Kobieta cierpiąca na ból stawów w okresie menopauzy wymaga zastosowania kolagenu
Barbara Bukowska

Jak wzmocnić stawy w okresie menopauzy?

Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Wygasająca czynność jajników prowadzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego, ale powoduje również wiele uporczywych objawów. Jednym z nich są bóle stawów. Odpowiednia dieta i suplementacja składników o korzystnym wpływie na stawy pomogą w łagodzeniu sztywności i dolegliwości bólowych. A to pozwoli zachować aktywność fizyczną, która w okresie menopauzy jest szczególnie istotna.

 1. Menopauza – czym jest i jak się objawia?
 2. Dlaczego podczas menopauzy dokucza ból stawów?
 3. Ból stawów a aktywność fizyczna
 4. Jak łagodzić ból stawów?

Menopauza – czym jest i jak się objawia?

Menopauza, nazywana inaczej klimakterium lub przekwitaniem, to fizjologiczne – i trwałe – ustanie cyklu miesiączkowego. Poprzedza go stopniowe wygasanie czynności funkcjonalnej jajników. Wraz ze zmniejszającym się stężeniem żeńskich hormonów płciowych u kobiet pojawiają się dolegliwości związane z menopauzą, znacząco obniżające jakość życia. Pierwsze symptomy przekwitania można zauważyć zwykle kilka lat przed ostatnią menstruacją. Do objawów występujących najczęściej można zaliczyć:

 • zaburzenia cyklu miesiączkowego (zmiana jego długości i obfitości, zaburzenia regularności),
 • uderzenia gorąca,
 • zimne poty,
 • zwiększenie masy ciała,
 • bóle mięśni i stawów,
 • wahania nastroju,
 • zaburzenia snu,
 • obniżenie libido,
 • bóle i zawroty głowy.
Szacuje się, że 9 na 10 kobiet zmaga się z dokuczliwymi objawami menopauzy.

Dlaczego podczas menopauzy dokucza nam ból stawów?

Za ból stawów w okresie przekwitania odpowiadają zmiany w gospodarce hormonalnej. W stawach znajdują się receptory dla estrogenu, który chroni przed rozwojem stanu zapalnego. Gdy w okresie menopauzalnym poziom żeńskich hormonów płciowych maleje, stawy mogą puchnąć i boleć w wyniku rozwijającego się zapalenia. W niektórych przypadkach ból i sztywność stawów mogą świadczyć o rozwijającym się reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Wykazano, że u kobiet, które przeszły menopauzę relatywnie wcześnie (ok. 45. roku życia), choroba pojawia się częściej niż u tych, u których przekwitanie rozpoczęło się później. Z kolei jeśli kobieta już wcześniej chorowała na RZS, w okresie przekwitania objawy mogą się nasilić.

Kobiety w okresie menopauzy są również bardziej narażone na rozwój osteoporozy – szacuje się, że choruje co druga kobieta powyżej 50. roku życia. Spadek poziomu estrogenów prowadzi do utraty gęstości kości. Jednym z objawów choroby są bóle mięśniowo-szkieletowe.

Powiązane produkty

Ból stawów a aktywność fizyczna

Utrzymujące się w okresie okołomenopauzalnym bóle stawów niekiedy zmuszają kobiety do ograniczenia aktywności fizycznej. Jest to szczególnie dotkliwe dla pań, które przed przekwitaniem prowadziły aktywny tryb życia i regularnie uprawiały sport.

Tymczasem w okresie przekwitania aktywność fizyczna jest szczególnie ważna. Nie powinno się jej zaniechać. U kobiet po menopauzie występuje 5-krotnie wyższe ryzyko otyłości niż u kobiet przed przekwitaniem. Za skłonność do przybierania na wadze odpowiadają zachodzące zmiany hormonalne – zmienia się metabolizm, zwiększa się masa tkanki tłuszczowej, rośnie apetyt. Nie potrzeba wiele, by zyskać niechciane kilogramy. A większa masa ciała to nie tylko dużo większe ryzyko chorób przewlekłych (m.in. cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego), ale też dodatkowe obciążenie dla… stawów.

Powstaje błędne koło: aktywność fizyczna jest elementem profilaktyki bólu stawów, ale ból stawów utrudnia czy wręcz uniemożliwia jej podejmowanie.

Jak łagodzić ból stawów w menopauzie? Ból stawów a kolagen

Jak więc zadbać o stawy? Jak wrócić do dawnej aktywności i przeciwdziałać rozwojowi nadwagi i otyłości? Zacznijmy od odpowiedniej diety: zbilansowanej, bogatej w warzywa, owoce i produkty wieloziarniste, a ubogiej w cukry proste, sól i żywność przetworzoną. Codzienna dieta powinna dostarczać ok. 2000 kcal. W diecie kobiety w wieku okołomenopauzalnym powinny znaleźć się produkty bogate w fitoestrogeny. Czym one są?

To roślinne związki chemiczne, nazywane również fitohormonami, o właściwościach zbliżonych do estrogenów. „Naśladując” ich działanie, fitoestrogeny łagodzą dokuczliwe objawy menopauzy, które wynikają – przypomnijmy – z niedoborów żeńskich hormonów płciowych. W jakich produktach je znajdziemy? Bogate w fitoestrogeny są m.in.: czosnek, cebula, soczewica, soja i chmiel. Fitoestrogeny można przyjmować również w postaci tabletek.

Dieta powinna również dostarczać odpowiednich ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Nie tylko wykazują działanie przeciwzapalne, ale dbają również o prawidłową pracę układu nerwowego oraz układu krążenia. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich (tuńczyku, łososiu, sardynkach, makreli) oraz w niektórych produktach pochodzenia roślinnego (orzechach włoskich, oleju lnianym).

W przypadku bólu stawów korzystna będzie również suplementacja związków o pozytywnym wpływie na ich budowę. Do substancji tych należy przede wszystkim kolagen, ale też chondroityna i glukozamina. Kolagen jest głównym budulcem tkanki łącznej, wpływającym na elastyczność chrząstek stawowych i ich wytrzymałość, warunkuje również odpowiednie nawilżenie skóry. Chondroityna i glukozamina nadają stawom odporność mechaniczną, łagodzą również dolegliwości bólowe i chronią przed utratą chrząstki stawowej.

Dowiedz się więcej na temat menopauzy i tego, jak sobie radzić w tym czasie – sprawdź na DOZ.pl

Kobiety, u których ból stawów jest tylko jednym z kilku przykrych objawów menopauzy, mogą zdecydować się na dostępne w aptece produkty złożone. W ich składzie, poza fitoestrogenami i substancjami o korzystnym działaniu na stawy (głównie kolagenem), można również znaleźć:

 • ekstrakt z szyszek chmielu: poza działaniem estrogennym wykazuje właściwości nasenne i uspokajające;
 • witaminy z grupy B: wzmacniają układ nerwowy, chronią przed negatywnymi skutkami stresu;
 • wapń i witaminę D: wspierają układ kostno-szkieletowy;
 • witaminę C: bierze udział w wytwarzaniu kolagenu.

Wybór jednego produktu, ale o bogatszym składzie, umożliwia jednoczesne dbanie o kondycję stawów i łagodzenie innych dokuczliwych objawów menopauzy, np. uderzeń gorąca, drażliwości czy zaburzeń snu.

 1. Menopause and Bone Loss, Endocrine Society, [online] https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/menopause-and-bone-loss [dostęp:] 22.10.2023.
 2. E.H. Park, E.H. Kang, Y.J. Lee, Y.J. Ha. Impact of early age at menopause on disease outcomes in postmenopausal women with rheumatoid arthritis: a large observational cohort study of Korean patients with rheumatoid arthritis. RMD Open 9(1), 2023.
 3. J. Kozakowski, M. Gietka-Czernel, D. Leszczyńska, A. Majos. Obesity in menopause – our negligence or an unfortunate inevitability? Prz Menopauzalny 16(2), 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij