty

Orgazm pochwowy a łechtaczkowy – różnice

Czym różni się orgazm pochwowy od łechtaczkowego? Na to pytanie przez wiele lat nie znano odpowiedzi i w dalszym ciągu jest to kwestia sporna. Rola łechtaczki w osiąganiu orgazmu jest bezsprzeczna, natomiast istnieją obiekcje co do pochodzenia orgazmu pochwowego. Przekonanie o istnieniu punktu G, znajdującego się jakoby na przedniej ścianie pochwy, i domniemanie jego udziału w inicjowaniu orgazmu pojawiło się w 1953 roku dzięki niemieckiemu doktorowi Ernstowi Gränfenbergowi. Jednak w latach późniejszych zwrócono uwagę na lokalizację wewnętrznej części łechtaczki – znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie mistycznego punktu G. Nasuwa to pytanie, czy stymulacja pochwy tak naprawdę nie powoduje pobudzenia łechtaczki i powstania orgazmu łechtaczkowego.

Orgazm pochwowy – jak osiągnąć?

Aby doprowadzić kobietę do orgazmu pochwowego, należy wprowadzić przedmiot o fallicznym kształcie do pochwy (np. penetracja penisem partnera), a następnie wykonywać nim rytmiczne ruchy. Gdy poprzez pobudzanie i drażnienie dochodzi do ścisłego kontaktu ze ścianami dróg rodnych, powstaje pobudzenie seksualne. Istotna jest również stymulacja wewnętrznej części łechtaczki, która sąsiaduje z przednią ścianą pochwy. Finalnie pobudzenie nerwowe z pochwy oraz łechtaczki dochodzi do kory mózgowej i powoduje orgazm.

Sprawdź polecane produkty z kategorii seks i antykoncepcja na DOZ.pl

Problemy z orgazmem pochwowym – przyczyny

Część kobiet nie jest w stanie w ogóle doświadczyć orgazmu. Bardzo ważne jest zróżnicowanie przyczyny braku orgazmu pochwowego, ponieważ jedną z nich jest nieczerpanie jakiejkolwiek przyjemności seksualnej ze współżycia. Jest to zaburzenie o podłożu psychogennym. Jednak nie każdy brak orgazmu jest objawem patologii, ponieważ istnieją kobiety, które nie doświadczają orgazmu z przyczyn fizjologicznych. Osoby te, zadając sobie pytanie, dlaczego nie mają orgazmu pochwowego, powinny usłyszeć w odpowiedzi, że taka jest ich natura i nie jest to nic niepokojącego.

Wskazane jest, aby otrzymały poradę praktyczną i zestaw skutecznych ćwiczeń, które mają za zadanie zwiększenie szansy na osiągnięcie orgazmu. W tym celu cenna będzie wizyta u seksuologa, którego porady i wskazówki mogą rozjaśnić nie tylko aspekt przeżywania orgazmu, ale również inne elementy seksualności człowieka.

Pochwa – funkcje w organizmie

Pochwa jest mięśniowo-błoniastym przewodem łączącym macicę z zewnętrznymi narządami płciowymi – sromem. Umożliwia zatem wprowadzenie prącia do kobiecych dróg rodnych oraz zapłodnienie. Jest też kanałem rodnym – to przez nią noworodek wydostaje się z macicy podczas porodu siłami natury. Pochwa stanowi również barierę dla infekcji, ponieważ jej kwaśne pH jest bakteriobójcze.

  1. King R, Belsky J. Are there different types of female orgasm?. Arch Sex Behav. 2011 Oct;40(5):865-75.
  2. Wallen K, Lloyd EA. Female sexual arousal: genital anatomy and orgasm in intercourse. Horm Behav. 2011 May;59(5):780-92.
  3. Carlson KJ, Eisenstat SA. Harwardzka Encyklopedia Zdrowia Kobiety. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000.
  4. Pisarski T. Położnictwo i ginekologia. Warszawa: PZWL, 2001.
  5. Berek JS, Novak E. Ginekologia. Tom 1. Warszawa: Medipage, 2008.
  6. Słomko Z. Ginekologia. Tom 2. Warszawa: PZWL, 2008.
  7. Brody S, Weiss P. Vaginal Orgasm Is Associated with Vaginal (Not Clitoral) Sex Education, Focusing Mental Attention on Vaginal Sensations, Intercourse Duration, and a Preference for a Longer Penis. J Sex Med. 2010 Aug;7(8):2774-81.
  8. Gałecki P, Depko A. Human orgasm from the physiological perspective - Part I. Polski Merkuriusz Lekarski: organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. 2012, 33(193):48-50.
  9. Gałecki P, Depko A. Human orgasm from the physiological perspective - Part II. Polski Merkuriusz Lekarski: organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. 2012, 33(194):120-3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl