Olej z poziomki nieznanym dotąd źródłem składników odżywczych
Olej poziomkowy zawiera witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich wartość odżywcza jest na tyle znacząca, że naukowcy postanowili podzielić się swoim odkryciem. Nowe doniesienia przychodzą z Uniwersytetu we Wrocławiu.
Bioaktywność oleju z poziomki
Badacze z polskiej uczelni sprawdzają właściwości nietypowych olejów, których często nie spotyka się w produkcji komercyjnej. Jak podaje serwis PAP „Nauka w Polsce” do prasy napłynął komunikat od uczelni, mówiący o tym, że doktor Magdalena Grajzer ukończyła studia nad biologiczną aktywnością oleju z poziomek. Badany wyciąg roślinny był tłoczony zarówno na zimno, jak i przy pomocy dwutlenku węgla.
Wartości żywieniowe
Komunikat prasowy wyjawia możliwość wykorzystania nowych ustaleń w dietetyce. Ze wstępnych badań wynika, że olej poziomkowy tłoczony przy pomocy CO2 jest wartościowym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i o dobrym stosunku pomiędzy nimi. Mowa tu o kwasach tłuszczowych z rodzin omega-6 i omega-3 (n-6 i n-3). Odkrycie znajduje odniesienie do współczesnych zaleceniach żywieniowych, które stanowczo mówią o potrzebie zwielokrotnienia spożycia kwasów tłuszczowych n-3 i n-6. W literaturze fachowej widnieje wskazanie, aby zachować proporcję 1:5 (n3:n6).
Według wyjaśnień dr Grajzer, olej z poziomki nie tylko zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jest także źródłem tokoferoli, karotenoidów i steroli, czyli nietłuszczowych substancji bioaktywnych. Owe substancje z kolei mają zdolność do wypędzania wolnych rodników, służą więc organizmowi ochroną przed procesami nowotworowymi oraz starzeniem się. Sterole roślinne natomiast mają właściwości wpływające dodatnio na cholesterol, obniżają jego stężenie.
Obiecujące obserwacje
Polska badaczka sugeruje, że w przyszłych studiach warto przeprowadzić badania na liniach komórkowych, aby sprawdzić aktywność biologiczną, ponieważ w ten sposób poznamy wartości terapeutyczne oleju z poziomek. Warto dodać, że z wstępnej oceny dr Grajzer wynika, iż olej będzie miał zastosowania terapeutyczne w profilaktyce chorób. Wskazują na to dane dotyczące cytotoksyczności, właściwości przeciwzapalnych i biodostępności komórkowej – wyjaśnia uczona.