Wiskosuplementacja na zdrowe stawy – na czym polega? Czy boli? - portal DOZ.pl
Wiskosuplementacja na zdrowe stawy – na czym polega? Czy boli?
Joanna Naczyńska

Wiskosuplementacja na zdrowe stawy – na czym polega? Czy boli?

Wiskosuplementacja jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu do stawu kwasu hialuronowego. Dzięki takim iniekcjom zwiększają się właściwości płynu stawowego, jak lepkość i elastyczność, które bezpośrednio przekładają się na lepsze funkcjonowanie stawu. Na czym dokładnie polega wiskosuplementacja? Gdzie i za ile można wykonać taki zabieg? Jakie są zalecenia po wiskosuplementacji? Podpowiadamy.  

Wiskosuplementacja – co to takiego? 

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w wielu tkankach organizmu, w tym również w płynie maziowym stawów. Pod wpływem choroby zwyrodnieniowej stawu właściwości wiskoelastyczne (lepkość i elastyczność) mazi stawowej ulegają pogorszeniu. Uznaną i skuteczną metodą zachowawczego, niechirurgicznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest wiskosuplementacja.

Wiskosuplementacja jest to zabieg, który polega na uzupełnieniu endogennego kwasu hialuronowego w stawie za pomocą jednej lub kilku iniekcji. Podanie dostawowe kwasu hialuronowego lub jego soli sodowej powoduje normalizację lepkości i elastyczności płynu stawowego oraz aktywacje procesów naprawczych chrząstki stawowej. W efekcie zmniejsza się tarcie w stawie, a dolegliwości bólowe pacjentów są mniejsze i znacznie poprawia się ich komfort życia. 

Sprawdź: witaminy na stawy.

Zalety wiskosuplementacji – jakich efektów można się spodziewać? 

W celu uzupełnienia naturalnego kwasu hialuronowego do iniekcji stosuje się sól sodową kwasu hialuronowego – hialuronian sodu, w postaci roztworu do wstrzyknięcia o stężeniu 1% lub żelu do iniekcji o stężeniu 1,8–2,5%. Dostępne są również preparaty zawierające stabilizowany kwas hialuronowy. Hialuronian sodu jest cząsteczką o bardzo dużej hydrofilności, 1 cząsteczka może związać 250 cząsteczek wody. Hialuronian sodu jest cieczą lepkosprężystą, oznacza to, że ma właściwości pośrednie między ciałem stałym a cieczą. Wstrzyknięcie oczyszczonego hialuronianu sodu w formie roztworu lub żelu do przestrzeni stawowej powoduje wzrost lepkości i elastyczności mazi stawowej. Kwas hialuronowy dodatkowo ma funkcje odżywczą dla chrząstki stawowej i spowalnia jej proces degeneracji.

Kwas hialuronowy nie ma działania przeciwbólowego, jednak dzięki właściwościom smarującym obciążenia w stawie są amortyzowane, poprawia się ruchomość stawu i dolegliwości bólowe są mniejsze. Komfort życia pacjenta poprawia się.

Korzystne efekty wiskosuplementacji można zauważyć już po około 7–10 dniach od zabiegu. Zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa ruchomości stawu utrzymują się przez co najmniej 6 miesięcy, istnieją badania, w których obserwowano poprawę komfortu życia pacjenta przez ponad 12 miesięcy. Cykle iniekcji można po upływie tego czasu zastosować ponownie. 

Polecane dla Ciebie

Wiskosuplementacja – wskazania do wykonania zabiegu 

Wiskosuplementacja zalecana jest najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (gonartrozie), a także stawu skokowego, barku, łokcia, nadgarstka, w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego lub stawów międzypaliczkowych palców rąk i nóg. Z wiskosuplementacji mogą skorzystać także pacjenci ze zmianami pourazowymi kolana lub po zabiegach artroskopowych. 

Dawka przeznaczona do iniekcji dobierana jest przez lekarza w zależności od wielkości stawu. Im mniejszy staw, tym dawka preparatu z kwasem hialuronowym zalecana jest mniejsza. 

Wiskosuplementacja – przebieg iniekcji dostawowych kwasem hialuronowym i zalecenia po zabiegu 

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie zdjęcia RTG stawu. Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. W przypadku podawania preparatu kwasu hialuronowego do stawu biodrowego zaleca się wykonywanie iniekcji pod kontrolą USG. Przebieg iniekcji dostawowych kwasem hialuronowym powinien odbywać się z przestrzeganiem zasad aseptyki i odpowiedniej techniki iniekcji. Tak jak przy innych wstrzyknięciach istnieje ryzyko zakażenia, jednak przy ścisłym zachowaniu zasad aseptyki, ryzyko jest niewielkie. W celu wykonania wiskosuplementacji nie jest konieczna hospitalizacja pacjenta. 

Preparat z kwasem hialuronowym powinien być podany w iniekcji do jamy maziowej stawu w cyklach 3–5 iniekcji. O tym, ile razy trzeba powtórzyć zabieg wiskosuplementacji, decyduje lekarz. Zazwyczaj podaje się jedną iniekcję w tygodniu, w zależności od tego, którego stawu dotyczy leczenie, zaleca się niekiedy dłuższe odstępy czasowe pomiędzy wstrzyknięciami. 

Pacjenci rozważający wiskosuplementację nie muszą obawiać się, czy wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu boli. Wstrzyknięcie jest wykonywane tak, aby nie było bolesne dla pacjenta, jednak tak jak w przypadku innych iniekcji, może u niektórych pacjentów powodować wrażenie dyskomfortu. Podanie podstawowe preparatu z kwasem hialuronowym zazwyczaj jest dobrze tolerowane przez pacjentów. 

Po zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków, mobilność pacjenta nie jest ograniczona. Zalecenia po zabiegu wiskosuplementacji dotyczą przede wszystkim unikania dużych obciążeń stawu oraz forsownego lub długotrwałego wysiłku. 

Po podaniu kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu, w miejscu iniekcji może wystąpić ból po zastrzyku lub siniak. Mogą pojawić się także wysypka, zaczerwienie, obrzęk lub świąd skóry. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić zaburzenia krzepnięcia i czucia w miejscu wstrzyknięcia. W większości wypadków dolegliwości ustępują w ciągu 72 godzin. W przypadku zaobserwowania innych niepokojących objawów, zmian skórnych, nasilenia objawów bólowych lub dużego obrzęku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

Wiskosuplementacja – gdzie wykonać? Ile kosztuje? 

Cena jednej ampułkostrzykawki z kwasem hialuronowym do wstrzyknięcia dostawowego zazwyczaj wynosi 150–200 zł. Miejscem, gdzie można wykonać zabieg wiskosuplementacji, są kliniki skupiające lekarzy specjalistów ortopedii. Koszt zabiegu wiskosuplementacji nie jest większy w porównaniu z  innymi metodami leczenia zachowawczego takimi jak terapia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) lub kortykosteroidami. Wiskosuplementacja jest zabiegiem dobrze tolerowanym, jego skuteczność jest duża i pozwala uzyskać poprawę na dłużej. 

Wiskosuplementacja – przeciwwskazania, skutki uboczne 

Nie należy stosować wiskosuplementacji u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu, u pacjentów z zakażeniem lub stanem zapalnym stawu. Przeciwwskazaniem są również wysypki, inne zmiany lub zakażenia skórne występujące w miejscu planowanego podania iniekcji. Pacjenci przyjmujący leki wpływające na krzepliwość krwi powinni poinformować o tym lekarza prowadzącego, który może zalecić odstawienie ich na kilka dni przed zabiegiem (zwykle 10 dni). Ze względu na brak badań nie stosuje się wiskosuplementacji u kobiet w ciąży, kobiet karmiących i dzieci

 1. F. Kokot, „Choroby wewnętrzne”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
 2. Ł. Szelerski i in., Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego - przegląd danych dotyczących hylanu G-F 20, „Inżynieria Biomateriałów”, nr 127 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

  Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij