Stawy, co zrobić żeby nie zardzewiały?
Masz problemy z poranną sztywnością kończyn? Z trudem wstajesz z krzesła i wchodzisz po schodach? Kiedy ruszasz palcami, albo zginasz kolana, słyszysz trzaski i chrupania? Prawdopodobnie masz problemy ze zwyrodnieniem stawów. Żeby poczuć się lepiej, musisz pamiętać o dwóch sprawach: o aktywności ruchowej i odpowiedniej profilaktyce.
Kiedyś schorzenia stawów dotyczyły głównie ludzi starszych, dzisiaj – już praktycznie każdej grupy wiekowej. Najczęstszą przypadłością jest właśnie choroba zwyrodnieniowa, na którą cierpi ponad 3 mln osób. Główną jej przyczyną jest zużywanie się chrząstki stawowej. To powoduje ból i różnego rodzaju „chrupania”. Jednak nie zawsze dzieje się tak od razu. Zdarza się, że schorzenie rozwija się powoli, nie dając długo żadnych objawów. Co ciekawe, często dotyczy ludzi bardzo aktywnych fizycznie, np. sportowców. Niestety, rokowania w przypadku późno zdiagnozowanej choroby są o wiele mniej pomyślne.
Dlaczego dokucza?
Chrząstka stawowa jest naturalnym amortyzatorem naszych stawów. Dzięki niej możemy płynnie się poruszać. Z wiekiem traci jednak swoją sprężystość, staje się żółtawa i cieńsza. Zawarty w niej płyn ma coraz gorszą jakość i daje mniejszy „poślizg”. Stąd różnego rodzaju utrudnienia w wykonywaniu najprostszych czynności. Dlaczego problem dotyczy coraz młodszych ludzi? Dlatego, że żyjemy bardziej intensywnie niż kiedyś. Uprawiamy różnego rodzaju dyscypliny sportowe, często ekstremalne, które powodują, że nasze stawy narażone są na duże przeciążenia i urazy. Poza tym mamy innych winowajców cywilizacyjnych: siedzący tryb życia, nadwagę i stres.
Co robić?
Przede wszystkim dbać o umiarkowaną, ale systematyczną aktywność fizyczną i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Warto też korzystać z bogatej oferty suplementów diety przeznaczonych do kompleksowej ochrony stawów. Suplementacja, czyli uzupełnianie żywieniowych niedoborów, staje się dzisiaj koniecznością, ponieważ nawet najlepiej skomponowany jadłospis nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników. Dotyczy to również substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów i kości. Substancje te pomagają także zatrzymać proces zwyrodnieniowy i łagodzą dolegliwości z nim związane.
Pomóżmy sobie
Na opóźnienie zmian zwyrodnieniowych w stawach i na ich odbudowę, a co za tym idzie, lepszą kondycję naszej chrząstki stawowej, korzystnie wpływają m.in. glukozamina i chondroityna. To pokarm i „smarowidło” dla stawów. Dzięki nim chrząstka staje się bardziej sprężysta i wytrzymała, czyli zdrowsza. A my sami – o wiele bardziej sprawni fizycznie.
Są też i inne substancje wspomagające nasze stawy. Wśród nich przede wszystkim naturalny kolagen typu II. Kolagen to podstawowe białko tkanki łącznej, bardzo odporne na rozciąganie. Jest składnikiem ścięgien. W chrząstkach stawowych występuje właśnie kolagen typu II. To on decyduje o wytrzymałości i odporności chrząstki. Dzięki niemu nasz układ kostny będzie też bardziej elastyczny. W procesie odbudowy chrząstki jest po prostu niezastąpiony. Dlatego też naturalny kolagen typu II wchodzi w skład najnowszej generacji preparatów przeznaczonych do ochrony stawów.
Pamiętajmy ponadto o witaminach i pierwiastkach śladowych. Dla stawów istotna jest przede wszystkim ważna w wytwarzaniu kolagenu witamina C, a także witamina D, niezbędna do przyswajania wapnia i fosforu.
Nieocenione właściwości mają także likopen, witamina B complex i cynk. Substancje te wspomagają pracę całego organizmu. Są też dobrymi przeciwutleniaczami i działają przeciwstresowo. A więc odmłódźmy nasze stawy, a będziemy sprawniejsi. To znacznie poprawi komfort naszego życia.