Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?
Anna Posmykiewicz

Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion? 
 

Na skórze każdego z nas znajdują się znamiona barwnikowe. Czasem są to tylko pojedyncze zmiany, czasem jest ich naprawdę duża ilość. Znamiona barwnikowe są większe i mniejsze, płaskie lub bardziej wypukłe, jaśniejsze i ciemniejsze. Bez względu na to, jakie są obecne na naszej skórze, powinniśmy je obserwować i zwracać uwagę, czy ich wygląd się nie zmienia. 

Jeśli zaobserwujemy jakąś „podejrzaną” zmianę w wyglądzie znamienia, powinniśmy od razu zgłosić się do lekarza, aby specjalista mógł fachowym okiem je obejrzeć i stwierdzić, czy jest ono potencjalnie niebezpieczne.

Jaki lekarz zajmuje się oceną znamion i czym jest badanie dermatoskopowe?

Oceną znamion zajmują się zarówno lekarze dermatolodzy, jak i lekarze chirurdzy onkolodzy. Znamiona barwnikowe są oglądane przez specjalistów zarówno gołym okiem, jednak bardzo często wykonywane jest również badanie dermatoskopowe, dzięki któremu można postawić ostateczną diagnozę. 

Dermatoskopia to badanie polegające na oglądaniu znamion barwnikowych pod powiększeniem. Lekarze do tego celu wykorzystują albo lupę, albo specjalną kamerę. Dzięki badaniu dermatoskopowemu lekarz jest w stanie dokładniej ocenić znamię i stwierdzić, czy stanowi ono jakieś zagrożenie dla pacjenta.

Jakie znamię barwnikowe wzbudza niepokój podczas badania?

Niepokój wzbudzają znamiona, które zaczynają się powiększać, pomimo iż są one obecne na skórze pacjenta już od bardzo długiego czasu. Zazwyczaj są one głównym powodem zgłaszania się pacjentów na dermatoskopię. 

Znamię, które może okazać się niebezpieczne, to znamię o nierównych, nieregularnych i asymetrycznych granicach oraz takie, które ma nierównomiernie rozmieszczony w sobie barwnik (część znamienia jest jaśniejsza, a część ciemniejsza).

Zawsze niepokojące jest także krwawienie ze znamienia lub też obecność innego rodzaju wydzieliny. Złym symptomem jest świąd lub bolesność znamienia. Także znamiona w miejscach nietypowych, jak np. podeszwy stóp, narządy płciowe czy dłoniowa część ręki, powinny wzmóc czujność lekarza.

Co, jeśli w czasie dermatoskopii lekarz stwierdzi, że znamię może być dla pacjenta niebezpieczne? W takiej sytuacji lekarz zawsze mówi pacjentowi, że znamię należy usunąć. Taki zbieg może wykonać chirurg onkolog lub chirurg ogólny. Dlatego, gdy dermatoskopia była wykonywana w gabinecie dermatologicznym, lekarz dermatolog musi skierować swojego pacjenta do dalszego leczenia właśnie do chirurga.

Powiązane produkty

W jaki sposób usuwa się znamiona barwnikowe? Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjent nie musi się w żaden specjalny sposób przygotowywać do zabiegu usuwania znamienia. Musi zgłosić się w wyznaczonym terminie na wizytę do lekarza, w czasie której znamię zostanie usunięte. Znamiona barwnikowe są zwykle usuwane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg może być wykonany zarówno w warunkach ambulatoryjnych w poradni chirurgicznej, jak i w warunkach szpitalnych w ramach tzw. chirurgii jednego dnia (pacjent rano zgłasza się do szpitalnego oddziału, ma wykonany zabieg i jeszcze tego samego dnia wraca do domu). 

Po podaniu miejscowego znieczulenia, chirurg przechodzi do usunięcia zmiany barwnikowej. Lekarz zawsze usuwa znamię barwnikowe z marginesem zdrowej, niezmienionej skóry, aby mieć stuprocentową gwarancję, że na pewno zostanie ono usunięte w całości. 

Trzeba pamiętać o tym, że nigdy nie powinno się natomiast pobierać wycinka ze znamienia barwnikowego. Obowiązuje zasada, że bez względu na jego rozmiar i wygląd trzeba od razu usuwać je całe.

Po usunięciu znamienia, lekarz zakłada na ranę szwy i wyznacza termin, kiedy pacjent ma zgłosić się na ich zdjęcie. Poza tym usunięte znamię jest przekazywane do badania histopatologicznego, na podstawie którego będzie wiadomo czy było ono zmianą łagodną, czy też był to złośliwy czerniak. W przypadku potwierdzenia zmiany łagodnej pacjent nie wymaga dalszego leczenia, zaś w przypadku diagnozy czerniaka musi pozostać pod opieką onkologa, który będzie kierował dalszym postępowaniem.

Jak zapobiegać rozwojowi czerniaka, kiedy na skórze jest dużo znamion barwnikowych?

Należy pamiętać o tym, że głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi czerniaka są promienie słoneczne. Dlatego też najważniejszą sprawą jest, aby we właściwy sposób zabezpieczać się przed słońcem. Trzeba stosować kremy z filtrem przynajmniej 20 SPF i dodatkowo nigdy nie przebywać w pełnym słońcu w godzinach, w których promienie słoneczne są najsilniejsze, czyli pomiędzy godziną 11 a 15. Takie postępowanie pomoże nam uchronić się przed oparzeniem słonecznym.

Warto pamiętać o tym, że każde oparzenie słoneczne, nawet takie, którego doznaliśmy w dzieciństwie, niestety, w znaczący sposób może wpływać na rozwój złośliwego nowotworu skóry w przyszłości. 

Dodatkowo krem z filtrem musimy nakładać na skórę po każdej kąpieli w wodzie. Nawet, jeśli jest to krem wodoodporny, to część nałożonej wcześniej warstwy ulegnie zmyciu i nie będzie w pełni chronić przed działaniem słońca. Poza tym bezwzględnie należy też unikać opalania w solarium, które przyczynia się do rozwoju czerniaka złośliwego. Warto pamiętać o tym, aby rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych, dzięki czemu będziemy mieć duży wpływ na to, aby nie doszło u nas do rozwoju raka skóry w przyszłości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij