Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?
Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?
Na skórze każdego z nas znajdują się znamiona barwnikowe. Czasem są to tylko pojedyncze zmiany, czasem jest ich naprawdę duża ilość. Znamiona barwnikowe są większe i mniejsze, płaskie lub bardziej wypukłe, jaśniejsze i ciemniejsze. Bez względu na to, jakie są obecne na naszej skórze, powinniśmy je obserwować i zwracać uwagę, czy ich wygląd się nie zmienia.
Jaki lekarz zajmuje się oceną znamion i czym jest badanie dermatoskopowe?
Oceną znamion zajmują się zarówno lekarze dermatolodzy, jak i lekarze chirurdzy onkolodzy. Znamiona barwnikowe są oglądane przez specjalistów zarówno gołym okiem, jednak bardzo często wykonywane jest również badanie dermatoskopowe, dzięki któremu można postawić ostateczną diagnozę.
Dermatoskopia to badanie polegające na oglądaniu znamion barwnikowych pod powiększeniem. Lekarze do tego celu wykorzystują albo lupę, albo specjalną kamerę. Dzięki badaniu dermatoskopowemu lekarz jest w stanie dokładniej ocenić znamię i stwierdzić, czy stanowi ono jakieś zagrożenie dla pacjenta.
Jakie znamię barwnikowe wzbudza niepokój podczas badania?
Niepokój wzbudzają znamiona, które zaczynają się powiększać, pomimo iż są one obecne na skórze pacjenta już od bardzo długiego czasu. Zazwyczaj są one głównym powodem zgłaszania się pacjentów na dermatoskopię.
Znamię, które może okazać się niebezpieczne, to znamię o nierównych, nieregularnych i asymetrycznych granicach oraz takie, które ma nierównomiernie rozmieszczony w sobie barwnik (część znamienia jest jaśniejsza, a część ciemniejsza).
Co, jeśli w czasie dermatoskopii lekarz stwierdzi, że znamię może być dla pacjenta niebezpieczne? W takiej sytuacji lekarz zawsze mówi pacjentowi, że znamię należy usunąć. Taki zbieg może wykonać chirurg onkolog lub chirurg ogólny. Dlatego, gdy dermatoskopia była wykonywana w gabinecie dermatologicznym, lekarz dermatolog musi skierować swojego pacjenta do dalszego leczenia właśnie do chirurga.
W jaki sposób usuwa się znamiona barwnikowe? Jak przygotować się do zabiegu?
Pacjent nie musi się w żaden specjalny sposób przygotowywać do zabiegu usuwania znamienia. Musi zgłosić się w wyznaczonym terminie na wizytę do lekarza, w czasie której znamię zostanie usunięte. Znamiona barwnikowe są zwykle usuwane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg może być wykonany zarówno w warunkach ambulatoryjnych w poradni chirurgicznej, jak i w warunkach szpitalnych w ramach tzw. chirurgii jednego dnia (pacjent rano zgłasza się do szpitalnego oddziału, ma wykonany zabieg i jeszcze tego samego dnia wraca do domu).
Po podaniu miejscowego znieczulenia, chirurg przechodzi do usunięcia zmiany barwnikowej. Lekarz zawsze usuwa znamię barwnikowe z marginesem zdrowej, niezmienionej skóry, aby mieć stuprocentową gwarancję, że na pewno zostanie ono usunięte w całości.
Po usunięciu znamienia, lekarz zakłada na ranę szwy i wyznacza termin, kiedy pacjent ma zgłosić się na ich zdjęcie. Poza tym usunięte znamię jest przekazywane do badania histopatologicznego, na podstawie którego będzie wiadomo czy było ono zmianą łagodną, czy też był to złośliwy czerniak. W przypadku potwierdzenia zmiany łagodnej pacjent nie wymaga dalszego leczenia, zaś w przypadku diagnozy czerniaka musi pozostać pod opieką onkologa, który będzie kierował dalszym postępowaniem.
Jak zapobiegać rozwojowi czerniaka, kiedy na skórze jest dużo znamion barwnikowych?
Należy pamiętać o tym, że głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi czerniaka są promienie słoneczne. Dlatego też najważniejszą sprawą jest, aby we właściwy sposób zabezpieczać się przed słońcem. Trzeba stosować kremy z filtrem przynajmniej 20 SPF i dodatkowo nigdy nie przebywać w pełnym słońcu w godzinach, w których promienie słoneczne są najsilniejsze, czyli pomiędzy godziną 11 a 15. Takie postępowanie pomoże nam uchronić się przed oparzeniem słonecznym.
Dodatkowo krem z filtrem musimy nakładać na skórę po każdej kąpieli w wodzie. Nawet, jeśli jest to krem wodoodporny, to część nałożonej wcześniej warstwy ulegnie zmyciu i nie będzie w pełni chronić przed działaniem słońca. Poza tym bezwzględnie należy też unikać opalania w solarium, które przyczynia się do rozwoju czerniaka złośliwego. Warto pamiętać o tym, aby rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych, dzięki czemu będziemy mieć duży wpływ na to, aby nie doszło u nas do rozwoju raka skóry w przyszłości.