Wiskosuplementacja na zdrowe stawy – na czym polega? Czy boli?
Joanna Naczyńska

Wiskosuplementacja na zdrowe stawy – na czym polega? Czy boli?

Wiskosuplementacja jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu do stawu kwasu hialuronowego. Dzięki takim iniekcjom zwiększają się właściwości płynu stawowego, jak lepkość i elastyczność, które bezpośrednio przekładają się na lepsze funkcjonowanie stawu. Na czym dokładnie polega wiskosuplementacja? Gdzie i za ile można wykonać taki zabieg? Jakie są zalecenia po wiskosuplementacji? Podpowiadamy.  

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) dotyczy zwykle osób w wieku powyżej 40. roku życia, cierpi na nią wiele osób starszych. Może dotyczyć stawów kolanowych, skokowych, nadgarstkowych lub kilku naraz. Charakteryzuje się destrukcją chrząstki stawowej, objawia się bólem i ograniczeniem ruchomości stawu. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów zazwyczaj polega na stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bądź leczeniu chirurgicznym. Najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz kortykosteroidy. Stosowanie tych leków u wielu pacjentów daje dobre efekty, zmniejsza dolegliwości bólowe, jednak nie zawsze jest dobrze tolerowane i ma liczne działania uboczne. Wielu pacjentów szuka innych, skutecznych możliwości leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, jak choćby wiskosuplementacji.

Wiskosuplementacja – co to takiego? 

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w wielu tkankach organizmu, w tym również w płynie maziowym stawów. Pod wpływem choroby zwyrodnieniowej stawu właściwości wiskoelastyczne (lepkość i elastyczność) mazi stawowej ulegają pogorszeniu. Uznaną i skuteczną metodą zachowawczego, niechirurgicznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest wiskosuplementacja.

Wiskosuplementacja jest to zabieg, który polega na uzupełnieniu endogennego kwasu hialuronowego w stawie za pomocą jednej lub kilku iniekcji. Podanie dostawowe kwasu hialuronowego lub jego soli sodowej powoduje normalizację lepkości i elastyczności płynu stawowego oraz aktywacje procesów naprawczych chrząstki stawowej. W efekcie zmniejsza się tarcie w stawie, a dolegliwości bólowe pacjentów są mniejsze i znacznie poprawia się ich komfort życia. 

Sprawdź: witaminy na stawy.

Zalety wiskosuplementacji – jakich efektów można się spodziewać? 

W celu uzupełnienia naturalnego kwasu hialuronowego do iniekcji stosuje się sól sodową kwasu hialuronowego – hialuronian sodu, w postaci roztworu do wstrzyknięcia o stężeniu 1% lub żelu do iniekcji o stężeniu 1,8–2,5%. Dostępne są również preparaty zawierające stabilizowany kwas hialuronowy. Hialuronian sodu jest cząsteczką o bardzo dużej hydrofilności, 1 cząsteczka może związać 250 cząsteczek wody. Hialuronian sodu jest cieczą lepkosprężystą, oznacza to, że ma właściwości pośrednie między ciałem stałym a cieczą. Wstrzyknięcie oczyszczonego hialuronianu sodu w formie roztworu lub żelu do przestrzeni stawowej powoduje wzrost lepkości i elastyczności mazi stawowej. Kwas hialuronowy dodatkowo ma funkcje odżywczą dla chrząstki stawowej i spowalnia jej proces degeneracji.

Kwas hialuronowy nie ma działania przeciwbólowego, jednak dzięki właściwościom smarującym obciążenia w stawie są amortyzowane, poprawia się ruchomość stawu i dolegliwości bólowe są mniejsze. Komfort życia pacjenta poprawia się.

Korzystne efekty wiskosuplementacji można zauważyć już po około 7–10 dniach od zabiegu. Zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa ruchomości stawu utrzymują się przez co najmniej 6 miesięcy, istnieją badania, w których obserwowano poprawę komfortu życia pacjenta przez ponad 12 miesięcy. Cykle iniekcji można po upływie tego czasu zastosować ponownie. 

Polecane dla Ciebie

Wiskosuplementacja – wskazania do wykonania zabiegu 

Wiskosuplementacja zalecana jest najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (gonartrozie), a także stawu skokowego, barku, łokcia, nadgarstka, w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego lub stawów międzypaliczkowych palców rąk i nóg. Z wiskosuplementacji mogą skorzystać także pacjenci ze zmianami pourazowymi kolana lub po zabiegach artroskopowych. 

Dawka przeznaczona do iniekcji dobierana jest przez lekarza w zależności od wielkości stawu. Im mniejszy staw, tym dawka preparatu z kwasem hialuronowym zalecana jest mniejsza. 

Wiskosuplementacja – przebieg iniekcji dostawowych kwasem hialuronowym i zalecenia po zabiegu 

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie zdjęcia RTG stawu. Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. W przypadku podawania preparatu kwasu hialuronowego do stawu biodrowego zaleca się wykonywanie iniekcji pod kontrolą USG. Przebieg iniekcji dostawowych kwasem hialuronowym powinien odbywać się z przestrzeganiem zasad aseptyki i odpowiedniej techniki iniekcji. Tak jak przy innych wstrzyknięciach istnieje ryzyko zakażenia, jednak przy ścisłym zachowaniu zasad aseptyki, ryzyko jest niewielkie. W celu wykonania wiskosuplementacji nie jest konieczna hospitalizacja pacjenta. 

Preparat z kwasem hialuronowym powinien być podany w iniekcji do jamy maziowej stawu w cyklach 3–5 iniekcji. O tym, ile razy trzeba powtórzyć zabieg wiskosuplementacji, decyduje lekarz. Zazwyczaj podaje się jedną iniekcję w tygodniu, w zależności od tego, którego stawu dotyczy leczenie, zaleca się niekiedy dłuższe odstępy czasowe pomiędzy wstrzyknięciami. 

Pacjenci rozważający wiskosuplementację nie muszą obawiać się, czy wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu boli. Wstrzyknięcie jest wykonywane tak, aby nie było bolesne dla pacjenta, jednak tak jak w przypadku innych iniekcji, może u niektórych pacjentów powodować wrażenie dyskomfortu. Podanie podstawowe preparatu z kwasem hialuronowym zazwyczaj jest dobrze tolerowane przez pacjentów. 

Po zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków, mobilność pacjenta nie jest ograniczona. Zalecenia po zabiegu wiskosuplementacji dotyczą przede wszystkim unikania dużych obciążeń stawu oraz forsownego lub długotrwałego wysiłku. 

Po podaniu kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu, w miejscu iniekcji może wystąpić ból po zastrzyku lub siniak. Mogą pojawić się także wysypka, zaczerwienie, obrzęk lub świąd skóry. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić zaburzenia krzepnięcia i czucia w miejscu wstrzyknięcia. W większości wypadków dolegliwości ustępują w ciągu 72 godzin. W przypadku zaobserwowania innych niepokojących objawów, zmian skórnych, nasilenia objawów bólowych lub dużego obrzęku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

Wiskosuplementacja – gdzie wykonać? Ile kosztuje? 

Cena jednej ampułkostrzykawki z kwasem hialuronowym do wstrzyknięcia dostawowego zazwyczaj wynosi 150–200 zł. Miejscem, gdzie można wykonać zabieg wiskosuplementacji, są kliniki skupiające lekarzy specjalistów ortopedii. Koszt zabiegu wiskosuplementacji nie jest większy w porównaniu z  innymi metodami leczenia zachowawczego takimi jak terapia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) lub kortykosteroidami. Wiskosuplementacja jest zabiegiem dobrze tolerowanym, jego skuteczność jest duża i pozwala uzyskać poprawę na dłużej. 

Wiskosuplementacja – przeciwwskazania, skutki uboczne 

Nie należy stosować wiskosuplementacji u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu, u pacjentów z zakażeniem lub stanem zapalnym stawu. Przeciwwskazaniem są również wysypki, inne zmiany lub zakażenia skórne występujące w miejscu planowanego podania iniekcji. Pacjenci przyjmujący leki wpływające na krzepliwość krwi powinni poinformować o tym lekarza prowadzącego, który może zalecić odstawienie ich na kilka dni przed zabiegiem (zwykle 10 dni). Ze względu na brak badań nie stosuje się wiskosuplementacji u kobiet w ciąży, kobiet karmiących i dzieci

  1. F. Kokot, „Choroby wewnętrzne”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Ł. Szelerski i in., Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego - przegląd danych dotyczących hylanu G-F 20, „Inżynieria Biomateriałów”, nr 127 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij