produkty z glukonolaktonem
Joanna Orzeł

Glukonolakton – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

W poniższym artykule przybliżamy właściwości przedstawiciela kwasów PHA – glukonolaktonu. Jak i kiedy go stosować? Na co zwracać uwagę przy zakupie przy wyborze kosmetyków z glukonolaktonem?

Hydroksykawasy to jedna z grup składników chemicznych używanych do produkcji kosmetyków dostępnych w drogeriach oraz w specjalistycznych gabinetach kosmetologicznych. Ich częste stosowanie wynika głównie z właściwości eksfoliacyjnych wykorzystywanych do usunięcia zrogowaciałego naskórka. Trzy grupy związków chemicznych zaliczanych do tej grupy to kwasy AHA, kwasy BHA oraz kwasy PHA.

Glukonolakton – czym jest?

Glukonolakton (GLD, INCI: Gluconolactone) jest zaliczany do hydroksykwasów. Do tej samej grupy zalicza się kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy, np. kwasy migdałowy, mlekowy czy jabłkowy) oraz kwasy BHA (beta-hydroksykwasy, np. salicylowy).

Zasadnicza różnica między glukonolaktonem a AHA oraz BHA to liczba grup hydroksylowych znajdujących się w pojedynczej cząsteczce. Podczas gdy kwasy AHA i kwasy BHA zawierają tylko jedną tego typu grupę, glukonolakton zawiera ich aż cztery (z tego powodu zaliczany jest do poli-(czyli wielo)-hydorksykwasów – w skrócie PHA). Taka budowa chemiczna przekłada się na jego szeroko cenione właściwości o których szerzej opowiemy w dalszej części artykułu.  

Glukonolakton jest pochodną glukozy. W roztworach wodnych ulega reakcji chemicznej (specjalistycznie nazywanej hydrolizą), w wyniku której przekształca się do kwasu glukonowego. Co ciekawe, substancja ta jest naturalnie syntezowana przez komórki naszego ciała.

Glukonolakton jest białym ciałem stałym, które nie posiada zapachu i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i innych rozpuszczalnikach polarnych. Na skalę przemysłową pozyskiwany jest zarówno ze źródeł naturalnych (np. w procesie fermentacji kukurydzy) lub biotechnologicznie (w procesie utleniania glukozy).

Glukonolakton – efekty i działanie

Glukonolakton – podobnie jak AHA i BHA – ma właściwości eksfoliacyjne (złuszczające). Jednak ze względu na stosunkowo duży rozmiar cząsteczki jego działanie jest powierzchniowe (przez co łagodniejsze niż w przypadku kwasów alfa- i beta- hydroksylowych o mniejszych cząsteczkach chemicznych, penetrujących głębsze warstwy skóry). Delikatne złuszczenie zrogowaciałego naskórka z użyciem glukonolaktonu nie wywołuje podrażnień. Równocześnie taki zabieg przyspiesza odnowę komórkową skóry i może przyczynić się do widocznej poprawy jej kolorytu i struktury.

Zwiększona liczba grup hydroksylowych przyczynia się do wysokiej efektywności glukonolaktonu podczas nawilżania suchej skóry i odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Dzięki temu cera jest wygładzona, mniej szorstka, zabezpieczona przed utratą wilgoci, a rozszerzone pory są zredukowane.  

Właściwości antyoksydacyjne (przeciw wolnym rodnikom) i chelacyjne (zdolność do wychwytywania jonów metali) sprawiają, że glukonolakton neutralizuje negatywne czynniki wpływające na kondycję naszej cery i ma działanie przeciwstarzeniowe.  

Ten składnik aktywny kosmetyków działa również przeciwzapalne (z tego powodu jest często wykorzystywany w terapii trądziku) i łagodząco (zmniejsza skłonność do zaczerwienień).

W badaniach potwierdzono, że glukonolakton zwiększa efektywność innych składników aktywnych oraz wspomaga redukcję niewielkich przebarwień oraz blizn potrądzikowych.

Polecane dla Ciebie

Dla kogo glukonolakton? Do jakiej cery? Na co pomoże?

Efekty stosowania preparatów w składzie zwierających glukonolakton z pewnością odczuje każdy użytkownik. Glukonolakton jest szczególnie polecany do włączenia w pielęgnację skóry bardzo wrażliwej, z tendencją do reakcji alergicznych, zwiotczałej z zaburzoną gospodarką wodną. Często jest polecany jako składnik wspomagający w terapii trądziku pospolitego i różowatego, atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy czy egzemach.

Stosowanie glukonolaktonu jest szczególnie wskazane osobom, które nie tolerują innych kwasów hydroksylowych w procesie złuszczania warstwy rogowej naskórka. GLD może być pomocny również podczas procesu likwidacji przebarwień powstałych na skutek nadmiernego opalania lub trądziku. Polecany jest także do stosowania także w celu przyspieszenia odnowy naskórka po zabiegach laserowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków z glukonolaktonem?

Glukonolakton jest najpopularniejszym polihydroksykwasem stosowanym w produkcji kosmetyków. Wynika to z jego właściwości oraz dobrej dostępności. Inny czynnik wpływający na jego popularność to cena. Jest stosunkowo niedrogim składnikiem kosmetycznym.  

Znajdziemy go pośród komponentów kremów, maseczek czy toników dostępnych w drogeriach czy w aptekach. Ze względu na różne kompozycje preparatów, podczas aplikacji, należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta lub osoby zalecającej kurację. Ogólnie polecana jest aplikacja po oczyszczeniu skóry, a przed jej nawilżeniem (etapy nakładania serum i kremu barierowego i/lub z filtrem UV).  

Podczas stosowania preparatów zawierających glukonolakton należy zwrócić szczególną uwagę na inne składniki równocześnie nakładane na naszą cerę. Nie zaleca się stosować polihydroksykwasów w połączeniu z komponentami czułymi na pH środowiska np. witamina C. W przypadku równoczesnej aplikacji GLD i witaminy A może z kolei dojść do zwiększenia efektów działania polihydorksykwasów i podrażnienia skóry. W obu przypadkach zaleca się oddzielnie stosować PAH i witaminy, np. podczas pielęgnacji dziennej i nocnej, lub wymiennie co drugi dzień. 

Glukonolakton – bezpieczeństwo

Jak wcześniej wspomniano, glukonolakton jest składnikiem o wysokim potencjale oddziaływania na naszą skórę jednak w sposób na tyle delikatny, że polecany jest alergikom i osobom ze skórą wrażliwą. Niemniej, jak każdy składnik może wywoływać reakcje niepożądane i podrażnienia. Tym samym przed nałożeniem na całą twarz preparatu, który zawiera GLD, warto wykonać test. Na mały fragment skóry (np. za uchem) wystarczy nanieść niewielką ilość produktu. Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpią niepokojące objawy w miejscu aplikacji, produkt można stopniowo wprowadzać do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. 

  1. G. Broniarczyk-Dyła, Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, „Przegląd dermatologiczny”, nr 89 (4) 2002.
  2. A. Kornhauser, S. G. Coelho, V. J. Hearing, Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity, „Clinical Cosmetic and Investigational Dermatology”, nr 3 2010.
  3. B. L. Edison i in., A polyhydroxy acid skin care regimen provides antiaging effects comparable to an alpha-hydroxyacid regimen, „Cutis”, nr 73 2004.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij