×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sposób na sprawne stawy

Masz problemy z poruszaniem się i poranną sztywnością kończyn? Bolą cię kolana i kręgosłup? Być może cierpisz na zwyrodnienie stawów. To dość przykra dolegliwość, która może skutecznie utrudniać życie.

Ale nie musi tak być. Wystarczy zmienić styl życia, ograniczyć używki i stosować suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu i regeneracji chrząstki stawowej. I znów można cieszyć się dobrą sprawnością i kondycją.

Czym jest artroza?

Zwyrodnienie stawów (artroza) dotyczy przede wszystkim ludzi w średnim i starszym wieku, ale nie tylko.

Szacuje się, że na problemy ze stawami skarży się niemal połowa ludzi powyżej 50. roku życia. Choroba często rozwija się latami i może ją wywoływać szereg różnych czynników, na przykład otyłość, siedzący tryb życia, niektóre choroby metaboliczne, przeciążenia spowodowane wadami postawy czy zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Dolegliwości są zawsze nieprzyjemne i bolesne. Można im zaradzić i to dość skutecznie.

Jak zaradzić dolegliwościom?

Ważne suplementy

Naszym stawom pomożemy, stosując suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu i regeneracji chrząstki stawowej.

Co powinny zawierać? Przede wszystkim substancje budulcowe znane i stosowane z powodzeniem od lat w preparatach na stawy – glukozaminę i chondroitynę. Glukozamina to naturalnie występujący w więzadłach, chrząstkach i ścięgnach monocukier, który przyczynia się do zachowania dobrego stanu chrząstki stawowej i odnowienia zapasu mazi w stawach. Chondroityna będąca głównym składnikiem chrząstki stawowej istotnie wpływa na sprawność i wytrzymałość stawów.

Ważny jest także kolagen typu II i to w najczystszej, naturalnej, niezdenaturowanej postaci. Bierze on udział w odtwarzaniu chrząstki stawowej (tylko tam występuje), zapewniając jej elastyczność i wytrzymałość. Kontroluje również reakcje układu odpornościowego, nie dopuszczając do tak zwanej autoagresji, czyli ataku organizmu na własne komórki. Podawanie nawet niewielkich dawek takiego kolagenu odgrywa dużą rolę w zapobieganiu zniszczeniom chrząstki.

Witaminy, krzem i skrzyp

Warto, by preparaty wzbogacone były także o potrzebną do syntezy tkanki łącznej witaminę C, niezbędną do absorpcji wapnia i fosforu przez organizm witaminę D czy wspierające funkcje życiowe witaminy z grupy B. Stawom pomoże również działający przeciwzapalnie wyciąg z kadzidłowca indyjskiego i substancja o podobnym działaniu – kwas boswelliowy, pomocny również w zapobieganiu destrukcji chrząstki.

Receptury suplementów diety na stawy uwzględniają też często inne ważne substancje, takie jak skrzyp polny poprawiający elastyczność tkanki łącznej i kości czy krzem będący ważnym składnikiem tkanki łącznej.

Więcej ruchu

Żeby chronić nasze stawy, warto zmienić tryb życia z siedzącego na bardziej aktywny i zredukować wagę ciała. Dzięki temu znacząco je odciążymy.

Należy też zmodyfikować dietę, pamiętając na przykład o tym, że stawom nie służy wypijana w nadmiarze kawa. Zawarta w niej kofeina wypłukuje z organizmu wapń. Jego poważne niedobory mogą doprowadzić do osteoporozy, charakteryzującej się ubytkiem masy kostnej i zwiększoną łamliwością kości.

Aby dłużej zachować sprawność, warto pamiętać o konieczności leczenia chorób zaburzających metabolizm tkanki kostnej. To działanie opóźni postępowanie zmian zwyrodnieniowych.Sposób na sprawność narządu ruchu jest więc stosunkowo prosty. Wykorzystajmy to już dzisiaj, a będziemy mogli na długo cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Naprawdę warto.


Podziel się: