Kaolin (glinka porcelanowa, glinka biała) – jakie ma właściwości?
Joanna Orzeł

Kaolin (glinka porcelanowa, glinka biała) – jakie ma właściwości?

Kaolin to drobnokrystaliczny minerał ilasty stosowany w lecznictwie i – z czego jest najbardziej znany – w kosmetyce. Glinka to nazwa kaolinu spopularyzowana właśnie w tej dziedzinie. Czym dokładnie jest glinka, jakie ma właściwości i jak ją zastosować? Zapraszamy do lektury. 

Zasoby geologiczne to wciąż nieprzebrane bogactwo skarbów: surowców o korzystnym wpływie na zdrowie, urodę i samopoczucie. Glinki znane i stosowane były od wieków. Już starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Grecy oraz mieszkańcy Bliskiego Wschodu korzystali z ich właściwości do leczenia wielu schorzeń i do pielęgnacji skóry. Teraz nadszedł czas, by odkryć i docenić je na nowo. 

Kaolin (glinka biała) – co to takiego? Z czego się składa? 

Kaolin to minerał, którego nazwa pochodzi od miejsca, z którego wydobyto go po raz pierwszy, czyli z chińskich gór Kao-ling. Jego główny składnik to kaolinit o składzie chemicznym Al2O3 ⋅ SiO2 ∙ 2H2O. 

W kosmetyce kaolin znany jest jako glinka biała (terra alba, bolus alba), glinka porcelanowa lub glinka chińska. Przydatność glinki dla zdrowia i urody wynika zarówno z jej mikroporowatej struktury, jak i z obecności soli mineralnych, zawierających m.in. jony krzemu, glinu, magnezu, wapnia, potasu, sodu, żelaza, manganu. 

Glinka biała i jej właściwości 

Kaolin ma barwę białą, czasem wpadającą w odcienie szarości, żółci lub błękitu. Występuje w postaci delikatnych, miękkich, jedwabistych w dotyku płatków lub proszku. Nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w tłuszczach, ani w alkoholach, łatwo tworzy natomiast roztwory koloidowe. Po wymieszaniu z niewielką ilością wody staje się plastyczną, mazistą papką. 

Kaolin to minerał obojętny chemicznie, o pH w okolicach wartości 7. Jest odporny na działanie kwasów i zasad. Jest substancją łatwo ulegającą zabarwieniu, dobrze przyczepną do skóry, ma właściwości absorbujące (chłonne) i zdolności pieniące. Jest nietoksyczny, działa przeciwzapalnie, ściągająco, oczyszczająco. 

Powiązane produkty

Glinka porcelanowa (biała) – zastosowanie kaolinu

Wszystkie wyżej wymienione właściwości glinki białej determinują jej wykorzystanie w lecznictwie i w kosmetyce. 

Kaolin jest popularnym wypełniaczem i składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cer mieszanych i tłustych, ale także suchych, wrażliwych i delikatnych. To podstawowy składnik pudrów do twarzy (stałych i płynnych), maseczek oczyszczających skórę i ściągających pory, peelingów. Glinkę białą stosuje się  również do wytwarzania pigmentów wykorzystywanych do produkcji szminek i innych kosmetyków kolorowych. Współtworzy mydła, zmywacze beztłuszczowe, środki piorące, pasty do zębów, produkty do demakijażu, szampony do włosów przetłuszczających się. Ułatwia rozprowadzanie kosmetyków. Ma słabe właściwości kryjące, sam w sobie nadaje efekt lekkiego rozjaśnienia. Jako biały pigment wykorzystuje się go w filtrach UV, ponieważ ma zdolność odbijania promieni słonecznych

Biała glinka wykorzystywana jest w produktach do wygładzania, odżywiania, a nawet zabliźniania skóry. Daje efekt odświeżenia, oczyszczenia, nawilżenia. Koi, goi i regeneruje podrażnioną cerę. Ujędrnia, uelastycznia, działa antycellulitowo. Przyspiesza proces gojenia, może mieć zatem zastosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej. 

W medycynie i farmacji glinki podane doustnie (jako zawiesina do wypicia) pokrywają błonę śluzową przewodu pokarmowego, działając ochronnie i absorbując toksyny, bakterie i wirusy. W większej dawce działają przeciwbiegunkowo (takie preparaty dostępne w aptece mają częste zastosowanie u dzieci). 

Kaolin wykorzystuje się również w recepturze aptecznej jako adsorbent, wypełniacz i środek poślizgowy w produkcji granulatów i tabletek. 

Glinka kaolinowa – przechowywanie 

Glinkę w postaci suchej należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła, w temperaturze pokojowej, z dala od zapachów i wilgoci. 

Do przechowywania nie należy używać metalowych pojemników, a do przygotowania i mieszania np. maseczek z glinki nie zaleca się metalowych łyżeczek lub mieszadełek. Najlepiej wybrać przybory szklane, drewniane lub ceramiczne, ponieważ istnieje ryzyko dezaktywacji działania glinki przez metale poprzez zmianę potencjału jonowego kaolinu. 

Domowe maseczki z wykorzystaniem glinki białej 

Najpopularniejszym i najprostszym wykorzystaniem glinki białej jest przygotowanie z niej maseczki na twarz. Po połączeniu produktu z wodą otrzymujemy gęstą papkę, co umożliwia jej wygodną aplikację. Dla wzbogacenia składu maseczki można dodawać do masy dowolne oleje, witaminy i inne półprodukty kosmetyczne. Co ważne: należy zadbać o nawilżanie już zaaplikowanej maski (np. przy użyciu wody lub hydrolatu w atomizerze), ponieważ glinki bardzo szybko zasychają w twardą skorupkę, co może spowodować podrażnienie skóry.

Glinkę można dodawać również do gotowych szamponów i odżywek do włosów, by dokładnie oczyścić skórę głowy, dodać włosom lekkości, objętości i zmniejszyć ich przetłuszczanie. 

Znane jest też zastosowanie kaolinu do kąpieli – wystarczy do wanny z ciepłą (ale nie gorącą) wodą dodać około 100 g glinki, by cieszyć się efektem ujędrnionej i zregenerowanej skóry. 

Glinka biała (kaolin) – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Gdzie kupić glinkę do celów kosmetycznych? By mieć pewność, że otrzymujemy produkt dobrej jakości, najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonych stacjonarnych lub internetowych sklepów z naturalnymi kosmetykami i półproduktami do stworzenia własnych kosmetyków. Otrzymujemy wtedy glinkę odpowiednio przygotowaną, oczyszczoną, pozbawioną zbędnych substancji dodatkowych, sypką. Glinka dobrej jakości jest produktem bezpiecznym, nieuczulającym, nie wywołującym podrażnień

  1. Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak, Chemia w kosmetyce i kosmetologii, MedPharm Polska, Wrocław 2013. 
  2. M. Bernat, M. Matysek-Nawrocka, M. Domaciuk, I. Ślusarczyk, Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych, Kosmetologia Estetyczna, 6 2017. 
  3. A. Mazurek. A. Kozioł, Zastosowanie związków nieorganicznych w kosmetykach, Kosmetologia Estetyczna, 2 2017. 
  4. S. Janicki, A. Fiebig, M. Sznitowska, Farmacja stosowana. Podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij