Kobieta cierpiąca na ból stawów w okresie menopauzy wymaga zastosowania kolagenu
Barbara Bukowska

Jak wzmocnić stawy w okresie menopauzy?

Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Wygasająca czynność jajników prowadzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego, ale powoduje również wiele uporczywych objawów. Jednym z nich są bóle stawów. Odpowiednia dieta i suplementacja składników o korzystnym wpływie na stawy pomogą w łagodzeniu sztywności i dolegliwości bólowych. A to pozwoli zachować aktywność fizyczną, która w okresie menopauzy jest szczególnie istotna.

  1. Menopauza – czym jest i jak się objawia?
  2. Dlaczego podczas menopauzy dokucza ból stawów?
  3. Ból stawów a aktywność fizyczna
  4. Jak łagodzić ból stawów?

Menopauza – czym jest i jak się objawia?

Menopauza, nazywana inaczej klimakterium lub przekwitaniem, to fizjologiczne – i trwałe – ustanie cyklu miesiączkowego. Poprzedza go stopniowe wygasanie czynności funkcjonalnej jajników. Wraz ze zmniejszającym się stężeniem żeńskich hormonów płciowych u kobiet pojawiają się dolegliwości związane z menopauzą, znacząco obniżające jakość życia. Pierwsze symptomy przekwitania można zauważyć zwykle kilka lat przed ostatnią menstruacją. Do objawów występujących najczęściej można zaliczyć:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego (zmiana jego długości i obfitości, zaburzenia regularności),
  • uderzenia gorąca,
  • zimne poty,
  • zwiększenie masy ciała,
  • bóle mięśni i stawów,
  • wahania nastroju,
  • zaburzenia snu,
  • obniżenie libido,
  • bóle i zawroty głowy.
Szacuje się, że 9 na 10 kobiet zmaga się z dokuczliwymi objawami menopauzy.

Dlaczego podczas menopauzy dokucza nam ból stawów?

Za ból stawów w okresie przekwitania odpowiadają zmiany w gospodarce hormonalnej. W stawach znajdują się receptory dla estrogenu, który chroni przed rozwojem stanu zapalnego. Gdy w okresie menopauzalnym poziom żeńskich hormonów płciowych maleje, stawy mogą puchnąć i boleć w wyniku rozwijającego się zapalenia. W niektórych przypadkach ból i sztywność stawów mogą świadczyć o rozwijającym się reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Wykazano, że u kobiet, które przeszły menopauzę relatywnie wcześnie (ok. 45. roku życia), choroba pojawia się częściej niż u tych, u których przekwitanie rozpoczęło się później. Z kolei jeśli kobieta już wcześniej chorowała na RZS, w okresie przekwitania objawy mogą się nasilić.

Kobiety w okresie menopauzy są również bardziej narażone na rozwój osteoporozy – szacuje się, że choruje co druga kobieta powyżej 50. roku życia. Spadek poziomu estrogenów prowadzi do utraty gęstości kości. Jednym z objawów choroby są bóle mięśniowo-szkieletowe.

Powiązane produkty

Ból stawów a aktywność fizyczna

Utrzymujące się w okresie okołomenopauzalnym bóle stawów niekiedy zmuszają kobiety do ograniczenia aktywności fizycznej. Jest to szczególnie dotkliwe dla pań, które przed przekwitaniem prowadziły aktywny tryb życia i regularnie uprawiały sport.

Tymczasem w okresie przekwitania aktywność fizyczna jest szczególnie ważna. Nie powinno się jej zaniechać. U kobiet po menopauzie występuje 5-krotnie wyższe ryzyko otyłości niż u kobiet przed przekwitaniem. Za skłonność do przybierania na wadze odpowiadają zachodzące zmiany hormonalne – zmienia się metabolizm, zwiększa się masa tkanki tłuszczowej, rośnie apetyt. Nie potrzeba wiele, by zyskać niechciane kilogramy. A większa masa ciała to nie tylko dużo większe ryzyko chorób przewlekłych (m.in. cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego), ale też dodatkowe obciążenie dla… stawów.

Powstaje błędne koło: aktywność fizyczna jest elementem profilaktyki bólu stawów, ale ból stawów utrudnia czy wręcz uniemożliwia jej podejmowanie.

Jak łagodzić ból stawów w menopauzie? Ból stawów a kolagen

Jak więc zadbać o stawy? Jak wrócić do dawnej aktywności i przeciwdziałać rozwojowi nadwagi i otyłości? Zacznijmy od odpowiedniej diety: zbilansowanej, bogatej w warzywa, owoce i produkty wieloziarniste, a ubogiej w cukry proste, sól i żywność przetworzoną. Codzienna dieta powinna dostarczać ok. 2000 kcal. W diecie kobiety w wieku okołomenopauzalnym powinny znaleźć się produkty bogate w fitoestrogeny. Czym one są?

To roślinne związki chemiczne, nazywane również fitohormonami, o właściwościach zbliżonych do estrogenów. „Naśladując” ich działanie, fitoestrogeny łagodzą dokuczliwe objawy menopauzy, które wynikają – przypomnijmy – z niedoborów żeńskich hormonów płciowych. W jakich produktach je znajdziemy? Bogate w fitoestrogeny są m.in.: czosnek, cebula, soczewica, soja i chmiel. Fitoestrogeny można przyjmować również w postaci tabletek.

Dieta powinna również dostarczać odpowiednich ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Nie tylko wykazują działanie przeciwzapalne, ale dbają również o prawidłową pracę układu nerwowego oraz układu krążenia. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich (tuńczyku, łososiu, sardynkach, makreli) oraz w niektórych produktach pochodzenia roślinnego (orzechach włoskich, oleju lnianym).

W przypadku bólu stawów korzystna będzie również suplementacja związków o pozytywnym wpływie na ich budowę. Do substancji tych należy przede wszystkim kolagen, ale też chondroityna i glukozamina. Kolagen jest głównym budulcem tkanki łącznej, wpływającym na elastyczność chrząstek stawowych i ich wytrzymałość, warunkuje również odpowiednie nawilżenie skóry. Chondroityna i glukozamina nadają stawom odporność mechaniczną, łagodzą również dolegliwości bólowe i chronią przed utratą chrząstki stawowej.

Dowiedz się więcej na temat menopauzy i tego, jak sobie radzić w tym czasie – sprawdź na DOZ.pl

Kobiety, u których ból stawów jest tylko jednym z kilku przykrych objawów menopauzy, mogą zdecydować się na dostępne w aptece produkty złożone. W ich składzie, poza fitoestrogenami i substancjami o korzystnym działaniu na stawy (głównie kolagenem), można również znaleźć:

  • ekstrakt z szyszek chmielu: poza działaniem estrogennym wykazuje właściwości nasenne i uspokajające;
  • witaminy z grupy B: wzmacniają układ nerwowy, chronią przed negatywnymi skutkami stresu;
  • wapń i witaminę D: wspierają układ kostno-szkieletowy;
  • witaminę C: bierze udział w wytwarzaniu kolagenu.

Wybór jednego produktu, ale o bogatszym składzie, umożliwia jednoczesne dbanie o kondycję stawów i łagodzenie innych dokuczliwych objawów menopauzy, np. uderzeń gorąca, drażliwości czy zaburzeń snu.

  1. Menopause and Bone Loss, Endocrine Society, [online] https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/menopause-and-bone-loss [dostęp:] 22.10.2023.
  2. E.H. Park, E.H. Kang, Y.J. Lee, Y.J. Ha. Impact of early age at menopause on disease outcomes in postmenopausal women with rheumatoid arthritis: a large observational cohort study of Korean patients with rheumatoid arthritis. RMD Open 9(1), 2023.
  3. J. Kozakowski, M. Gietka-Czernel, D. Leszczyńska, A. Majos. Obesity in menopause – our negligence or an unfortunate inevitability? Prz Menopauzalny 16(2), 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl