Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów
Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?
- Kąpiel i prysznic – pierwszy krok w walce o nawilżoną skórę
- Krem nawilżający – kiedy go nakładać?
- Czym się kierować, wybierając kosmetyki do suchej skóry?
- Ubrania i detergenty do prania mają znaczenie
- Prosty sposób na nawilżenie suchej skóry – pij wodę
Aby właściwie pielęgnować suchą skórę i zapobiec nawrotom „suchych placków", dermatolodzy zalecają szereg praktycznych porad dotyczących tego, jak dbać i zabezpieczać skórę przed utratą wilgoci.
Kąpiel i prysznic – pierwszy krok w walce o nawilżoną skórę
Zadbaj o sposób, w jaki bierzesz kąpiel lub prysznic. Począwszy od tak banalnej i z pozoru niepoważnie brzmiącej kwestii jak zamykanie drzwi łazienki, w której podczas mycia się zatrzymujemy wilgoć, po obniżenie temperatury wody czy skrócenie czasu samej kąpieli. Dobrze jest pamiętać także o używaniu do mycia delikatnych, najlepiej bezzapachowych, pozbawionych mocnych środków powierzchniowo czynnych (SLS, SLES, EDTA) żeli, musów, kremów pod prysznic. Być może dobrze będzie włączyć do pielęgnacji dobrej jakości dermokosmetyki, emolienty czy naturalne olejki, które pomogą zatrzymać wilgoć w przesuszającym się naskórku.
Krem nawilżający – kiedy go nakładać?
Po kąpieli koniecznie pamiętaj o bezzwłocznym zadbaniu o skórę – posmaruj ją kremem nawilżającym lub natłuszczającym czy olejkiem do skóry. Maści, kremy i balsamy (po prostu wszelkie środki nawilżające) działają poprzez zatrzymywanie istniejącej wilgoci w skórze. Aby zatrzymać tę bardzo potrzebną wilgoć, musisz zastosować kosmetyk nawilżający w ciągu kilku minut po delikatnym wysuszeniu skóry ręcznikiem. Wbrew pozorom skóra sucha potrzebuje także regularnego złuszczania. Doskonale sprawdzi się w tym celu wykonywanie peelingów drobno- lub gruboziarnistych, dzięki którym zwiększymy skuteczność działania wszelkich kosmetyków stosowanych w kolejnych etapach pielęgnacji. Dobrze jest na lekkie produkty, takie jak np. żel aloesowy, położyć jeszcze jedną warstwę kosmetyku, który będzie miał właściwości okluzyjne – domykające – np. olejek z pestek malin czy olejek jojoba.
Czym się kierować, wybierając kosmetyki do suchej skóry?
Warto dodać, że według niektórych dermatologów czasami lepiej jest użyć maści lub kremu do ciała zamiast balsamu. Wynika to z faktu, że preparaty te bywają skuteczniejsze i mniej drażniące dla skóry niż balsamy.
Poszukaj kremu lub maści, które zawierają jeden lub więcej z następujących składników:
- olej jojoba,
- dimetikon,
- gliceryna,
- kwas hialuronowy,
- kwas mlekowy,
- lanolina,
- masło shea,
- kwas glikolowy,
- aloes,
- alantoina,
- guma tara,
- algi,
- rumianek,
- oczar wirginijski,
- mocznik,
- biotyna,
- prowitamina B5,
- ceramidy,
- trehaloza.
Zrezygnuj z niektórych kosmetyków, jeśli ich skład budzi wątpliwości.
Przestań używać produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają poniższe składniki:
- alkohol (z wyjątkiem środka do dezynfekcji rąk),
- parabeny, np. butylparaben, benzylparaben, ethylparaben, isobutylparaben, methylparaben, propylparaben,
- konserwanty,
- silikony,
- silne detergenty zawarte w środkach myjących, czyli SLS i SLES, oleje mineralne i parafiny,
- dodatki perfum,
- sztuczne barwniki.
Ubrania i detergenty do prania mają znaczenie
Wybierz niedrażniące skóry ubrania i delikatne detergenty do ich prania. Dlaczego? Kiedy skóra jest przesuszona i szorstka, nawet ubrania i detergenty do prania mogą ją dodatkowo podrażniać. Najlepiej nosić odzież bawełnianą czy lnianą. Pod gryzące wełniane swetry staraj się zawsze wkładać miłe dla skóry i przewiewne podkoszulki. Staraj się nie kupować odzieży wykonanej ze sztucznych, chemicznie barwionych tkanin. Wilgotna czy spocona skóra, dodatkowo drażniona włóknami, może wyglądać i mieć się wówczas jeszcze gorzej. Dobrze jest, jeśli detergenty do prania są hipoalergiczne. Jeśli wybierasz inne, staraj się zawsze dodatkowo płukać ubrania w delikatnym płynie do płukania lub w wodzie.
Prosty sposób na nawilżenie suchej skóry – pij wodę
Wiele badań klinicznych potwierdziło, że picie wody wpływa na jakość naszej skóry i na poziom jej nawilżenia. Według badaczy spożywanie już 1 litra dobrej jakości wody mineralnej na dobę przez okres 42 dni zwiększa nawilżenie skóry aż o 14%. Jeśli nie przepadasz za wodą, mogą to być także herbaty ziołowe czy wody smakowe, które przygotujesz samodzielnie w domu. Wystarczy do wody dodać kilka plastrów cytryny czy pomarańczy i kilka listków mięty. Zatrzymanie wilgoci w skórze zaczyna się od tego, że ta wilgoć musi się w niej znaleźć. Najprostszy sposób, aby zacząć dbać o suchą skórę, to zapewnić sobie odpowiednią ilość spożywanych płynów dziennie. Pielęgnacja od zewnątrz to kolejny krok.