produkty z glukonolaktonem
Joanna Orzeł

Glukonolakton – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

W poniższym artykule przybliżamy właściwości przedstawiciela kwasów PHA – glukonolaktonu. Jak i kiedy go stosować? Na co zwracać uwagę przy zakupie przy wyborze kosmetyków z glukonolaktonem?

Hydroksykawasy to jedna z grup składników chemicznych używanych do produkcji kosmetyków dostępnych w drogeriach oraz w specjalistycznych gabinetach kosmetologicznych. Ich częste stosowanie wynika głównie z właściwości eksfoliacyjnych wykorzystywanych do usunięcia zrogowaciałego naskórka. Trzy grupy związków chemicznych zaliczanych do tej grupy to kwasy AHA, kwasy BHA oraz kwasy PHA.

Glukonolakton – czym jest?

Glukonolakton (GLD, INCI: Gluconolactone) jest zaliczany do hydroksykwasów. Do tej samej grupy zalicza się kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy, np. kwasy migdałowy, mlekowy czy jabłkowy) oraz kwasy BHA (beta-hydroksykwasy, np. salicylowy).

Zasadnicza różnica między glukonolaktonem a AHA oraz BHA to liczba grup hydroksylowych znajdujących się w pojedynczej cząsteczce. Podczas gdy kwasy AHA i kwasy BHA zawierają tylko jedną tego typu grupę, glukonolakton zawiera ich aż cztery (z tego powodu zaliczany jest do poli-(czyli wielo)-hydorksykwasów – w skrócie PHA). Taka budowa chemiczna przekłada się na jego szeroko cenione właściwości o których szerzej opowiemy w dalszej części artykułu.  

Glukonolakton jest pochodną glukozy. W roztworach wodnych ulega reakcji chemicznej (specjalistycznie nazywanej hydrolizą), w wyniku której przekształca się do kwasu glukonowego. Co ciekawe, substancja ta jest naturalnie syntezowana przez komórki naszego ciała.

Glukonolakton jest białym ciałem stałym, które nie posiada zapachu i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i innych rozpuszczalnikach polarnych. Na skalę przemysłową pozyskiwany jest zarówno ze źródeł naturalnych (np. w procesie fermentacji kukurydzy) lub biotechnologicznie (w procesie utleniania glukozy).

Glukonolakton – efekty i działanie

Glukonolakton – podobnie jak AHA i BHA – ma właściwości eksfoliacyjne (złuszczające). Jednak ze względu na stosunkowo duży rozmiar cząsteczki jego działanie jest powierzchniowe (przez co łagodniejsze niż w przypadku kwasów alfa- i beta- hydroksylowych o mniejszych cząsteczkach chemicznych, penetrujących głębsze warstwy skóry). Delikatne złuszczenie zrogowaciałego naskórka z użyciem glukonolaktonu nie wywołuje podrażnień. Równocześnie taki zabieg przyspiesza odnowę komórkową skóry i może przyczynić się do widocznej poprawy jej kolorytu i struktury.

Zwiększona liczba grup hydroksylowych przyczynia się do wysokiej efektywności glukonolaktonu podczas nawilżania suchej skóry i odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Dzięki temu cera jest wygładzona, mniej szorstka, zabezpieczona przed utratą wilgoci, a rozszerzone pory są zredukowane.  

Właściwości antyoksydacyjne (przeciw wolnym rodnikom) i chelacyjne (zdolność do wychwytywania jonów metali) sprawiają, że glukonolakton neutralizuje negatywne czynniki wpływające na kondycję naszej cery i ma działanie przeciwstarzeniowe.  

Ten składnik aktywny kosmetyków działa również przeciwzapalne (z tego powodu jest często wykorzystywany w terapii trądziku) i łagodząco (zmniejsza skłonność do zaczerwienień).

W badaniach potwierdzono, że glukonolakton zwiększa efektywność innych składników aktywnych oraz wspomaga redukcję niewielkich przebarwień oraz blizn potrądzikowych.

Powiązane produkty

Dla kogo glukonolakton? Do jakiej cery? Na co pomoże?

Efekty stosowania preparatów w składzie zwierających glukonolakton z pewnością odczuje każdy użytkownik. Glukonolakton jest szczególnie polecany do włączenia w pielęgnację skóry bardzo wrażliwej, z tendencją do reakcji alergicznych, zwiotczałej z zaburzoną gospodarką wodną. Często jest polecany jako składnik wspomagający w terapii trądziku pospolitego i różowatego, atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy czy egzemach.

Stosowanie glukonolaktonu jest szczególnie wskazane osobom, które nie tolerują innych kwasów hydroksylowych w procesie złuszczania warstwy rogowej naskórka. GLD może być pomocny również podczas procesu likwidacji przebarwień powstałych na skutek nadmiernego opalania lub trądziku. Polecany jest także do stosowania także w celu przyspieszenia odnowy naskórka po zabiegach laserowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków z glukonolaktonem?

Glukonolakton jest najpopularniejszym polihydroksykwasem stosowanym w produkcji kosmetyków. Wynika to z jego właściwości oraz dobrej dostępności. Inny czynnik wpływający na jego popularność to cena. Jest stosunkowo niedrogim składnikiem kosmetycznym.  

Znajdziemy go pośród komponentów kremów, maseczek czy toników dostępnych w drogeriach czy w aptekach. Ze względu na różne kompozycje preparatów, podczas aplikacji, należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta lub osoby zalecającej kurację. Ogólnie polecana jest aplikacja po oczyszczeniu skóry, a przed jej nawilżeniem (etapy nakładania serum i kremu barierowego i/lub z filtrem UV).  

Podczas stosowania preparatów zawierających glukonolakton należy zwrócić szczególną uwagę na inne składniki równocześnie nakładane na naszą cerę. Nie zaleca się stosować polihydroksykwasów w połączeniu z komponentami czułymi na pH środowiska np. witamina C. W przypadku równoczesnej aplikacji GLD i witaminy A może z kolei dojść do zwiększenia efektów działania polihydorksykwasów i podrażnienia skóry. W obu przypadkach zaleca się oddzielnie stosować PAH i witaminy, np. podczas pielęgnacji dziennej i nocnej, lub wymiennie co drugi dzień. 

Glukonolakton – bezpieczeństwo

Jak wcześniej wspomniano, glukonolakton jest składnikiem o wysokim potencjale oddziaływania na naszą skórę jednak w sposób na tyle delikatny, że polecany jest alergikom i osobom ze skórą wrażliwą. Niemniej, jak każdy składnik może wywoływać reakcje niepożądane i podrażnienia. Tym samym przed nałożeniem na całą twarz preparatu, który zawiera GLD, warto wykonać test. Na mały fragment skóry (np. za uchem) wystarczy nanieść niewielką ilość produktu. Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpią niepokojące objawy w miejscu aplikacji, produkt można stopniowo wprowadzać do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. 

  1. G. Broniarczyk-Dyła, Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, „Przegląd dermatologiczny”, nr 89 (4) 2002.
  2. A. Kornhauser, S. G. Coelho, V. J. Hearing, Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity, „Clinical Cosmetic and Investigational Dermatology”, nr 3 2010.
  3. B. L. Edison i in., A polyhydroxy acid skin care regimen provides antiaging effects comparable to an alpha-hydroxyacid regimen, „Cutis”, nr 73 2004.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.