
Jakie kwasy można stosować latem? Jak zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami po zabiegu złuszczania?
Główną przyczyną, dla której takie zabiegi polecane są jesienią i zimą, jest to, że w tym okresie nie mamy do czynienia z dużym promieniowaniem słonecznym (UV), którego należy unikać podczas kuracji kwasami. Są jednak wyjątki od tej reguły, istnieją kwasy, które mogą być stosowane przez cały rok, bez obawy o negatywne skutki ich działania. Oczywiście nawet w przypadku kwasów, które można używać wiosną i latem, należy pamiętać o kilku złotych zasadach.
Kwasy — jak działają?
Wykonywanie zabiegów z użyciem kwasów czy kosmetyków, w składzie których znajdują się kwasy, pozwala zminimalizować blizny potrądzikowe, przebarwienia posłoneczne, a także oznaki starzenia się skóry. Głębokość penetracji zależy od jego stężenia i od zastosowanego rodzaju kwasu. Dzięki odpowiedniemu dobraniu tych czynników specjalista uzyska pożądany efekt złuszczenia.
Wyróżnia się peelingi powierzchowne, które działają na zmiany znajdujące się w okolicy naskórka oraz części warstwy brodawkowej skóry właściwej, średnio głębokie, które dochodzą do naskórka, warstwy brodawkowej i górnej części warstwy siateczkowej skóry właściwej oraz głębokie, najbardziej inwazyjne, sięgające do części środkowej warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Aby lepiej zobrazować poziom złuszczania poszczególnych peelingów, warto podać orientacyjną głębokość eksfoliacji: peeling powierzchniowy złuszcza około 0,06 mm, peeling średnio głęboki około 0,45 mm, natomiast peeling głęboki około 0,6 mm. Należy pamiętać, że głębokość penetracji kwasu zależy od wielu czynników i może się zmienić w zależności od użytego preparatu, a także od ilości nałożonych warstw, czy nawet nierównomiernego nacisku na skórę podczas jego aplikowania.
Dlaczego warto stosować kwasy wiosną i latem?
W tym okresie nasza skóra również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.
Dodatkowym atutem stosowania kwasów całorocznych jest fakt, że nie powodują one widocznego złuszczania naskórka, tak jak to się dzieje w przypadku mocniejszych kwasów. Nie musimy obawiać się nieestetycznie wyglądających płatów naskórka, które schodzą z twarzy, czy innych objawów złuszczania.
Polecane dla Ciebie
Które kwasy są bezpieczne latem?
Kwas migdałowy — zaliczany do alfa-hydroksywasów (kwasów owocowych), jego naturalnym źródłem są: pestki wiśni i moreli oraz gorzkie migdały. Wolno przenika przez skórę, co sprawia, że jest łagodny. Wykazuje powierzchowne działanie złuszczające, w minimalnym stopniu działa drażniąco. Kwas migdałowy ma właściwości lipofilne, dzięki czemu ma zdolność penetracji w obszarze gruczołów łojowych. Wykazuje silne działanie antybakteryjne. Kwas ten nie wywołuje dużej wrażliwości na promieniowanie słoneczne, dlatego może być stosowany przez cały rok. Kwas migdałowy szczególnie sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, przy trądziku różowatym, trądziku pospolitym, a także w przypadku skóry łojotokowej.
Kwas mlekowy — posiada większe cząsteczki w porównaniu do kwasu migdałowego, przez co ma mniejsze zdolności penetracji. Działa powierzchownie, złuszcza wyłącznie górne warstwy naskórka, jest bardzo łagodny, co sprawia, że zalicza się do bezpiecznych kwasów. Charakteryzuje się właściwościami złuszczającymi i nawilżającymi, poprawia jędrność skóry oraz poziom jej nawilżenia. Ten rodzaj kwasu sprawdzi się w przypadku skóry bardzo wrażliwej.
Kwas laktobionowy — zaliczany jest do polihydroksykwasów (PHA) otrzymywany jest na drodze utleniania dwucukrów laktozy. Posiada duże zdolności do absorbowania wody oraz jej gromadzenia. Jego działanie złuszczające jest znacznie słabsze w porównaniu do alfa-hydroksykwasów. Kwas laktobionowy posiada korzystny wpływ na poprawę nawilżenia skóry, uelastycznia ją, wygładza, działa łagodząco w przypadku podrażnień, niweluje niewielkie, powierzchowne zmarszczki, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz wspomaga proces gojenia się ran. Kwas ten polecany jest do skóry naczyniowej, a także w przypadku trądziku różowatego, łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Niewątpliwym atutem kwasu laktobionowego jest fakt, że nie powoduje on takich objawów jak: świąd, pieczenie czy zaczerwienienie. Z powodzeniem może być stosowany również w okresie letnim, przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ nie wykazuje działania fototoksycznego.
Kwas azelainowy — posiada wiele właściwości, między innymi: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo, zapobiega zaskórnikom oraz redukuje rumień. Kwas azelainowy minimalizuje skłonność skóry do powstawania blizn. Sprawdzi się w przypadku trądziku pospolitego, a także trądziku różowatego.
Kwas ferulowy — to związek chemiczny, który należy do pochodnych kwasu cynamonowego. Duże stężenie tego kwasu znajdziemy między innymi w pomidorach, kukurydzy czy ryżu. Kwas ferulowy posiada właściwości antyoksydacyjne, chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, działa również przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, a także u osób posiadających przebarwienia skórne. Kwas ten ma zdolność pochłaniania promieniowania UV.
Podczas stosowania kwasów przestrzegaj poniższych zasad
Mimo, że wymienione w artykule kwasy można stosować przez cały rok, należy pamiętać o konieczności używania filtrów z wysokim wskaźnikiem SPF. Używanie lżejszych kwasów nie zwalnia cię z obowiązku ochrony skóry przed negatywnym działaniem promieni UVA i UVB. Stosowanie kremów przeciwsłonecznych to podstawa tego, aby utrzymać zdrowy wygląd skóry, przeciwdziałać przedwczesnym procesom starzenia się, a także chronić ją przed powstawaniem przebarwień słonecznych. Odpowiednia ochrona przed słońcem zapewni młodzieńczy wygląd skóry, bez względu na wiek metrykalny.
Dbaj o odpowiednie nawilżanie i łagodzenie skóry. Sprawdzą się do tego kosmetyki z aloesem czy pantenolem.
Zabiegi z użyciem jakichkolwiek kwasów zostaw specjalistom, w tym celu udaj się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego. Nie wykonuj niczego na własną rękę. W przypadku kosmetyków, które w swoim składzie zawierają kwasy, przestrzegaj zaleceń producenta. Kosmetyki mają nam służyć, ale nieumiejętnie ich stosowane może przysporzyć więcej szkody niż pożytku.