Sposób na sprawne stawy
Ewa Opiela

Sposób na sprawne stawy

Masz problemy z poruszaniem się i poranną sztywnością kończyn? Bolą cię kolana i kręgosłup? Być może cierpisz na zwyrodnienie stawów. To dość przykra dolegliwość, która może skutecznie utrudniać życie.

Ale nie musi tak być. Wystarczy zmienić styl życia, ograniczyć używki i stosować suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu i regeneracji chrząstki stawowej. I znów można cieszyć się dobrą sprawnością i kondycją.

Czym jest artroza?

Zwyrodnienie stawów (artroza) dotyczy przede wszystkim ludzi w średnim i starszym wieku, ale nie tylko.

Szacuje się, że na problemy ze stawami skarży się niemal połowa ludzi powyżej 50. roku życia. Choroba często rozwija się latami i może ją wywoływać szereg różnych czynników, na przykład otyłość, siedzący tryb życia, niektóre choroby metaboliczne, przeciążenia spowodowane wadami postawy czy zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Dolegliwości są zawsze nieprzyjemne i bolesne. Można im zaradzić i to dość skutecznie.

Jak zaradzić dolegliwościom?

Ważne suplementy

Naszym stawom pomożemy, stosując suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu i regeneracji chrząstki stawowej.

Co powinny zawierać? Przede wszystkim substancje budulcowe znane i stosowane z powodzeniem od lat w preparatach na stawy – glukozaminę i chondroitynę. Glukozamina to naturalnie występujący w więzadłach, chrząstkach i ścięgnach monocukier, który przyczynia się do zachowania dobrego stanu chrząstki stawowej i odnowienia zapasu mazi w stawach. Chondroityna będąca głównym składnikiem chrząstki stawowej istotnie wpływa na sprawność i wytrzymałość stawów.

Ważny jest także kolagen typu II i to w najczystszej, naturalnej, niezdenaturowanej postaci. Bierze on udział w odtwarzaniu chrząstki stawowej (tylko tam występuje), zapewniając jej elastyczność i wytrzymałość. Kontroluje również reakcje układu odpornościowego, nie dopuszczając do tak zwanej autoagresji, czyli ataku organizmu na własne komórki. Podawanie nawet niewielkich dawek takiego kolagenu odgrywa dużą rolę w zapobieganiu zniszczeniom chrząstki.

Witaminy, krzem i skrzyp

Warto, by preparaty wzbogacone były także o potrzebną do syntezy tkanki łącznej witaminę C, niezbędną do absorpcji wapnia i fosforu przez organizm witaminę D czy wspierające funkcje życiowe witaminy z grupy B. Stawom pomoże również działający przeciwzapalnie wyciąg z kadzidłowca indyjskiego i substancja o podobnym działaniu – kwas boswelliowy, pomocny również w zapobieganiu destrukcji chrząstki.

Receptury suplementów diety na stawy uwzględniają też często inne ważne substancje, takie jak skrzyp polny poprawiający elastyczność tkanki łącznej i kości czy krzem będący ważnym składnikiem tkanki łącznej.

Więcej ruchu

Żeby chronić nasze stawy, warto zmienić tryb życia z siedzącego na bardziej aktywny i zredukować wagę ciała. Dzięki temu znacząco je odciążymy.

Należy też zmodyfikować dietę, pamiętając na przykład o tym, że stawom nie służy wypijana w nadmiarze kawa. Zawarta w niej kofeina wypłukuje z organizmu wapń. Jego poważne niedobory mogą doprowadzić do osteoporozy, charakteryzującej się ubytkiem masy kostnej i zwiększoną łamliwością kości.

Aby dłużej zachować sprawność, warto pamiętać o konieczności leczenia chorób zaburzających metabolizm tkanki kostnej. To działanie opóźni postępowanie zmian zwyrodnieniowych.Sposób na sprawność narządu ruchu jest więc stosunkowo prosty. Wykorzystajmy to już dzisiaj, a będziemy mogli na długo cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Naprawdę warto.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Stawy, co zrobić żeby nie zardzewiały?

  Masz problemy z poranną sztywnością kończyn? Z trudem wstajesz z krzesła i wchodzisz po schodach? Kiedy ruszasz palcami, albo zginasz kolana, słyszysz trzaski i chrupania? Prawdopodobnie masz problemy ze zwyrodnieniem stawów. Żeby poczuć się lepiej, musisz pamiętać o dwóch sprawach: o aktywności ruchowej i odpowiedniej profilaktyce.

 • Sercowa sprawa - cholesterol

  Odpowiednia profilaktyka może uratować nasze serca.

 • Cytrulina – właściwości i dawkowanie. Jak działa jabłczan cytruliny?

  Cytrulina jest aminokwasem, który pełny ważne funkcje w organizmie człowieka. Dzięki swoim właściwościom pomaga m.in. regulować ciśnienie krwi oraz zwiększyć wydolność mięśni. W jakich produktach można znaleźć cytrulinę? Kiedy warto sięgnąć po preparaty z cytruliną? Podpowiadamy. 

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Parathormon (PTH) – badanie, normy, wskazania. Przyczyny i skutki niedoboru i nadmiaru hormonu przytarczyc

  Badanie stężenia PTH zaleca się przede wszystkim osobom z zaburzeniami przytarczyc, nadciśnieniem, kłopotami nefrologicznymi oraz chorym na nadmierną łamliwość kości (w tym kobietom na etapie i po menopauzie). Wzrost stężenia parathormonu jest skutkiem nieprawidłowej pracy nerek, niedoboru witaminy D3 i zaburzeń metabolizmu wapnia (hipokalcemią i hiperkalcemią), a także fosforanów. Jak się przygotować do oznaczenia poziomu PTH, czy na pobranie krwi trzeba zgłosić się na czczo oraz jak groźne mogą być powikłania związane z zaburzeniami stężenia parathormonu we krwi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Kalcytonina (CT) – wskazanie do badania, normy, interpretacja wyników

  Kalcytonina (tyreokalcytonina) to hormon, który odpowiada za regulowanie gospodarki fosforanowej i węglanowej w organizmie. Badanie poziomu CT (ang. calcitonin) wykonuje się głównie podczas diagnostyki i monitorowania rdzeniastego nowotworu gruczołu tarczowego, czyli tarczycy. Prawidłowy (normatywny) wynik stężenia tego hormonu zależy od wielu czynników, w tym także od wieku i płci pacjenta. Diagnostycy i lekarze przyjmują, że kalcytonina jest swoistym markerem nowotworowym w przypadku podejrzenia chorób komórek tarczycy, gdyż te mają zdolność do wydzielania jej w dużej ilości. Jak się przygotować do oznaczenia poziomu kalcytoniny, czy na badanie krwi należy stawić się na czczo i co należy zrobić, kiedy wynik badania stężenia CT we krwi jest za wysoki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij