Naga para uprawia seks szukając punktu G
Paulina Kłos-Wojtczak

Punkt G – gdzie się znajduje?

Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Rozważania na temat istnienia punktu G rozpoczęły się w 1950 roku za sprawą niemieckiego ginekologa Ernesta Gräfenberga. Naukowiec opisywał w swoich pracach problem oziębłości seksualnej i brak orgazmu u kobiet. Przytoczył on relacje swoich pacjentek, które pomimo niemożności osiągnięcia orgazmu poprzez stosunek płciowy czerpały satysfakcję ze stymulacji pewnego obszaru przedniej ściany pochwy. Miejsce to wykazywało rytmiczne pulsowania, które zanikały po zaspokojeniu potrzeby seksualnej. Punkt ten nazwano punktem G lub Gräfenberga. Dopiero w 1980 roku, za sprawą popularnej książki na temat seksualności człowieka, o punkcie G dowiedział się cały świat, a masowe media zaczęły traktować go jako enigmatyczną strukturę, która prowadzi do najwyższych szczytów przyjemności. Czy słusznie?

Co to jest punkt G?

Co na temat punktu G mówi nauka? Co to jest? Gdzie się znajduje? Niewielkie zgrubienie zwane punktem G zlokalizowane jest u kobiet na przedniej ścianie pochwy wzdłuż przebiegu cewki moczowej. Często opisywany jest jako „mały, nieco szorstki” guziczek o wielkości ok. 1 cm. Z anatomicznego punktu widzenia punkt G jest miejscem dużej koncentracji zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych, a także gruczołów. Pod wpływem podniecenia seksualnego objętość punktu G nieco się zwiększa. Seksuolodzy porównują go do gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn.

Istnienie punktu G jest kwestionowane przez wielu naukowców. Najnowsze badania sugerują raczej, że cały obszar kobiecej pochwy jest strefą erogenną, dlatego jej penetracja pozwala na osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Obalić mit dotyczący punktu G miała praca brytyjskich naukowców (King’s College), którzy przebadali pod tym kątem 900 par bliźniąt. Jak się okazało, bliźnięta jednojajowe, które z założenia powinny mieć dokładnie taką samą budowę ciała, w tym narządów rodnych, w rzeczywistości znacznie różniły się pod tym kątem. Rozbieżne były również odpowiedzi udzielane przez nie na pytanie: „Czy sądzisz, że masz punkt G?”. Wyniki tej pracy zdają się podawać w wątpliwość teorię Gräfenberga.

Z wynikami badań naukowych przeprowadzonych przez brytyjskich uczonych nie mogą zgodzić się włoscy naukowcy, którzy dowiedli istnienia punktu G za pomocą badań ultrasonograficznych. Dostrzegli oni różnice w budowie pochwy między kobietami przeżywającymi bardzo silne orgazmy a tymi, które nie mogły pochwalić się tak mocnymi doznaniami. W tej pierwszej grupie na przedniej ścianie pochwy faktycznie znajdował się niewielki „guziczek”, mogący być legendarnym punktem G.

Gdzie się znajduje punkt G? Jak znaleźć punkt G?

Wiele kobiet szuka w Internecie odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć punkt G lub gdzie kobiety mają punkt G. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Niektórzy próbują znaleźć ten punkt za pomocą palca wprowadzonego w kierunku przedniej ściany pochwy. Miejsce to opisywane jest jako nieco szorstkie i lekko wybrzuszone. Jak się okazuje, możliwe jest wyczucie tego punktu podczas seksu oralnego, co związane jest z lokalizacją blisko wejścia pochwy. Według seksuologów partner podczas penetracji pochwy nie jest w stanie wyczuć punkt G penisem.

Polecane dla Ciebie

Czy każdy posiada punkt G?

Czy każda kobieta została wyposażona przez naturę w punkt G? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Część naukowców uważa, że nie. Pozostali twierdzą, że każda kobieta jest posiadaczką punktu G, jednak jego lokalizacja może być różna.

Co ciekawe, wiele klinik ginekologii plastycznej oferuje zabieg zwany augmentacją punktu G. Polega on na wstrzyknięciu do przedniej ściany pochwy preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Celem tego zabiegu jest zwiększenie doznań seksualnych. 

Jak stymulować punkt G?

Jak masować punkt G, aby osiągnąć orgazm? Czy można go pobudzić? Według wielu opinii jest to możliwe. Istnieje kilka pozycji seksualnych, które ułatwiają pieszczenie tego punktu. Rekomendowana jest pozycja „od tyłu” oraz „na pieska”, w której penis najsilniej uderza w przednią ścianę pochwy. Silną stymulację punktu G może kontrolować również kobieta dzięki pozycji „na jeźdźca”.

Niektóre pary, które chcą połączyć doznania płynące ze współżycia z przyjemnością stymulacji za pomocą gadżetów erotycznych, wybierają lubrykanty i dilda. Wiele dostępnych na rynku wibratorów wyposażonych jest w specjalne końcówki przeznaczone do stymulacji punktu G. Dużym powodzeniem cieszą się także wibrujące jajka, pieszczące praktycznie całe wnętrze pochwy, co zwiększa szansę na stymulację punktu G.

  1. I. Goldstein, S.W. Goldstein i B.R. Komisaruk, Should We Call it (G-Spot) a G-Zone?, „Sexual Medicine Reviews”, nr 10(2) 2022.
  2. A. Ostrzenski, G-Spot Anatomy and its Clinical Significance: A Systematic Review, „Clinical Anatomy”, nr 32(8) 2019.
  3. S. Pan, C. Leung, J. Shah i A. Kilchevsky, Clinical anatomy of the G-spot, „Clinical Anatomy”, nr 28(3) 2015.
  4. P. Vieira-Baptista, J. Lima-Silva, M. Preti i in., G-spot: Fact or Fiction?: A Systematic Review, „Sexual Medicine”, nr 9(5) 2021.
  5. Z. Zdrojewicz i M. Szewczyk, Punkt G – fakty i mity, „Seksuologia Polska”, nr 3(1) 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

    Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij