Stawy, co zrobić żeby nie zardzewiały?
Ewa Opiela

Stawy, co zrobić żeby nie zardzewiały?

Masz problemy z poranną sztywnością kończyn? Z trudem wstajesz z krzesła i wchodzisz po schodach? Kiedy ruszasz palcami, albo zginasz kolana, słyszysz trzaski i chrupania? Prawdopodobnie masz problemy ze zwyrodnieniem stawów. Żeby poczuć się lepiej, musisz pamiętać o dwóch sprawach: o aktywności ruchowej i odpowiedniej profilaktyce.

Kiedyś schorzenia stawów dotyczyły głównie ludzi starszych, dzisiaj – już praktycznie każdej grupy wiekowej. Najczęstszą przypadłością jest właśnie choroba zwyrodnieniowa, na którą cierpi ponad 3 mln osób. Główną jej przyczyną jest zużywanie się chrząstki stawowej. To powoduje ból i różnego rodzaju „chrupania”. Jednak nie zawsze dzieje się tak od razu. Zdarza się, że schorzenie rozwija się powoli, nie dając długo żadnych objawów. Co ciekawe, często dotyczy ludzi bardzo aktywnych fizycznie, np. sportowców. Niestety, rokowania w przypadku późno zdiagnozowanej choroby są o wiele mniej pomyślne.

Dlaczego dokucza?

Chrząstka stawowa jest naturalnym amortyzatorem naszych stawów. Dzięki niej możemy płynnie się poruszać. Z wiekiem traci jednak swoją sprężystość, staje się żółtawa i cieńsza. Zawarty w niej płyn ma coraz gorszą jakość i daje mniejszy „poślizg”. Stąd różnego rodzaju utrudnienia w wykonywaniu najprostszych czynności. Dlaczego problem dotyczy coraz młodszych ludzi? Dlatego, że żyjemy bardziej intensywnie niż kiedyś. Uprawiamy różnego rodzaju dyscypliny sportowe, często ekstremalne, które powodują, że nasze stawy narażone są na duże przeciążenia i urazy. Poza tym mamy innych winowajców cywilizacyjnych: siedzący tryb życia, nadwagę i stres.

Co robić?

Przede wszystkim dbać o umiarkowaną, ale systematyczną aktywność fizyczną i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Warto też korzystać z bogatej oferty suplementów diety przeznaczonych do kompleksowej ochrony stawów. Suplementacja, czyli uzupełnianie żywieniowych niedoborów, staje się dzisiaj koniecznością, ponieważ nawet najlepiej skomponowany jadłospis nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników. Dotyczy to również substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów i kości. Substancje te pomagają także zatrzymać proces zwyrodnieniowy i łagodzą dolegliwości z nim związane.

Powiązane produkty

Pomóżmy sobie

Na opóźnienie zmian zwyrodnieniowych w stawach i na ich odbudowę, a co za tym idzie, lepszą kondycję naszej chrząstki stawowej, korzystnie wpływają m.in. glukozamina i chondroityna. To pokarm i „smarowidło” dla stawów. Dzięki nim chrząstka staje się bardziej sprężysta i wytrzymała, czyli zdrowsza. A my sami – o wiele bardziej sprawni fizycznie.

Są też i inne substancje wspomagające nasze stawy. Wśród nich przede wszystkim naturalny kolagen typu II. Kolagen to podstawowe białko tkanki łącznej, bardzo odporne na rozciąganie. Jest składnikiem ścięgien. W chrząstkach stawowych występuje właśnie kolagen typu II. To on decyduje o wytrzymałości i odporności chrząstki. Dzięki niemu nasz układ kostny będzie też bardziej elastyczny. W procesie odbudowy chrząstki jest po prostu niezastąpiony. Dlatego też naturalny kolagen typu II wchodzi w skład najnowszej generacji preparatów przeznaczonych do ochrony stawów.

Pamiętajmy ponadto o witaminach i pierwiastkach śladowych. Dla stawów istotna jest przede wszystkim ważna w wytwarzaniu kolagenu witamina C, a także witamina D, niezbędna do przyswajania wapnia i fosforu.

Nieocenione właściwości mają także likopen, witamina B complex i cynk. Substancje te wspomagają pracę całego organizmu. Są też dobrymi przeciwutleniaczami i działają przeciwstresowo. A więc odmłódźmy nasze stawy, a będziemy sprawniejsi. To znacznie poprawi komfort naszego życia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Sposób na sprawne stawy

    Masz problemy z poruszaniem się i poranną sztywnością kończyn? Bolą cię kolana i kręgosłup? Być może cierpisz na zwyrodnienie stawów. To dość przykra dolegliwość, która może skutecznie utrudniać życie.

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie

    Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.