Kaolin (glinka porcelanowa, glinka biała) – jakie ma właściwości?
Kaolin to drobnokrystaliczny minerał ilasty stosowany w lecznictwie i – z czego jest najbardziej znany – w kosmetyce. Glinka to nazwa kaolinu spopularyzowana właśnie w tej dziedzinie. Czym dokładnie jest glinka, jakie ma właściwości i jak ją zastosować? Zapraszamy do lektury.
Zasoby geologiczne to wciąż nieprzebrane bogactwo skarbów: surowców o korzystnym wpływie na zdrowie, urodę i samopoczucie. Glinki znane i stosowane były od wieków. Już starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Grecy oraz mieszkańcy Bliskiego Wschodu korzystali z ich właściwości do leczenia wielu schorzeń i do pielęgnacji skóry. Teraz nadszedł czas, by odkryć i docenić je na nowo.
Kaolin (glinka biała) – co to takiego? Z czego się składa?
Kaolin to minerał, którego nazwa pochodzi od miejsca, z którego wydobyto go po raz pierwszy, czyli z chińskich gór Kao-ling. Jego główny składnik to kaolinit o składzie chemicznym Al2O3 ⋅ SiO2 ∙ 2H2O.
W kosmetyce kaolin znany jest jako glinka biała (terra alba, bolus alba), glinka porcelanowa lub glinka chińska. Przydatność glinki dla zdrowia i urody wynika zarówno z jej mikroporowatej struktury, jak i z obecności soli mineralnych, zawierających m.in. jony krzemu, glinu, magnezu, wapnia, potasu, sodu, żelaza, manganu.
Glinka biała i jej właściwości
Kaolin ma barwę białą, czasem wpadającą w odcienie szarości, żółci lub błękitu. Występuje w postaci delikatnych, miękkich, jedwabistych w dotyku płatków lub proszku. Nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w tłuszczach, ani w alkoholach, łatwo tworzy natomiast roztwory koloidowe. Po wymieszaniu z niewielką ilością wody staje się plastyczną, mazistą papką.
Glinka porcelanowa (biała) – zastosowanie kaolinu
Wszystkie wyżej wymienione właściwości glinki białej determinują jej wykorzystanie w lecznictwie i w kosmetyce.
Kaolin jest popularnym wypełniaczem i składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cer mieszanych i tłustych, ale także suchych, wrażliwych i delikatnych. To podstawowy składnik pudrów do twarzy (stałych i płynnych), maseczek oczyszczających skórę i ściągających pory, peelingów. Glinkę białą stosuje się również do wytwarzania pigmentów wykorzystywanych do produkcji szminek i innych kosmetyków kolorowych. Współtworzy mydła, zmywacze beztłuszczowe, środki piorące, pasty do zębów, produkty do demakijażu, szampony do włosów przetłuszczających się. Ułatwia rozprowadzanie kosmetyków. Ma słabe właściwości kryjące, sam w sobie nadaje efekt lekkiego rozjaśnienia. Jako biały pigment wykorzystuje się go w filtrach UV, ponieważ ma zdolność odbijania promieni słonecznych.
Biała glinka wykorzystywana jest w produktach do wygładzania, odżywiania, a nawet zabliźniania skóry. Daje efekt odświeżenia, oczyszczenia, nawilżenia. Koi, goi i regeneruje podrażnioną cerę. Ujędrnia, uelastycznia, działa antycellulitowo. Przyspiesza proces gojenia, może mieć zatem zastosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej.
Kaolin wykorzystuje się również w recepturze aptecznej jako adsorbent, wypełniacz i środek poślizgowy w produkcji granulatów i tabletek.
Glinka kaolinowa – przechowywanie
Glinkę w postaci suchej należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła, w temperaturze pokojowej, z dala od zapachów i wilgoci.
Domowe maseczki z wykorzystaniem glinki białej
Najpopularniejszym i najprostszym wykorzystaniem glinki białej jest przygotowanie z niej maseczki na twarz. Po połączeniu produktu z wodą otrzymujemy gęstą papkę, co umożliwia jej wygodną aplikację. Dla wzbogacenia składu maseczki można dodawać do masy dowolne oleje, witaminy i inne półprodukty kosmetyczne. Co ważne: należy zadbać o nawilżanie już zaaplikowanej maski (np. przy użyciu wody lub hydrolatu w atomizerze), ponieważ glinki bardzo szybko zasychają w twardą skorupkę, co może spowodować podrażnienie skóry.
Znane jest też zastosowanie kaolinu do kąpieli – wystarczy do wanny z ciepłą (ale nie gorącą) wodą dodać około 100 g glinki, by cieszyć się efektem ujędrnionej i zregenerowanej skóry.
Glinka biała (kaolin) – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Gdzie kupić glinkę do celów kosmetycznych? By mieć pewność, że otrzymujemy produkt dobrej jakości, najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonych stacjonarnych lub internetowych sklepów z naturalnymi kosmetykami i półproduktami do stworzenia własnych kosmetyków. Otrzymujemy wtedy glinkę odpowiednio przygotowaną, oczyszczoną, pozbawioną zbędnych substancji dodatkowych, sypką. Glinka dobrej jakości jest produktem bezpiecznym, nieuczulającym, nie wywołującym podrażnień.