Kobieta cierpiąca na ból stawów w okresie menopauzy wymaga zastosowania kolagenu
Barbara Bukowska

Jak wzmocnić stawy w okresie menopauzy?

Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Wygasająca czynność jajników prowadzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego, ale powoduje również wiele uporczywych objawów. Jednym z nich są bóle stawów. Odpowiednia dieta i suplementacja składników o korzystnym wpływie na stawy pomogą w łagodzeniu sztywności i dolegliwości bólowych. A to pozwoli zachować aktywność fizyczną, która w okresie menopauzy jest szczególnie istotna.

  1. Menopauza – czym jest i jak się objawia?
  2. Dlaczego podczas menopauzy dokucza ból stawów?
  3. Ból stawów a aktywność fizyczna
  4. Jak łagodzić ból stawów?

Menopauza – czym jest i jak się objawia?

Menopauza, nazywana inaczej klimakterium lub przekwitaniem, to fizjologiczne – i trwałe – ustanie cyklu miesiączkowego. Poprzedza go stopniowe wygasanie czynności funkcjonalnej jajników. Wraz ze zmniejszającym się stężeniem żeńskich hormonów płciowych u kobiet pojawiają się dolegliwości związane z menopauzą, znacząco obniżające jakość życia. Pierwsze symptomy przekwitania można zauważyć zwykle kilka lat przed ostatnią menstruacją. Do objawów występujących najczęściej można zaliczyć:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego (zmiana jego długości i obfitości, zaburzenia regularności),
  • uderzenia gorąca,
  • zimne poty,
  • zwiększenie masy ciała,
  • bóle mięśni i stawów,
  • wahania nastroju,
  • zaburzenia snu,
  • obniżenie libido,
  • bóle i zawroty głowy.
Szacuje się, że 9 na 10 kobiet zmaga się z dokuczliwymi objawami menopauzy.

Dlaczego podczas menopauzy dokucza nam ból stawów?

Za ból stawów w okresie przekwitania odpowiadają zmiany w gospodarce hormonalnej. W stawach znajdują się receptory dla estrogenu, który chroni przed rozwojem stanu zapalnego. Gdy w okresie menopauzalnym poziom żeńskich hormonów płciowych maleje, stawy mogą puchnąć i boleć w wyniku rozwijającego się zapalenia. W niektórych przypadkach ból i sztywność stawów mogą świadczyć o rozwijającym się reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Wykazano, że u kobiet, które przeszły menopauzę relatywnie wcześnie (ok. 45. roku życia), choroba pojawia się częściej niż u tych, u których przekwitanie rozpoczęło się później. Z kolei jeśli kobieta już wcześniej chorowała na RZS, w okresie przekwitania objawy mogą się nasilić.

Kobiety w okresie menopauzy są również bardziej narażone na rozwój osteoporozy – szacuje się, że choruje co druga kobieta powyżej 50. roku życia. Spadek poziomu estrogenów prowadzi do utraty gęstości kości. Jednym z objawów choroby są bóle mięśniowo-szkieletowe.

Powiązane produkty

Ból stawów a aktywność fizyczna

Utrzymujące się w okresie okołomenopauzalnym bóle stawów niekiedy zmuszają kobiety do ograniczenia aktywności fizycznej. Jest to szczególnie dotkliwe dla pań, które przed przekwitaniem prowadziły aktywny tryb życia i regularnie uprawiały sport.

Tymczasem w okresie przekwitania aktywność fizyczna jest szczególnie ważna. Nie powinno się jej zaniechać. U kobiet po menopauzie występuje 5-krotnie wyższe ryzyko otyłości niż u kobiet przed przekwitaniem. Za skłonność do przybierania na wadze odpowiadają zachodzące zmiany hormonalne – zmienia się metabolizm, zwiększa się masa tkanki tłuszczowej, rośnie apetyt. Nie potrzeba wiele, by zyskać niechciane kilogramy. A większa masa ciała to nie tylko dużo większe ryzyko chorób przewlekłych (m.in. cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego), ale też dodatkowe obciążenie dla… stawów.

Powstaje błędne koło: aktywność fizyczna jest elementem profilaktyki bólu stawów, ale ból stawów utrudnia czy wręcz uniemożliwia jej podejmowanie.

Jak łagodzić ból stawów w menopauzie? Ból stawów a kolagen

Jak więc zadbać o stawy? Jak wrócić do dawnej aktywności i przeciwdziałać rozwojowi nadwagi i otyłości? Zacznijmy od odpowiedniej diety: zbilansowanej, bogatej w warzywa, owoce i produkty wieloziarniste, a ubogiej w cukry proste, sól i żywność przetworzoną. Codzienna dieta powinna dostarczać ok. 2000 kcal. W diecie kobiety w wieku okołomenopauzalnym powinny znaleźć się produkty bogate w fitoestrogeny. Czym one są?

To roślinne związki chemiczne, nazywane również fitohormonami, o właściwościach zbliżonych do estrogenów. „Naśladując” ich działanie, fitoestrogeny łagodzą dokuczliwe objawy menopauzy, które wynikają – przypomnijmy – z niedoborów żeńskich hormonów płciowych. W jakich produktach je znajdziemy? Bogate w fitoestrogeny są m.in.: czosnek, cebula, soczewica, soja i chmiel. Fitoestrogeny można przyjmować również w postaci tabletek.

Dieta powinna również dostarczać odpowiednich ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Nie tylko wykazują działanie przeciwzapalne, ale dbają również o prawidłową pracę układu nerwowego oraz układu krążenia. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich (tuńczyku, łososiu, sardynkach, makreli) oraz w niektórych produktach pochodzenia roślinnego (orzechach włoskich, oleju lnianym).

W przypadku bólu stawów korzystna będzie również suplementacja związków o pozytywnym wpływie na ich budowę. Do substancji tych należy przede wszystkim kolagen, ale też chondroityna i glukozamina. Kolagen jest głównym budulcem tkanki łącznej, wpływającym na elastyczność chrząstek stawowych i ich wytrzymałość, warunkuje również odpowiednie nawilżenie skóry. Chondroityna i glukozamina nadają stawom odporność mechaniczną, łagodzą również dolegliwości bólowe i chronią przed utratą chrząstki stawowej.

Dowiedz się więcej na temat menopauzy i tego, jak sobie radzić w tym czasie – sprawdź na DOZ.pl

Kobiety, u których ból stawów jest tylko jednym z kilku przykrych objawów menopauzy, mogą zdecydować się na dostępne w aptece produkty złożone. W ich składzie, poza fitoestrogenami i substancjami o korzystnym działaniu na stawy (głównie kolagenem), można również znaleźć:

  • ekstrakt z szyszek chmielu: poza działaniem estrogennym wykazuje właściwości nasenne i uspokajające;
  • witaminy z grupy B: wzmacniają układ nerwowy, chronią przed negatywnymi skutkami stresu;
  • wapń i witaminę D: wspierają układ kostno-szkieletowy;
  • witaminę C: bierze udział w wytwarzaniu kolagenu.

Wybór jednego produktu, ale o bogatszym składzie, umożliwia jednoczesne dbanie o kondycję stawów i łagodzenie innych dokuczliwych objawów menopauzy, np. uderzeń gorąca, drażliwości czy zaburzeń snu.

  1. Menopause and Bone Loss, Endocrine Society, [online] https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/menopause-and-bone-loss [dostęp:] 22.10.2023.
  2. E.H. Park, E.H. Kang, Y.J. Lee, Y.J. Ha. Impact of early age at menopause on disease outcomes in postmenopausal women with rheumatoid arthritis: a large observational cohort study of Korean patients with rheumatoid arthritis. RMD Open 9(1), 2023.
  3. J. Kozakowski, M. Gietka-Czernel, D. Leszczyńska, A. Majos. Obesity in menopause – our negligence or an unfortunate inevitability? Prz Menopauzalny 16(2), 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.