produkty z glukonolaktonem
Joanna Orzeł

Glukonolakton – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

W poniższym artykule przybliżamy właściwości przedstawiciela kwasów PHA – glukonolaktonu. Jak i kiedy go stosować? Na co zwracać uwagę przy zakupie przy wyborze kosmetyków z glukonolaktonem?

Hydroksykawasy to jedna z grup składników chemicznych używanych do produkcji kosmetyków dostępnych w drogeriach oraz w specjalistycznych gabinetach kosmetologicznych. Ich częste stosowanie wynika głównie z właściwości eksfoliacyjnych wykorzystywanych do usunięcia zrogowaciałego naskórka. Trzy grupy związków chemicznych zaliczanych do tej grupy to kwasy AHA, kwasy BHA oraz kwasy PHA.

Glukonolakton – czym jest?

Glukonolakton (GLD, INCI: Gluconolactone) jest zaliczany do hydroksykwasów. Do tej samej grupy zalicza się kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy, np. kwasy migdałowy, mlekowy czy jabłkowy) oraz kwasy BHA (beta-hydroksykwasy, np. salicylowy).

Zasadnicza różnica między glukonolaktonem a AHA oraz BHA to liczba grup hydroksylowych znajdujących się w pojedynczej cząsteczce. Podczas gdy kwasy AHA i kwasy BHA zawierają tylko jedną tego typu grupę, glukonolakton zawiera ich aż cztery (z tego powodu zaliczany jest do poli-(czyli wielo)-hydorksykwasów – w skrócie PHA). Taka budowa chemiczna przekłada się na jego szeroko cenione właściwości o których szerzej opowiemy w dalszej części artykułu.  

Glukonolakton jest pochodną glukozy. W roztworach wodnych ulega reakcji chemicznej (specjalistycznie nazywanej hydrolizą), w wyniku której przekształca się do kwasu glukonowego. Co ciekawe, substancja ta jest naturalnie syntezowana przez komórki naszego ciała.

Glukonolakton jest białym ciałem stałym, które nie posiada zapachu i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i innych rozpuszczalnikach polarnych. Na skalę przemysłową pozyskiwany jest zarówno ze źródeł naturalnych (np. w procesie fermentacji kukurydzy) lub biotechnologicznie (w procesie utleniania glukozy).

Glukonolakton – efekty i działanie

Glukonolakton – podobnie jak AHA i BHA – ma właściwości eksfoliacyjne (złuszczające). Jednak ze względu na stosunkowo duży rozmiar cząsteczki jego działanie jest powierzchniowe (przez co łagodniejsze niż w przypadku kwasów alfa- i beta- hydroksylowych o mniejszych cząsteczkach chemicznych, penetrujących głębsze warstwy skóry). Delikatne złuszczenie zrogowaciałego naskórka z użyciem glukonolaktonu nie wywołuje podrażnień. Równocześnie taki zabieg przyspiesza odnowę komórkową skóry i może przyczynić się do widocznej poprawy jej kolorytu i struktury.

Zwiększona liczba grup hydroksylowych przyczynia się do wysokiej efektywności glukonolaktonu podczas nawilżania suchej skóry i odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Dzięki temu cera jest wygładzona, mniej szorstka, zabezpieczona przed utratą wilgoci, a rozszerzone pory są zredukowane.  

Właściwości antyoksydacyjne (przeciw wolnym rodnikom) i chelacyjne (zdolność do wychwytywania jonów metali) sprawiają, że glukonolakton neutralizuje negatywne czynniki wpływające na kondycję naszej cery i ma działanie przeciwstarzeniowe.  

Ten składnik aktywny kosmetyków działa również przeciwzapalne (z tego powodu jest często wykorzystywany w terapii trądziku) i łagodząco (zmniejsza skłonność do zaczerwienień).

W badaniach potwierdzono, że glukonolakton zwiększa efektywność innych składników aktywnych oraz wspomaga redukcję niewielkich przebarwień oraz blizn potrądzikowych.

Powiązane produkty

Dla kogo glukonolakton? Do jakiej cery? Na co pomoże?

Efekty stosowania preparatów w składzie zwierających glukonolakton z pewnością odczuje każdy użytkownik. Glukonolakton jest szczególnie polecany do włączenia w pielęgnację skóry bardzo wrażliwej, z tendencją do reakcji alergicznych, zwiotczałej z zaburzoną gospodarką wodną. Często jest polecany jako składnik wspomagający w terapii trądziku pospolitego i różowatego, atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy czy egzemach.

Stosowanie glukonolaktonu jest szczególnie wskazane osobom, które nie tolerują innych kwasów hydroksylowych w procesie złuszczania warstwy rogowej naskórka. GLD może być pomocny również podczas procesu likwidacji przebarwień powstałych na skutek nadmiernego opalania lub trądziku. Polecany jest także do stosowania także w celu przyspieszenia odnowy naskórka po zabiegach laserowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków z glukonolaktonem?

Glukonolakton jest najpopularniejszym polihydroksykwasem stosowanym w produkcji kosmetyków. Wynika to z jego właściwości oraz dobrej dostępności. Inny czynnik wpływający na jego popularność to cena. Jest stosunkowo niedrogim składnikiem kosmetycznym.  

Znajdziemy go pośród komponentów kremów, maseczek czy toników dostępnych w drogeriach czy w aptekach. Ze względu na różne kompozycje preparatów, podczas aplikacji, należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta lub osoby zalecającej kurację. Ogólnie polecana jest aplikacja po oczyszczeniu skóry, a przed jej nawilżeniem (etapy nakładania serum i kremu barierowego i/lub z filtrem UV).  

Podczas stosowania preparatów zawierających glukonolakton należy zwrócić szczególną uwagę na inne składniki równocześnie nakładane na naszą cerę. Nie zaleca się stosować polihydroksykwasów w połączeniu z komponentami czułymi na pH środowiska np. witamina C. W przypadku równoczesnej aplikacji GLD i witaminy A może z kolei dojść do zwiększenia efektów działania polihydorksykwasów i podrażnienia skóry. W obu przypadkach zaleca się oddzielnie stosować PAH i witaminy, np. podczas pielęgnacji dziennej i nocnej, lub wymiennie co drugi dzień. 

Glukonolakton – bezpieczeństwo

Jak wcześniej wspomniano, glukonolakton jest składnikiem o wysokim potencjale oddziaływania na naszą skórę jednak w sposób na tyle delikatny, że polecany jest alergikom i osobom ze skórą wrażliwą. Niemniej, jak każdy składnik może wywoływać reakcje niepożądane i podrażnienia. Tym samym przed nałożeniem na całą twarz preparatu, który zawiera GLD, warto wykonać test. Na mały fragment skóry (np. za uchem) wystarczy nanieść niewielką ilość produktu. Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpią niepokojące objawy w miejscu aplikacji, produkt można stopniowo wprowadzać do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. 

  1. G. Broniarczyk-Dyła, Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, „Przegląd dermatologiczny”, nr 89 (4) 2002.
  2. A. Kornhauser, S. G. Coelho, V. J. Hearing, Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity, „Clinical Cosmetic and Investigational Dermatology”, nr 3 2010.
  3. B. L. Edison i in., A polyhydroxy acid skin care regimen provides antiaging effects comparable to an alpha-hydroxyacid regimen, „Cutis”, nr 73 2004.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

  • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

    Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij