poziomki na dłoni
Arkadiusz Dąbek

Olej z poziomki nieznanym dotąd źródłem składników odżywczych

Olej poziomkowy zawiera witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich wartość odżywcza jest na tyle znacząca, że naukowcy postanowili podzielić się swoim odkryciem. Nowe doniesienia przychodzą z Uniwersytetu we Wrocławiu.

Bioaktywność oleju z poziomki

Badacze z polskiej uczelni sprawdzają właściwości nietypowych olejów, których często nie spotyka się w produkcji komercyjnej. Jak podaje serwis PAP „Nauka w Polsce” do prasy napłynął komunikat od uczelni, mówiący o tym, że doktor Magdalena Grajzer ukończyła studia nad biologiczną aktywnością oleju z poziomek. Badany wyciąg roślinny był tłoczony zarówno na zimno, jak i przy pomocy dwutlenku węgla.

Z relacji dr Grajzer dowiadujemy się, że olej z poziomki ma nie tylko walory odżywcze. Uzyskiwanie ekstraktu bowiem nie wpływa ujemnie na środowisko oraz nie zawiera ryzyka związanego z używaniem niebezpiecznych chemikaliów lub rozpuszczalników. Wyciąg roślinny charakteryzuje się czystością, którą zapewnia również CO2. Badaczka podkreśla znaczenie możliwości dokonywania doboru w przyjętej metodzie pracy.

Wartości żywieniowe

Komunikat prasowy wyjawia możliwość wykorzystania nowych ustaleń w dietetyce. Ze wstępnych badań wynika, że olej poziomkowy tłoczony przy pomocy CO2 jest wartościowym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i o dobrym stosunku pomiędzy nimi. Mowa tu o kwasach tłuszczowych z rodzin omega-6 i omega-3 (n-6 i n-3). Odkrycie znajduje odniesienie do współczesnych zaleceniach żywieniowych, które stanowczo mówią o potrzebie zwielokrotnienia spożycia kwasów tłuszczowych n-3 i n-6. W literaturze fachowej widnieje wskazanie, aby zachować proporcję 1:5 (n3:n6).

Według wyjaśnień dr Grajzer, olej z poziomki nie tylko zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jest także źródłem tokoferoli, karotenoidów i steroli, czyli nietłuszczowych substancji bioaktywnych. Owe substancje z kolei mają zdolność do wypędzania wolnych rodników, służą więc organizmowi ochroną przed procesami nowotworowymi oraz starzeniem się. Sterole roślinne natomiast mają właściwości wpływające dodatnio na cholesterol, obniżają jego stężenie.

Powiązane produkty

Obiecujące obserwacje

Polska badaczka sugeruje, że w przyszłych studiach warto przeprowadzić badania na liniach komórkowych, aby sprawdzić aktywność biologiczną, ponieważ w ten sposób poznamy wartości terapeutyczne oleju z poziomek. Warto dodać, że z wstępnej oceny dr Grajzer wynika, iż olej będzie miał zastosowania terapeutyczne w profilaktyce chorób. Wskazują na to dane dotyczące cytotoksyczności, właściwości przeciwzapalnych i biodostępności komórkowej – wyjaśnia uczona.

  1. Naukowcy badają właściwości oleju z poziomki, „naukawpolsce.pl” [online], https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C92109%2Cwroclaw-naukowcy-badaja-wlasciwosci-oleju-z-poziomki.html [dostęp:] 10.05.2022.
  2. Skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych: POZIOMKI, „dziennik.pl” [online],  https://zdrowie.dziennik.pl/diety/artykuly/8408111,poziomki-witaminy-nienasycone-kwasy-tluszczowe.html [dostęp:] 10.05.2022.
  3. Olej z poziomki remedium na choroby cywilizacyjne, „umw.edu.pl” [online], https://www.umw.edu.pl/gu-olej-z-poziomki [dostęp:] 10.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij