Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?
Anna Posmykiewicz

Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion? 
 

Na skórze każdego z nas znajdują się znamiona barwnikowe. Czasem są to tylko pojedyncze zmiany, czasem jest ich naprawdę duża ilość. Znamiona barwnikowe są większe i mniejsze, płaskie lub bardziej wypukłe, jaśniejsze i ciemniejsze. Bez względu na to, jakie są obecne na naszej skórze, powinniśmy je obserwować i zwracać uwagę, czy ich wygląd się nie zmienia. 

Jeśli zaobserwujemy jakąś „podejrzaną” zmianę w wyglądzie znamienia, powinniśmy od razu zgłosić się do lekarza, aby specjalista mógł fachowym okiem je obejrzeć i stwierdzić, czy jest ono potencjalnie niebezpieczne.

Jaki lekarz zajmuje się oceną znamion i czym jest badanie dermatoskopowe?

Oceną znamion zajmują się zarówno lekarze dermatolodzy, jak i lekarze chirurdzy onkolodzy. Znamiona barwnikowe są oglądane przez specjalistów zarówno gołym okiem, jednak bardzo często wykonywane jest również badanie dermatoskopowe, dzięki któremu można postawić ostateczną diagnozę. 

Dermatoskopia to badanie polegające na oglądaniu znamion barwnikowych pod powiększeniem. Lekarze do tego celu wykorzystują albo lupę, albo specjalną kamerę. Dzięki badaniu dermatoskopowemu lekarz jest w stanie dokładniej ocenić znamię i stwierdzić, czy stanowi ono jakieś zagrożenie dla pacjenta.

Jakie znamię barwnikowe wzbudza niepokój podczas badania?

Niepokój wzbudzają znamiona, które zaczynają się powiększać, pomimo iż są one obecne na skórze pacjenta już od bardzo długiego czasu. Zazwyczaj są one głównym powodem zgłaszania się pacjentów na dermatoskopię. 

Znamię, które może okazać się niebezpieczne, to znamię o nierównych, nieregularnych i asymetrycznych granicach oraz takie, które ma nierównomiernie rozmieszczony w sobie barwnik (część znamienia jest jaśniejsza, a część ciemniejsza).

Zawsze niepokojące jest także krwawienie ze znamienia lub też obecność innego rodzaju wydzieliny. Złym symptomem jest świąd lub bolesność znamienia. Także znamiona w miejscach nietypowych, jak np. podeszwy stóp, narządy płciowe czy dłoniowa część ręki, powinny wzmóc czujność lekarza.

Co, jeśli w czasie dermatoskopii lekarz stwierdzi, że znamię może być dla pacjenta niebezpieczne? W takiej sytuacji lekarz zawsze mówi pacjentowi, że znamię należy usunąć. Taki zbieg może wykonać chirurg onkolog lub chirurg ogólny. Dlatego, gdy dermatoskopia była wykonywana w gabinecie dermatologicznym, lekarz dermatolog musi skierować swojego pacjenta do dalszego leczenia właśnie do chirurga.

Powiązane produkty

W jaki sposób usuwa się znamiona barwnikowe? Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjent nie musi się w żaden specjalny sposób przygotowywać do zabiegu usuwania znamienia. Musi zgłosić się w wyznaczonym terminie na wizytę do lekarza, w czasie której znamię zostanie usunięte. Znamiona barwnikowe są zwykle usuwane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg może być wykonany zarówno w warunkach ambulatoryjnych w poradni chirurgicznej, jak i w warunkach szpitalnych w ramach tzw. chirurgii jednego dnia (pacjent rano zgłasza się do szpitalnego oddziału, ma wykonany zabieg i jeszcze tego samego dnia wraca do domu). 

Po podaniu miejscowego znieczulenia, chirurg przechodzi do usunięcia zmiany barwnikowej. Lekarz zawsze usuwa znamię barwnikowe z marginesem zdrowej, niezmienionej skóry, aby mieć stuprocentową gwarancję, że na pewno zostanie ono usunięte w całości. 

Trzeba pamiętać o tym, że nigdy nie powinno się natomiast pobierać wycinka ze znamienia barwnikowego. Obowiązuje zasada, że bez względu na jego rozmiar i wygląd trzeba od razu usuwać je całe.

Po usunięciu znamienia, lekarz zakłada na ranę szwy i wyznacza termin, kiedy pacjent ma zgłosić się na ich zdjęcie. Poza tym usunięte znamię jest przekazywane do badania histopatologicznego, na podstawie którego będzie wiadomo czy było ono zmianą łagodną, czy też był to złośliwy czerniak. W przypadku potwierdzenia zmiany łagodnej pacjent nie wymaga dalszego leczenia, zaś w przypadku diagnozy czerniaka musi pozostać pod opieką onkologa, który będzie kierował dalszym postępowaniem.

Jak zapobiegać rozwojowi czerniaka, kiedy na skórze jest dużo znamion barwnikowych?

Należy pamiętać o tym, że głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi czerniaka są promienie słoneczne. Dlatego też najważniejszą sprawą jest, aby we właściwy sposób zabezpieczać się przed słońcem. Trzeba stosować kremy z filtrem przynajmniej 20 SPF i dodatkowo nigdy nie przebywać w pełnym słońcu w godzinach, w których promienie słoneczne są najsilniejsze, czyli pomiędzy godziną 11 a 15. Takie postępowanie pomoże nam uchronić się przed oparzeniem słonecznym.

Warto pamiętać o tym, że każde oparzenie słoneczne, nawet takie, którego doznaliśmy w dzieciństwie, niestety, w znaczący sposób może wpływać na rozwój złośliwego nowotworu skóry w przyszłości. 

Dodatkowo krem z filtrem musimy nakładać na skórę po każdej kąpieli w wodzie. Nawet, jeśli jest to krem wodoodporny, to część nałożonej wcześniej warstwy ulegnie zmyciu i nie będzie w pełni chronić przed działaniem słońca. Poza tym bezwzględnie należy też unikać opalania w solarium, które przyczynia się do rozwoju czerniaka złośliwego. Warto pamiętać o tym, aby rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych, dzięki czemu będziemy mieć duży wpływ na to, aby nie doszło u nas do rozwoju raka skóry w przyszłości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl