Wiskosuplementacja na zdrowe stawy – na czym polega? Czy boli?
Wiskosuplementacja jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu do stawu kwasu hialuronowego. Dzięki takim iniekcjom zwiększają się właściwości płynu stawowego, jak lepkość i elastyczność, które bezpośrednio przekładają się na lepsze funkcjonowanie stawu. Na czym dokładnie polega wiskosuplementacja? Gdzie i za ile można wykonać taki zabieg? Jakie są zalecenia po wiskosuplementacji? Podpowiadamy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) dotyczy zwykle osób w wieku powyżej 40. roku życia, cierpi na nią wiele osób starszych. Może dotyczyć stawów kolanowych, skokowych, nadgarstkowych lub kilku naraz. Charakteryzuje się destrukcją chrząstki stawowej, objawia się bólem i ograniczeniem ruchomości stawu. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów zazwyczaj polega na stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bądź leczeniu chirurgicznym. Najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz kortykosteroidy. Stosowanie tych leków u wielu pacjentów daje dobre efekty, zmniejsza dolegliwości bólowe, jednak nie zawsze jest dobrze tolerowane i ma liczne działania uboczne. Wielu pacjentów szuka innych, skutecznych możliwości leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, jak choćby wiskosuplementacji.
Wiskosuplementacja – co to takiego?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w wielu tkankach organizmu, w tym również w płynie maziowym stawów. Pod wpływem choroby zwyrodnieniowej stawu właściwości wiskoelastyczne (lepkość i elastyczność) mazi stawowej ulegają pogorszeniu. Uznaną i skuteczną metodą zachowawczego, niechirurgicznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest wiskosuplementacja.
Wiskosuplementacja jest to zabieg, który polega na uzupełnieniu endogennego kwasu hialuronowego w stawie za pomocą jednej lub kilku iniekcji. Podanie dostawowe kwasu hialuronowego lub jego soli sodowej powoduje normalizację lepkości i elastyczności płynu stawowego oraz aktywacje procesów naprawczych chrząstki stawowej. W efekcie zmniejsza się tarcie w stawie, a dolegliwości bólowe pacjentów są mniejsze i znacznie poprawia się ich komfort życia.
Sprawdź: witaminy na stawy.
Zalety wiskosuplementacji – jakich efektów można się spodziewać?
W celu uzupełnienia naturalnego kwasu hialuronowego do iniekcji stosuje się sól sodową kwasu hialuronowego – hialuronian sodu, w postaci roztworu do wstrzyknięcia o stężeniu 1% lub żelu do iniekcji o stężeniu 1,8–2,5%. Dostępne są również preparaty zawierające stabilizowany kwas hialuronowy. Hialuronian sodu jest cząsteczką o bardzo dużej hydrofilności, 1 cząsteczka może związać 250 cząsteczek wody. Hialuronian sodu jest cieczą lepkosprężystą, oznacza to, że ma właściwości pośrednie między ciałem stałym a cieczą. Wstrzyknięcie oczyszczonego hialuronianu sodu w formie roztworu lub żelu do przestrzeni stawowej powoduje wzrost lepkości i elastyczności mazi stawowej. Kwas hialuronowy dodatkowo ma funkcje odżywczą dla chrząstki stawowej i spowalnia jej proces degeneracji.
Korzystne efekty wiskosuplementacji można zauważyć już po około 7–10 dniach od zabiegu. Zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa ruchomości stawu utrzymują się przez co najmniej 6 miesięcy, istnieją badania, w których obserwowano poprawę komfortu życia pacjenta przez ponad 12 miesięcy. Cykle iniekcji można po upływie tego czasu zastosować ponownie.
Wiskosuplementacja – wskazania do wykonania zabiegu
Wiskosuplementacja zalecana jest najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (gonartrozie), a także stawu skokowego, barku, łokcia, nadgarstka, w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego lub stawów międzypaliczkowych palców rąk i nóg. Z wiskosuplementacji mogą skorzystać także pacjenci ze zmianami pourazowymi kolana lub po zabiegach artroskopowych.
Wiskosuplementacja – przebieg iniekcji dostawowych kwasem hialuronowym i zalecenia po zabiegu
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie zdjęcia RTG stawu. Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. W przypadku podawania preparatu kwasu hialuronowego do stawu biodrowego zaleca się wykonywanie iniekcji pod kontrolą USG. Przebieg iniekcji dostawowych kwasem hialuronowym powinien odbywać się z przestrzeganiem zasad aseptyki i odpowiedniej techniki iniekcji. Tak jak przy innych wstrzyknięciach istnieje ryzyko zakażenia, jednak przy ścisłym zachowaniu zasad aseptyki, ryzyko jest niewielkie. W celu wykonania wiskosuplementacji nie jest konieczna hospitalizacja pacjenta.
Pacjenci rozważający wiskosuplementację nie muszą obawiać się, czy wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu boli. Wstrzyknięcie jest wykonywane tak, aby nie było bolesne dla pacjenta, jednak tak jak w przypadku innych iniekcji, może u niektórych pacjentów powodować wrażenie dyskomfortu. Podanie podstawowe preparatu z kwasem hialuronowym zazwyczaj jest dobrze tolerowane przez pacjentów.
Po podaniu kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu, w miejscu iniekcji może wystąpić ból po zastrzyku lub siniak. Mogą pojawić się także wysypka, zaczerwienie, obrzęk lub świąd skóry. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić zaburzenia krzepnięcia i czucia w miejscu wstrzyknięcia. W większości wypadków dolegliwości ustępują w ciągu 72 godzin. W przypadku zaobserwowania innych niepokojących objawów, zmian skórnych, nasilenia objawów bólowych lub dużego obrzęku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Wiskosuplementacja – gdzie wykonać? Ile kosztuje?
Cena jednej ampułkostrzykawki z kwasem hialuronowym do wstrzyknięcia dostawowego zazwyczaj wynosi 150–200 zł. Miejscem, gdzie można wykonać zabieg wiskosuplementacji, są kliniki skupiające lekarzy specjalistów ortopedii. Koszt zabiegu wiskosuplementacji nie jest większy w porównaniu z innymi metodami leczenia zachowawczego takimi jak terapia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) lub kortykosteroidami. Wiskosuplementacja jest zabiegiem dobrze tolerowanym, jego skuteczność jest duża i pozwala uzyskać poprawę na dłużej.
Wiskosuplementacja – przeciwwskazania, skutki uboczne
Nie należy stosować wiskosuplementacji u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu, u pacjentów z zakażeniem lub stanem zapalnym stawu. Przeciwwskazaniem są również wysypki, inne zmiany lub zakażenia skórne występujące w miejscu planowanego podania iniekcji. Pacjenci przyjmujący leki wpływające na krzepliwość krwi powinni poinformować o tym lekarza prowadzącego, który może zalecić odstawienie ich na kilka dni przed zabiegiem (zwykle 10 dni). Ze względu na brak badań nie stosuje się wiskosuplementacji u kobiet w ciąży, kobiet karmiących i dzieci.